• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,992
2,618
Xiaomi ќе нуди 3 андроид апдејти и безбедносни ажурирања во првите 4 години


Искуството ми вели дека ќе има некоја дубара, ама сепак иницијатива за поздрав
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,790
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нотификации не ми стигаат на одличниот MIUI, истиот проблем од 2012, решение?

П.С. се моли butthurt бригада да не си губи време да ме цитира, фала.
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
124
95
Скопје
Xiaomi ќе нуди 3 андроид апдејти и безбедносни ажурирања во првите 4 години


Искуството ми вели дека ќе има некоја дубара, ама сепак иницијатива за поздрав
Така е најчесто само со MIUI скинот, додека самиот Андроид систем го обновуваат 2 пати, односно 2 верзии.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
255
235
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Па и на Самсунг ако ти се во deep sleep апликациите не стигаат нотификации. На Шаоми под дифолт се мислам така, можеш да ги наместиш да не одат vo deep sleep ако сакаш.
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
124
95
Скопје
Па и на Самсунг ако ти се во deep sleep апликациите не стигаат нотификации. На Шаоми под дифолт се мислам така, можеш да ги наместиш да не одат vo deep sleep ако сакаш.
Зависи, кај двата софтвера нотификациите знаат да задоцнат поради поагресивниот РАМ менаџмент. На чист AOSP, doze модот се активира што е многу подобра опција од што и да прават Шаоми и Самсунг.
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
97
53
Имам веќе 3 години Samsung S9+, па мислам да го мењам со шаоми. Предлог некој гледам има сеа 11 Lite или пак Poco / Redmi. Btw од самсунгов задоволен сум скроз 3 години нит кочел нит багирал, само што му го пукнав стаклото али си работи веќе година дена така.
 

palacinka55

Intern
8 јануари 2018
15
7
Кажете некој предлог за телефон до кај 20-22к денари...моментално користам МИ9Т веќе 2 год...задоволен сум но сакам да променам малце
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,790
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да спорелам апдејт во врска со мојот случај, пред кратко време пријавив дека имам проблеми со MIUI 12.1.0 со лагови, сецкање, заглавени екрани. Го добив пред недела денот апдејтот 12.5.2 ако не се лажам и сите проблеми исчезнаа. Сега нема никаков лаг, никакво сецкање на анимациите, нема заглавени слики, целиот MIUI е значително пофлуиден и полесен.
 

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
57
78
Шо

А да си земеш комбинација без договорна обврска од А1 со намалена цена на сметка, а телефон да си земеш од слободна продажба. Имам правено секакви калкулации, не се исплаќа уред од А1, од старт те крадат со многу повисока основна цена на уредот.

како, не те сфаќам?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
944
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
како, не те сфаќам?
ете така да се заебеш да лупнеш 20к унапред место да плаќаш по 700 денари месечно... која логика???
кој се нема така заебано не знае... или евентуално зима плата од 60к
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
ете така да се заебеш да лупнеш 20к унапред место да плаќаш по 700 денари месечно... која логика???
кој се нема така заебано не знае... или евентуално зима плата од 60к

Тоа е таа логика живот на кредит. Ако немаш да дадеш 20 или колку и да е иљади за телефон, тогаш не ти е чергата за тој телефон. Земи од 10 иљади и не плаќај кредит и главење на 24 месеци со камати и пенали.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
944
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Тоа е таа логика живот на кредит. Ако немаш да дадеш 20 или колку и да е иљади за телефон, тогаш не ти е чергата за тој телефон. Земи од 10 иљади и не плаќај кредит и главење на 24 месеци со камати и пенали.
Не е живот на кредит туку толку кошта модерна телефонија 1000ка претплата и 500 уред... Тоа дека некој со 25к плата мисли дека е надвор од разум да се даде па и 12к во кеш е лична математика, а не живот на кредит... Пошто у животот денар неам земено кредит...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е живот на кредит туку толку кошта модерна телефонија 1000ка претплата и 500 уред... Тоа дека некој со 25к плата мисли дека е надвор од разум да се даде па и 12к во кеш е лична математика, а не живот на кредит... Пошто у животот денар неам земено кредит...

Како сакаш ама тоа е дефиниција за кредит.Телефонот на крај ти испаѓа поскап, обврзан си наместо кон банка кон оператор. Неможеш утре ако ти треба да го исклучиш мобилниот за да неплаќаш итн.

Модерен живот се тера и со претплата без договор и телефон од анхоч. Ти си знаеш. BTW телефонот не е твој додека не поминат 2 години, лизинг е.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
944
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Како сакаш ама тоа е дефиниција за кредит.Телефонот на крај ти испаѓа поскап, обврзан си наместо кон банка кон оператор. Неможеш утре ако ти треба да го исклучиш мобилниот за да неплаќаш итн.

Модерен живот се тера и со претплата без договор и телефон од анхоч. Ти си знаеш. BTW телефонот не е твој додека не поминат 2 години, лизинг е.
Ај сега кај кредит па и лизинг... Еве ти ко постручен и у изразите да ми кажеш вака пријателски која припејд тарифа да ја одберам пошто ми завршува договор за месец(едвај "прекрцав" месец по месец)... Сакам да разговарам по телефон кога и да ми текне, да пуштам СМС без да бројам карактери, да идам у гости без да барам WiFi или просо кажано ко мојот речник да се тинејџерам со телефонов... А не ве заглавуваат Вас па и мене телефонските сметки туку кредитите за кола, стан како и малите плати... Размисли троа дека 20к не се пари, ама не и ако ги дадеш на гладно срце...
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,658
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Ај сега кај кредит па и лизинг... Еве ти ко постручен и у изразите да ми кажеш вака пријателски која припејд тарифа да ја одберам пошто ми завршува договор за месец(едвај "прекрцав" месец по месец)... Сакам да разговарам по телефон кога и да ми текне, да пуштам СМС без да бројам карактери, да идам у гости без да барам WiFi или просо кажано ко мојот речник да се тинејџерам со телефонов... А не ве заглавуваат Вас па и мене телефонските сметки туку кредитите за кола, стан како и малите плати... Размисли троа дека 20к не се пари, ама не и ако ги дадеш на гладно срце...
Јас го делам мислењето со @ARMac. Мене ми заврши договорот и останав на истата претплата месец за месец.
Откако се фузираа и останаа повторно само два провајдера, цените им се се повисоки за услугите. Од тарифи што за 500-600 денари даваа се неограничено, денес се 800 па нагоре и тоа под услов да се врзани во пакет со телевизија и слично. Имагинарни бонуси и цени за апарати од кои боли глава. Пред да почне ова лудилово со Корона, ми се јави еден агент да ме убедува да сменам тарифа , ќе сум добиел ова-она, и после петнаесет минути аргументирање не издржа срце јуначко и ме се издра: па ние нудиме услуги а не апарати!?

п.с. Ниту јас не би зел класичен кредит за телефон, но имам картичка за купување на рати без камата (кое исто е кредитирање, нели) и до сега ми вршела работа за вакви ситуации.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај сега кај кредит па и лизинг... Еве ти ко постручен и у изразите да ми кажеш вака пријателски која припејд тарифа да ја одберам пошто ми завршува договор за месец(едвај "прекрцав" месец по месец)... Сакам да разговарам по телефон кога и да ми текне, да пуштам СМС без да бројам карактери, да идам у гости без да барам WiFi или просо кажано ко мојот речник да се тинејџерам со телефонов... А не ве заглавуваат Вас па и мене телефонските сметки туку кредитите за кола, стан како и малите плати... Размисли троа дека 20к не се пари, ама не и ако ги дадеш на гладно срце...

Ти реков, твое право твои пари. Ама немон ни на секунда да помислиш дека телефонот не е на лизинг. Твој е кога ќе ја платиш последната смтка, ако пред тоа мораш да го раскинеш договорот, еве нека биде за недај боже сценарио, во пеналите го плаќаш и уредот.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
како, не те сфаќам?
Досега немам видено пресметка од А1 или Телеком, кога купен телефон со "бенефиција" испаѓа поевтин или се исплаќа. Дури и кога доплатата за уредот ја плаќаш однапред, а уште помалку ако ја плаќаш на рати. И плус си обврзан на две години со услуга.
Ако немаш пари за плаќање однапред, подобро е кредит, отколку плаќање на рати преку оператор.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
944
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ти реков, твое право твои пари. Ама немон ни на секунда да помислиш дека телефонот не е на лизинг. Твој е кога ќе ја платиш последната смтка, ако пред тоа мораш да го раскинеш договорот, еве нека биде за недај боже сценарио, во пеналите го плаќаш и уредот.
Моја математика дека месечно од плата мора да се одвојува за амортизација на техниката по дома... Сега точно дека твојот есап не е ист со мојот и дека и јас ако имам 60к плата(извини за инсинуација) дека ќе биде лесно да одвојам 2-5к од каматата на ратите помалку ако платам во готово... Лесно ми е и на мене да речам глават со кредити за коли, ама така ѝ налага системот...
Јас го делам мислењето со @ARMac. Мене ми заврши договорот и останав на истата претплата месец за месец.
Откако се фузираа и останаа повторно само два провајдера, цените им се се повисоки за услугите. Од тарифи што за 500-600 денари даваа се неограничено, денес се 800 па нагоре и тоа под услов да се врзани во пакет со телевизија и слично. Имагинарни бонуси и цени за апарати од кои боли глава. Пред да почне ова лудилово со Корона, ми се јави еден агент да ме убедува да сменам тарифа , ќе сум добиел ова-она, и после петнаесет минути аргументирање не издржа срце јуначко и ме се издра: па ние нудиме услуги а не апарати!?

п.с. Ниту јас не би зел класичен кредит за телефон, но имам картичка за купување на рати без камата (кое исто е кредитирање, нели) и до сега ми вршела работа за вакви ситуации.
После овие 100Gb мобилен интернет ќе нема што повеќе да се понуди освен поголеми поволности за уреди
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,127
559
Досега немам видено пресметка од А1 или Телеком, кога купен телефон со "бенефиција" испаѓа поевтин или се исплаќа. Дури и кога доплатата за уредот ја плаќаш однапред, а уште помалку ако ја плаќаш на рати. И плус си обврзан на две години со услуга.
Ако немаш пари за плаќање однапред, подобро е кредит, отколку плаќање на рати преку оператор.
Се исплати само на телефони кои ги ценат околу 15-20.000 мкд, PS4 и некои од компјутерите-телевизорите.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
944
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Се исплати само на телефони кои ги ценат околу 15-20.000 мкд, PS4 и некои од компјутерите-телевизорите.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
па нормално дека ќе се направи проценка со во продавница
и нема да се даде повеќе од 10% за 2 години на рати...
(а и зависи колку се и тие 10% врпочем)

ако се однесува операторот ко Луте Муте и Туте нормално е да биде игнориран!!!
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,658
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Се подновив со Redmi Note 10s. Ја искористив промоцијата во Анхоч, добив гратис Mi Band 6 :giggle:

241665832_4959065934108197_1493360343794855319_n.png

IMG_20210911_134645.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,532
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно