• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
233
228
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Овие мобеликс го донеле Note 10 Pro Max што е без band 20. X3 Pro e подобра зделка за иљадарка плус.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
119
Користам редми ноут 8 про,мн задоволен

Се мислам дали да преминам на ноут 10 про

Во ледиком е 300е
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
106
39
Овие мобеликс го донеле Note 10 Pro Max што е без band 20. X3 Pro e подобра зделка за иљадарка плус.
Индискиот 10 Про.
Пазете и ако зема некој 9 Про, да не го земете случајно погрешниот т.е Индискиот 9Ѕ
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,811
9,238
Скопје
Ех гомце кинеско. Еве после 2 години и некој месец, на Redmi Note 5 AI ми се појави жолта флека како ¼ месечина, 1 сантим, на лева страна горе. Да видиме сега дали и како и колку ќе се шири.
Не го користам многу телефонот, брајтнесот ретко бил на максимум, е сега го имам чат пат ставано у кола на совозачко...
^Oва е напишано пред пола година.
Да пријавам дека жолтaтa месечинкa веќе скоро не се приметува.
Се опраи само по себе, НО, менував различни позадини отприлика еднаш во 2 недели.
Мислам дека тоа влијаеше.
Совет од мене е да менувате често позадини, шарени, темни, светли, секакви :)
 
Последна промена:

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,815
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Некој да имал проблем со Вајбер на MIUI Global/EU ром?
Си ги пишува имињата во вајбер ко што ми се во именик, арно ама после некое време се губат и ми ги дава како што контактите се пишале, односно не ми ги чита дека ми се во контакти. На ПЦ во тој случај ги дава дека не постојат и ми го дава само бројот.
Ова ми се случува со Global Stable ROM. Доколку користам weekly beta го немам проблемот. Со пермисии е се во ред. Се средува ако мавнам force close на вајбер и го отворам пак но после некое време е пак истото.

Некој да го имал проблемов и да го средил некако?
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
Некој да имал проблем со Вајбер на MIUI Global/EU ром?
Си ги пишува имињата во вајбер ко што ми се во именик, арно ама после некое време се губат и ми ги дава како што контактите се пишале, односно не ми ги чита дека ми се во контакти. На ПЦ во тој случај ги дава дека не постојат и ми го дава само бројот.
Ова ми се случува со Global Stable ROM. Доколку користам weekly beta го немам проблемот. Со пермисии е се во ред. Се средува ако мавнам force close на вајбер и го отворам пак но после некое време е пак истото.

Некој да го имал проблемов и да го средил некако?
Провери во апликацијата за контакти,во сетингс како ти е подесено каде да ги сејвира?Во телефон на гугл или на ми акаунтот...имав сличен проблем кај мене кога ќе сејвирав контакт си стоеше со неговото име не јас како што сум го пишал.Одбрав место за чување на контактите во телефон и се среди,нормално со преинсталација на вибер после тоа и од тогаш ок си е...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,815
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Провери во апликацијата за контакти,во сетингс како ти е подесено каде да ги сејвира?Во телефон на гугл или на ми акаунтот...имав сличен проблем кај мене кога ќе сејвирав контакт си стоеше со неговото име не јас како што сум го пишал.Одбрав место за чување на контактите во телефон и се среди,нормално со преинсталација на вибер после тоа и од тогаш ок си е...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Не другар, со друг ром се ок. Пермисиите се ок. Сите контакти ми се на gmail адреса веќе 9 години и така стојат.
Ептен ми е чудно зошто се дешава рандом.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
Не другар, со друг ром се ок. Пермисиите се ок. Сите контакти ми се на gmail адреса веќе 9 години и така стојат.
Ептен ми е чудно зошто се дешава рандом.
Да не ги снима и на ми акаунтот па од тука да се буни нешто...Ако ти е одбрано само од гугл тогаш е ваљда нешто до ромот...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,815
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Инсталирав ново contacts.apk и изгасив Virtual ID па ќе видиме.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,257
Ништо, ќе почекам Нептун или Ми стор да го донесат.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
Ништо, ќе почекам Нептун или Ми стор да го донесат.
Го има у ледиком и мобеликс ама индискиот е, глобал тешко да донесат пошто и на али тешко се начекуваше, ептен брзо се продаде про верзијата, а од обичните имаа еден куп
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
90
89
Брееј колку напреднаа процесорите во средна класа. 732 е одличен процесор иако јас го гледав како послаба страна на телефонов. Со едно 60к на Антуту му бега на мојот ОП6Т (845). Е сега вака да ги споредиме пак ОП ќе дава подобри резултати поради испегланоста на софтверот и рам менаџментот.
Мора Шаоми да поработат на тоа поле ако сакаат да станат повеќе од некој што нуди телефончиња за добра цена.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,394
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно