• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мислам дека поко ф3 за 2к повеќе е подобра опција.

Poco F3 = Oдлични перформанси

А52s =
послаби перформанси
подобра камера
подобар софтвер
подобра поддршка
IP67

Тоа е разликата, за 95% од попуацијата, која најчесто доаѓа од 2-3 години стар уред, разиката во перформанси помеѓу 870 и 778, не е доволнo голема за да ги надмине бенефитите, практичноста - целокупен пакет моментот и сигурноста која ја нуди A52s.
 
Последна промена:

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.918
1.167
Poco F3 = Oдлични перформанси

А52s =
послаби перформанси
подобра камера
подобар софтвер
подобра поддршка
IP67

Тоа е разликата, за 95% од попуацијата, која најчесто доаѓа од 2-3 години стар уред, разиката во перформанси помеѓу 870 и 778, не е доволнo голема за да ги надмине бенефитите, практичноста - целокупен пакет моментот и сигурноста која ја нуди A52s.
Не си озбилен нели, 778 ти е со едно јадро А78 и 7 јадра А55, додека 870 ти е малтене ласт џен флагшип 865. И те како е приметлива разликата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не си озбилен нели, 778 ти е со едно јадро А78 и 7 јадра А55, додека 870 ти е малтене ласт џен флагшип 865. И те како е приметлива разликата.

Обожавам кога луѓето си читаат тоа што им одговара, врати се назад и пробај пак.

Бтњ 778 е со 4x A78, додека 870 е со 4x A77.

Следен пат информирај се пред да се натегаш.
 

mankanos

Intern
30 септември 2017
54
21
Што мислете за poco f3 gt , у случај ако го донесат до крајот на месецов или следниот. Цената би требало да е слична со f3 , може за 1к поскапо..
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.022
685
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Што е нај ОК (best BUY) според цена/перформанси на ова што се нуди моментлано А1/Телеком:

Xiaomi Mi 11 lite 5G 6/128
Xiaomi Mi 11 Lite 5G - Full phone specifications

Telekom: 735mkd*24
A1: 796mkd*24


XIAOMI MI 10T PRO
Xiaomi Mi 10T Pro 5G - Full phone specifications

Telekom : 1240мкд*24 (со додатен REDMI 9AT phone + Mi EARBUDS)
A1: X

XIAOMI MI 10T LITE 6/128
Xiaomi Mi 10T Lite 5G - Full phone specifications

Telekom 597mkd*24
A1: X

потребно ми станува простор 128GB додека за брзина доволно ми брка работа и моменталниот 9SE...
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
179
179
Скопје
Што мислете за poco f3 gt , у случај ако го донесат до крајот на месецов или следниот. Цената би требало да е слична со f3 , може за 1к поскапо..
Се што е со MediaTek процесор скокај и не ни гледај.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.918
1.167
Обожавам кога луѓето си читаат тоа што им одговара, врати се назад и пробај пак.

Бтњ 778 е со 4x A78, додека 870 е со 4x A77.

Следен пат информирај се пред да се натегаш.
Но тоа кога го читаат е грешно, лоши спецификации поставиле
Screenshot_2021-09-08-16-48-32-308_com.android.chrome.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Andrei

Intern
22 февруари 2016
42
38
Скопје

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што е нај ОК (best BUY) според цена/перформанси на ова што се нуди моментлано А1/Телеком:

Xiaomi Mi 11 lite 5G 6/128
Xiaomi Mi 11 Lite 5G - Full phone specifications

Telekom: 735mkd*24
A1: 796mkd*24


XIAOMI MI 10T PRO
Xiaomi Mi 10T Pro 5G - Full phone specifications

Telekom : 1240мкд*24 (со додатен REDMI 9AT phone + Mi EARBUDS)
A1: X

XIAOMI MI 10T LITE 6/128
Xiaomi Mi 10T Lite 5G - Full phone specifications

Telekom 597mkd*24
A1: X

потребно ми станува простор 128GB додека за брзина доволно ми брка работа и моменталниот 9SE...

