• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

alexandar11

Gaining Experience
11 јануари 2010
413
197
Досега немам видено пресметка од А1 или Телеком, кога купен телефон со "бенефиција" испаѓа поевтин или се исплаќа. Дури и кога доплатата за уредот ја плаќаш однапред, а уште помалку ако ја плаќаш на рати. И плус си обврзан на две години со услуга.
Ако немаш пари за плаќање однапред, подобро е кредит, отколку плаќање на рати преку оператор.

Од оператор вреди да се начека онлајн попуст за некој модел со таа тарифата Неон.
Ми Микс 2S го имаа за 8000 ден пред година и пол. Според мене иако стар модел ама вреди за парите.

Сега не сум во тек и не ги следам дека не ми е за продолжување.
Во готово секогаш е поевтино, но на многу не им се дава толку за мобилен и не сакаат да се обврзат со кредит кон банка иако некои модели од А1 плаќањето рати е во банка имаш и кредитна ти вадат.
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
185
114
Од оператор вреди да се начека онлајн попуст за некој модел со таа тарифата Неон.
Ми Микс 2S го имаа за 8000 ден пред година и пол. Според мене иако стар модел ама вреди за парите.

Сега не сум во тек и не ги следам дека не ми е за продолжување.
Во готово секогаш е поевтино, но на многу не им се дава толку за мобилен и не сакаат да се обврзат со кредит кон банка иако некои модели од А1 плаќањето рати е во банка имаш и кредитна ти вадат.
Можеби пред година ипол вредел за парите,сега НЕ.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,894
6,912
www.mikrotikmacedonia.net
Страшно добро.. 800 циклуси пред да изгуби 20% од капацитетот на батеријата додека полниш со 120W полнач. 800 циклуси се во просек 2-2.5 години користење. Не е лошо.

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,037
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
NCSC je također otkrio da se broj mobilnog telefona korisnika potajno registrira na serverima u Singapuru putem šifrirane SMS poruke o aktivaciji zadanih Xiaomijevih cloud usluga.

Ахахах NCSC „откри“ дека кога регистрираш Xiaomi акаунт, ти го врзува бројот со телефонот и акаунтот.

taxpayer money итд итд...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сите што сте на глобал ром , менувајте тоа срањето gboard со yandex, thank me later.

Utter garbage e gboard, најлоша апликација, огромен инпут лаг на пишување.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
Кај го читаш тоа yandex?

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Мисли да смениш ГБоард со Yandex board. Глупости. Мислиш дактилографки сме и врло битно некоја милисекунда разлика.
ГБорд користам еве и на Самсунг поради глупиот Самсунг кој упорно нема надредени знаци и уште нешто. Никад проблем со лаг и слично.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
18 февруари 2016
47
49
Корисник на Шаоми Поко Ф2 Про и досега сум немал никаков проблем со gboard.
 
Последна промена:

MrWise

Intern
26 мај 2016
3
10
Здраво дечки,
Имам проблем со мрежата, користам Xiaomi Mi9t Pro и сум на А1. Константно ми е H+,H а често се случува и да немам нет E. Ги контактирав А1 и ми кажаа како да подесам Apn но тоа се истите подесувања какви и ми беа претходно. Дали некој се соочил со проблемов или некој знае да го решам проблемов?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Здраво дечки,
Имам проблем со мрежата, користам Xiaomi Mi9t Pro и сум на А1. Константно ми е H+,H а често се случува и да немам нет E. Ги контактирав А1 и ми кажаа како да подесам Apn но тоа се истите подесувања какви и ми беа претходно. Дали некој се соочил со проблемов или некој знае да го решам проблемов?

Зависи од локацијата, но доколку никогаш немаш LTE можно да е проблем во многу стара SIM картичка, второ што ми паѓа на ум е да ги избришеш proxy адресите од APN (мада второто е помалку веројатно) ...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Здраво дечки,
Имам проблем со мрежата, користам Xiaomi Mi9t Pro и сум на А1. Константно ми е H+,H а често се случува и да немам нет E. Ги контактирав А1 и ми кажаа како да подесам Apn но тоа се истите подесувања какви и ми беа претходно. Дали некој се соочил со проблемов или некој знае да го решам проблемов?

А ако го ставиш на 3G only, истото се дешава или не? Ако е на граница LTE префрла на 3G и обратно, во тој момент нема интернет. Треба да дојде автоматски после свичот ама ете..

Пробај 3G онли дали ќе прави проблем.
 

MrWise

Intern
26 мај 2016
3
10
А ако го ставиш на 3G only, истото се дешава или не? Ако е на граница LTE префрла на 3G и обратно, во тој момент нема интернет. Треба да дојде автоматски после свичот ама ете..

Пробај 3G онли дали ќе прави проблем.
Зависи од локацијата, но доколку никогаш немаш LTE можно да е проблем во многу стара SIM картичка, второ што ми паѓа на ум е да ги избришеш proxy адресите од APN (мада второто е помалку веројатно) ...

Ги пробав и тие работи сега ама ништо. Картичката ми е од Вип , значи е од постарите, ќе мора да ја сменам за да видам дали така ќе се реши. Фала на советите :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,577
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно