• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
910
472
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Не заборавајте дека Х3 е полн со реклами. Така наречени Ads. Затоа е цената ниска:)
не заборавај дека се гасат со 2 клика, плус имаш деблоат за миуи за 5 мин
плус еу, кастм ромови итн..:)
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
612
Гром спецификации има. Камери гром ипол, чипсет, батерија 5160 mAh. Фаст чарџ муња.
Се тоа за непуни 300 евра. Најди Самсунг со истите спецификации коуку ќе кошта :)
Poco X3 6/64 бајааѓи скапичок во Ми Стор, но локално со локална гаранција тоа е.

Јас го нарачав од Banggood на 26-ти септември и тогаш (6/64) беше 230$ + 6$ со ЕУ приорити лајн до Шведска кај мои роднини.
Цената бомбона, но заебанцијата е шо сега треба чекање да направат ристокинг на залихи и да го испратат, па за 10-15 дена ќе стигни од Хонконг до Шведеска. Се истегна работата поради националните празници во Кина кои се од 1 до 8 октомври, па уште некој ден да се отрезнат кинезите и така... Се надевам до крајот на месецов ќе го имам в рака.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
654
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Гром спецификации има. Камери гром ипол, чипсет, батерија 5160 mAh. Фаст чарџ муња.
Се тоа за непуни 300 евра. Најди Самсунг со истите спецификации коуку ќе кошта :)
Скап е за 17к.

Ке се најде 9Тпро за тие пари со подобри камери, амолед и процесор.

Го рекламираат за 200евра го продаваат за 300евра. Не иде.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

nashio

Gaining Experience
14 јануари 2011
440
490
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Не заборавајте дека Х3 е полн со реклами. Така наречени Ads. Затоа е цената ниска:)
Ако сакаш сам да си ги платеш рекламите у реду. Купи си Самсун, Ајфоун ;)
View: https://youtu.be/YrwiIqB8OTw


Ако е ова возможно, тогаш не гледам проблем со телефонот
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,677
3,046
Ако е ова возможно, тогаш не гледам проблем со телефонот
Секако дека е возможно.

Уште подобро, со алатчето на Szaki за една минута, наместо да се исклучат, се деинсталираат сите овие работи. Плус може да се тргне и сѐ што е вишок и од Шаоми и од Гугл.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
200
200
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
120 херци дисплеј за таа цена е страшно.
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
77
96
Поздрав дечки, во план сум да земам Redmi Note 9 Pro од A1 и ме интересира дали е моделот со 64mp камера и дали доаѓа со 30 или 33w полнач?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,596
28,407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

bookoo

Intern
12 декември 2017
26
10
Како си толку сигурен? Дај пратими да ги видам тие тестови, нема апсолутно логика ова шо го пишуваш. Зависи прво каков dark mode користиш, доколку апсолутен дарк мод (amoled dark) тогаш физички пикселите не работат, како има иста потрошња со IPS?

AMOLED Dark vs Light иста потрошувачка?
Јас имам Mi 9T со AMOLED, на Dark Mode OS MIUI 11, ваѓам ~9:30 часа SoT на батерија, додека со White ваѓам отприлика 6:30-7, околу 25 % screen brightness.
Јас имам Note 9s и многу малце користам dark mode и обично 50% осветленост, па вадам 10 и пол до 12 саати на уклучен екран.

Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Јас имам Note 9s и многу малце користам dark mode и обично 50% осветленост, па вадам 10 и пол до 12 саати на уклучен екран.

Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
Тој телефон користи IPS екран, и поголем капацитет на батерија, 5020 mAh vs 4000 mAh на Mi 9T, така да тука така е, нормално, и телефонот е нов.
Dark vs Light нема врска на IPS, на OLED кога ќе е ачик црно, пикселите се исклучени.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,596
28,407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,596
28,407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
А од каде се знае точно дека е Xiaomi ако дечкото не го спомнува брендот на видеото?

Source: Trust me dude?
Според телефонот кој го спомна и требаше да му биде пратен последен и воедно има LCD, а не амолед а се продава како за со амолед. Плус кажа дека го викале фанбој за тој бренд, а он од секогаш бил со еден тон Xiaomi продукти, се наведува дека се они.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,229
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,596
28,407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,596
28,407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
892
808
View: https://youtu.be/pIb78JBbEp8


И уште еден за Xiaomi најверојатно
Не е вероватно, % е за нив, нема дилема. Не знам што ќе им е оваа глупост кога продажбата им оди, ама тоа е тоа. Мислам дека трендот од Крис ќе го прифатат многу, па нека се чеша Шаоми после.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,077
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Не ги бранам Шаоми. Но едно од маркетингшки аспект ми е јасно, а тоа е дека сите јутубери кои се и (видео) контент креатори сакаат да земат од колачот наречен прегледи (воедно и заработка), па така да во примеров и оние кои еднаш или два пати фатиле Шаоми телефон во рака, без разлика дали од нивна страна им е побарано „фаворизирање“, ќе направат вакво видео само за гледаност.

Очекувам овие мали канали да прават вакво нешто за да испаднат у стил “еве јас сум неутрален, бла бла“... Уствари сите се алчни „копилиња“ кои сакаат само да дојдат до профит во било која смисла.

Битното кај јутуб е креирање на контент, биди пред сите, ажурирај го каналот, собирај сабскрајбери = кеш.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
654
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Mислам дека е MI 10T Pro.
Xiaomi calm down.

Ем се им од рака и сега најдоа да забушаваат.

Стварно нема потреба кога имаат одлични уреди.

Јутуберите што се паметни размислуваат на долг рок.

Тие што не се ке земат сега пари да, ама ке изгубат релевантност/публика.

На долг рок се на ризик да пропаднат.

Flossy сите уреди ги пазари од џеб да не му солат памет.
Ако му каснат видеата спрема другите тоа дека го порачува телефонот самиот тој.

Од самото видео ако земе 5000€ што му менува да вложи 1500€ за уредот?

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Дали некој има пробано да користи weekly Xiaomi.eu ROM, дали може да се користат, односно се доволно стабилни за секојдневна употреба? Гледам стигнале до 12.2, а јас сум сеуште на 12.0.3.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
668
526
Платформата до која верзија ви е 1.0? Е сега замисли коќе стигни 12.2 како ќе изгледа.
Да ти одговорам на прашањето - да, повеќе од употреблив е неделниот ром.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Па според changelogs има доста промени од овај моменталниов што го користам, и не знам која е причината зошто нема стабилна верзија на пример од 12.1.
За Mi 9T, последна стабилна верзија е 12.0.4 од Xiaomi.eu, на официјална од c.mi.com пишува 12.0.3 Global/EEA.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,229
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Дали некој има пробано да користи weekly Xiaomi.eu ROM, дали може да се користат, односно се доволно стабилни за секојдневна употреба? Гледам стигнале до 12.2, а јас сум сеуште на 12.0.3.
Година дена бев на неделниот РОМ, многу ретко некој баг дали 1-2 цела година, не само што е употрелив туку и ќе ги имаш сите новитети далеку пред да бидат официјални, ептен се ажурни. Еден баг го имав со слајдерот за звукот кога испадна MIUI 12 и одма го рапортирав, наредниот неделен апдејт го средија одма, на друго не се сеќавам се си беше топ.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,705
Мислења
830,886
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно