• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
233
228
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Според некои корисници на MI 11 Ultra, GCAM портови сега за сега работат лошо.

2 Можни причини.

Рандом фрка
Проблем специфичен со Samsung сензорот

Ако не се среди не знам дали би го земал, тој сензор заслужува да се извади максимум од него во темни услови, дури и да е добар па и одличен најт модот на Xiaomi, детали, оштрина и фокус кај GCAM секогаш се неспоредливи.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,111
452
IMAGE_M_ID_1380722771869634563_20210410204550.jpeg IMAGE_M_ID_1380744696612315139_20210410204126.jpeg IMAGE_M_ID_1380744688987086851_20210410204124.jpeg IMAGE_M_ID_1380744681047289856_20210410204122.jpeg IMAGE_M_ID_1380744672847351811_20210410204120.jpeg
Mi Mix 4

Со камера што се крие под екран.
Некаде во Септември, така слушам.
:censored:
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
View: https://youtu.be/aOWxsDMUHsE?t=169


Motherofgod.jpg, Запратете видеата и сликите у потемно, буквално СКОРО никаков шум нема на главната камера, а детали еден тон, бои супер, фокус, оштрина, динамика.....и тоа ова е на pre launch бета софтвер и БЕЗ GCAM.

П.С. Не е истото видео од претходно.

Samsung се само сахранија што го дадоа сензоров на Xiaomi прво :rolleyes:
Па не баш..

 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,111
452
Нема Samsung да сe "Самосахранат" бидејки Samsung има подобар post - processing за разлика од Xiaomi, и заради тоа идниот уред со HM2 од Samsung ќе биде далеку подобар од Mi 11 Ultra во слики.

Ете гледате, и S21 Ultra е во доста подобар од Mi 11 Ultra а нема HM2.
Којзнае какви партали ќе прави идниот S22 Ultra, или идниот Note Ultra...
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
716
577
Нема Samsung да сe "Самосахранат" бидејки Samsung има подобар post - processing за разлика од Xiaomi, и заради тоа идниот уред со HM2 од Samsung ќе биде далеку подобар од Mi 11 Ultra во слики.

Ете гледате, и S21 Ultra е во доста подобар од Mi 11 Ultra а нема HM2.
Којзнае какви партали ќе прави идниот S22 Ultra, или идниот Note Ultra...
Дете среќен да ти е 16тиот роденден со мало закаснување, и доста со постовите кога ќе излези самсунг налето најјак ќе биди...

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Ццц до кога вака не знам, средете камерата пред лансирање.....

Срамота е, S21U го посра....
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
716
577

Ццц до кога вака не знам, средете камерата пред лансирање.....

Срамота е, S21U го посра....
Прозивај ги пауниве Mi Macedonia, нека му се јават на Lei Jun да му кажат, да си го поправи софтверот на камерата

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
Нема Samsung да сe "Самосахранат" бидејки Samsung има подобар post - processing за разлика од Xiaomi, и заради тоа идниот уред со HM2 од Samsung ќе биде далеку подобар од Mi 11 Ultra во слики.

Ете гледате, и S21 Ultra е во доста подобар од Mi 11 Ultra а нема HM2.
Којзнае какви партали ќе прави идниот S22 Ultra, или идниот Note Ultra...
Во соработка со Olympus. Има да биде партали следниот S22. Нов GPU од AMD и нов сензор за камерата (најголем досега) "туниран" од Olympus.

Мислењето е автоматски споено:


Ццц до кога вака не знам, средете камерата пред лансирање.....

Срамота е, S21U го посра....
Нема да ја средат. Како и секој Шаоми телефон и овој ке си пати софтверски. Како што реков пред недела дена, џабе перфектен хардвер кога софтверски се тиња.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,111
452
Во соработка со Olympus. Има да биде партали следниот S22. Нов GPU од AMD и нов сензор за камерата (најголем досега) "туниран" од Olympus.

Мислењето е автоматски споено:


Нема да ја средат. Како и секој Шаоми телефон и овој ке си пати софтверски. Како што реков пред недела дена, џабе перфектен хардвер кога софтверски се тиња.
А чекај кои се па сега тие Olympus? Прв пат слушам за нив.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
А чекај кои се па сега тие Olympus? Прв пат слушам за нив.
Доста стара фирма за производство на објективи и фотоапарати.

 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
583
564
Струга
Дечки TWRP прашање, пребарав Google но различни постови има. Дали знаете Format Data кои партиции точно ги бриши? Знам /data партицијата и екнципција трга, друго? Dalvik, cache? Дали и internal бриши?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Прозивај ги пауниве Mi Macedonia, нека му се јават на Lei Jun да му кажат, да си го поправи софтверот на камерата

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Критиките беа за сите брендови, не само за Xiaomi, мене не ми е особено важно, јас чекам да видам со портовите што ќе бидне.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,552
2,900
Дечки TWRP прашање, пребарав Google но различни постови има. Дали знаете Format Data кои партиции точно ги бриши? Знам /data партицијата и екнципција трга, друго? Dalvik, cache? Дали и internal бриши?
Format DATA, брише сѐ во /data партицијата каде всушност е и Dalvik cache, а богами и Internal, кој всушност е само маунтинг поинт на /data/media. Така да претпазливо. Во најголем број на случаи не ти треба, пошто сѐ се решава или со Factory reset опцијата или со рачно бирање на што ти треба од Advanced Wipe менито.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
583
564
Струга
Format DATA, брише сѐ во /data партицијата каде всушност е и Dalvik cache, а богами и Internal, кој всушност е само маунтинг поинт на /data/media. Така да претпазливо. Во најголем број на случаи не ти треба, пошто сѐ се решава или со Factory reset опцијата или со рачно бирање на што ти треба од Advanced Wipe менито.
Значи Factory Reset бриши Cache + Dalvik + Data (mount /data/) но игнорира /data/media/, а формат бриши истото + Internal (/data/media) + енкрипција?
Односно, со Factory reset може да се запазат фајлови од корисникот на телефонот (слики, видеа, музика итн.)?
Фала на одговорот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Ццц до кога вака не знам, средете камерата пред лансирање.....

Срамота е, S21U го посра....
Не само што го посра, туку боите навечер кај ми11у се исти ко најт мод на дамсунг од 2019 жолтосани...

На самсунг масло е ова изгледа... Гугл спасувај со порт или coffin dance е работава. Штета за сензорот.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не само што го посра, туку боите навечер кај ми11у се исти ко најт мод на дамсунг од 2019 жолтосани...

На самсунг масло е ова изгледа... Гугл спасувај со порт или coffin dance е работава. Штета за сензорот.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Нема врска со Samsung, телефонот процесира RAW дата од сензорот.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Нема врска со Samsung, телефонот процесира RAW дата од сензорот.
View: https://youtu.be/fLc69ybNwa0


По константен е [email protected]мсунг и подобра предна камера (разлика небо и земја)

Малиот екран на ми 11ултрон се прават напори да може да пушта видео снимање.Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,078
4,473
Ethermine
www.facebook.com
Во соработка со Olympus. Има да биде партали следниот S22. Нов GPU од AMD и нов сензор за камерата (најголем досега) "туниран" од Olympus.

Мислењето е автоматски споено:


Нема да ја средат. Како и секој Шаоми телефон и овој ке си пати софтверски. Како што реков пред недела дена, џабе перфектен хардвер кога софтверски се тиња.
Имаше такво нешто , пропадната инвестиција :)
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,111
452
Гледајте, без разлика на што Mi 11 Ultra е навистина импресивен уред. Има доста предности во споредба со S21 Ultra. Но сепак, Samsung ги има тие ситни работи (како post / color processing на пример) каде што се далеку подобри од Mi 11 Ultra.
Еве мене боите на S21 Ultra ми изгледаат далеку подобри од Mi 11 Ultra. Исто и за предната камера. Да не зборам за ultra - wide камерата. Џабе што ја направиле толку широко да слика кога има дисторзија и искривување од страните, и сигурен сум дека повеќето ќе си ги сечат сликите да им изгледаат нормално.

За тој малиот екран да не зборам. Не викам дека е скрос бескорисен, ама во глобала пак не гледам голема корист за таков мал дисплеј. Повеќето сигурно пак ќе си придружат да си се сликаат со обичната предна камера.

Крај краева, не е се во сензорот. Еве и Ајфон 12 серијата го прави партали Mi 11 Ultra, и тоа со далеку помал сензор од оној на Xiaomi. Треба они убаво да си поработат на делот со софтверот, post / color processing. Другото со самиот MIUI имаат доста постигнато и веќе изгледа навистина одличен софтвер. Може рамо до рамо и со OneUI без никакви проблеми.

Добар чекор од Xiaomi. Ќе можат уште повеќе да успеат, ако ја намалат цената на Mi 11 Ultra на 850 - 1,000 долари. Оти нели, на крај краева Xiaomi си изградија имиџ како компанија што нуди многу за малце. Треба тоа да го искористат сега на нивните Premium уреди, и ќе привлечат доста корисници.

Освен тие ситници за камерата, друго буквално се им е горе доле совршено, и "испеглано" како треба.

А и сигурен сум дека со GCAM камерата на Mi 11 Ultra уште толку ќе прави партали.

Слободно можам да кажам дека Xiaomi одат во добра насока, но можат и во уште подобра. Го искористуваат и завземаат местото на Huawei, оти нели они еден ден сакаа број 1 да бидат, па ги банираа и еве ги Xiaomi да си ја пробаат среќата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,075
29,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,729
Мислења
856,179
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно