• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

* ILE *

Intern
14 декември 2010
60
21
Здраво здраво, сакам да прашам дали некој го има Xiaomi Mi 10T Pro и како сте задоволни со овој телефон. Планирам да го купам и на интернет гледам повеќето се позитивни мислења со неколку негатавни од одредени индивидуи поготово на коментари па сакам да знам дали тука некој има искуство со овој телефон.
Јас го користам 5 месеци и сум презадоволен,поздрав.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
917
834
Јас го користам 5 месеци и сум презадоволен,поздрав.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
неочекуван пресврт во војната:
@psyside

Sent from my Mi using Tapatalk
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
106
39
Еј дечки стварно јака идеа. Секогаш кога сакате да купите телефон, барајте на Гугл за проблеми и прашина во камерата. Особено ова со прашината е зезнато некогаш. Пример за ова се телефоните RN 9S/9 Pro и RN 8/8T. Прво мислев да земам 8Т и видов доста жалби за ова па и така не се брзав, продолжив со Ајфон 6ката. И после 5-6 месеци земав 9Ѕ ама не ми текна за ова со камерата. Го земав телефонот и после неколку дена случајно ми текна да барам за ова и смрзнав кога видов доста зафрканции со прашина, а башка земен од една мобилара, па си викам ако се појави, којзнае што ќе биде. Среќа до сега еве го 9 месеци, топ е.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Планирам апгрејд на ми а2. Разгледувам овде што има на понуда да си земам. Размислувам за mi 11 или pro. Предност батерија и nfc.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,811
9,238
Скопје
Планирам апгрејд на ми а2. Разгледувам овде што има на понуда да си земам. Размислувам за mi 11 или pro. Предност батерија и nfc.
Добро
 

Surreal

Intern
30 септември 2014
86
40
Скопје

Xiaomi claims its 200W HyperCharge tech can top up a 4,000mAh battery to 100% in just eight minutes.
Прашањето е дали таа батерија ќе издржи барем година дена
 

dejanm

Intern
15 јануари 2014
97
31
Дечки ај совет за модел до 20к. Го меркам poco x3 pro 8/256 од ледиком и мобеликс, ама може и друг. Камера многу не ме занима, битен ми е процесорот.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,755
2,289
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Дечки ај совет за модел до 20к. Го меркам poco x3 pro 8/256 од ледиком и мобеликс, ама може и друг. Камера многу не ме занима, битен ми е процесорот.
Mi 10T 5G за малку е над буџетот но добиваш една генерација понов чипсет, далеку подобар екран, подобри камери, подобра и поквалитетна градба и тн.
А инаку за цената покото е супер зделка.

 

bl00dpad

Intern
8 септември 2020
10
5
Mi 10T 5G за малку е над буџетот но добиваш една генерација понов чипсет, далеку подобар екран, подобри камери, подобра и поквалитетна градба и тн.
А инаку за цената покото е супер зделка.

Mi 10T 5G
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
160
103
Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi Mix 4 со камера под екранот

xiaomi.jpg

Според најновите извештаи, Xiaomi оваа година ќе го претстави смартфонот Mi Mix 4.

Смартфонот ќе дебитира во третиот квартал од оваа година односно во јули, август или септември.

Најважната карактеристика на овој смартфон ќе биде селфи камерата коа ќе биде поставена под екранот.

Камерата под екранот ќе го ограничи смартфонот на FHD+ резолуција, но Xiaomi работи на технологија која ќе го направи екранот подобар од стандардниот екран со 1080п резолуција.

Се шпекулира дека ќе добие Qualcomm Snapdragon 888 процесор и ќе го напојува батерија од 4.500 mAh која поддржува 100W брзо полнење.

Се очекува дека Mi Mix 4 ќе биде поскап од моделите Mi 11 и Mi 11 Ultra.
 

Roxas

Intern
27 февруари 2019
53
9
Skopje
Pred 3 dena kupiv Xiaomi Mi 11 LIte 5G, ne razmisliv dva pati bidejki dojde po preporaka na mojot brat.

Telefenov utterly ******. Kaj nego moze da kazam deka vredi samo ekranot bidejki ima dobri boi i moze da raboti na 90hz ili na 60hz.

Koga stanuva zbor za importiranje kontakti od Google accounts i od SIM card, kaj uredov nema opcija filter na kontakti za display samo od SIM, Google etc. Jas sum korisnik sto ima 3 akaunti vrzano na telefonov i mi gi dava vo imenik site kontakti zaedno bez razlika dali se duplirani ili ne. Koga stanuva zbor za kontakti, nema opcija select more, pa moras da gi brises eden po eden ako sakas. Uste edna rabota zasto nikogas ne bi preporacal xiaomi na drug korisnik.

Furthermore, duri na prviot povik na telefonot osobata od drugata strana se zali na toa deka ne me slusa ubavo ili secka zvukot i na speaker i telefonot na uvo koga e. Nemam najdeno dosega kade ima opcija da se izgasi sound processing, noise cancellation, sound suppression, echo cancellation kako i da se vika veke ne znam po site keywords probav da go najdam.

Operativniot sistem e mnogu rudimentalen za telefon sto e nekoja sredna klasa (24.000den. vo A1), sovrshen za lugje koi se postari i koi ne se tolku spretni so tehnologijata pa samo im treba za povici telefonot, iako nema da se u sostojba da se razberat so celiot toj procesiran zvuk.

Predhodno koristev Huawei P30 Lite i ovoj pat ne go zemav ponoviot poradi nedostatokot na Google support. Se reshiv za xiaomi mislejki deka se slicni, no ispadna deka zgreshiv. :)

A, i da ne zaboravam, opcijata za phone clone ili transfer na data od star na nov ured kaj xiaomi e ednostavno losh (for lack of a better term) i sega ja sfakjam vrednosta kade ja dobivaat Apple uredite i nivniot seamless transfer. Pogolem problem i zabeleshka e toa sto pri prefrlanje na aplikacii i data, mail aplikacijata ne bese premestena/kopirana na noviot ured.

P.S. Otkako imam srekja da rabotam so iOS uredi vo firma, pocnuvam da gi sfakjam site ovie mali i sitni detali sto gi nudi Apple vo vrska so nivniot software.
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
168
89
Pred 3 dena kupiv Xiaomi Mi 11 LIte 5G, ne razmisliv dva pati bidejki dojde po preporaka na mojot brat.

Telefenov utterly ******. Kaj nego moze da kazam deka vredi samo ekranot bidejki ima dobri boi i moze da raboti na 90hz ili na 60hz.

Koga stanuva zbor za importiranje kontakti od Google accounts i od SIM card, kaj uredov nema opcija filter na kontakti za display samo od SIM, Google etc. Jas sum korisnik sto ima 3 akaunti vrzano na telefonov i mi gi dava vo imenik site kontakti zaedno bez razlika dali se duplirani ili ne. Koga stanuva zbor za kontakti, nema opcija select more, pa moras da gi brises eden po eden ako sakas. Uste edna rabota zasto nikogas ne bi preporacal xiaomi na drug korisnik.

Furthermore, duri na prviot povik na telefonot osobata od drugata strana se zali na toa deka ne me slusa ubavo ili secka zvukot i na speaker i telefonot na uvo koga e. Nemam najdeno dosega kade ima opcija da se izgasi sound processing, noise cancellation, sound suppression, echo cancellation kako i da se vika veke ne znam po site keywords probav da go najdam.

Operativniot sistem e mnogu rudimentalen za telefon sto e nekoja sredna klasa (24.000den. vo A1), sovrshen za lugje koi se postari i koi ne se tolku spretni so tehnologijata pa samo im treba za povici telefonot, iako nema da se u sostojba da se razberat so celiot toj procesiran zvuk.

Predhodno koristev Huawei P30 Lite i ovoj pat ne go zemav ponoviot poradi nedostatokot na Google support. Se reshiv za xiaomi mislejki deka se slicni, no ispadna deka zgreshiv. :)

A, i da ne zaboravam, opcijata za phone clone ili transfer na data od star na nov ured kaj xiaomi e ednostavno losh (for lack of a better term) i sega ja sfakjam vrednosta kade ja dobivaat Apple uredite i nivniot seamless transfer. Pogolem problem i zabeleshka e toa sto pri prefrlanje na aplikacii i data, mail aplikacijata ne bese premestena/kopirana na noviot ured.

P.S. Otkako imam srekja da rabotam so iOS uredi vo firma, pocnuvam da gi sfakjam site ovie mali i sitni detali sto gi nudi Apple vo vrska so nivniot software.
Кој ти е крив кога не зимаш ултра...
 

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
80
71
Baska sto na 2 telefona kroz 5 godini nikogas ne mi stigaat notifikacie, ili stigaat 3 sata pokasno, ili pa od kako sum gi videl. Xiaomi master race :D
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
983
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Pred 3 dena kupiv Xiaomi Mi 11 LIte 5G, ne razmisliv dva pati bidejki dojde po preporaka na mojot brat.

Telefenov utterly ******. Kaj nego moze da kazam deka vredi samo ekranot bidejki ima dobri boi i moze da raboti na 90hz ili na 60hz.

Koga stanuva zbor za importiranje kontakti od Google accounts i od SIM card, kaj uredov nema opcija filter na kontakti za display samo od SIM, Google etc. Jas sum korisnik sto ima 3 akaunti vrzano na telefonov i mi gi dava vo imenik site kontakti zaedno bez razlika dali se duplirani ili ne. Koga stanuva zbor za kontakti, nema opcija select more, pa moras da gi brises eden po eden ako sakas. Uste edna rabota zasto nikogas ne bi preporacal xiaomi na drug korisnik.

Furthermore, duri na prviot povik na telefonot osobata od drugata strana se zali na toa deka ne me slusa ubavo ili secka zvukot i na speaker i telefonot na uvo koga e. Nemam najdeno dosega kade ima opcija da se izgasi sound processing, noise cancellation, sound suppression, echo cancellation kako i da se vika veke ne znam po site keywords probav da go najdam.

Operativniot sistem e mnogu rudimentalen za telefon sto e nekoja sredna klasa (24.000den. vo A1), sovrshen za lugje koi se postari i koi ne se tolku spretni so tehnologijata pa samo im treba za povici telefonot, iako nema da se u sostojba da se razberat so celiot toj procesiran zvuk.

Predhodno koristev Huawei P30 Lite i ovoj pat ne go zemav ponoviot poradi nedostatokot na Google support. Se reshiv za xiaomi mislejki deka se slicni, no ispadna deka zgreshiv. :)

A, i da ne zaboravam, opcijata za phone clone ili transfer na data od star na nov ured kaj xiaomi e ednostavno losh (for lack of a better term) i sega ja sfakjam vrednosta kade ja dobivaat Apple uredite i nivniot seamless transfer. Pogolem problem i zabeleshka e toa sto pri prefrlanje na aplikacii i data, mail aplikacijata ne bese premestena/kopirana na noviot ured.

P.S. Otkako imam srekja da rabotam so iOS uredi vo firma, pocnuvam da gi sfakjam site ovie mali i sitni detali sto gi nudi Apple vo vrska so nivniot software.
еве како да ти прикажува контакти

viber_image_2021-06-22_13-10-03.jpg

како да импортираш

viber_image_2021-06-22_13-13-50.jpg

еве како селектирам контакти, немора да ги бришеш еден по еден

viber_image_2021-06-22_13-21-11.jpg


имаш merge contacts, групирање, така да све ова што го кажа нема никаква врска.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Pred 3 dena kupiv Xiaomi Mi 11 LIte 5G, ne razmisliv dva pati bidejki dojde po preporaka na mojot brat.

Telefenov utterly ******. Kaj nego moze da kazam deka vredi samo ekranot bidejki ima dobri boi i moze da raboti na 90hz ili na 60hz.

Koga stanuva zbor za importiranje kontakti od Google accounts i od SIM card, kaj uredov nema opcija filter na kontakti za display samo od SIM, Google etc. Jas sum korisnik sto ima 3 akaunti vrzano na telefonov i mi gi dava vo imenik site kontakti zaedno bez razlika dali se duplirani ili ne. Koga stanuva zbor za kontakti, nema opcija select more, pa moras da gi brises eden po eden ako sakas. Uste edna rabota zasto nikogas ne bi preporacal xiaomi na drug korisnik.

Furthermore, duri na prviot povik na telefonot osobata od drugata strana se zali na toa deka ne me slusa ubavo ili secka zvukot i na speaker i telefonot na uvo koga e. Nemam najdeno dosega kade ima opcija da se izgasi sound processing, noise cancellation, sound suppression, echo cancellation kako i da se vika veke ne znam po site keywords probav da go najdam.

Operativniot sistem e mnogu rudimentalen za telefon sto e nekoja sredna klasa (24.000den. vo A1), sovrshen za lugje koi se postari i koi ne se tolku spretni so tehnologijata pa samo im treba za povici telefonot, iako nema da se u sostojba da se razberat so celiot toj procesiran zvuk.

Predhodno koristev Huawei P30 Lite i ovoj pat ne go zemav ponoviot poradi nedostatokot na Google support. Se reshiv za xiaomi mislejki deka se slicni, no ispadna deka zgreshiv. :)

A, i da ne zaboravam, opcijata za phone clone ili transfer na data od star na nov ured kaj xiaomi e ednostavno losh (for lack of a better term) i sega ja sfakjam vrednosta kade ja dobivaat Apple uredite i nivniot seamless transfer. Pogolem problem i zabeleshka e toa sto pri prefrlanje na aplikacii i data, mail aplikacijata ne bese premestena/kopirana na noviot ured.

P.S. Otkako imam srekja da rabotam so iOS uredi vo firma, pocnuvam da gi sfakjam site ovie mali i sitni detali sto gi nudi Apple vo vrska so nivniot software.
иОС можеби и работи при трансфер од еден друг телефон, попто е еден ист телефон, систем. Кај Андроид проблемот е помеѓу стотици производители, нивни подесувања на ОС-от, верзии на самите прогеами за различни АПИја и што уште не.
Да си префрлал од Шаоми на Шаоми се е изи исто како на Аппле, Самсунг, ули било кој.
Другото сѐ си има и едноставно уште не си ги нашол сетинзите.
За квалитетот на звукот при разговор обрати се кај А1.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Andrei

Intern
22 февруари 2016
20
11
Скопје
Се мислам за истиот модел, Mi 11 Lite 5g, единствено нешто што ме спречува е тоа што наводно има 2 варијанти на дисплеј, за едниот се жалат дека бил многу матен. Дали некој има добиено модел со полошиот дисплеј?

 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
P.S. Otkako imam srekja da rabotam so iOS uredi vo firma, pocnuvam da gi sfakjam site ovie mali i sitni detali sto gi nudi Apple vo vrska so nivniot software.
Јас тоа не би го нарекол среќа, него нешто сосема спротивно од тоа.
Мислењето е автоматски споено:

Pa posle ova iskustvo, edinstvena kinezarija za koja sto bi dal pari za ultra ili pro e huawei. Posle ova preminuvam na Samsung ili na iPhone.
Уште една одлична споредба, премини на иПхоне, уред од 1000е, вс уред од 250 на Xiaomi :D
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
160
103
Pred 3 dena kupiv Xiaomi Mi 11 LIte 5G, ne razmisliv dva pati bidejki dojde po preporaka na mojot brat.

Telefenov utterly ******. Kaj nego moze da kazam deka vredi samo ekranot bidejki ima dobri boi i moze da raboti na 90hz ili na 60hz.

Koga stanuva zbor za importiranje kontakti od Google accounts i od SIM card, kaj uredov nema opcija filter na kontakti za display samo od SIM, Google etc. Jas sum korisnik sto ima 3 akaunti vrzano na telefonov i mi gi dava vo imenik site kontakti zaedno bez razlika dali se duplirani ili ne. Koga stanuva zbor za kontakti, nema opcija select more, pa moras da gi brises eden po eden ako sakas. Uste edna rabota zasto nikogas ne bi preporacal xiaomi na drug korisnik.

Furthermore, duri na prviot povik na telefonot osobata od drugata strana se zali na toa deka ne me slusa ubavo ili secka zvukot i na speaker i telefonot na uvo koga e. Nemam najdeno dosega kade ima opcija da se izgasi sound processing, noise cancellation, sound suppression, echo cancellation kako i da se vika veke ne znam po site keywords probav da go najdam.

Operativniot sistem e mnogu rudimentalen za telefon sto e nekoja sredna klasa (24.000den. vo A1), sovrshen za lugje koi se postari i koi ne se tolku spretni so tehnologijata pa samo im treba za povici telefonot, iako nema da se u sostojba da se razberat so celiot toj procesiran zvuk.

Predhodno koristev Huawei P30 Lite i ovoj pat ne go zemav ponoviot poradi nedostatokot na Google support. Se reshiv za xiaomi mislejki deka se slicni, no ispadna deka zgreshiv. :)

A, i da ne zaboravam, opcijata za phone clone ili transfer na data od star na nov ured kaj xiaomi e ednostavno losh (for lack of a better term) i sega ja sfakjam vrednosta kade ja dobivaat Apple uredite i nivniot seamless transfer. Pogolem problem i zabeleshka e toa sto pri prefrlanje na aplikacii i data, mail aplikacijata ne bese premestena/kopirana na noviot ured.

P.S. Otkako imam srekja da rabotam so iOS uredi vo firma, pocnuvam da gi sfakjam site ovie mali i sitni detali sto gi nudi Apple vo vrska so nivniot software.
Другар ти не го заслужуваш овој телефон шом така збориш, прати ми го мене.
 

Roxas

Intern
27 февруари 2019
53
9
Skopje
Другар ти не го заслужуваш овој телефон шом така збориш, прати ми го мене.
Hahah cim taka vikas za 19 eve, samo da se trgnam od ova :D.

Btw, da bese 250 evra kolku sto pisal pogore psyside, znam sto da ocekuvam. Telefonov cini 400 evra od prilika. 24k e vo A1, a 23k vo Anhoch.

Slikite pogore ne mi vrshat nisto rabota. Ako go imas istiot model napisi mi postapka kako da stignam do tvoeto menu za filtriranje kontakti, oti kaj mene ni po filter no vo advanced settings nema za display options na kontakti.

Screenshot_2021-06-23-10-18-40-111_com.google.android.dialer.jpg
Screenshot_2021-06-23-10-18-35-450_com.google.android.dialer.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,440
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно