1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  ?

  к20 - 7 месеци - к30

  онеплус 7про - 6 месеци - т7 про

  самсунг а50 - 7 месеци - а50с

  самсунг а70 - 6 месеци - а70с

  хуавеи нова 5 - 7 месеци - нова 6
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Зборувам за сличен модел по карактеристики, а не нов модел од конкретната серија. Xiaomi вади телефони од Mi серија, Redmi серија + Note серија, А (google) серија итн.
   
 3. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  хуавеи вади нова 5 нова 5з нова 5у нова 5т нова 5и, нова и5 про, енџој 10, енџој 10 плус, енџој 10с....

  самсунг м10 м20 м30 м40, а10 а20 а30 а40 а50 а60 а70 а80 па на секој додади кој е буква кој с
   
  На TATA_MATA и Avid им се допаѓа ова.
 4. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Можеби истото се случува со другите производители, но јас лично го имам забележано за Xiaomi, бренд кој го користам и го следам уште од стартот на темава. Не знам зошто истото го сфати како голема критика и почна да ми докажуваш дека е исто кај другите производители.
  Бидејќи ги спомна другите производители, ќе ти објаснам уште еднаш на што мислев. Huawei вади серија 5(6 или било која рандом буква/бројка/ознака) што би било аналогно на некоја серија од Xiaomi, да кажеме Redmi Note 5. Серијата на Huawei има повеќе модели од истата серија со одредени разлики во карактеристиките, што резултира со различната номенклатура (z,u, pro и слични суфикси во името), а истото го имаме и кај Xiaomi (pro, global, ai, 5a). Додатно, Xiaomi има извадено телефон со истиот процесор на одредени модели од претходно споменатата серија, во други серии на телефони, додека тоа не е толку изразено кај Huawei (или други производители).
  Можеби е резултат на тоа што јас повеќе го следам Xiaomi како бренд или нивните телефони во различни варијанти се подостапни кај нас, но тоа е моето лично гледиште.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Хахахах, со среќа.
   
  На NanoCell му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,596
  1,827
  25 Март 2013
  Машко
  Ви текнува на времињата кога имаше по еден телефон на секои 50 евра разлика? Многу поедноставни времиња

  Денес ако не знаеш каков бренд сакаш, па уште и ако не ги следиш телефоните и допрва треба да учиш за спецификации- ти се е*a мамето. Треба научна студија за 60 телефони да се направи.
   
  Potop, Happy и на DonFrozex им се допаѓа ова.
 7. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Јас да си се доискажам, зошто мислам дека истото мислење од различни перспективи може да доведе до различни заклучоци :) Во контекст на муабетот, да прашам за препорака на телефон од Xiaomi за околу 250-300 евра, ќе добијам барем 3 различни препораки за модели, така ? Just my 2 cents ...

  Edit: @TATA_MATA Точно, треба benchmark на процесорите, speed тестови за отварање апликации, слики од инфлуенцери сликани на темна плажа да споредуваш и слично :D
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Ја па мислам само дека треба да се нема hardcore bias, и да се знае што се сака е доволно, а ако некој нема доволно знаење ќе праша. Ако не сака да праша, онда му останува сам да се едуцира. Ако не се едуцира доволно, и не праша, онда сосема заслужено ќе направи погрешен избор и ќе си пати.
  Па види за да се добие препорака мора да се објасни што се приоритети, Xiaomi има доста модели, тоа не е предмет на дискусија воопшто.

  Па така во право си генерално се 3, Mi8, Mi9, RN8P (Mi9 иде над тоа малце али блиску е) Redmi K30 не го спомнувам затоа што сеуште не е достапен, и немаме детали за него.
   
  На NanoCell му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
 10. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  ете се случува и кај другите ништо страшно, незнам како успеа да заклучиш дека сум го сватил како голема критика нвм,
  само ти кажувам и други производачи го прават истото, и нема ништо лошо не те тера никој со сила да го имаш последниот модел,
   
  На NanoCell му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,596
  1,827
  25 Март 2013
  Машко
  1. Не е работата за hardcore bias, повеќето луѓе, вклучително и јас се држат до одреден бренд заради еко-системот, custom rom заедницата, gcam подршката, инертност кон нови работи и се разбира цената.

  2. Технологијата се менува на секои 2-3 месеци, обичен корисник не знае што сака додека не види/направи поголемо истражување.
  3. Корисникот може да праша за препорака, но малку се луѓето што навистина ги разбираат и следат телефоните. Повеќето препораки се движат во рамки на ''еден другар го имаше претходниот модел, добар е''
  4. Toa e тоа што го зборам
  5. Не се слагам. Повеќето телефони од познат бренд се квалитетни и иако можеш да игубиш некои битни карактеристики сигурно нема да патиш. Патевме пред пар години со 1GB рам, бавни процесори и неиспеглани софтвери

  Се извинувам за LGBT одговорот :)
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Omg, очите ми искочија......
   
  На gocetan, dejan_str, NanoCell и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Генерално се согласувам, освен со жолтата секција што не можам да ја прочитам :)
  1 и 5. нема да патиш, но поради навиките и бенефитите кои ги нуди одреден бренд на кој си навикнат ќе бараш опции кои можеби не се достапни кај друг производител.
   
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  415
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Вчера тестирав иП11 вс RN8P, знаејќи дека има поголем Samsung сензор, си викам чекај да видам, споредата беше на екрани на телефоните како и на 4K монитор. Јасно ми беше дека ќе биде чиста победи за иП11 ама ме интересираше колку е подобар.

  На телефоните имаше голема разлика, 2-та уреда во night mode, ама на 4K мониторот, разликата беше ОГРОМНА, значи апсолутно неверојатна е камерата на иП11, не зборам за споредба со RN8P, знам дека не е воопшто фер, него она што го видов беше нереално, дури и со блиц упален RN8P беше декласиран.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  415
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Пуштив видео на iphone 11 за 5 секунди и направив споредба со mate20pro во видео и очекував да заколе ајфонот. Класика ајфонот едно кило шум. Со колега со s10+ споредив м20про двајцата се сложивме дека хуавеи имаше поостра слика.

  Одма ми стана јасно зашто хуавеи рангира пред самсунг и ајфон секоја година. Значи го споредувам со mate20pro. Mate30pro е сигурно уште појак.

  Ке тестирам подлабоко iphone11 со mate20pro па ке видиме.

  P..S: Има некој начин да префрлам слики од андроид на ајфон и обратно без да користам компјутер?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 13 Декември 2019
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,067
  3,717
  5 Декември 2009
  Машко
  Некој да користи рекавери на ми 9т? Миуи 11.0.1.0. Која верзија, пуштете линк ако не е проблем.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 18. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Си пробал со оваа страна, мислам дека davinci e Mi9T
  StackPath
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Комедија.
   
 20. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  415
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не е комедија, со минимален пад на светлина квалитетот на видеото од ајфон главната камера ме разочара.

  За фотографија не коментирам. Во видео очекував одлични резултати снимани внатре во домот.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 21. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  941
  674
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 22. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  132
  487
  9 Декември 2016
  Машко
  Пуштен е декемврискиот апдејт од Google за Andriod One телефоните на Шаоми, последен за оваа година. А2 Lite поконкретно.

  Не верував дека редовно секој месец ќе има апдејти, ама еве поддршката за Android One програмата им е феноменална. Ќе видиме како ќе биди во 2020, ми се чини дека за Mi A2 и Mi A2 lite гарантираше Гугл две годишна софтверска поддршка.

  Screenshot_20191214-122126.png
   
 23. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Дали некој има информација колку чини замена на батерија на Xiaomi Note 4 и исто така да сподели импресии по замената на батеријата ?
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Камерата на иПхоне е така направена да преферира детали, наспороти шум, споредуваш уред кој дропа фпс на 4к30 при менување на агол на снимање сред бел ден, со некој кој вади 60 со 0 дропс у темница, и има едно 3x подобра стабилизација. Намести 4K30 на иПхоне и пробај пак, а кога ќе завршиш сплит скрин прегледај ги видеата на монитои или TV, не на телефоните.
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  363
  362
  17 Март 2010
  Машко
  @psyside стигна ли да го истестираш Mi Note 10ката, вреди ли за парите?
   
  Последна промена: 15 Декември 2019
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...