Mi 10 lite 5G
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
179
179
Скопје
Свесен си дека новите Медиатек ги тепаат Snapdragon така?
Значи јас не гледам на телефонот како што ти гледаш. Ти гледаш да го купиш и да го користиш до нареден телефон па не е битно колку чинело, јас гледам да го купам и кога ќе му истече официјална поддршка или пак ако доцнат обновувања на андроид платформа, да си инсталирам свој кастом РОМ. На снапдрагон ја имам таа опција, на МедиаТек ја немам поради тоа што се е closed source кај нив. Втора работа, ако на бенчмарк вади ненормални броеви, не мора да значи дека истото се пренесува на day-to-day usage. Дали си ти свесен дека на MediaTek платформа многу е тешко да извадиш асални 2 дена на телефон? Да не збориме за конекциите, Mali графичкиот процесор што е ужасен, загревањето и многу други работи. Си се запрашал зошто ги ставаат овие процесори само на entry и mid range телефони? Навистина не разбирам зошто ги гледаш работите само на хартија, а не како се пренесува во реален живот. Пример ти е Ноте 10 Про, можам да кажувам дека е фантастичен на хартија, но во реален живот е друго како што пишав пред неколку страници. Погоре ми наброја за А52s како е подобар во софтвер, камера, поддршка итн. зошто тие работи ги кажуваш како ТИ мислиш дека се, додека јас можам да кажам дека софтверот на Самсунг е катастрофа и да тераме дискусии до утре, а за поддршката збори самиот XDA Forum и Mi Forum. Воедно, не можеш да ми кажеш дека ако на архитектурата имаш поголем број, тоа значи дека е побрза. А78 со 2.3GHz кај А52s не можеш да го споредиш со A77 со 3.2GHz, но ајде можеби си мислел на инструкциски сет, па да опростам и овде зошто го препорачуваш A52s. Пред 2 ипол недели на А70 ми се појави виолетова дамка која се прошири низ цел екран, што заврши до нефункционален телефон. Во мобилариве ми кажаа дека скоро сите телефони од А сериите имаат таков проблем и ќе треба да чекам уште две недели за пратка на дисплеј. Да не збориме за батерија каде што на флегшип телефон како S21 имаш корисници што едвај вадат 4 саати. Друга работа ти е KNOX и VaultKeeper кај Самсунг. Зошто јас да губам функционалности како камера и Widevine ако отклучам бутлоадер? Не, не е Самсунг тој Самсунг што мислиш дека е.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Poco F3 = Oдлични перформанси

А52s =
послаби перформанси
подобра камера
подобар софтвер
подобра поддршка
IP67

Тоа е разликата, за 95% од попуацијата, која најчесто доаѓа од 2-3 години стар уред, разиката во перформанси помеѓу 870 и 778, не е доволнo голема за да ги надмине бенефитите, практичноста - целокупен пакет моментот и сигурноста која ја нуди A52s.

Значи јас не гледам на телефонот како што ти гледаш. Ти гледаш да го купиш и да го користиш до нареден телефон па не е битно колку чинело, јас гледам да го купам и кога ќе му истече официјална поддршка или пак ако доцнат обновувања на андроид платформа, да си инсталирам свој кастом РОМ. На снапдрагон ја имам таа опција, на МедиаТек ја немам поради тоа што се е closed source кај нив. Втора работа, ако на бенчмарк вади ненормални броеви, не мора да значи дека истото се пренесува на day-to-day usage. Дали си ти свесен дека на MediaTek платформа многу е тешко да извадиш асални 2 дена на телефон? Да не збориме за конекциите, Mali графичкиот процесор што е ужасен, загревањето и многу други работи. Си се запрашал зошто ги ставаат овие процесори само на entry и mid range телефони? Навистина не разбирам зошто ги гледаш работите само на хартија, а не како се пренесува во реален живот. Пример ти е Ноте 10 Про, можам да кажувам дека е фантастичен на хартија, но во реален живот е друго како што пишав пред неколку страници. Погоре ми наброја за А52s како е подобар во софтвер, камера, поддршка итн. зошто тие работи ги кажуваш како ТИ мислиш дека се, додека јас можам да кажам дека софтверот на Самсунг е катастрофа и да тераме дискусии до утре, а за поддршката збори самиот XDA Forum и Mi Forum. Воедно, не можеш да ми кажеш дека ако на архитектурата имаш поголем број, тоа значи дека е побрза. А78 со 2.3GHz кај А52s не можеш да го споредиш со A77 со 3.2GHz, но ајде можеби си мислел на инструкциски сет, па да опростам и овде зошто го препорачуваш A52s. Пред 2 ипол недели на А70 ми се појави виолетова дамка која се прошири низ цел екран, што заврши до нефункционален телефон. Во мобилариве ми кажаа дека скоро сите телефони од А сериите имаат таков проблем и ќе треба да чекам уште две недели за пратка на дисплеј. Да не збориме за батерија каде што на флегшип телефон како S21 имаш корисници што едвај вадат 4 саати. Друга работа ти е KNOX и VaultKeeper кај Самсунг. Зошто јас да губам функционалности како камера и Widevine ако отклучам бутлоадер? Не, не е Самсунг тој Самсунг што мислиш дека е.


Не мислиш дека е во најмала рака тиња момент да ми ги вртиш зборовите кога ставот е во пишана форма, и секој може да го види со скрол погоре во самиот твој цитат?

Колку проценти од луѓето ризикуваат да флешуваат кастом ромови? 0.000000001%? што стои горе? 95% од луѓето.

Друго, со телефони сум ептен задни 10- на години, Mi2, Mi3, а бев сопственик и на Redmi Note 2 кога добар дел од луѓето ми се смееа за истиот уред, исто така чиповите ги пратам детално во истиот период (процесорите) и горепишаното беше кажано за средна и средна висока класа на Медиатек, чипови кои се подобар избор во таа класа, не за модирање, не за кастом ромови, него за 95% од корисниите како што наведов горе. Сум користел од ѓубре уреди, до средна класа, хај енд, ултра хај енд итн. Многу е лошо кога вака некој ќе вади од контекст и ќе проба да ме набеди дека си гледам за себе, или зборам од свој аспект кога ЈАСНО наведов во цитираниот пост КАКО и зошто мислам дека за 95% од корисниците A52s е подобар избор.
Поддршка вика на XDA, сериозен си? да му кажам на комшијава да стаи кастом ром? и тоа го споредуваш со 3 години апдејти на систем, и месечна поддршка за безбедносни закрпи?


Трето, исто и за фреквенцијата многу нормално дека истата игра улога, и ако едното јадро се клокне, иако е инфериорна архитектура, тоа ќе си биде побрзо на сметка на намалена енергетска ефикасност, ПОВТОРНО, збориме за 95% од корисниците, КОИ доаѓаат од стари уреди кои се мизерија во споредба дури и со еден хипотетички Redmi базиран на Snapdragon 625.

Четврто, не ми се непознати и кастом ромови, и флешување, како и оверклок и играње со кернели/говернери, 95% од тие ромови, се со багови, fucking Andrei Lux или сегашниот едитор на Анандтек, кој порано беше најдобриот модер, пак имаше багови кои беа јасно наведени при секој нов апдејт. Пример не ти работи предна камера, не ти работи нешто трето, се е компромис, и ретко кој е 100% функционален, да не збориме за потенцијален брик, кој само на темава за Xiaomi сум го видел над 20-на пати.

Четврто,
Јас реков дека Mi Note 10 е подобар и телефониште во споредба со сегашните Xiaomi уреди од буџет ранк, КАКО целосен пакет, изработка, камера со OIS, софтвер кој кога јас го користев не писна, и прописна контрола на квалитет за разлика на тоа што се случува сега. Значи буџет уреди, не Mi11, не Mi11U.

Петто, ако мислиш дека Xiaomi е блиску, а тек па подобар од One UI, тука веќе нема што да се дискутира на таа тема веќе, општо познати се жалопојките по нет, и фалењето на One UI, секој може да има фрка со секој уред, прашањето е КОЛКАВ број од корисниците ќе имаат проблеми, и со каков интензитет се истите, од 100 рецензии на нет, 90 за A52xx се позитивни, додека од Xiaomi ти се, одличен уред за парите со тој и тој компромис, кај Samsung тој компромис е цената, кај нив софтверски компромис од АСПЕКТ на функционални багови нема, може да има фрка со батерија (кај одреди уред) но тоа не е класичен баг, кој на пример кај Xiaomi прави УРЕД ОД 1200 евра ДА ГО ГАСИ ЕКРАНОТ при мрдање на телефонот додека збориш, немој само да ми кажувате колку се добри Xiaomi, или како багот кој го прави ТАЧОТ т.е. контролите буквално да се блокираат по 3-4 секунди, и да се рефрешира homescreen, или уред кој НЕ МОЖЕ да се закачи на Wi-Fi/TV стрим, и ред други срања како овој со proximity сенсор кои се присутни од 2012 година на 80%‚ од моделите! НИ БЛИСКУ НЕ СЕ, 10 класи се позади One UI, сум користел 6 Xiaomi телефони, и знам кое е искуството......нив можеш со Vivo, и слични да ги споредиш, од Samsung се 5 години назад у софтвер, зборам за Samsung после One UI.

За крај, линијата е хардверски дефект, од физичко оштетување на телефонот, тоа што ти го кажале во мобилара е најголемото срање кое е некогаш кажано, од темиве за телефони кои постојат со години, максимум 10-на корисници кажале дека им се појавила линија, додека само во последните 2 недели над 5 корисници се пожалија дека софтверот кај ПОСЛЕДНИТЕ апдејти на MIUI е мизерија, нешто што јас, и 2-ца на кои ги препорачав Xiaomi уредите им се случи, oва зборам само за последнава година. БТЊ екраните на 1/3 од Redmi Note 2 уредите поцрвенеа, и откажаа, така да молим ти се, немој само за хардвер да зборуваме, уживај си во кастом ромовите, и остави ги обичните корисници да не живеаат во мизеријата наречена MIUI + буџет уред, кај хај енд и мид енд се во ред, сем сензорот кој го прави уредот скоро неупотреблив при повици, или батеријата која трае 1/2 од S21U, (муабети за батерија ми се тиња БТЊ само пример е) тоа е тоа флагшип искуство :ROFLMAO: :unsure:
 
Последна промена:

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
179
179
Скопје
Вау, допрев некаде каде што не треба. Според начинот на кој се оградуваш и делиш аргументи за било што, очигледно е дека не може со тебе човек да дели мислење, затоа јас тука завршувам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Вау, допрев некаде каде што не треба. Според начинот на кој се оградуваш и делиш аргументи за било што, очигледно е дека не може со тебе човек да дели мислење, затоа јас тука завршувам.

Се виде во претходниот пост, кога скроз изврте што сакам да кажам за као да ме демантираш или да го добиеш аргументот, (straw man) те пофалив на претходната страна како еден од ретките реални на темава, ама изгеледа сум избрзал. Повели постирај кога некој од корисниците кои уште не знаат кој модел го користат, ќе ги натераш да седнат да бараат USB драјвери, да отклучуваат бутлоадери, па за нив ќе биде одличен избор некој Xiaomi уред, целната група КОЈА оргинално ја коментиравме. За секој ваков обид кога некој ќе спинува, ќе добие сличен одговор.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.450
5.058
Skopje
Некој да има искуство (од прва рака) со Xiaomi Redmi Note 10S?

Никој?
Гледав рецензии за телефончето, и освен што е Mediatek, ги задоволува сите други ставки за моите потреби.
Но сепак би сакал да чујам мислење и од некој форумџија...
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
Xiaomi ги спореди со Виво. Ајде псај брату ти заминал возот тебе ептен, оди самсунг парички да ти дават за убавите зборови, јас тебе веќе не те читам.
Следел чипови он, седи бе.
Свашта човече.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Никој?
Гледав рецензии за телефончето, и освен што е Mediatek, ги задоволува сите други ставки за моите потреби.
Но сепак би сакал да чујам мислење и од некој форумџија...

Зошто баш тој?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.450
5.058
Skopje
Батерија, па после се друго. Не играм воопшто на телефон, листам форуми, понекогаш гледам Netflix, не користам FB, Instagram.
Вака кога ќе се преслушам, па и не ми треба телефон со 6 гига рам...
А изборот го направив според моменталната понуда во Анхоч.

од кај ке зимаш, за 15к и нешто има поко х3 про или редми ноте 10 про овој го имаме дома супер е
Тие цени се од Ledikom? Не сум фан на таа мобилара.

едит: Помина времето кога имав мерак за custom ромови, зезанции со bootloader и слично. Многу ми се скрши филмот што Xiaomi не продолжија со Android one моделите.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Батерија, па после се друго. Не играм воопшто на телефон, листам форуми, понекогаш гледам Netflix, не користам FB, Instagram.
Вака кога ќе се преслушам, па и не ми треба телефон со 6 гига рам...
А изборот го направив според моменталната понуда во Анхоч.


Тие цени се од Ledikom? Не сум фан на таа мобилара.

едит: Помина времето кога имав мерак за custom ромови, зезанции со bootloader и слично. Многу ми се скрши филмот што Xiaomi не продолжија со Android one моделите.


Комплицирано богами...ваљда RN10P, мада јас не препорачувам веќе буџет чипсет модели на Xiaomi, ако си спремен за фрки со перформанси ок....

 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
Не се зезај со буџет уред другар, тие не знам ни зошто ги продаваат, никој не треба да ги купува и треба да престанат да се произведуваат.
Земи си нешто од 2000 евра и бркај работа.

Бог да чува.

Знам еден куп луѓе што користат RN10P и нема ниту еден што се пожалил, така да нема да згрешиш со тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно