• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

bookoo

Intern
12 декември 2017
26
11
Кај мене нема сеуште. еден месец го користам, ќе видиме.

Мојот е од анхоч, еу верзија. Поплаките беа од индискиот регион, можда сум грешка ќе видиме.

Ако е за чистење работата сервисот треба да го исчисти и да го запечати отворот од каде што влага прашина. Таков случај имав на пример со филипс ТВ кој имаше прашина меѓу слоевите на панелот. Го исчитија и веќе не се појави истиот проблем. Подобро него нов со истата фабричка маана.

Еве го мојот модел број спореди.
Погледнете го атачментот 91218

Испратено од Redmi Note 9 Pro преку IT.mk форум апликација
Мојот е глобал верзија. Ќе видиме како ќе се покаже во наредниов период. Не би сакал и после чистење пак да има прашина, зашто тогаш веќе ќе треба да се замени со друг телефон, а овој со тешко срце би го заменил. Screenshot_2020-09-27-02-19-10-972_com.android.settings.jpeg

Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
367
170
GCAM за Mi Note 10 Lite, некој да сподели искуство дали вреди да се стави, од каде да се симне добар APK... и ако може прос и конс. Како што читав се губи гаранцијата ?!
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,099
2,487
GCAM за Mi Note 10 Lite, некој да сподели искуство дали вреди да се стави, од каде да се симне добар APK... и ако може прос и конс. Како што читав се губи гаранцијата ?!
Зашто побогу би се губела гаранцијата?

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,099
2,487
све мислам дека имав прочитано нешто такво на стариот форум (изглед) :( рут, бут што и да беше ... не напаѓај одма само прашав.
Не те нападнав само прашав. На новиве телефони немаш потреба од рутирање за да стаиш ГКам. Немаш гајле од таа гледна точка...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

JellyfitzDMT

Intern
19 февруари 2020
67
48
Da ne imal nekoj problem do xiaomi ured da prakja edna ista poraka cel den?

Primer, prakjam sms na bilo kogo EDNAS, i taa poraka povtorno se prakja sama po sebe na sekoj pola saat cel den. Sto e najcudno, ne se pojavuva vo Sent/conversation, samo na brojot sto prima
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
367
170
Не те нападнав само прашав. На новиве телефони немаш потреба од рутирање за да стаиш ГКам. Немаш гајле од таа гледна точка...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Оправдано и да нападнеш, кога пишувам глупости. Ептен у аут сум со телефониве, прашував пред некое време за Mi Note 10 еден член кажа дека е супер камерата само требало да сум се позамарал со GCAM. Е сеа ако си упатен, од каде да се симне, која верзија има ли врска за кое MUI која верзија.. гледам GLOBAL ROM, EU ROM, CH ROM....
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Оправдано и да нападнеш, кога пишувам глупости. Ептен у аут сум со телефониве, прашував пред некое време за Mi Note 10 еден член кажа дека е супер камерата само требало да сум се позамарал со GCAM. Е сеа ако си упатен, од каде да се симне, која верзија има ли врска за кое MUI која верзија.. гледам GLOBAL ROM, EU ROM, CH ROM....
Можеш да симнеш од овој линк. Што се однесува до самата GCam, има различни портови од кои ти треба да разгледаш по Google, Reddit за тоа која најповеќе одговара (е оптимизирана за твојот телефон). Инсталацијата е проста и едноставна, симнуваш apk, префрлаш на телефон и инсталираш (но пред тоа одиш во Developers Options и штиклираш Unknown sources). Не ти треба ни root ни ништо, но е пожелно, бидејќи некои функции губиш, како на пример 48MP кај Mi 9T.

Јас на Mi 9T ја користам Urnyx, мислам најдобри слики ваѓа со неа, има најдобар контраст, сатурација и најдобри астрофотографии. Друга што ја имам користено е Burial, но ова не е значајно за тебе, овие се препорачани за Mi 9T по интернетов.

Иначе, дали има некој искуство со следниве Xiaomi Wireless Earbuds S, квалитет на звук, стабилноста во смисла дали се океј прицврстени за спортски активности, џогирање, велосипедизам, колку реално трае батеријата (знам пишува околу 3 часа, но сепак би сакал искуство од прва рака) ?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,099
2,487
Оправдано и да нападнеш, кога пишувам глупости. Ептен у аут сум со телефониве, прашував пред некое време за Mi Note 10 еден член кажа дека е супер камерата само требало да сум се позамарал со GCAM. Е сеа ако си упатен, од каде да се симне, која верзија има ли врска за кое MUI која верзија.. гледам GLOBAL ROM, EU ROM, CH ROM....
Погоре линк пуштија да не се повторувам, на кој ром си нема везе ако ти е за ГКам, а за која верзија е ствар на преференца у желби. Ќе прочиташ во линкот. Искрено не сум многу по сликањето и не се замарам со ГКам и тестирања.
Имаше и тема на форумов од некои што се замарале... Еве ја Водич за инсталација на Ultracam (GCAM) на Xiaomi и други андроид уреди


Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,203
4,402
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Xiaomi 10T Pro 5G

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

bookoo

Intern
12 декември 2017
26
11
Deepest black секогаш е предност, always-on screen, battery durability, па и не е мала работа.
Амолед и штедливост, жива превара баце. Имаш толку многу тестови за батерија, light vs dark mode и никаква разлика. Така да Амолед само заради лепота, ништо друго.

Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
672
415
RN9S го нема на залиха во Анхоч, од каде друго место би препорачале да купам? Го има во нептун, а од сетек или мобилари не ми се купува
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
995
742
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
RN9S го нема на залиха во Анхоч, од каде друго место би препорачале да купам? Го има во нептун, а од сетек или мобилари не ми се купува
Па земиго од нептун!
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Амолед и штедливост, жива превара баце. Имаш толку многу тестови за батерија, light vs dark mode и никаква разлика. Така да Амолед само заради лепота, ништо друго.

Испратено од Redmi Note 9S преку IT.mk форум апликација
Како си толку сигурен? Дај пратими да ги видам тие тестови, нема апсолутно логика ова шо го пишуваш. Зависи прво каков dark mode користиш, доколку апсолутен дарк мод (amoled dark) тогаш физички пикселите не работат, како има иста потрошња со IPS?

AMOLED Dark vs Light иста потрошувачка?
Јас имам Mi 9T со AMOLED, на Dark Mode OS MIUI 11, ваѓам ~9:30 часа SoT на батерија, додека со White ваѓам отприлика 6:30-7, околу 25 % screen brightness.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
995
742
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Не заборавајте дека Х3 е полн со реклами. Така наречени Ads. Затоа е цената ниска:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,709
Мислења
830,966
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно