1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,131
  808
  1 Јуни 2016
  Не сум бил грешка значи :D Благодарам.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,115
  4,821
  8 Април 2011
  Машко
  Друже не мешај дслр со смартфон. Кој ке влечка килограм тежок и гломазен апарат секојдневно а смартфон сите носиме па пожелно е да има солидна камера за да се слика некој момент. Смарфониве тотални ги заменија и надминаа евтините снап шот апарати и во квалитет и во брзина. Многу се вложува во камерите на смартфон и за ауто слики се прв избор.
   
  zirkach, psyside, Tegla и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  103
  53
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Смартфон ентузијасти разбирам, ама денес смартфоните се сведуваат само на тоа кој има подобра камера, а 99% од луѓето не знаат/не се замараат како да го извадат максинумот од камерата. Ова гарантирам дека во голем дел е "вина" на mkbhd, чоекот има нереално влијание над смартфон индуструјава

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  103
  53
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Да не се повторувам пишав пред малку од кој аспект ми пречи форсирањето на камерите, денес уставри купувате најдобра камера која може да ја котистите и како смартфон

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 5. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  779
  361
  10 Април 2011
  Ми 9т Stock vs gcam (GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6.apk) работат сите камери IMG_20200114_205044.jpg IMG_20200114_205012.jpg
   
  На Nomad, Sharlovski, psyside и уште 9 други им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,736
  26,368
  4 Септември 2008
  Urnyx има проблем со focus обично....

  Смартфоните се споредуваат според тоа на кој која функција му е приоритет, знаејќи дека денеска веќе нема лош телефон, нема логика да се збори за дисплеи, батерии, дизјан, пошто сите се слични и брзи да се справат со скоро се, бенчмарк остануваат камерите како нешто што прави опиплива разлика во употребата на уредиве. Повторно не ми го спомнувај MKBHD, јас сум опседнат со камери одамна, не знам за другите, и не знам зошто го спомнуваш баш него, знаејќи дека има еден тон рецензери кои прават далеку подобри видеа на тема камери, како Somegadgetguy, SuperSaf, Danny Wnget, Jerome Ortega, Redskull, Booredatwork, Pixel Peepers итн, него збориш за типот кој не знае кој телефон каква предна камера има, и еден тон грешки во неговите видеа. Уште од времето на S2 бркам добри камери, тогаш MKBHD не го ни знаев.

  Ние не сме 99% од луѓето, а ако има некој таков, ја чита оваа секција/учествува во дискусија за да не биде дел од тие 99%, горе имаш примери како од просечна па и подпросечна камера, со обична инсталација на кастом апликација, добиваш 2x подобра камера, за луѓе кои дале 200-300е, а имаат камера скоро како флагшип уреди ова е и тек како голема работа, и не разбирам зошто ти смета некакво си "форсирање" на камера.
   
  Последна промена: 15 Јануари 2020
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  978
  1,005
  2 Март 2011
  Машко
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,736
  26,368
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  [​IMG]
   
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,017
  3,644
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас веќе немам живци со ова скапаново, или ја сум тололо па правам се едно исто, или вие од шаоми се алнати.
  По 7,8 пат веќе пробувам да инсталирам рекавери TWRP 3.3.12 бидејќи сакам да флешнам Weekly ром со Андроид 10. При флешување преку фастбут, глупото се бутира во TWRP и одам на install пошто нели го имам апдејт зипот на ром, ми дава само хиероглифи. Не ги гледам фајловите од телефонот.

  Пробано и со TWRP ME не го бива никако.
  Имам преку 50 пати флешувано/анбрикувано телефони, ама ајде пак одам по ова:
  twrp.PNG
  После првиот чекор телефонот заглавува во фабричкото рекавери Mi Recovery и толку е. Кога одам апдејт преку MIUI Update вика: cannot flash unofficial roms.
  Моментално сум на V11.0.3.0.PFJEUXM со одклучен бутлоадер. Се работи за Mi 9T.

  Де кажете шо чаре има, оти ке прелета накај другата соба...
   
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,544
  1,760
  25 Март 2013
  Машко
  Ајде со ред, дали го направи сево ова подоле? Батали ја сликата погоре  На кој чекор заглавува?

  edit: Осигурај се дека го имаш вистинскиот ром. Од она што гледам сега си на global stable и сакаш да инсталираш eu weekly?
   
  Последна промена: 17 Јануари 2020
 11. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  108
  81
  4 Декември 2009
  Отклучи бутлоадер?
  Xiaomi eu се инсталираат преку twrp.

  Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
   
 12. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  108
  81
  4 Декември 2009
  Ок значи штом бутира twrp отклучен е bootloader.
  Постапката ти е следна
  FORMAT /data partition (NEVER wipe System or Persist!)

  Copy our ROM to the internal storage

  Install our ROM

  Reboot

  done

  Не ти излагаат фолдерите со имиња зошто не ти е форматирана интерната меморија.

  Sent from my MI 9T using Tapatalk
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 13. maki01

  maki01
  Intern

  63
  49
  2 Август 2017
  Машко
  Да не треба после ромот да инсталираш lazyflasher.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,222
  1,509
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не ова колку гледам јас е ЕУ од Шаоми.

  Не е Миуи ЕУ. Ова е официјален ЕУ ром што сака да стави.

  Ова е постапка за ЕУ кастм ромот.

  Нема никаква потреба на официјален ром, дури ни на .ЕУ кастм од лејзи.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  511
  458
  27 oктомври 2016
  има еден дечко од Битола, што оправа телефони... овде секогаш кога ќе помогнеше со совет беше услужен со пиво кога ќе оди за Скопје... :)
   
  DaVoRkNe, StalkeR и на Misko6000 им се допаѓа ова.
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,017
  3,644
  5 Декември 2009
  Машко
  Мамицу му.... Ем го читав упорно тоа Wipe Data, но ни на крај памет не ми дојде дека може да е проблемот до него.
  Форматирав дата, телефонот го најде како сториџ, префрлив фајлот (претходно не сакаше) и се среди.
  Благодарам многу на сите. :)
   
 17. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  511
  458
  27 oктомври 2016
  пробај сега ребоот во рековери тврп, па кажи дали ќе влези? еве и до @Tomekk
  Пофалница една од мене...
   
 18. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  350
  177
  11 Јануари 2010
 19. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  103
  53
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Види, ти можиш да си го пизмиш mkbhd колку сакаш, и ја не го ценам ама факт е дека е јутјубер со најголемо влијание врз смартфон ндустријата, ти како поединец можеш да знаеш 100 пати повеќе, влијание немаш никакво. Мене ми пречи како што реков, денес се купува дигитална камера која што случајно е и добар смартфон. Се плаќа премиум само поради камерите, апсолутно ништо друго, барем не сеуште освен кај One Plus

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На moongose и Avid им се допаѓа ова.
 20. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  535
  403
  11 Февруари 2016
  Машко
  Да не знае некој зошто би крашовала Mi Remote апликацијата на Redmi Note 8? Се пушта апликацијата, излегува terms of use agreement, стегам Agree. Одам Add new device и само што бирам модел на телевизор крешува. Пробано uninstall и спуштање на ново од плеј стор, ама истиот проблем.
   
 21. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,017
  3,644
  5 Декември 2009
  Машко
  Не сака скапаното.. Само во фастбут влегува. :)
  Mi 9T.
   
 22. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  761
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Затоа и те праша @mnikolce , верувам ќе те советува со пост
  мислам дека од кога ќе ја инсталираш TWRP преку неа да направиш еднаш reboot to Recovery, али почекај го тој од Битола што му дужам Пиво , за сигурно.
   
  На StalkeR и mnikolce им се допаѓа ова.
 23. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  511
  458
  27 oктомври 2016
  Интересно излезе ова Мишко, се надевам не се навреди никој :) сите сте супер и баш ми е мило ако сите по нешто напишат и придонесат тука на форумот... така секако ќе си помагаме едни со други.
   
 24. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,017
  3,644
  5 Декември 2009
  Машко
  Не знам кој е од Битола јас, ама нема веза... :D
  Само што го инсталирав TWRP, влегов во него после рестарт одма и го инсталирав ромот. Мислам дека треба да е океј тоа. Читав дека треба да се направи така.
  Но, претходно кога инсталирав TWRP, после секоја инсталација или се вклучуваше телфонот и не работеше WiFi, па после рестарт се заглавува во Mi Recovery или пак веднаш заглавуваше во MiRecovery.

  Еве ке почекам ако има некој да советува, па ке частам и јас пиво, или пита ако иде наваму. :)
   
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,084
  6,077
  21 Јануари 2009
  Скапани се тие двете апликации стално ме мачат. Те багови те анинстал те апдејт. Пробај двете да ги апдејтуваш, таа демек една апликација е, а две се, се повикуваат една со друга или бог знае што се дешава. Едната се вика Mi Remote Controller for blablabla а другата Peel Mi Remote.
   
  Последна промена: 17 Јануари 2020
  На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...