• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ај една дилема:
Mi Note Pro или Redmi NotePro со иста меморија. Кој би го одбрале ,пошто за Мi Note имаше добри мислења, иако е постар модел?

Mi Note 10 е телефониште за сегашните redmi модели, не се споредува, изработка флагшип левел, батерија монструм, камера? Нереално добра, зум одличен, фантастична поддршка од девелопери, GCAM страшен, непобедливи резултати преку ден, и ниска осветленост, сем темни услови

Мана? Нема 120hz, ништо друго. Кога го имав 1 не сецна.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
574
741
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Дечки, ај малце помош плс.
Mi 11 Lite го гледав преска во Сет, во Settings, Connections има Android Auto. Кога го селектирав бара да инсталира апликација од Google Play.
На Samsung Android Auto е во Settings, и не бара дополнителна апликација да се инсталира.
Имаат Xiaomi некој проблем со Android Auto ?

Дали некој има Mi 11 Lite и дали работи Android Auto на него ?

Фала однапред.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Океј, да, ама споредуваш телефон од 2021 со телефон од 2018. Сакам да кажам дека телефонот уште се држи и не губи на никакви перформанси. Нормално е дека поновите ќе покажат подобри резултати.

Нема збор дека уредот е повеќе од добар сеуште, него изјавата за фантастичен сензор ја коментирав највеќе. Ако го менуваш, кога ќе искочи асален ром, смени го со RN10P, стај му GCAM, и прати што се случува. Нереални фотки се вадат, преку ден скоро да нема разлика од подобриот HMX кој е во Mi сериите, кога сме кај нив, погледнете што може HMX, (сличен скоро ист резултат вади HM2 преку ден)

Mi Note 10 GCAM,

202106121935FmedIN.jpg


А да не збориме за GM2, кога сме кај фантастични сензори, Mi 11 Ultra,

GCAM + RAW,

Mi-11-U-gcam-raw.jpg


GCAM Night mode,

PXL-20210818-194613204-NIGHT-1629621567.jpg


А еве и моја фотка од Mi Note 10 + GCAM,

Mi-note-10-gcam.jpgЕве ти за рефернеца, иПхоне 11, кој очигледно НЕ Е ни блиску,

IMG_0930.jpg
 
Последна промена:

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
179
179
Скопје
Ниту еден Gcam порт нема поддршка за 108MP се уште. Сликите кои ги вади се лимитирани на 64MP.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ниту еден Gcam порт нема поддршка за 108MP се уште. Сликите кои ги вади се лимитирани на 64MP.

Сликите се 27MP, бинување на 27 е достапно на HMX и многу GCAM портови, додека истото е на 12 кај Samsung HM3.
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
179
179
Скопје
Сликите се 27MP, бинување на 27 е достапно на HMX и многу GCAM портови, додека истото е на 12 кај Samsung HM3.
Чисто информативно го кажав ова бидејќи јас се залетав кога го земав 10Про мислејќи дека има 108МП на Gcam. Во секој случај добри слики или пак сликарот знае добро да слика.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дечки, ај малце помош плс.
Mi 11 Lite го гледав преска во Сет, во Settings, Connections има Android Auto. Кога го селектирав бара да инсталира апликација од Google Play.
На Samsung Android Auto е во Settings, и не бара дополнителна апликација да се инсталира.
Имаат Xiaomi некој проблем со Android Auto ?

Дали некој има Mi 11 Lite и дали работи Android Auto на него ?

Фала однапред.
Работи. Симни APK (пошто не е достапен на Плеј во Македонија) и инсталирај го.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Чисто информативно го кажав ова бидејќи јас се залетав кога го земав 10Про мислејќи дека има 108МП на Gcam. Во секој случај добри слики или пак сликарот знае добро да слика.

10 pro има HMX, и треба да вади 27MP слики, кои се драстично подобри од 12-те, кој порт?
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
691
1.169
Скопје
Зошто барате да сликате со 108мп, не ми е јасно... Бинуваните слики се барем 2-3 пати подобри.

И тоа со сток камера.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
574
741
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Работи. Симни APK (пошто не е достапен на Плеј во Македонија) и инсталирај го.
Фала Астро.
Прашувам бидејки симнав APK на 3 телефони, HTC 10, Huawei P Smart и Samsung J3 и не проработе кај мене во кола.
Samsung S10 на сопругата си работи од прва, без ништо да сетирам Најверојатно е до Андроид верзијата.
А не ми се зема телефон без Android Auto :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Фала Астро.
Прашувам бидејки симнав APK на 3 телефони, HTC 10, Huawei P Smart и Samsung J3 и не проработе кај мене во кола.
Samsung S10 на сопругата си работи од прва, без ништо да сетирам Најверојатно е до Андроид верзијата.
А не ми се зема телефон без Android Auto :)
Имаш добар кабел? Тој знае да прави многу проблеми.
Иначе и кај мене на Redmi Note 9 Pro имав пар дена проблем да го проработам, помислив дека нема да сака да работи ама го средив и сега работи секон пат без утка.

Иначе, на Android 11 Android Auto е вграден во андроидот и нема посебна апликација и кориснички интерфејс како претходно. Само го брцаш во кола и почнува, само Autostart ќе му дозволиш и тоа е тоа. Ми требаа пар дена покрај сите обврски да го укопчам.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.918
1.167
Имаш добар кабел? Тој знае да прави многу проблеми.
Иначе и кај мене на Redmi Note 9 Pro имав пар дена проблем да го проработам, помислив дека нема да сака да работи ама го средив и сега работи секон пат без утка.

Иначе, на Android 11 Android Auto е вграден во андроидот и нема посебна апликација и кориснички интерфејс како претходно. Само го брцаш во кола и почнува, само Autostart ќе му дозволиш и тоа е тоа. Ми требаа пар дена покрај сите обврски да го укопчам.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Rip Android Auto за телефон.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
Rip Android Auto за телефон.
значи ова е за да го користиш телефонот само за андроид ауто без да го поврзуваш со кола. Другите опции си остануваат.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.918
1.167
значи ова е за да го користиш телефонот само за андроид ауто без да го поврзуваш со кола. Другите опции си остануваат.
Да ако колата има Андроид Ауто, ама што правиме ако нема и го фиксираш телефонот за навигација.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
Да ако колата има Андроид Ауто, ама што правиме ако нема и го фиксираш телефонот за навигација.
си користиш која сакаш навигација без проблем :D што добиваш со андроид ауто плус во таков режим? башка најавија нов мод за позгодно ракување во тој случај, а не дека кинат подршка скроз
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да ако колата има Андроид Ауто, ама што правиме ако нема и го фиксираш телефонот за навигација.
Нема никаква врска тоа. Андроид ауто у принцип е само графички драјвер, како што на PC имаш дуал монитор сетап, ништо друго.
Тоа во иднина ќе биде стандард и Андроид ауто нема да постои, ќе си биде се интегрирано во Андроид како што е во Windows.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
179
179
Скопје
Како тогаш вадиш 64MP фотки? треба да се 27 (или 25)....дај exif од фотка некоја?
Моја грешка. Не е ни 27, туку е 12. Ова е одговор што го најдов зошто е тоа така со Gcam

Most brands limit access to the full resolution though, so all 3rd party apps can only use the "binned resolution", which is usually 12 or 16MP. Xiaomi is one of those brands, sadly.

Ако не ти е тешко прати ми кој порт го користиш да пробам
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Моја грешка. Не е ни 27, туку е 12. Ова е одговор што го најдов зошто е тоа така со Gcam

Most brands limit access to the full resolution though, so all 3rd party apps can only use the "binned resolution", which is usually 12 or 16MP. Xiaomi is one of those brands, sadly.

Ако не ти е тешко прати ми кој порт го користиш да пробам

Барај во темата за GCAM на форумов некоја страна назад.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
Се ова убаво, ама колку ќе биде "убаво" за батеријата. Сепак толку брзо полнење знае да ја деградира батеријата ненормално
Епа немора секој ден вака да ја пуниш - само кога си тргнал на плажа сабајле а не си го напунил телефонот.. Дур да пиеш кафе едно ... :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно