• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Епа немора секој ден вака да ја пуниш - само кога си тргнал на плажа сабајле а не си го напунил телефонот.. Дур да пиеш кафе едно ... :D

Знаеш ли додека пиеш кафе или 10 на минути колку во просек се полни модерен телефон?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Многу поважен момент во денешно време е, "optimised charging".

Нешто што го нема Xiaomi, а нема ни 3 опции као "најлошите Samsung" брзо, нормално, и супер брзо полнење
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Мислам дека установивме дека е андроид фичр и доаѓа со 11ка ако не се лажам. На сите андроиди.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Знаеш ли додека пиеш кафе или 10 на минути колку во просек се полни модерен телефон?
Знаеш ли додека пиеш кафе или 10 на минути колку во просек се полни модерен телефон?
Да модерен телефон во просек се полни брзо - ама 50% за 5 минути како овој со 120 W полнач - сепак нема шанси ...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Нешто што го нема Xiaomi, а нема ни 3 опции као "најлошите Samsung" брзо, нормално, и супер брзо полнење
Нема на сите дури и најлоши Самсунг, дури и на 11ка. На А50 на пример има само нормал и брзо.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
софтверски да се бира има смисла ако има 100 вати па да бираш 100 50 25 на пример, незнам за што им е на самунг кога поише од 25 вати немаат
 
Последна промена:

gremlin

Archer
18 октомври 2009
2.791
2.348
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 980 Pro 500GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" IPS 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Нема на сите дури и најлоши Самсунг, дури и на 11ка. На А50 на пример има само нормал и брзо.

Sent from Телефон using Tapatalk
A50 толку подржува хардверски само нoрмал или брз 15W ...
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
15 .. многу брзо...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
MI10U, GCAM Arnova, @48MP,


PXL-20210812-162420205.jpg


MI11U 5x, GCAM Arnova,

7c689d0f5a1cda2696eb484a386ee414-big.jpgtom-cruise-what.gif
 

Brendog

Gaining Experience
18 септември 2016
71
82
Мислење за MI 11 lite 5g, redmi note pro 10 и самсунг s20 FE? Шаомињата може да ги земам за гага од А1 и ќе ми останат уште некои 8 бона во бонуси, а самсунгот со ситна доплата. Од 2017 користам шаоми и немам апсолутно никакви маки освен што не се појавуваат нотификации на време. Сакав да сменам оперативен систем, ама сеуште мислам дека никој не може да ги стигне во однос цена-перформанси. Једино што се думам е самсунгов, навидум флегшип спецификации ама и читам батеријата била никаква. Моментално користам MI MIX 3.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
127
124
Мислење за MI 11 lite 5g, redmi note pro 10 и самсунг s20 FE? Шаомињата може да ги земам за гага од А1 и ќе ми останат уште некои 8 бона во бонуси, а самсунгот со ситна доплата. Од 2017 користам шаоми и немам апсолутно никакви маки освен што не се појавуваат нотификации на време. Сакав да сменам оперативен систем, ама сеуште мислам дека никој не може да ги стигне во однос цена-перформанси. Једино што се думам е самсунгов, навидум флегшип спецификации ама и читам батеријата била никаква. Моментално користам MI MIX 3.
Мој совет е да го земиш Шаомито и да го продадеш за 300 евра отприлика оди. За тие 8 бона земи нешто друго, исто за продажба. Собери ги парите, и за 400 евра некаде имаш можност да бираш телефон каков сакаш.

S20 FE има одлични перформанси, и да, крш му е батеријата. Такви нови, земени по договор и неотпаковани за 350 еур се наоѓаат, ама за 400+ веќе можеш да најдеш S20 малку користен. Или Поко Ф3, Ми10Т Про. Изборот е голем.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
98
95
Битола
Шо
Мислење за MI 11 lite 5g, redmi note pro 10 и самсунг s20 FE? Шаомињата може да ги земам за гага од А1 и ќе ми останат уште некои 8 бона во бонуси, а самсунгот со ситна доплата. Од 2017 користам шаоми и немам апсолутно никакви маки освен што не се појавуваат нотификации на време. Сакав да сменам оперативен систем, ама сеуште мислам дека никој не може да ги стигне во однос цена-перформанси. Једино што се думам е самсунгов, навидум флегшип спецификации ама и читам батеријата била никаква. Моментално користам MI MIX 3.
А да си земеш комбинација без договорна обврска од А1 со намалена цена на сметка, а телефон да си земеш од слободна продажба. Имам правено секакви калкулации, не се исплаќа уред од А1, од старт те крадат со многу повисока основна цена на уредот.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Го пуштија 12.5.1 на Redmi Note 9 pro, работи мазно ама тие SMS Bubbles ме вадат од кожа .

Инаку работи мазно (како и предходно), нешто се спомнува 20 times rendering power и само они знаат што значи тоа :) Новина е што ако користиш Nova Launcher и користиш Double Tap to sleep, на следното палење не ти дава да отклучиш со фингерпринт, 3rd party app bla bla bla. За тие ко мене што не можат да живеат без Nova.

1631008795672.png
 

Brendog

Gaining Experience
18 септември 2016
71
82
Фаљимендерит за препораките, до крајот на септември ќе разгледувам телефони и на старо и ќе одлучам.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
Јас искрено би го продал S20 FE-во што го имам, 2 ипол месеци е само, арно ама го пукнав екранот, има една линија и не верувам дека би земал многу заради тоа :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мислење за MI 11 lite 5g, redmi note pro 10 и самсунг s20 FE? Шаомињата може да ги земам за гага од А1 и ќе ми останат уште некои 8 бона во бонуси, а самсунгот со ситна доплата. Од 2017 користам шаоми и немам апсолутно никакви маки освен што не се појавуваат нотификации на време. Сакав да сменам оперативен систем, ама сеуште мислам дека никој не може да ги стигне во однос цена-перформанси. Једино што се думам е самсунгов, навидум флегшип спецификации ама и читам батеријата била никаква. Моментално користам MI MIX 3.

S20FE е 5x подобар уред. Особено ако го најдеш Snapdragon моделот. Ако имаш Mix 3 не ти треба апгрејд.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.116
852
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Да напоменам дека го имате во МК А52ѕ 5G со Snapdragon 778G за 22к!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
574
741
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Аиии, нереална зделка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно