• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
984
903
Добро јас незнам точно што значи тоа „Ром„ да смениш на мобилниве. Нешто како „флашување„ на рутери или матични ? Не е ли тоа малку опасно ( можно е да го „брикнеш„ уредот ? И кои се придобивките евентуално ?
така е,има опасност и ако не си упатен не би ти препорачал чепкање,а придобивките

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Чек, сакаш да ми кажеш дека официјалниот "dialer" има за снимање? Јас инсталирав Truecaller само заради тоа. Ај прати ми линк ако не ти е тешко за која апликација се работи. Тнкс!
Нема за симињање. Има да најдеш на apkmirror, ама не работи ни на глобал ни на еу ром, пошто му фалат депенденцис најверојатно.
Само флеш на miui.eu ромот кој е базиран на чајна (затоа и има ми дајлер и снимање) или флеш на глобален индонезија и филипини ром мислам беа единствените кои имаат снимање и тоа преку гугл дајлерот.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
212
210
Чек, сакаш да ми кажеш дека официјалниот "dialer" има за снимање? Јас инсталирав Truecaller само заради тоа. Ај прати ми линк ако не ти е тешко за која апликација се работи. Тнкс!
Еве како е на Rom од xiaomi.eu Screenshot_2022-01-07-11-57-11-083_com.android.phone.jpg

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Јас сум нс глобал ром има исто вака ми дајалерот за рекординг
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Јас сум нс глобал ром има исто вака ми дајалерот за рекординг
Ај пушти да видиме абаут. Кој ром, кој телефон итн... Пошто сам шаоми рече нема веќе на глобал, освен 2~3 исклучоци и на чајна.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
mi 9t

12.1.4.0 (RFJMIXM)
 

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
212
210
Ова го нема кај мене ѓабе. Нема врска ќе тераме вака, за сега не е исклучено.
Не е воопшто комплицирано. Треба да отклучиш бутлоадер и после флешни ром. Со едно две Јутуб видеа ќе станеш експерт.
За кој телефон се работи?

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

ljupco.bitola

Intern
10 ноември 2009
42
15
Ова го нема кај мене ѓабе. Нема врска ќе тераме вака, за сега не е исклучено.
india ili indonezija rom ima moznost za snimanje call record
aeaec27b9db3514ec2737c083988f0fe.jpg


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
@ljupco.bitola џабе кај мене го нема :( го користам Truecaller ама има многу глупости...

Да не треба друга верзија на Phones што е апликацијата? може да видиш која верзија користиш?
 

Атачменти

 • Screenshot_2022-01-20-16-53-52-124_com.android.settings.jpg
  Screenshot_2022-01-20-16-53-52-124_com.android.settings.jpg
  254,7 KB · Прегледи: 42
 • Screenshot_2022-01-20-16-53-16-630_com.google.android.dialer.jpg
  Screenshot_2022-01-20-16-53-16-630_com.google.android.dialer.jpg
  119,5 KB · Прегледи: 42

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
@ljupco.bitola џабе кај мене го нема :( го користам Truecaller ама има многу глупости...

Да не треба друга верзија на Phones што е апликацијата? може да видиш која верзија користиш?
Скриншотот горе е од default Phоne апликација на MIUI, не е таа на Google.
 

ljupco.bitola

Intern
10 ноември 2009
42
15
@ljupco.bitola џабе кај мене го нема :( го користам Truecaller ама има многу глупости...

Да не треба друга верзија на Phones што е апликацијата? може да видиш која верзија користиш?
unlock bootloader.. instal rom india ili indonezija mi flash tool.. poss

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
@ljupco.bitola џабе кај мене го нема :( го користам Truecaller ама има многу глупости...

Да не треба друга верзија на Phones што е апликацијата? може да видиш која верзија користиш?
На ЕУ ром нема снимање џабе се мачиш и со програмчиња и со било што. Или ќе отклучуеш бутлоадер и ќе идеш на друг ром, или ќе се откажеш од снимање, како мене

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
На ЕУ ром нема снимање џабе се мачиш и со програмчиња и со било што. Или ќе отклучуеш бутлоадер и ќе идеш на друг ром, или ќе се откажеш од снимање, како мене

Sent from my Телефон using Tapatalk
Truecaller работи ама тоа Gold некој мод грд никаков, ама каков таков брка работа...
За мод знам ама не ме бива за тие работи и не чепкам. Ќе се жртвувам со оваа варијанта.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Truecaller работи ама тоа Gold некој мод грд никаков, ама каков таков брка работа...
За мод знам ама не ме бива за тие работи и не чепкам. Ќе се жртвувам со оваа варијанта.
Супер чим ти работи. Јас не успеав ни на Шаоми со европски ром а уште помалце на Самсунгов да го натерам да работи конзистентно никад, и баталив.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

ljupco.bitola

Intern
10 ноември 2009
42
15
Супер чим ти работи. Јас не успеав ни на Шаоми со европски ром а уште помалце на Самсунгов да го натерам да работи конзистентно никад, и баталив.

Sent from my Телефон using Tapatalk
global i eu rom ne smeat spored zkon.. india indonezija ne. a zakon. pozz

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
global i eu rom ne smeat spored zkon.. india indonezija ne. a zakon. pozz

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Global како ќе ти се погоди така. Имам 2 редмија меѓу другите, по фамилија на глобал кои различно се понашаат. На едниот е со гугл дајлер и нема, другиот е со ми дајлер и има. 2та на Миуи 12.5.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

ljupco.bitola

Intern
10 ноември 2009
42
15
Global како ќе ти се погоди така. Имам 2 редмија меѓу другите, по фамилија на глобал кои различно се понашаат. На едниот е со гугл дајлер и нема, другиот е со ми дајлер и има. 2та на Миуи 12.5.

Sent from my Телефон using Tapatalk
samo India i indonezija na drugi romoj nema call record.. pozz probano mnogu pati...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
212
210
samo India i indonezija na drugi romoj nema call record.. pozz probano mnogu pati...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Ако зборуваме за оригинални ромови. Мојот е кастом ром од Xiaomi.eu ,собрани најкорисните опции од сите ромови. Screenshot_2022-01-21-10-04-43-494_com.android.settings.jpg Screenshot_2022-01-21-10-04-50-549_com.android.updater.jpg Screenshot_2022-01-21-10-05-02-652_com.android.phone.jpg Screenshot_2022-01-21-10-05-08-394_com.android.phone.jpg

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Ако зборуваме за оригинални ромови. Мојот е кастом ром од Xiaomi.eu ,собрани најкорисните опции од сите ромови. Погледнете го атачментот 108913Погледнете го атачментот 108914Погледнете го атачментот 108915Погледнете го атачментот 108916

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
Добро а неможе некој да му препрати РОМ во фајл па да инсталира некој проверен што работи ? Или не иде така ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно