• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
@psyside 10тина дена со рн10про и сеа за сеа се е топ, освен мали шаоми глупости како gestures не работат со кастом ланчер, нема лед нотификации :(
Разликата од 60хз до 120 е ден - ноќ, доста побрзо делува него флагшип со 60хз
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@psyside 10тина дена со рн10про и сеа за сеа се е топ, освен мали шаоми глупости како gestures не работат со кастом ланчер, нема лед нотификации :(
Разликата од 60хз до 120 е ден - ноќ, доста побрзо делува него флагшип со 60хз
Дај жити мене night mode GCAM фотки? Со здравје да се користи!
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
Дај жити мене night mode GCAM фотки? Со здравје да се користи!
Фала, пробав една г кам ама не ми работеше како што треба, на едната камера замаглено даваше на другата со изменети бои, за фотографија сум ептен тапа
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Фала, пробав една г кам ама не ми работеше како што треба, на едната камера замаглено даваше на другата со изменети бои, за фотографија сум ептен тапа
Ај пробај parrot? Тој е за Xiaomi. Фала ти.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
Ај пробај parrot? Тој е за Xiaomi. Фала ти.
Набрзина ова пошто сум на работа, спуштив ролетна небаре до крај
View: http://imgur.com/a/6pjnggV

На гкам без најтмод се гледа колку беше темно
Првата e gcam night
Втората e gcam portrait
Трета stock night
Последната stock portrait
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,111
452
Ти треба друг gcam mod.

Види ги сликите јас што ги објавив во темата за gcam.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Гледајте, без разлика на што Mi 11 Ultra е навистина импресивен уред. Има доста предности во споредба со S21 Ultra. Но сепак, Samsung ги има тие ситни работи (како post / color processing на пример) каде што се далеку подобри од Mi 11 Ultra.
Еве мене боите на S21 Ultra ми изгледаат далеку подобри од Mi 11 Ultra. Исто и за предната камера. Да не зборам за ultra - wide камерата. Џабе што ја направиле толку широко да слика кога има дисторзија и искривување од страните, и сигурен сум дека повеќето ќе си ги сечат сликите да им изгледаат нормално.

За тој малиот екран да не зборам. Не викам дека е скрос бескорисен, ама во глобала пак не гледам голема корист за таков мал дисплеј. Повеќето сигурно пак ќе си придружат да си се сликаат со обичната предна камера.

Крај краева, не е се во сензорот. Еве и Ајфон 12 серијата го прави партали Mi 11 Ultra, и тоа со далеку помал сензор од оној на Xiaomi. Треба они убаво да си поработат на делот со софтверот, post / color processing. Другото со самиот MIUI имаат доста постигнато и веќе изгледа навистина одличен софтвер. Може рамо до рамо и со OneUI без никакви проблеми.

Добар чекор од Xiaomi. Ќе можат уште повеќе да успеат, ако ја намалат цената на Mi 11 Ultra на 850 - 1,000 долари. Оти нели, на крај краева Xiaomi си изградија имиџ како компанија што нуди многу за малце. Треба тоа да го искористат сега на нивните Premium уреди, и ќе привлечат доста корисници.

Освен тие ситници за камерата, друго буквално се им е горе доле совршено, и "испеглано" како треба.

А и сигурен сум дека со GCAM камерата на Mi 11 Ultra уште толку ќе прави партали.

Слободно можам да кажам дека Xiaomi одат во добра насока, но можат и во уште подобра. Го искористуваат и завземаат местото на Huawei, оти нели они еден ден сакаа број 1 да бидат, па ги банираа и еве ги Xiaomi да си ја пробаат среќата.
Види сега случајот со ајфонот што има помал сензор да, меѓутоа пикселите му се поголеми 1.4 микрони кај ми11u vs 1.7микрони кај ајфон12pm.

Со бинирање добиваш слики од 12.5 мегапиксели и 2.8 микрони каде што има добра апликација на бинирање.

Исто така помалата резолуција кај ајфонот помага камерата да има поголема фокусна должина за портрети.

Кај што сликаат цвеќиња од блиску најповеќе се чуствува.

Исто кај MBHD на компарацијата зенфон7про имаше голема фокусна должина кај сликата со камерата.

View: https://youtu.be/kbeEkwlTeqQ


5:26.

Zenfone најубаво се чита canon и EOS на сликата со DSLR/mirrorless = најголема фокусна должина.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
Ти треба друг gcam mod.

