• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,348
Скопје
Па различно е. 732G vs 720G, понов процесор. Според бенчмарк 723G е за нијанса подобар. За камера како што реков не се разбирам.
Таа нијанса,никогаш нема да осети разлика помеѓу овие два процесора.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
EDIT: Извинете за лошата поставеност на сликите во постот подолу, од телефон ги прикачив и така се псотавија.


Она што забележав кај Poco X3 NFC е што селфи камерата има некаков си "зум". Додека пак Gcam е совршенство.

За пример поставив една чаша 10цм оддалечена од ѕид (да не правам селфи) и на иста позиција оддалечив телефонот и сликав со селфи камерата.


1 слика камера од телефонот
2 слика Gcam

Разликите се големи.
IMG_20201029_160106.jpeg IMG_20201029_160055.jpeg

Испратено од Poco X3 NFC преку IT.mk форум апликација
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
904
471
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Поко има сони сенозор Sony IMX682 Exmor RS кој што е подобар од тој на ноте 9 про Samsung Bright S5KGW1.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
666
524
Опа бато. Ја го ја. Ај да видеме тај ваш апдејт шо тоуку брлавеете по него шо ќе напрае? :rolleyes:
Покофоун формула један.

Погледнете го атачментот 92713
Пред малку кај Pocoto на братучед ми телефонот влезе во bootloop, апдејтиран од вчера наутро, моравме со wipe all data во Mi-recovery да "спасуваме" ситуација

Sent from my MI A3 using Tapatalk
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
904
Неврленд
Пред малку кај Pocoto на братучед ми телефонот влезе во bootloop, апдејтиран од вчера наутро, моравме со wipe all data во Mi-recovery да "спасуваме" ситуација

Sent from my MI A3 using Tapatalk
Мојо не улезе у никаков луп, али за мене стварно немаат значај овие разлики у мјауите. Вероватно зато шото више нисам дечак. Године пролазе мајке ми. :cautious:
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
666
524
Мојо не улезе у никаков луп, али за мене стварно немаат значај овие разлики у мјауите. Вероватно зато шото више нисам дечак. Године пролазе мајке ми. :cautious:
Поентата ми е: направете си бекап, и овој еве скоро два дена функционираше со миуи12, но сепак заглави, единствено на заклучен бутлоадер можевме и морав да пробам со бришење на сВе... Значи сега пак има телефон, ама сѐ од телефонот нема.

Sent from my MI A3 using Tapatalk
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
904
Неврленд
Поентата ми е: направете си бекап, и овој еве скоро два дена функционираше со миуи12, но сепак заглави, единствено на заклучен бутлоадер можевме и морав да пробам со бришење на сВе... Значи сега пак има телефон, ама сѐ од телефонот нема.

Sent from my MI A3 using Tapatalk
Од бекап џимеил секако ми праве на броевите. Друго не ми треба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@DaVoRkNe Огромна разлика 60 vs 120, што и да правиш. Плус стерео звучници.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ајде искрено, дали сметате дека 120hz екран е предност или е глупост само што додава на цена и троши бајаги повеќе батерија?
Предност е секако, дали скрол дали ефекти или анимации се изгледа по мазно, мене најмногу ми прави разлика во скрол особено текст. Дека може да се живее без тоа да ама ако ја имаш опцијата секако е предност.

Искрено мене како обичен корисник,кој фб,инстаграм,вибер,и прелистувач користам,не би ми сменило ништо 120hz,доволни ми се 60hz.
лево е Poco X3,десно RN9P,што е тука подобро на Poco?
Сепак би рекол покото (Х3) е подобар уред, има стерео звучки, екранот е подобар не само ради рефреш рејтот, чипсетот е доста понов и не е само процесорот или графичката туку и конективити и АИ способностите ...
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Дали некој знае каде да ги најдам МИУИПРО ромовите Доступ к разделу «Прошивки» — MiuiPro бесплатно, порано беа бесплатни, но пред 2 години почнаа да ги наплаќаат. Секогаш сум за поддршка на девелоперите и тие 2€ месечно, односно 20€ годишно не се многу за развој на РОМ, но сакам да го пробам само (имам некои проблеми во МИУИ 12 на Шаоми.еу), а парите преку пејпал не ги прифаќа пошто сакаат да им се плати како трансфер на приватно лице и не како за производ или услуга.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
472
446
Струга
Што се добива со Android 11 апгрејд на MIUI 12? Ги прочитав новите features за stock Android 11 и MIUI 12 има скоро се, Screen Recorder, Control Panel, Floating Windows...
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
344
295
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Што се добива со Android 11 апгрејд на MIUI 12? Ги прочитав новите features за stock Android 11 и MIUI 12 има скоро се, Screen Recorder, Control Panel, Floating Windows...
Bedtime mode има, гаси нотификации и екранот го става во greyscale mode плус на ова што си го наброил и кај мене работи пофлуидно
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Bedtime mode има, гаси нотификации и екранот го става во greyscale mode плус на ова што си го наброил и кај мене работи пофлуидно
Ова истово го прави секој MIUI со DND. Освен црно-бел екран што ми е малце глупо и чист гиммик.

Ставаш DND до 7 сабајле и го вртиш со екранот надоле.
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,348
Скопје
Дечки пред 2 часа е земен Xioami Redmi Note 8 Pro,нов неоткапован,кога го вклучивме имаше 32% батерија,за неполни 10 минути падна батеријата при сетирање на 20%,буквално ништо не е сетирано на телефонот,само оној почетен сетап.Иначе е на MIUI Global 11.0.5.0 Stable,сега е ставен на полнач,појави update на MIUI 12.0.2 да му се направи ли абдејт?имал некој ваков проблем?и што може да е?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,335
8,353
Скопје
Дечки пред 2 часа е земен Xioami Redmi Note 8 Pro,нов неоткапован,кога го вклучивме имаше 32% батерија,за неполни 10 минути падна батеријата при сетирање на 20%,буквално ништо не е сетирано на телефонот,само оној почетен сетап.Иначе е на MIUI Global 11.0.5,сега е ставен на полнач,појави update на MIUI 12.0.2 да му се направи ли абдејт?имал некој ваков проблем?и што може да е?
Да се напраи апдејт, ќе нема проблем.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,915
2,420
Дечки пред 2 часа е земен Xioami Redmi Note 8 Pro,нов неоткапован,кога го вклучивме имаше 32% батерија,за неполни 10 минути падна батеријата при сетирање на 20%,буквално ништо не е сетирано на телефонот,само оној почетен сетап.Иначе е на MIUI Global 11.0.5.0 Stable,сега е ставен на полнач,појави update на MIUI 12.0.2 да му се направи ли абдејт?имал некој ваков проблем?и што може да е?
Не е разработен капацитетот на батеријата. Апдејтирај, внимателно полни го првите три пати и немаш гајле
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,348
Скопје
Не е разработен капацитетот на батеријата. Апдејтирај, внимателно полни го првите три пати и немаш гајле
Уфф јас реков нешто не е во ред со батеријата,како мислиш внимателно да го полнам?јас во принцип телефон ставам од 20% на полнач до 100%.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,003
695
за жал некои модели имаат фабричка слаба батерија,осносно брзо се троши
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,915
2,420
Уфф јас реков нешто не е во ред со батеријата,како мислиш внимателно да го полнам?јас во принцип телефон ставам од 20% на полнач до 100%.
Види можно е да имаш фалична батерија, ама шансите се мали. По првите неколку полнења ќе се нормализира. Во врска со начинот на полнење добар си со од 20 до 100%, ама по можност на 99-100% кога ќе ти биде веднаш гаси го и никако оставање преку ноќ да се полни. (Некои тврдат дека за првите три полнења треба од 0 до 100 проценти за како демек убаво да се разработел целиот капацитет, ама не знам колку е точно и би се држел од 20 до 100% за првите три полнења и од 20 до 80-90% за понатаму)
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
641
705
orgrimar
првите 2-3 полнења добро е од 0-100 после како сакате 2020 сме батериите имаат ептем добра контрола вградена. И може 10 дена да е на полнач нема гајле.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,521
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно