• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,056
789
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Што би избрале меѓу RN10Pro и Mi 11 Lite?
Редми то делува како подобар сетап во камера, ми то е посветол нешто на надворешна осветленост.

Sent from my Samsung S20 FE
Ова ти го кажувам од искуство бидејќи го поседувам 10 Pro, а другар Mi 11 Lite. Внатре и во перформансите се бомбастични во секој поглед, камерата на Про-то е за нијанса подобра од 11 Лите, но не очекувај некаква добра стабилизација на видеото зошто двата користат софтверска и е мачење додека го прегледуваш видеото поради тој блур што го има. Едно што приметив на 10 Про е дека видеото е за нијанса потемно на 1080p 60fps од 1080p 30fps. Каде се истакнува 10 про е навечер/темница бидејќи едноставно има поголем сензор и повеќе светлина прима што вади многу подобри и поквалитетни слики. Доаѓам до главната причина зошто нема да ги препорачам двата. Користат ист дисплеј панел од LG што има магента/зелена нијанса на сиви позадини. Најмногу е забележително при dark mode и ниска осветленост. На 120hz тоа е уште подрастично зошто го има скоро во секоја апликација во dark mode. Сфати го фактот дека и двата се евтини AMOLED панели и не ги издигнувај очекувањата бидејќи гледам дека имаш S20 FE. Овде ти е објаснето тоа што го кажав. На 11Lite дури е и полошо според мене од едноставна причина што има поголем спектар на бои.
 

Ron26

Intern
4 мај 2019
31
34
машинериичево мое X3 лабавко си работи, не ни загрева летово. Тоа е Шаоми квалитет.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Mi >>> RedMi се докажува низ годиниве...
Ако ти немаш проблем со тоа што некој си го фаќал таквото па мобилниот, немиел раце после одење по нужда и плукал во слушалка, јас имам батка. Користен телефон за мене е грозно.

Секој како сака, ново секогаш ново >>>>> старо, ма и S21 ultra нека биде.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
Ако ти немаш проблем со тоа што некој си го фаќал таквото па мобилниот, немиел раце после одење по нужда и плукал во слушалка, јас имам батка. Користен телефон за мене е грозно.

Секој како сака, ново секогаш ново >>>>> старо, ма и S21 ultra нека биде.
Каде пишав дека старо е подобро од ново? Ми серијата на Шајоми е ниво изнад Редми. Тоа
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
Што би избрале меѓу RN10Pro и Mi 11 Lite?
Редми то делува како подобар сетап во камера, ми то е посветол нешто на надворешна осветленост.

Sent from my Samsung S20 FE
Подалеку од двата. Ужасен black crush на дисплејот. Лоша камера ноќе и видео, нема проксимити сензор, се вклучува екранот при разговор, горниот звучник истовремено е и слушалка и или разговорот е многу тивок или е прегласен. Лоши телефони се овие поновите генерации на шаоми.
 
Последна промена:

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Подалеку од двата. Ужасен black crush на дисплејот. Лоша камера ноќе и видео, нема проксимити сензор, се вклучува екранот при разговор, горниот звучник истовремено е и слушалка и или разговорот е многу тивок или е прогласен. Лоши телефони се овие поновите генерации на шаоми.
за 250 евра кој телефон е перфектен според тебе и нема мана?
 

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
за 250 евра кој телефон е перфектен според тебе и нема мана?
Моментално нема телефон за таа цена по мој вкус, затоа се држам до постар модел на Самсунг додека не излезе нешто подобро. Воглавно евтин амолед е ужас. А ако веќе мора да купуваш би избрал А32 или А52 ако дозволува буџетот, отколку редми ноте 10.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,465
4,650
А52 можеби, 32 во никој случај. Во се буквално е полош од тие 2та и тоа доста....

Sent from my Samsung S20 FE
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Моментално нема телефон за таа цена по мој вкус, затоа се држам до постар модел на Самсунг додека не излезе нешто подобро. Воглавно евтин амолед е ужас. А ако веќе мора да купуваш би избрал А32 или А52 ако дозволува буџетот, отколку редми ноте 10.
а52 2500ден поскап, пластика позади, помалце херци и евтин диплеј, послаб чипсет, нема инфраред, послаб проксимите сензор (виртуал), послаба батерија, поспоро пунење, послаб звучник, нема посебен слот за сд картица, послаба камера, постар ufs 2.1.

едино што селфи камера подобра, ип67 и оис има.
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Моментално нема телефон за таа цена по мој вкус, затоа се држам до постар модел на Самсунг додека не излезе нешто подобро. Воглавно евтин амолед е ужас. А ако веќе мора да купуваш би избрал А32 или А52 ако дозволува буџетот, отколку редми ноте 10.
Не е толку голем проблемот што имаат евтин амолед колку што е нова технологијата со поголемо освежување на екранот. Нијансите на бои што се на екранот ги има и на повеќето high-end телефони, особено на 120hz, но не е толку забележително поради калибрирањето на дисплејот. На овие евтини телефони нема и некаква калибрација, затоа се такви какви што се. А ако збориме за камери, мислам дека секој би се согласил дека не можеш да споредиш телефон од 800+ евра со телефон од 250. Сепак, добри се двата Xiaomi телефони и би го одбрал 10Про ако е нож до коска, но да би го донеле по продавнициве X3 Pro, би го одбрал тој.
 

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
а52 2500ден поскап, пластика позади, помалце херци и евтин диплеј, послаб чипсет, нема инфраред, послаб проксимите сензор (виртуал), послаба батерија, поспоро пунење, послаб звучник, нема посебен слот за сд картица, послаба камера, постар ufs 2.1.

едино што селфи камера подобра, ип67 и оис има.
На хартија изгледа така. Ама во реалност е сосема друга приказна. Прво баговите на миуи нервираат цело време, на пример обично следење на потрошувачка на податоци е ставено во трета апликација, а не во систем и милион такви глупости.
Проксимити е виртуелен и на а52 и на редми, само што на а52 е многу подобро оптимизиран.
Инфраред немам користено ни два пати во две години.
Водоотпорноста вреди најмалку 100 евра плус.
Чипсетот е реално ист, со тоа што на Самсунгот е илјада пати подобро оптимизиран. На пример на редми анимацијата на отворање на тастатурата за јавување сецка бе, колку е тоа оптимизиран?
Во реален свет слушни ги звучниците па кажи кој е подобар. На редми кажав дека едниот звучник е заеднички со слушалката, каква катастрофа е тоа?
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
На хартија изгледа така. Ама во реалност е сосема друга приказна. Прво баговите на миуи нервираат цело време, на пример обично следење на потрошувачка на податоци е ставено во трета апликација, а не во систем и милион такви глупости.
Проксимити е виртуелен и на а52 и на редми, само што на а52 е многу подобро оптимизиран.
Инфраред немам користено ни два пати во две години.
Водоотпорноста вреди најмалку 100 евра плус.
Чипсетот е реално ист, со тоа што на Самсунгот е илјада пати подобро оптимизиран. На пример на редми анимацијата на отворање на тастатурата за јавување сецка бе, колку е тоа оптимизиран?
Во реален свет слушни ги звучниците па кажи кој е подобар. На редми кажав дека едниот звучник е заеднички со слушалката, каква катастрофа е тоа?
тоа ако е на хартијам, твоево е од ракав.

го имаме дома редми ноте 10 про, нема врска ова што ко кажуваш.

ја водоотпорноста никад во живот не сум ја користел.ова за тебе е подобро оптимизиран софтвер?
 

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
Не е толку голем проблемот што имаат евтин амолед колку што е нова технологијата со поголемо освежување на екранот. Нијансите на бои што се на екранот ги има и на повеќето high-end телефони, особено на 120hz, но не е толку забележително поради калибрирањето на дисплејот. На овие евтини телефони нема и некаква калибрација, затоа се такви какви што се. А ако збориме за камери, мислам дека секој би се согласил дека не можеш да споредиш телефон од 800+ евра со телефон од 250. Сепак, добри се двата Xiaomi телефони и би го одбрал 10Про ако е нож до коска, но да би го донеле по продавнициве X3 Pro, би го одбрал тој.
Екранот е многу лош, има катастрофален black crush, се забележува на темни сцени во филмови. Едноставно не се гледа ништо и цело е пиксели.
Еден месец го користев, многу лошо искуство.
Се научив да не препорачувам телефони кои ги немам користено, споредувајќи само на хартија. Искуството со а32 е подобро отколку со редми 10 про.
Мислењето е автоматски споено:

тоа ако е на хартијам, твоево е од ракав.

го имаме дома редми ноте 10 про, нема врска ова што ко кажуваш.

ја водоотпорноста никад во живот не сум ја користел.ова за тебе е подобро оптимизиран софтвер?
Еден месец го користев редми, ужасно искуство. Само во еден ден најдов 7 багови. Овие што си ги нашол се индивидуални проблеми, за редми има илјадници, особено со проксимити сензорот и што се вклучува екранот цело време при разговор.
 
Последна промена:

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Екранот е многу лош, има катастрофален black crush, се забележува на темни сцени во филмови. Едноставно не се гледа ништо и цело е пиксели.
Еден месец го користев, многу лошо искуство.
Се научив да не препорачувам телефони кои ги немам користено, споредувајќи само на хартија. Искуството со а32 е подобро отколку со редми 10 про.
Го имам 10 Про и го пишувам ова од него. Јас со сензорот ниту еднаш не сум приметил проблем, а видеото е кристално јасно. Единствениот проблем е тој со нијанса на боите при сива позадина. Го објаснив детално погоре и прикачив линк со објаснување зошто е тоа така. Можеби си добил лош unit, но јас сум прилично задоволен. Ако збориме за Самсунг, цел живот сум имал одбивност поради нередовните обновувања, катастрофа перформанси за тие пари, mediocre камера и најважното никаква поддршка за open source проекти, додека кај Xiaomi е тоа голема предност.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Каде пишав дека старо е подобро од ново? Ми серијата на Шајоми е ниво изнад Редми. Тоа
Па човекот кажа или Mi9 половен или од другите нов. Јас му кажав боље 9 про нов него користен Mi 9. Инаку знам кои се класите и сл.

Тој ако би го купувал, би барал половен, second-hand ,таква работа, а другите нови. Иако е постар, повисока класа е...
Да не се лажеме, сите кењаме со мобилниот. Раце миеме мобилен не :(
 
Последна промена:

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,531
3,280
За лајна на рацете, купување на старо телефони и убавина, не се дискутира.
 

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
Го имам 10 Про и го пишувам ова од него. Јас со сензорот ниту еднаш не сум приметил проблем, а видеото е кристално јасно. Единствениот проблем е тој со нијанса на боите при сива позадина. Го објаснив детално погоре и прикачив линк со објаснување зошто е тоа така. Можеби си добил лош unit, но јас сум прилично задоволен. Ако збориме за Самсунг, цел живот сум имал одбивност поради нередовните обновувања, катастрофа перформанси за тие пари, mediocre камера и најважното никаква поддршка за open source проекти, додека кај Xiaomi е тоа голема предност.
Гледај го видеово и ќе видиш што значи лош екран.
Ако има пикселирани делови во темното, особено небото при крајот, тоа е black crush. Ова видео ми го расипа впечатокот за екранот.
View: https://youtu.be/E3Bf3mq1Or8
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,056
789
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Не е толку голем проблемот што имаат евтин амолед колку што е нова технологијата со поголемо освежување на екранот. Нијансите на бои што се на екранот ги има и на повеќето high-end телефони, особено на 120hz, но не е толку забележително поради калибрирањето на дисплејот. На овие евтини телефони нема и некаква калибрација, затоа се такви какви што се. А ако збориме за камери, мислам дека секој би се согласил дека не можеш да споредиш телефон од 800+ евра со телефон од 250. Сепак, добри се двата Xiaomi телефони и би го одбрал 10Про ако е нож до коска, но да би го донеле по продавнициве X3 Pro, би го одбрал тој.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,711
1,046
Ова е со новиот чипсет Снапдрагон 860, што е подобра верзија од СД855+, кој за своето време беше одличен флагшип процесор.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,056
789
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Само викаат дека има лоша камера. Другото е бонбон!
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,544
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Аха, ок јас имам Redmi Note 9 pro 6/64 и сум задоволен. Лично мене ми е многу голема разлика кога ќе излезам од салон со гланц нов телефон наспроти некој користен, па да му ја мислам дали си ги миел уште тој или не :D

Нема везе, 9 про на ново е моја препорака наспорти Mi9 на старо.
Mi9 нов да ако е на старо никако.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,544
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Моментално нема телефон за таа цена по мој вкус, затоа се држам до постар модел на Самсунг додека не излезе нешто подобро. Воглавно евтин амолед е ужас. А ако веќе мора да купуваш би избрал А32 или А52 ако дозволува буџетот, отколку редми ноте 10.
Мотороли има и нокии за тебе би биле топ друже.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно