1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Треба да наведеш кои ти се приоритети.
   
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  The Geek Boy, farkizz, StalkeR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Да се навратам на дилемата што ја имав меѓу P30 Lite и Redmi Note 8T. Заради цената од 6500 наспроти 9000 денари, го земав Redmi Note 8T. Сега за сега, фино ме служи телефонот, не чувствувам дека ми недостасува LED индикатор за нотификации, дури мислам дека помалку ме заморува без тоа.

  Она што прво го приметив во споредба со P10 Lite беше тежината на телефонот, и големината, нормално. Но, мислам дека веќе се навикнав на него. Се надевам дека во скоро ќе излезе официјален Android 10 за него.

  Фала ви на сите за помошта при изборот.
   
  The Geek Boy, Borsa и на mnikolce им се допаѓа ова.
 4. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  129
  105
  4 Декември 2009
  Излезе глобал бета MIUI 12 за Xiaomi MI 9T.
   
 5. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Samsung m30s ima 6000mah батерија, амолед и мислам 128gb меморија.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Сличен ендуранс имаат но хардверот на редмито е двојно побрз, понов и поефикасен друго освен екранот е скоро се исто со мала разлика што редмито има поголем екран и има подобра заштита. Тој во мобеликс исто мислам дека е 64 гига не верувам дека 128 гига моделот е 12к денари.

  Compare Samsung Galaxy M30s vs. Xiaomi Redmi Note 9S - GSMArena.com
   
  Happy, The Geek Boy и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Redmi Note 9S е подобар од Самсунгот !
   
  Happy, The Geek Boy, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,066
  5 Декември 2009
  Машко
  Веќе 2 дена сум со миуи12 20,5,21. Убаво работи, само батеријата е сеуште проблем. Цел ден дома денес, не можам да истерам со батерија. 4ч СОТ, од сабајле кај 9 до сега.

  Screenshot_2020-05-25-21-58-20-663_com.miui.securitycenter.jpg

  Исто така, не ми работи face unlock.

  Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
   
  На Tomekk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  129
  105
  4 Декември 2009
  Пробај на Глобал Бета 12, би требало да држи батеријата повеќе.
  Јас веќе 2 недели користам Pixel Experience, ромот е пребрз и батерија 7+ sot.


  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  на Ми6, со пола батерија, еу 20.5.21:[​IMG]

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Mi 10 во Мобеликс стигнаа. Про не зеле гледам само обичниот.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 26 Мај 2020
  На The Geek Boy и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Побрз чип да. Во реални услови не се знае. Баш гледав samsung A51 vs TLC, Самсунгот побрз чип ама другиов побрзо отвара страна.


  Самсунг предности: амолед, 128Gb, батерија.

  9S предности: infrared, видео снимање 60Fps1080p, macro.

  На папир е подобар xiaomito ама екстра 64Gb прават разлика види провери кој модел е.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 13. thinking_in_binary

  thinking_in_binary
  Intern

  9
  4
  6 Декември 2019
  Машко
  Се одлучив да купам Redmi Note 8T и MI Band 4.
  Дали знае некој каде во Македонија има најниски цени на конкретниве производи?
  Помеѓу кои продавници да споредувам цени наредниот пат кога одам во шопинг на Xiaomi уред?
   
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,285
  898
  8 Мај 2010
  Машко
  Нови Xiaomi Mi Band 4
   
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Види да се разбереме, не збориме за 10 или 20 проценти побрз или поспор туку 100 проценти побрз хардвер, тоа е едно друго целиот чипсет е понов поефикасен има AI јадро итн итн. Како што кажав само тоа што е амолед е предност кај самсунгот ама се друго е во полза на редмито дури и батеријата бидејќи го прави телефонот само по тежок за џабе, кај редмито чипсетот е поефикасен и вади исто ендуранс на 5000 батерија како самсунгот на 6000 (не е се во бројките).
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  redmi note 9s на шамари дига све до 200е
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Цената е ок според цените надвор, проблем е што таа цена за тој уред е височка, на 35 кога ќе дое може. Јас со нетрпение и фрустрација го чекам Vivo X50 pro, сензорот е неверојатен, најдобриот во светот во моментов, ама читав дека софтверот бил ужас, штета :(

  Не му е прв пат, секогаш прави така, ќе си најде некоја замислена предност наместо да го гледа целиот пакет, се што е под A51 тенко да помине, е сега новите A51 5G/A71 5G кога ќе паднат во цена ќе напраат пепел се што е мид рејнџ уред, монструми чипови имаат, а ја имаат испегланоста на One UI, и се подобро балансирани.
   
  На The Geek Boy и gremlin им се допаѓа ова.
 18. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  Користам скоро пола година А51, пред тоа бев на Mi A1 и некако ми фали сток андроид. Го споредувам со Mi A3 на татко ми, и Xiaomi-то ми е многу подобро оптимизиран и има поsmooth искуство(ама очекувано ради 720 x 1,560 резолуцијата). 10 000 беше во ледиком и за пола од цената на А51, воопшто не би ми сметал. Баш ми е криво што ги држат Android One серијата накај low-end маркетот, А4 нема ни да има AMOLED дисплеј веќе..
   
  На The Geek Boy и gremlin им се допаѓа ова.
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  A50 го имам препорачано на милион луѓе и еве после година дена користење од скоро сите имам повратно инфо дека телефонот е некако спор во некои случаи, ова ниту еден ривјуер нема да ти го каже, не после една година користење. А50 и А51 го имаат истиот хардвер и тоа е грешка која самсунг ја направи мислеќи дека е бестселер па немора ништо да смени освен козметички дизајн на екран.

  А51/А71 5G се веќе друг муабет ама водејќи се по сегашниве цени ќе бидат прескапи за препорака по мое мислење шаоми има многу подобра понуда за поевтино и MIUI 12 е навистина одличен.
   
  На psyside и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
 21. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  314
  297
  31 Јули 2011
  Машко
  Ајде едно прашање до корисниците на МИУИ и Шаоми. Дали уште надградбите на софтвер се како киндер јајце, да не знаеш каков ќе се погоди? На времето користев Редми 3 и беа комедии. Или имаше багови или батерија цицаше како охридски таксиметар (само обратно, почнува од 100 па надоле). Сега имам Шаоми А1, па ми беше у план да се подновам со Редми 9Т, ама прочитав погоре еден пост и некако ме предомислува, баш ради софтверските ажурирања.
   
  На Скоти, TATA_MATA, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Исто е се" како порано, боље не зимај киндери ,има подобри фирми

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
  DrMTR, mnikolce и на viktormkd им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Па добро, A1 е буквално сток Samsung знаеме дека си треба појак хардвер за оптимални перформанси, секогаш е истото, даваш перформанси за покомплетен продукт.
   
 24. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Дечки добивте апдејт за MIUI 12 на 9Т, или рачно треба да се инсталира со TWRP?
   
 25. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  129
  105
  4 Декември 2009
  Рачно е тоа, плус таа верзија е глобал, ти најверојатно имаш глобал ееа, за Европа.
  За да инсталираш оваа бета верзија преку абдејт требаше да се претплатиш како бета тестер. Ако имаш познавање од флешување ромови и имаш отклучен бутлоадер можеш да флешуваш МИУИ12.
   

Сподели

Вчитување...