Види ги сликите јас што ги објавив во темата за gcam.
Вчера пробав неколку и имаше некои што се ептен подобри, ама не работат останатите камери, ultrawide и macro, сеа за сеа ќе ја користам сток додека не излезат сетинзи и солиден порт
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
106
39
Вчера пробав неколку и имаше некои што се ептен подобри, ама не работат останатите камери, ultrawide и macro, сеа за сеа ќе ја користам сток додека не излезат сетинзи и солиден порт
Vidi so BSG poslednata. Parrot zeza nesto veke, ne go biva vo posledno.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,257
Кај го има кај нас Redmi Note 10 Pro? Исто така дали кај Redmi ромовиве има app drawer како кај Poco launcher?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,816
1,341
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
  • Ми се допаѓа
Реакции: lynx

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
View: https://youtu.be/deYbmGM5_No


20 min видео снимање троши 50% батерија...

Задниот екран нема опција за always on display. Изгледа не е наменет да биде укклучен цело време пошто кога се користел во саат, штедел на батерија.Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
106
39
Дечки, после точно 8 месеци со Note 9S, сега приметувам мртов пиксел, а можно и два да се едно до друго, не знам точно. Телефонот е строго педантно користен, ниеднаш не е удрен, не е паднат. Земен е од мобилара, признаваат ли гаранција за вакви ствари? Ќе пробувам во меѓувреме со овие RGB видеата дали ќе има абер да се оправи. Имал ли некој сличен проблем?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,811
9,238
Скопје
Дечки, после точно 8 месеци со Note 9S, сега приметувам мртов пиксел, а можно и два да се едно до друго, не знам точно. Телефонот е строго педантно користен, ниеднаш не е удрен, не е паднат. Земен е од мобилара, признаваат ли гаранција за вакви ствари? Ќе пробувам во меѓувреме со овие RGB видеата дали ќе има абер да се оправи. Имал ли некој сличен проблем?
Нема да се опраи.
Тоа е, кинезарија.
Биди среќен што не пожолтел, со мртов пиксел на коњ си.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
106
39
Нема да се опраи.
Тоа е, кинезарија.
Биди среќен што не пожолтел, со мртов пиксел на коњ си.
Цел ден тоа посматрам, да не е можда некоја прашинка под заштитното стакло ама не гледам ништо баш таму. На некои други делови има ситни точки ама се заприметуваат убаво. Се тешам случајно да не е па некоја црна точка прашина и финтата е што некако ми изгледа поголемо од пиксел, пошироко, зашто сепак е FHD и треба да е потешко да се примети. При гледање од друг агол, дури и со макс светлина нема ништо. Денес сигурно 2 саати пуштав dead pixel fix видеа ама не исчезнува. Стварно не можам да дефинирам. Ќе треба да пробам со макро камерата од на другар 9 Pro дали ќе се види нешто.

А со гаранцијава некој да не знае нешто? Се уште се немам јавено да прашам.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,049
781
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Порано за екраните беше ако има повеке од 8 мртви пиксели тогаш го сервисираат.Валјда и за мобилните е исто, не верувам дека за 1 пиксел дека ке го оправаат. Но сепак видиси за сигурно.
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
201
620
Цел ден тоа посматрам
Па брату уше ако си пимпирлија, по цел ден окото таму ќе ти трга, и да неќиш ќе го гледаш пикселот цело време..

Фино ти кажа Авид, заборави на мртвиот пиксел и свиркај си, сигурно да го земи во рака друг чоек кој не знај дека има мртов пиксел нема ни да го забележи.
Само беља поголема можат по сервиси со отворања ова она да ти напрат. Чим не ти пожолтила пола страна од екранот - топ си
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
106
39
Па брату уше ако си пимпирлија, по цел ден окото таму ќе ти трга, и да неќиш ќе го гледаш пикселот цело време..

Фино ти кажа Авид, заборави на мртвиот пиксел и свиркај си, сигурно да го земи во рака друг чоек кој не знај дека има мртов пиксел нема ни да го забележи.
Само беља поголема можат по сервиси со отворања ова она да ти напрат. Чим не ти пожолтила пола страна од екранот - топ си
Toa e toa. Pretesko e da se zabelezi ama koga ti bega okoto...
Pri tolku prasinki sto ima na ekran nekogas, mene bas tamu.
Se javiv mi kazaa da dojdam vo prodavnica da napravat procenka.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
983
543
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
све тоа супер само што а52 кошта колку поко х3 про, а покото го шора од керамиди самсунгчево
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
Efe uste eden platenik na samsunk, fanboi go platile da lase

View: https://youtu.be/6_jahnPYovs


4:30
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некоја грешка?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,408
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно