• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
396
212
Која е најдобра камера за Xiaomi Redmi 5 plus? Дали сток камерата, или некоја друга?
Мислењето е автоматски споено:

И да ве прашам. Дали знаете каде може да се најде Mi Max 2 , Mi Max3 во државава? На сајтовиве за огласи нигде нема, а тоа се фантастични телефони кои уште ги користат во странство. Порано користев Mi Max, и нејќев да чујам за друг телефон. 7,6 инчи тенок, 6,9 дисплеј, супер перформанси, респонсивен, фантастичен. Башка љубител сум на физички копчиња и баш ми е криво што почнаа да ставаат софтверски. Како и да е, ако знаете кај може да се најде, нов, половен сеедно, пишете.
 
Последна промена:

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
784
626
Која е најдобра камера за Xiaomi Redmi 5 plus? Дали сток камерата, или некоја друга?
Мислењето е автоматски споено:

И да ве прашам. Дали знаете каде може да се најде Mi Max 2 , Mi Max3 во државава? На сајтовиве за огласи нигде нема, а тоа се фантастични телефони кои уште ги користат во странство. Порано користев Mi Max, и нејќев да чујам за друг телефон. 7,6 инчи тенок, 6,9 дисплеј, супер перформанси, респонсивен, фантастичен. Башка љубител сум на физички копчиња и баш ми е криво што почнаа да ставаат софтверски. Како и да е, ако знаете кај може да се најде, нов, половен сеедно, пишете.
Или рано стана или ич не си легнат, мој совет е да се наспиеш.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
396
212
Не ти чини советот момак, ако имаш нешто околу топикот кажи, вакви коментари не се пристојни.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
784
626
Не ти чини советот момак, ако имаш нешто околу топикот кажи, вакви коментари не се пристојни.
За сите модели што ги спомена, редми ноте 5, редми 5 плус, ми макс 2 и 3 рачунај ги далечни, стари, ѝм поминало, секако има за нив софтвер, штелување уште да се користат, но сепак векот им е толку, новите модели се во сѐ надмоќни, не коштаат многу, пристојно уредче од шаоми се купува за 7-8, 10 илјади.
Гледав оглас за Макс 2 од некоја битолчанка, пиши продавам Ми Макс 2 со скршен дисплеј Итно за 7000 денари... Што да речам повеќе...
Еве да те насочам, 6.5 инчи модели, од рангот на Mi Mix 2S, флегшипи, гледај ги и барај ги, има по огласи за 7-8 илјади, Mi8ки, Mi9ки... Многу подобро отколку Max2, и да го најдиш нема подолу од 5-6 да ти го остават

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
396
212
Битолчанката ја контактирав, фала што си побарал. Ич не се работи за пари, едноставно не сум во тек со новитетите, а тие постарите ми одговараа и нѐ има такви што нејкат да се приспособуваат на нови, ако старите ми одговарале. Мои пријатели во странство, сеуште користат рецимо Max 2 или Max 3, воопшто не се егзистенцијалци, како ни јас :) Ако ти кажам дека сме фрлале телефони што сме ги користеле у канта, наместо да ги продаваме, јасно ти е..А и најискрено, овие неколку дена ми се слободни, па си наоѓам занимација..Време за да се наоѓам со некој за да пробувам телефони ич неам. Затоа си барам Max серија, пошто сум користел. У секој случај ова е на место совет, да видиме и другите што ќе кажат на темава. Убав ден.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.572
Скопје
Не ти чини советот момак, ако имаш нешто околу топикот кажи, вакви коментари не се пристојни.
Добро малку шега не е на одмет , сепак требало да додаде нешто во врска со темата, некој мал совет...
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
784
626
Добро малку шега не е на одмет , сепак требало да додаде нешто во врска со темата, некој мал совет...
Се поправив ете, :) Кога не сум дал совет јас...

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
784
626
Смејте се, да го донесам Mi Note 10-ката (се продаде на форумов за 15к) за споредба со БИЛО КОЈ телефон на пазарот моментално.

Нема да ви биде смешно :)
Зошто го продаде и со што го замени? :)

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.035
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.035
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
приметувам дека фановиве на самсунг сакаат како секташи да не направат со мемињава.

Јас па приметувам дека нема по butthurt фан база од вас, заебанција е не паѓај во депре.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
269
251
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
OIS станува небитна работа чим ја нема во 11Т Pro или нешто друго е причината?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.035
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некој да каже инпресии од Xiaomi Mi 11 Lite 5G?

Одличен процесор, солиден камера сензор......прашањето кај повеќето Xiaomi уреди се заебанциите со софтверот, еве јас пред некој саат, дознав дека уредот ми работи на фирмвер од Мај, значи јас сум скоро 7 месеци позади најновиот софтвер, еве да кажеме бидејќи знам дека имаат проблеми со софтвер, и дека уредот го земав САМО заради камерата тоа не ми смета толку, проблемот е што кога го земав уредот корнеше од лагови, тачот се кочеше, на куцање на тастаура имаше инпут лаг, и што уште не, едноставно ужасно искуство на ниво под ентри левел уред од пред 3 години.

Пред 3 недели добив апдејт на 12.5.7, телефонот сега е молња, значи формула, супер мазен, лизга, молскавично брз, прашањето е дали некој обичен корисник кој не е гик како мене би издржал на уред од 1000 евра, со Snapdragon 888 +12/256 да има лагови и кочење како на уред од 150? Со голема веројатност не, ако си спремен за такви заебанции онда зимај, ако не си размисли добро.

Наводно и со флешување на европски ром се средувало, но не сум целосно убеден, читав луѓе кои смениле еу, глобал, еу бета, кинески и што не и пак имале големи проблеми. Наведи и кои ти се приоритети па да ти предложиме содветен избор, Mi11L има супер добар чипсет, па би требало дел од тие проблеми со кочење на мускули да ги носи солидно, ама никој не знае нити може да гарантира нешто. Нормално дека може да ти се погоди да земеш и Pixel и да ти се случи исто, ама веројатност кај Pixel за тоа е пример 5% додека кај Xiaomi ти е 20% грубо кажано.
 

Gronk

Intern
20 март 2021
29
23
Одличен процесор, солиден камера сензор......прашањето кај повеќето Xiaomi уреди се заебанциите со софтверот, еве јас пред некој саат, дознав дека уредот ми работи на фирмвер од Мај, значи јас сум скоро 7 месеци позади најновиот софтвер, еве да кажеме бидејќи знам дека имаат проблеми со софтвер, и дека уредот го земав САМО заради камерата тоа не ми смета толку, проблемот е што кога го земав уредот корнеше од лагови, тачот се кочеше, на куцање на тастаура имаше инпут лаг, и што уште не, едноставно ужасно искуство на ниво под ентри левел уред од пред 3 години.

Пред 3 недели добив апдејт на 12.5.7, телефонот сега е молња, значи формула, супер мазен, лизга, молскавично брз, прашањето е дали некој обичен корисник кој не е гик како мене би издржал на уред од 1000 евра, со Snapdragon 888 +12/256 да има лагови и кочење како на уред од 150? Со голема веројатност не, ако си спремен за такви заебанции онда зимај, ако не си размисли добро.

Наводно и со флешување на европски ром се средувало, но не сум целосно убеден, читав луѓе кои смениле еу, глобал, еу бета, кинески и што не и пак имале големи проблеми. Наведи и кои ти се приоритети па да ти предложиме содветен избор, Mi11L има супер добар чипсет, па би требало дел од тие проблеми со кочење на мускули да ги носи солидно, ама никој не знае нити може да гарантира нешто. Нормално дека може да ти се погоди да земеш и Pixel и да ти се случи исто, ама веројатност кај Pixel за тоа е пример 5% додека кај Xiaomi ти е 20% грубо кажано.

Фала ти на одговоров :) Ете ова се ствари кои не ги знаев до сега. Најбитно ми е да има добра камера, да служи за секојдневни работи(mail, социјални мрежи, некоја апликација), не играм игри, не ми е битно од што матријал е изработен и каков дисплеј има. Другарите ја фалат камерата на Xiaomi, па моделов го најдов како ок сугестија до буџетот што планирам да го одвојам(до кај 400-450 евра). Секако ако имаш предлог за друга марка, модел слободно советувај, бидејки не сум навлезен во овие работи :D Само што се доселив во Холандија, се надевам пазарот е сличен и би ги имало истите ствари и тука.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.035
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Фала ти на одговоров :) Ете ова се ствари кои не ги знаев до сега. Најбитно ми е да има добра камера, да служи за секојдневни работи(mail, социјални мрежи, некоја апликација), не играм игри, не ми е битно од што матријал е изработен и каков дисплеј има. Другарите ја фалат камерата на Xiaomi, па моделов го најдов како ок сугестија до буџетот што планирам да го одвојам(до кај 400-450 евра). Секако ако имаш предлог за друга марка, модел слободно советувај, бидејки не сум навлезен во овие работи :D Само што се доселив во Холандија, се надевам пазарот е сличен и би ги имало истите ствари и тука.

Фскт e дека убедливо најдобра камера вo комбинација со GCAM имаат Xiaomi уреди, би рекол дека од овој нема подoбар од аспект на камера/цена, ќе ти помогнам за сетирање на GCAM не се секирај,Има уште подобар Mi 11 Pro ама поскап е и е кина модел.
 
Последна промена:

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
691
1.164
Скопје
Почекај го Redmi Note 11 Pro+ :)
Или обичниот Pro ако не ти потребно ептен брзо полнење (има и 660 mAh поголема батерија).


Не се нормални :ROFLMAO:

The most impressive feature of the Redmi Note 11 Pro+ is its 120W fast charging that tops the 4,500 mAh battery in about 15 minutes. To prove that, Xiaomi had a performer on stage hold his breath for 15 minutes and 5 seconds while a demo unit was charging.
 
Последна промена:

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
127
124
И батеријата за 2- 3 години спржена. Фрли ја. Џабе што викаат они и ветуваат, во пракса сигурно нема 20% да изгуби за 2 години, толку губат со "обично" полнење.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.237
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно