• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,080
4,364
Скопје
за жал некои модели имаат фабричка слаба батерија,осносно брзо се троши
Види можно е да имаш фалична батерија, ама шансите се мали. По првите неколку полнења ќе се нормализира. Во врска со начинот на полнење добар си со од 20 до 100%, ама по можност на 99-100% кога ќе ти биде веднаш гаси го и никако оставање преку ноќ да се полни. (Некои тврдат дека за првите три полнења треба од 0 до 100 проценти за како демек убаво да се разработел целиот капацитет, ама не знам колку е точно и би се држел од 20 до 100% за првите три полнења и од 20 до 80-90% за понатаму)
Сум имал доста модели на Xiaomi,сеа да не ги набројувам,али биле над 10 сигурно,и со никој сум немал ваков проблем,се надевам дека не сум малер да сум погодил со фалична батерија.Па со сите телефони вака полнам,од 20% до 100%,не оставам никогаш навечер телефон да се полни (цела ноќ),полнам до 100% и одма вадам од полнач.Фала на советите :)
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
639
703
orgrimar
Кога ке се наполни батеријата телефонот си работи на полнач, не смета колку и да стои, иначе жаомије имаат поквалитетни батерии од јаболкарите и самсунг само не ширете кој ќе ги слуша.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,307
првите 2-3 полнења добро е од 0-100 после како сакате 2020 сме батериите имаат ептем добра контрола вградена. И може 10 дена да е на полнач нема гајле.
Не сум баш сигурен дали си во право. Оставање на телефонот на полнач преку ноќ имаше врска со непотребна волтажа и греење на батеријата, а батерија и топло=помал животен век. Како и да е, може да се тестира. Доколку батеријата е прилично топла и покрај тоа што е на 100%, контролата не функционира и му штети на телефонот на долги стази.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,104
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кога ке се наполни батеријата телефонот си работи на полнач, не смета колку и да стои, иначе жаомије имаат поквалитетни батерии од јаболкарите и самсунг само не ширете кој ќе ги слуша.
Логика, преку ноќ уредите губат по едно 5-10% полнење, при што батеријата при секој дроп повторно се полни до 100% а тоа се рачуна како циклус.

Жаомије дефинитивно немаат поквалитетни батерии нити од Епл, нити од Самсунг.

За крај, полнење 0-100 први три полнења е мит, кој не важи за литиумски батерии.

ТЛДР се што напиша е погрешно, ако на некој начин ова те повреди, не го барај проблемот во мене.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Дечки пред 2 часа е земен Xioami Redmi Note 8 Pro,нов неоткапован,кога го вклучивме имаше 32% батерија,за неполни 10 минути падна батеријата при сетирање на 20%,буквално ништо не е сетирано на телефонот,само оној почетен сетап.Иначе е на MIUI Global 11.0.5.0 Stable,сега е ставен на полнач,појави update на MIUI 12.0.2 да му се направи ли абдејт?имал некој ваков проблем?и што може да е?
Јас имам ист таков, телефонот е одличен.
Наполни батерија 100% и после ажурирај се во телефонот.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,301
1,275
Drachevo
првите три пат го празнам до 0 и полнам до 100%.
Од кутија кога го вадам го празнам до 0.
Неколку пати месечно обавезно до 100%.
Батериите се покажале одлично.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,276
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас никад не чекам до 20 или до 0%. Колку вечерта се испразнил толку. Од 70%, 50, некогаш и 80% до кревет имам од оние октопод пуњачи, до сабајле и готово. Освен РМН2 другиве (3,5,9) не покажале ослабување.

Октопод пуњач:

1604220606545.png
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,080
4,364
Скопје
Дечки од кога се наполни телефонот до 100%,ажурирав Софтвер нов MIUI Global 12.0.2 Stable,од тогаш батеријата е одлична.Е сеа прашањето ми е,дали да му направам (Swipe Data,Hard Reset),зашто е инсталиран еден врз друг,како што си идат еден по друг Софтвер.

