• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Alexandar123

Intern
19 декември 2021
1
0
Mi Mix 2s наеднаш ми се исклучи, има батерија и само се појавува логото и пак се исклучува и пак исто логото. Решение за ова?
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
784
635
Mi Mix 2s наеднаш ми се исклучи, има батерија и само се појавува логото и пак се исклучува и пак исто логото. Решение за ова?
Најверојатно во рековери со wipe all data ќе се вклучи :(

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
784
635

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Не знам дали убаво ќе го објаснам проблемов, не сум сигурен дали е до Xiaomi или до самиот Android.

Имено, користам Truecaller и сега има опција за снимање на разговори и за истата да се активира потребно е дозвола во подесувањата во accessibility.

Не сум сигурен дали е до оптимизации но после одредено време дозволата за таа апликација се трга и мора повторно да му се даде дозвола. Дали треба да се тргнат некои оптимизации на самата апликација за Android да не менува, искрено не знам.

Некој совет?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Не знам дали убаво ќе го објаснам проблемов, не сум сигурен дали е до Xiaomi или до самиот Android.

Имено, користам Truecaller и сега има опција за снимање на разговори и за истата да се активира потребно е дозвола во подесувањата во accessibility.

Не сум сигурен дали е до оптимизации но после одредено време дозволата за таа апликација се трга и мора повторно да му се даде дозвола. Дали треба да се тргнат некои оптимизации на самата апликација за Android да не менува, искрено не знам.

Некој совет?
До Андроид е. Еве и на Самсунг исто. Трга некористени пермисии од апликации после одредено време. Мислам после 30 дена или така нешто.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
До Андроид е. Еве и на Самсунг исто. Трга некористени пермисии од апликации после одредено време. Мислам после 30 дена или така нешто.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Знам за таа можност и баш е супер, ама ова е апликација која се користи нонстоп, нема логика тоа.

Звчера поставено да снима, вчера не снимало, денес пак сетирав и да видиме до кога ќе стои.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Знам за таа можност и баш е супер, ама ова е апликација која се користи нонстоп, нема логика тоа.

Звчера поставено да снима, вчера не снимало, денес пак сетирав и да видиме до кога ќе стои.
Е не знам. Одамна не користам такви рекордери пошто генерално на Самсунг и на Шаоми со ЕУ стандард ром не работат. Демек работат ама уствари не работат. Се откажав од снимање одамна .

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Е не знам. Одамна не користам такви рекордери пошто генерално на Самсунг и на Шаоми со ЕУ стандард ром не работат. Демек работат ама уствари не работат. Се откажав од снимање одамна .

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Општо и други што имам сетирано беа исклучени, да не речам се беше на OFF. Инаку снимање на разговор е ок ако пример имаш нешто битно што треба да го знаеш а немаш во моментот опција како да запишеш/запамтиш. Па си имаш ауди “потсетник“ :)
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
Општо и други што имам сетирано беа исклучени, да не речам се беше на OFF. Инаку снимање на разговор е ок ако пример имаш нешто битно што треба да го знаеш а немаш во моментот опција како да запишеш/запамтиш. Па си имаш ауди “потсетник“ :)
Така прави на Шаоми - до Ми-то е. Или некоја негова (Сикјурити, Мениџ Апс) апликација ги трга дозволите после одредено време -незнам дали има опција да се исклучи.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Така прави на Шаоми - до Ми-то е. Или некоја негова (Сикјурити, Мениџ Апс) апликација ги трга дозволите после одредено време -незнам дали има опција да се исклучи.
Андроид 11 го прави и на другите, не е се до МИУИ, може они само претерале во честота. Неможам да гарантирам домашниве не се пожалиле. Како кажав еве и на СамсунК го прави. Може да се исклучи на апликњјш левел ако толку смета.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Општо и други што имам сетирано беа исклучени, да не речам се беше на OFF. Инаку снимање на разговор е ок ако пример имаш нешто битно што треба да го знаеш а немаш во моментот опција како да запишеш/запамтиш. Па си имаш ауди “потсетник“ :)
Да бе да. И мене ми користеше порано. Ама едноставно не најдов до сега апликација кај која работи онака течно, без проблем и заебанции. Или не ми се снима моето, или нивното, или квалитетот е за никаде, и слично.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.738
5.306
Кај мене има опција да тргне пермисии доколку не се користат. Мислам дека и на претходниот со Андроид 11 имав.
Screenshot_20220107-002521_Settings.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
984
903
Општо и други што имам сетирано беа исклучени, да не речам се беше на OFF. Инаку снимање на разговор е ок ако пример имаш нешто битно што треба да го знаеш а немаш во моментот опција како да запишеш/запамтиш. Па си имаш ауди “потсетник“ :)
ако можеш MIUI dialer да си инсталираш ќе имаш и снимање без никакви исклучувања, си се аплоудира и на клауд дури да си ги имаш за секој случај при следна чиста инсталација.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
ако можеш MIUI dialer да си инсталираш ќе имаш и снимање без никакви исклучувања, си се аплоудира и на клауд дури да си ги имаш за секој случај при следна чиста инсталација.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Ама после од него мора да вртиш цело време за да снимаш -така ?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
ако можеш MIUI dialer да си инсталираш ќе имаш и снимање без никакви исклучувања, си се аплоудира и на клауд дури да си ги имаш за секој случај при следна чиста инсталација.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Ама ако можеш. А на Глобал или ЕЕА Ром, не можеш. Пробано.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
ако можеш MIUI dialer да си инсталираш ќе имаш и снимање без никакви исклучувања, си се аплоудира и на клауд дури да си ги имаш за секој случај при следна чиста инсталација.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk

Чек, сакаш да ми кажеш дека официјалниот "dialer" има за снимање? Јас инсталирав Truecaller само заради тоа. Ај прати ми линк ако не ти е тешко за која апликација се работи. Тнкс!
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
984
903
Чек, сакаш да ми кажеш дека официјалниот "dialer" има за снимање? Јас инсталирав Truecaller само заради тоа. Ај прати ми линк ако не ти е тешко за која апликација се работи. Тнкс!
ја користам eu rom(не официјален), и таму си е по дифолт со тој дајлер , не знам каков телефон имаш ама стабилни ЕU rom има генерално за сите

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
784
635
ја користам eu rom(не официјален), и таму си е по дифолт со тој дајлер , не знам каков телефон имаш ама стабилни ЕU rom има генерално за сите

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
А и ID верзијата на глобал стабилен најверојатно има call recording :)

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
ја користам eu rom(не официјален), и таму си е по дифолт со тој дајлер , не знам каков телефон имаш ама стабилни ЕU rom има генерално за сите

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Добро јас незнам точно што значи тоа „Ром„ да смениш на мобилниве. Нешто како „флашување„ на рутери или матични ? Не е ли тоа малку опасно ( можно е да го „брикнеш„ уредот ? И кои се придобивките евентуално ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно