1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,251
  540
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Го пишав целиот пакет и предностите. И ако ништо друго јас стално викам дека повеќе ми се допаѓа IPS од амолед.

  Чисто од искуство зборувам дека 64GB не се доволни за подолго од година дена.

  Ама ете има можност за сд картица така што 9S е далеку подобар за мене лично.
  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,321
  2,566
  19 Јули 2013
  Ако си нестрплив и инсталираш алфи, бети, снепшоти и останати пробни варијанти, нормално дека ќе има багови и такви работи. Ако ажурираш кога ќе излезе стабилна глобална верзија, нема проблеми.
  Ова важи општо, не само за Шаоми.
   
  NikolovskiM, The Geek Boy и на viktormkd им се допаѓа ова.
 3. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  129
  105
  4 Декември 2009
  Генерално според мене Шаоми повеќе обрнува внимание на MIUI, тоа им е примарно. Android One програма и тие 4 уреди примаат редовни софтверски закрпки но честопати тие се некако нетестирани и со багови и после пуштање на абдејт го повлекуваат
  А3 неколку пати доби андроид 10. Пред да го земам 9Т имав А2.
  Ако стоиш на Глобал стабилен ром мислам дека немааш проблем, нормално е да има багови и послаба батеријата во бета.
  Јас нс глобал стабилен никогаш не сум под 6 ипол 7 часа сот.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На The Geek Boy и viktormkd им се допаѓа ова.
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,091
  4,352
  28 oктомври 2008
  Agrotehna?! Handy?!

  ми.jpg
   
  На The Geek Boy и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 5. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,283
  893
  8 Мај 2010
  Машко
  Handy.mk (не работи) се бугарските Handy кои престанаа да работат од 2018та. Во некои градови уште има вакви локали и служат за склучување договори, надополнување кредит како и продажба на телефони од 2008 година, ама еве сега почнале и со нови телефони.

  Агротехна имаат се, од чумбиња до бела техника.
   
 6. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  вака ги замислувам ми стор кога сами си се прогласуваат за официјален дистрибутер...

  1.jpg
   
  На Tegla, DrMTR, Tomekk и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. gorkas

  gorkas
  Intern

  14
  11
  5 Август 2017
  Машко
  Да или не? Redmi Note 8 Pro
   

  Прикачени датотеки:

  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Ко преживи причаче... Среќно @gorkas!

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На gorkas и hehexd им се допаѓа ова.
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,557
  1,893
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мечка страФ тебе нестраФ

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На gorkas и mnikolce им се допаѓа ова.
 10. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  850
  330
  9 Август 2018
  Машко
  само еднаш се живее!!!
  симињај
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,251
  540
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 12. gorkas

  gorkas
  Intern

  14
  11
  5 Август 2017
  Машко
  Не, ова е луда куќа, наредниот ден го повлекоа update-от и не направив.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,145
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Каде ги постираат Шаоми кинеските Стабле/Девелопер верзиите на Миуи? Порано додека беше Миуи форумот се знаеше и имаше некој ред со ова Комјунити срањето не се знае ништо.
   
 14. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,251
  540
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Место да станат подобри (пошто почнаа од софтвер) они се удрија скроз на хардвер. Costumer support во втор план.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,934
  27,606
  4 Септември 2008
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  850
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Не ме чуди.
  Сега секој 2 по газот на Samsung и Huawei со тоа оптички зум, итн итн...
  Убаво е што има конкуренција, да вршат притисок па да опаднат цените.
  Истото е и со Intel vs AMD. Да не беа Lisa Su и AMD, Intel ќе си останеше срање.
  Кога тогаш и Samsung ќе се опаметат, па конкуренцијата ќе си го направи своето, и ќе се средат во делот со процесорот, и издржливоста на батеријата.
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,251
  540
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Xiaomi извади x5 зум со ми ноут 10 пред самсунг без перископ леќа на многу паметен начин. Во споредба со P30pro и s20u одлично се држи за фотографија.

  Проблемот кај тој зум беше во процесорот што е малце послаб за снимање видео на 5x zoom најверојатно поради слаб чип.

  Самсунг извадија перископ во 2020 и касни зад кинезите на тоа поле а за ајфон далеку е сонцето за добар зум се до ноември.

  Самсунг иначе оди по газот на другите за хардвер. (Многу пиксели за флагшип, перископ, голема батерија, немање џек и инфраред а имаа порано, итн.)

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,472
  1,957
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Samsung паметно играат, знаат дека не можат со кинезите, сите сензори се нивни, си направија дил со шаоми и сега они први вадат хардвер со нивните најнови сензори бидејќи шаоми и така се научени секогаш хардвер пред софтвер а после овие си ставаат втори апдејтирани верзии.
   
  На The Geek Boy и psyside им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,934
  27,606
  4 Септември 2008
  Плус бета тестери им се, мада со новиве сензори сите брендови се бета тестери, имаат многу проблеми да извадат максимум од нив, само во баеѓи темно се покажуваат подобро, старите се пеглани 2-3 години + новиве едвај 3 месеци.
   
  Happy, The Geek Boy и на gremlin им се допаѓа ова.
 20. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  822
  25 Февруари 2016
  Машко
  Имав можност да си поиграм со Ми 10 8/256 денес, го купи мое другарче од ми стор, телефончето си грми за сите 52 илјадарчиња колку што го плати.

  Процесорот Снапдрагон 865 споредено со мојот С. Ноут 8 со ексинос, страшно мазен, штедлив (играв неколку игрици едно 2 часа, гледавме и слушавме на јутуб уште едно 2 часа, измешано со вибер и ало ало).

  Екранчето топ , формата топ, брзина на симнување и апдејт на апликации(шаоми секоја чест).

  Околу камерите. незнам да сликам тоа што видов и пробав мене ми беше сосема ОК, а за другарчево да неправам муабет (него ни најмалку фотографијата не го тангира).

  Ова му е втор шаоми телефон, после РН4 кој издржа цели три години ''дасти енвајрмент''(претрежно метална прашина) изложеност 18-20 часа секој ден.

  Затоа и падна одлука пак да биде шаоми, ама овој пат нешто од повисоката класа.
  Првични импресии, одличен телефон, шаоми опасно се придвижува кон крупните играчи на пазарот.
   
  kamenko, NikolovskiM, The Geek Boy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,934
  27,606
  4 Септември 2008
  Мислам дека 52K е многу за тој уред.

  Што има за тие пари, S20 + & OP8P.....
   
  DrMTR, goran_oh, Gecas12 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  822
  25 Февруари 2016
  Машко
  Во што ќе биде подобар С20 + ?? Каде има ОП8П??
  Инаку на пријателчево се тоа што лично ти преферираш на телефонот нему ништо не му значи.
  Битна работа е што несака да купува од мобилари туку од оператор или во овој случај од фирма што ги снабдува операторите, чисто за гаранција и подршка.
  Телефонот ќе го чини 44К, ради поврат на ддв.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,934
  27,606
  4 Септември 2008
  Во што ќе биде подобар?

  1. Во дисплеј
  2. Во софтвер
  3. Во камера (ако не користи GCAM)
  4. Во звучници
  5. Во апдејти и поддршка за софтвер
  6. Во препродажна вредност
  7. Во конекции/USB-C/десктоп интерфејс.
  8. Во IP рејтинг

  Не се работи за тоа што јас преферирам, него за објективност. Не може тој уред да се стави пред S20+/OP8P, губи од двата. OP8P има во Мобеликс, ако не сака да зима од мобилари тоа е друго. Далеку од лош уред е, ама кога спомна 52K таа цена не, 44 ќе помине, додека од мобилара некои 36-38K би била таман цена за тој уред.
   
  Последна промена: 9 Јуни 2020
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  900
  2,269
  12 oктомври 2014
  Машко
  52 илјади за шаоми телефон дал некој јунак?
  Крај...

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На DrMTR, maci, gorkas и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  822
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ај да одиме по ред:
  1. Дисплеј колкава е разликата (реално само во бројки),
  2. Софтвер ??? Користи шаоми веќе 3 години (вибер, ало-ало, јутуб, емаил) каков софтвер му треба ќе хакира картички или банкомати.
  3.Камера (незнае ни да ја уклучи), битно му беше кога ќе го прашаат има 108мп камера.
  4. Звучници има стерео супер се слуша, од РН4 до ова скок !!!
  5. Не инсталираме апдејти , единствено кога ќе дојде нова верзија на Андроид.
  6. Не се препродава се користи до цркнување и се фрла во отпад.
  7. Не се користат никакви конекции, еднаш годишно ако префли слика на лап топ и тоа ако ја сликал некој друг.
  8. ИП рејтинг небитен сигурно подобар од РН4

  Процесор грми, камера за шоу оф, има 5џи, одличен изглед, спецификациски за одличен ''ку'назлук'' ценовно таман да се ку'чи на овие со ајфони и преплатени самсунзи.
  За друго и не се новиве телефони исклучок на 5% од популацијата која ги користи сите ресурси на модерниве смарт уреди.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...