Еве батеријата
Screenshot_2020-11-01-10-09-15-932_com.miui.securitycenter.jpg
 
Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,284
4,265
Баш како Армац и јас никогаш не сум се замарал да ги празнам телефоните за да ги наполнам. Секоја вечер го ставам на полнач, на станување го вадам од штек. Не сум имал проблем со нитуеден уред.
Мада, моментално со RN9P го полнам на 2 дена, доста задоволен од уредот. Сеуште чекам МИУИ 12, да.. :D
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
408
386
Струга
Баш како Армац и јас никогаш не сум се замарал да ги празнам телефоните за да ги наполнам. Секоја вечер го ставам на полнач, на станување го вадам од штек. Не сум имал проблем со нитуеден уред.
Мада, моментално со RN9P го полнам на 2 дена, доста задоволен од уредот. Сеуште чекам МИУИ 12, да.. :D
Нормално дека нема да се замараш и нема да имаш проблем. 2020 сме, има инженери кои си ја тупале главата за да вградат регулативи како и софтверски, така и хардверски за да не се преполнува батеријата и да не умираат ќелиите. Пишано е многу пати на оваа тема, или на темата за Мобилни, прашања и совети. Кога ќе си се наполни батеријата на 100 %, автоматски се регулира напонот на минимум колку да не се троши батеријата, а некои воопшто не ни полнат поради такви несакани дејствиа.
А траењето на батеријата е плацебо ефект, можеби ќе и истадеш некој месец повеќе, ама кој знае?
 

blackfen1

Intern
16 јануари 2018
19
16
Па веќе го има у Анхоч 2-3 недели.
Едит: Ааа за оператор прашуваш.
Дап.
Ова го најдов во белорускиот А1, па се надевам дека и кај нас ќе дојде. Таман да си го искористам буџетот од кај нив
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,017
685
Неврленд
Дап.
Ова го најдов во белорускиот А1, па се надевам дека и кај нас ќе дојде. Таман да си го искористам буџетот од кај нив
Кај и да е ќе дојде и тука. Гром играчка е. Нема да треба да менуваш со години.
 

Smoking4e

Gaining Experience
19 ноември 2008
383
51
дручарчиња Здраво на сите. Сакам да ве прашам ми падна во око XIAOMI Mi 10 T Pro 5G 256 GB ме интересира искуства некој има ли со оваа марка, како се покажани ( перфоманси , камера , батерија и итн). Инаку да напоменам сега користам Samsung S8+. Муабетот ми беше да останам на Samsung или да не експериментирам
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,104
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нормално дека нема да се замараш и нема да имаш проблем. 2020 сме, има инженери кои си ја тупале главата за да вградат регулативи како и софтверски, така и хардверски за да не се преполнува батеријата и да не умираат ќелиите. Пишано е многу пати на оваа тема, или на темата за Мобилни, прашања и совети. Кога ќе си се наполни батеријата на 100 %, автоматски се регулира напонот на минимум колку да не се троши батеријата, а некои воопшто не ни полнат поради такви несакани дејствиа.
А траењето на батеријата е плацебо ефект, можеби ќе и истадеш некој месец повеќе, ама кој знае?
Каква разлика прави дали се полни минимално (trickle charge) или побрзо кога пак зима циклус/и и се набива капацитетот повеќекратно при седење idle/discharge?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,276
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дечки од кога се наполни телефонот до 100%,ажурирав Софтвер нов MIUI Global 12.0.2 Stable,од тогаш батеријата е одлична.Е сеа прашањето ми е,дали да му направам (Swipe Data,Hard Reset),зашто е инсталиран еден врз друг,како што си идат еден по друг Софтвер.

Еве батеријата
Погледнете го атачментот 92880
Јас не правам никад после апдејт хард ресет. Како сакаш.
 

Fiatov

Intern
18 септември 2020
7
1
Кај и да е ќе дојде и тука. Гром играчка е. Нема да треба да менуваш со години.
Long term со 33W полнење не знам како ке биде со батеријата после одреден период,
затоа сеуште се двоумам што да земам poco x3 или redmi note 9s.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
892
462
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Long term со 33W полнење не знам како ке биде со батеријата после одреден период,
затоа сеуште се двоумам што да земам poco x3 или redmi note 9s.
немора на пунач да го пуниш цело време, јас дома имам продужен со усб на 12 вати работи, у кола незнам колку беше 16 мислам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,561
Мислења
820,585
Членови
28,222
Најнов член
penkalo
На врв Дно