1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. dz1ko

  dz1ko
  Intern

  11
  5
  3 Јануари 2020
  Машко
  Најдов видео каде многу добро се гледа разликата во фотографиите помеѓу stock и gcam.


  View: https://youtu.be/EG3CukwY08I
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Не го бива тој gcam, 12 мегапиксели е.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Зошто мислиш дека сликите се извадени од контекст? 3 минути ги подесував да бидат колку е можно поблиску, а фул не ги ставив бидејќи слика од Mi Note e 15-30 mb.
   
  Последна промена: 5 Јануари 2020
 4. dz1ko

  dz1ko
  Intern

  11
  5
  3 Јануари 2020
  Машко
  Во секој случај има огромна разлика, а од тебе чекаме споредба со 27 мегапиксели + gcam. :)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Huawei темата
   
  На dz1ko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Хмм, не знам на што мислиш извадени од контекст?

  Поентата ми беше дека го поддржувам сетапот со кој си сликал и дека нема поента да се слика на 30 секунди shutter како што предложи @it_boy пошто тоа носи други сајд ефекти.
  Инаку верувам дека си ги сликал од иста точка.
  Само од интерес ти ги побарав некропнати, да видам како изгледаат пошто овака не знам колкаво парче од целата слика гледам :)
  Не мораш да ги прикачуваш штом се преголеми
   
  На Маша и psyside им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Ќе ги ставам и цели ако ја чувам уште од Mi Note, немам место на g photos, у фул резолуција се аплоадираат па морам да бришам стари..
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Mi Note 10 GCAM HDR Enhnached Night Mode,

  [​IMG]

  иПхоне 11 Night Mode,

  [​IMG]
   
  Последна промена: 6 Јануари 2020
  На Daniel85, acekorg, farkizz и уште 6 други им се допаѓа ова.
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,783
  5 Декември 2009
  Машко
  Пуштено е пред некој ден ОТА за Mi9T, апдејтот за Q. Сеуште не е официјален, туку тие што се бета тестери само може да го користат (односно да го добијат ота). Штом го пуштија бетата, се надевам ке го има и официјалниот за брзо време.
  Иде со печот од Декември 2019. MIUI V11.0.1.0.QFJEUXM
   
  На Tomekk и dejan_str им се допаѓа ова.
 10. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  Некој линк GCam за Xiaomi MI 9?
   
 11. maxellpp

  maxellpp
  Intern

  4
  3
  29 Септември 2014
  Машко
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  726
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Знам дека не е се до бројките, ама оваа пат сп тоа 108Mpix камера има и поголем сензор. Не се разбирам многу во тој удел ама знам дека колку поголем сензор, толку повеќе подобри бои ќе фати.
  Еве и S20 Ultra ќе има 108Mpix Custom Сензор, и ќе биде нешто лудо. Не само мегапикселите што ќе се зголемат туку и самиот сензор. Се надевам дека оваа година Samsung целосно ќе го решат проблемот со избледените (испегланите) слики.
  Ова со Mi Note 10 докажа колку е добро кога ќе се одбере врвен сензор, и кога ќе се нафураат многу мегапиксели. Како за прв уред одлична работа од Samsung и Xiaomi. Како што тргнала работава очекувам Samsung оваа година да развалат во делот со камерата.

  Инаку:
  К30 гледам Downgrade од AMOLED на LCD и погрд исечок наместо Pop-up камера. Незнам зошто у опште се обидоа кога и така и така уредот не е водоотпорен. Ајде ќе сватам да ставеа водоотпорност, ама како и Huawei, така и секоја друга кинеска компанија. Или ќе одат по патот на Apple, или ќе одат по патот на Samsung. У право беа од Samsung со слоганот The Next Is Now

  И сега ќе има ли K30 Pro?? Или ќе се откажат од поголемата и подобрата верзија како што направија со A класата?

  Исто така, кога планираат Android 10 за Mi A2 Lite да пуштат. Нели нешто као Android One програмата побрзи апдејти, одма после Google Pixel ќе добивале а еве ги M30s, M30, и М20 веќе имаат Android 10, и тоа се од најевтината класа на Samsung.
   
  На Gecas12 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Nikola.lovecraft

  Nikola.lovecraft
  Intern

  11
  0
  13 Август 2019
  Машко
  Неколку прашања:
  1. За Xiaomi Mi 9T кај нас има излезен update за Android 10 и MIUI 11?
  2. Тие што го користат 9Т, како ви се има покажано до сеа? Може некој да ми образложи околу ден за ден употреба, камерите (предна/задна), и колку држи батеријата.
  3. Mi 9T е најдобриот телефон што можеш да го купиш до 20.000 мкд?
   
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,783
  5 Декември 2009
  Машко
  1. Последен РОМ моментално е MIUI 11.0.3.0 EEA. (11.0.1.0 Global), со Android Pie. Q сеуште нема пристигнато, се надевам ке биде за брзо, бидејќи требаше најкасно до 2019 та.
  2. Го користам од летоска, презадоволен за мои потреби. Секојдневна употреба, разговори, мејлови, повици, социјални мрежи, ЈуТјуб, 4Г + Вифи + Блутут константо, батерија терам еден ден без проблем. Останувам со 25/30% на крај од ден. Камерите се сосема океј за овој ценовен ранг. Има супер екранче исто така.
  3. Не сум ги следел последно време цениве што се нудат кај нас, но RN8P треба да е поефтин и подобар дил според мене.
   
  На Nikola.lovecraft му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Nikola.lovecraft

  Nikola.lovecraft
  Intern

  11
  0
  13 Август 2019
  Машко
  Фала ти многу за одговорот.
  Уште нешто само:
  1. Screen on Time у просек колку ти е?
  2. GCam значајно го подобрува квалитетот на селфињата, ако имаш користено?
   
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,783
  5 Декември 2009
  Машко
  Па во просек под 5ч не сум SOT. Заборавив да кажам дека AOD ми е уклучен исто така.
  Еве слика од моментално, 38% батерија од сабајле.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 17. Nikola.lovecraft

  Nikola.lovecraft
  Intern

  11
  0
  13 Август 2019
  Машко
  Од MIUI задоволен си? Нема некој посебен bloatware, lag, glitch-ови и такви работи?
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  1. Не знам дали апдејтот е спремен/пуштен.
  2. Mi9T никогаш не бил најдобриот телефон кој може да се купи кај нас, во периодот кога чинеше 22K, имаше Mi8 за 23, сега кога е 20К, има MI9T Pro и Mi9 за горе доле иста цена.
  3. Eдинствен реален бенефит, е тоа што нема notch, за се друго Mi8, Mi9, Mi9T Pro го тепаат или се еднакво добри, а имаат подобри перформанси и камера.
   
 19. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  407
  312
  1 Февруари 2017
  Машко
  Xiaomi Mi 9 SE | Ledikom
  Ova idi ubo telefonce za parite?
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Не.

  Eдит, еве за оние кои немале шанса да споредат, Мi Note 10, БЕЗ gcam го масакрира иПхоне 11 Pro Max во фотки, боите се подобри на иП11, се друго е на страна на Mi Note 10. Ако се стави GCAM, не само иП11, него се друго што постои гази уредов.  @it_boy
   
  Последна промена: 9 Јануари 2020
  gremlin, DaVoRkNe, dz1ko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Nikola.lovecraft

  Nikola.lovecraft
  Intern

  11
  0
  13 Август 2019
  Машко
  Можеш да ми препорачаш друг/и за таа цена? Ако не ти е тешко, елаборирај ми за тоа кои бенефити ги има истиот/истите.
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Побрз процесор, графичка, и камера подобра, тоа е тоа на кратко

  Mi9, Mi8, Mi9T pro ги имаат истите предности. Тебе што ти е приоритет?
   
 23. Nikola.lovecraft

  Nikola.lovecraft
  Intern

  11
  0
  13 Август 2019
  Машко
  9T Pro мислам дека е 22к у Ледиком и Мобеликс.

  Инаку, приоритети ми се овака - не во специфично овој редослед:
  • Пристојна камера.
  • Добра батерија; Повеќе од 1 ден да држи.
  • Не сум некој гејмер, ептен некоја Tower Defense игра од време на време.
  • ОС искуството да е пријатно, без lagging/glitching.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Mi8 има најдобра камера.

  Mi9 i mi9 Pro се најбрзи. Искуството со OS ќе биде слично.

  Батерија Mi9Tpro
   
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Тоа беше порано, си проверил ли дали Ми9 доби достоен апдејт на камерата?
   

Сподели

Вчитување...