• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Брееј колку напреднаа процесорите во средна класа. 732 е одличен процесор иако јас го гледав како послаба страна на телефонов. Со едно 60к на Антуту му бега на мојот ОП6Т (845). Е сега вака да ги споредиме пак ОП ќе дава подобри резултати поради испегланоста на софтверот и рам менаџментот.
Мора Шаоми да поработат на тоа поле ако сакаат да станат повеќе од некој што нуди телефончиња за добра цена.
845 е далеку посилен процесор од 732.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
983
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
А гледаш според Антуту покажува послаби перформанси. Е сега или овие бенчмарковите се жива превара, или нешто не се совпаѓа во причава.
кај ги гледаш скоровите од антуту?

лево е 845 десно 732г

различна верзија имаат v7 и v8, на иста 845 ке има подобар скор

gfx дупло поише има 845

Screenshot 2021-05-06 174159.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
90
89
кај ги гледаш скоровите од антуту?

лево е 845 десно 732г

различна верзија имаат v7 и v8, на иста 845 ке има подобар скор

gfx дупло поише има 845

Погледнете го атачментот 100583
Па горе ставиле скриншот од РН 10 про дека извадил 350к скор на Антуту. Тоа го коментирав.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,049
781
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
90
89
Update-от малку го прекрати, ама продолжи подоцна.
6/128 верзијата е.

Зачудувачки послаби резултати во графичка, а посебно во UX

 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
Интересен резултат, баш таму кај што треба да е појак, послаб испаѓа - во гпу, thermal throttle ли е..
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Дечки каде може да се види mi 11? Се заинтересирав па би сакал да го нарачам ако има добро мислење... Овој а2 ми кочи се нервирам не можам да трејдам преку него
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
107
39
Брееј колку напреднаа процесорите во средна класа. 732 е одличен процесор иако јас го гледав како послаба страна на телефонов. Со едно 60к на Антуту му бега на мојот ОП6Т (845). Е сега вака да ги споредиме пак ОП ќе дава подобри резултати поради испегланоста на софтверот и рам менаџментот.
Мора Шаоми да поработат на тоа поле ако сакаат да станат повеќе од некој што нуди телефончиња за добра цена.
Antutu ти е најфејк тест што може да постои. Geekbench е чарето ако сакаш CPU да видиш колку е јак.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
90
89
Antutu ти е најфејк тест што може да постои. Geekbench е чарето ако сакаш CPU да видиш колку е јак.
Еве и од гикбенч официјални податоци.Редмито е подобро во сингл кор, додека во мултикор секако ОП6Т растура. Ама колку ќе е ова битно за обичен корисник и дали ќе има предност во daily usage?
Ако сака некој и ќе ги тестираме.

Пак ќе речам, единствената маана кај Шаоми моментално е софтверот. Да го средат, ќе нема подобар продукт на пазарот.
 

Surreal

Intern
30 септември 2014
86
40
Скопје
Пак ќе речам, единствената маана кај Шаоми моментално е софтверот. Да го средат, ќе нема подобар продукт на пазарот.
Софтверот е делот каде што прават најголем профит, како и најголеми утки. Помалку замарање околу него еден извор за сите телефони, а повеќе реклами внатре во него. Еден пример е Package Manager-от што е буквално е како канвас за реклами. Искрено на Шаоми гледам како телефон каде што после некој месец би инсталирал некој кастом РОМ.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
983
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Повелете разлика помеѓу 765 и 845, 765 е побрз од 732.


10:06 lol
 

kakoda

Intern
19 декември 2020
4
0
Здраво здраво, сакам да прашам дали некој го има Xiaomi Mi 10T Pro и како сте задоволни со овој телефон. Планирам да го купам и на интернет гледам повеќето се позитивни мислења со неколку негатавни од одредени индивидуи поготово на коментари па сакам да знам дали тука некој има искуство со овој телефон.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,755
2,289
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Здраво здраво, сакам да прашам дали некој го има Xiaomi Mi 10T Pro и како сте задоволни со овој телефон. Планирам да го купам и на интернет гледам повеќето се позитивни мислења со неколку негатавни од одредени индивидуи поготово на коментари па сакам да знам дали тука некој има искуство со овој телефон.
Ти препорачувам да прочиташ на gsmarena имаат објавено лонг терм ривју за телефонот, многу е детално и мислам дека таму ќе ги најдеш сите одговори.
Алтернатива ти е и S20 FE ...
 

kakoda

Intern
19 декември 2020
4
0
Ти препорачувам да прочиташ на gsmarena имаат објавено лонг терм ривју за телефонот, многу е детално и мислам дека таму ќе ги најдеш сите одговори.
Алтернатива ти е и S20 FE ...
Имам прочитано и таму и на други страници и преку 20 видеа изгледано за телефонот од различни луѓе и од прилика знам каков е, ама затоа тука прашувам за да знам од лично искуство некој.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,534
703
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Второ полувреме време од 2021 ке има под дисплеј камери.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
160
103

Второ полувреме време од 2021 ке има под дисплеј камери.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Ова се очекува да биде на Mi MIX 4, па ќе видиме.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
107
39
Имам прочитано и таму и на други страници и преку 20 видеа изгледано за телефонот од различни луѓе и од прилика знам каков е, ама затоа тука прашувам за да знам од лично искуство некој.
Ѕирни и на Редит нешто. Пиши и на Гугле, "Mi 10T Pro problems/issues" чисто да видиш што ќе ти искочи.
Не знам многу за телефонот ама вака од другар што го има веќе неколку месеци вика дека е џам. Се е како подмачкано.
 

kakoda

Intern
19 декември 2020
4
0
Ѕирни и на Редит нешто. Пиши и на Гугле, "Mi 10T Pro problems/issues" чисто да видиш што ќе ти искочи.
Не знам многу за телефонот ама вака од другар што го има веќе неколку месеци вика дека е џам. Се е како подмачкано.
Ти благодарам многу, тоа ми требаше таква информација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,550
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно