• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
656
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,351
Скопје
Уредот е во ред. Истото го читам на нет, Mi Note 10 беше 2x побрз. Се е направено што треба, пак е исто.
Ти читаш на нет,а јас го имам и ги нема,овие работи што ти ги наброја,имам над 20+ апликации,ни една ми нема крашнато,закочено.Користам Европкси модел,со MIUI Global 11.0.7.
 

Mister

Gaining Experience
27 јануари 2012
148
87
И јас не сум баш нешто презадоволен од Ми Ноте 10 во работењето.
MIUI 12 малку го подобри искуството, ама сепак е спор, има доста багови и тоа чести, знае да закочи многу често.
Вчера прв пат и со камерата имаше проблем (cant connect) па морав да го рестартирам.
Фингерпринт сензорот на екранот е ужас.

Ништо посебен уред :)

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,684
1,497
sistrum.mk
Споро отклучување со фингерпринт е некој софтверски проблем на Ми Ноте10, кога ке користам друга апликација како е-банка отклучува одма.
 

Mister

Gaining Experience
27 јануари 2012
148
87
Споро отклучување со фингерпринт е некој софтверски проблем на Ми Ноте10, кога ке користам друга апликација како е-банка отклучува одма.
Точно, ќе пишев исто. Немав време сабајлево :)


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,610
28,425
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Абе не ме смејте, фаличен уред.....демек јас од вчера сум.

Проблемот постои и тоа е тоа, ќе видиме со следни апдејти што ќе биде.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Споро отклучување со фингерпринт е некој софтверски проблем на Ми Ноте10, кога ке користам друга апликација како е-банка отклучува одма.
Не е спор ниту фаличен, туку е оптички :) , споро отклучува бидејќи му треба светло за да ти го скенира прстот добро, експериментирајте со различни анимации некои осветлуваат подобро од други и апликациите од банки и слично отклучуваат одма бидејќи тогаш екранот е веќе осветлен и обично имаат бела позадина па затоа има светло колку сакаш за фингерпринт сензорот да направи успешен и брз скен.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,100
2,488
Абе не ме смејте, фаличен уред.....демек јас од вчера сум.

Проблемот постои и тоа е тоа, ќе видиме со следни апдејти што ќе биде.
Точно еден саат е до мене се што можеше од сабајле мобилно напраив преку него. Не дтна. Повторно ќе прашам за воркфлоуот твој каде успеваш да го закочуш и излагираш, и нормално верзијата на РОМ и од кај е земен. Нов? Неотпакува? На старо? Можеби сервисиран?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,351
Скопје
Точно еден саат е до мене се што можеше од сабајле мобилно напраив преку него. Не дтна. Повторно ќе прашам за воркфлоуот твој каде успеваш да го закочуш и излагираш, и нормално верзијата на РОМ и од кај е земен. Нов? Неотпакува? На старо? Можеби сервисиран?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Јас кажав од мое лично искуство,нит сецнал,ни закочил,ни лагувал бар до сега.По 10 саата дремам на него,сликам,вифи,4г нет,и нема гајле.Чекам само уште MIUI 12 да стигне.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
910
472
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Точно еден саат е до мене се што можеше од сабајле мобилно напраив преку него. Не дтна. Повторно ќе прашам за воркфлоуот твој каде успеваш да го закочуш и излагираш, и нормално верзијата на РОМ и од кај е земен. Нов? Неотпакува? На старо? Можеби сервисиран?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
не му обракај пажња, самсунг фан бој е ве трола
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Топ си е RMN9 pro. Ужасно го малтретирам на дневна база, плус сиротиот трпи COD MW барем едно 2 саати сигурно.

Дури и со играта заклучена во рам нема проблеми. Не крашнало ништо до сега.

Единствена забелешка ми е што го отклучувам кога ќе го подигнам понекогаш од маса ради положбата на фингерпринт сензорот. И малце е дугачок за мои раце.

Еве абаут, од анхоч е земен. Нормално има побрзи телефони и поскапи. Користам Нова Прајм, можда стокот е поразличен незнам.

Screenshot_2020-10-22-11-27-22-569_com.android.settings.jpg
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
200
200
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Имам и јас RN9P, сѐ си е супер и планирам за мајка ми да земам ист.
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,351
Скопје
Како тргнало MIUI 12,за Note 9 Pro,ке стигне 2022 година,еба*е филозофијата на Xiaomi,нови уреди со стари Софтвери цццц.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Последна промена:

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
894
811
А зошто не ставате EU ром, неделно ќе си добивате апдејти со сите нови работи кои ги носи девелопер ромот?
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,351
Скопје
А зошто не ставате EU ром, неделно ќе си добивате апдејти со сите нови работи кои ги носи девелопер ромот?
Јас појма немам како се менува ром,веројатно треба да се отклучува бутлоадер така?или како иде процедурата.
 

head1

Intern
15 ноември 2016
37
31
Јас појма немам како се менува ром,веројатно треба да се отклучува бутлоадер така?или како иде процедурата.
и јас би сакал да знам
во Хи сторе ги прашав, не сакаа да се нафатат

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
894
811
Јас појма немам како се менува ром,веројатно треба да се отклучува бутлоадер така?или како иде процедурата.
Сега ѕирнав на форумот ,и таму сеуште нема weekly rom, така да ќе мора да си чекате апдејт.Инаку да, се отклучува бутлоудер .


Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
А зошто не ставате EU ром, неделно ќе си добивате апдејти со сите нови работи кои ги носи девелопер ромот?
Јас се префрлив на Weekly на Mi 9T и сум прилично задоволен. Моментално сум на 12.2, верзија 20.9.17 (последна на Android 10 за 9T) и е одлично исполирана и нема веќе battery drain на idle (иначе многу познат проблем за MIUI 12.0).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,203
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно