1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  ?
  Со среќа да го служиш. Одличен уред, гаси Ai у камера, и подеси auto hdr, драстично ќе се подобрат сликите. Исто така не сликај 64мп ако не е ептен добро осветлено/на сонце.

  Муабетот за полнењето и температура, нема врска, треба да мериш од 5-10%, а затоплувањето при полнење не иде линерално со температурата, си има механизми кои динаминчно го менуваат напонот, во зависност од температурата, не се замарај со глупости, што ќе биде и дали.
   
  На GGTT1 и #samurai# им се допаѓа ова.
 2. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  rn 8 e 160 usd

  rn 8t 185 usd

  незнам од каде ценава? обично 1-2 иљадарка се поскапи тука
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,338
  7,313
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ти постираше видео без контекст. Не водиш приватна дискусија во јавна тема ваљда. Како да улетам освен со констатација дека видеото е глупост. Поко е ценовно поскап модел, тоа што му паднала цената пошто е веќе стар е сосема друга работа. Мобилари како тие што ги спомнуваш се за мене сив пазар и не оставам таму пари.

  А и се расправаш, а сепак не читаш што пишувам. Ни во еден момент не реков дека Note 8 сум го разгледувал како апгрејд. Еве уште еднаш.

   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  Видеото не е глупост! истото е во контекст на дискусијата на претходните страни, ако ценовната разлика е фрка, тогаш Honor 9X нема да се носи со S10e, не е до цената, до слабиот чипсет е во RN8, тоа би било тоа.

  Иначе my bad за муабетот за RN8, пардон.
   
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Имам S7 нема burn-in а сум видел s8+ со burn-in.

  Така што и јас уште од по одамна преферирам LCD спрема LED, пошто негaтивните карактеристики на AMOLED/LED/OLED/P-OLED вклучваат трајна тетоважа на екранот a.k.a burn in.

  Бенифиции оледите имаат доста, меѓутоа ако не менуваш флагшип секоја година стално имаш ризик.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  865>855+>855>845>730G>835>710>821/820> ~ 6xx

  Така што 845>>>6xx

  Edit: LG G6 гледав по мобилариве и анхоч за околу 15к со Snapdragon 820 и тој е подобар.
   
  Последна промена: 9 Декември 2019
 7. misko195

  misko195
  Intern

  5
  3
  30 Јули 2018
  Машко
  Izvini druze. Jas nemam namera na forumov da si gi meram, dodeka primetuvam deka ti vo toa uzivas.
  Prosto, ako mislis deka kinezite ne pravat kvalitetni telefoni, kupi si 10+ i piči so ne kineski ured.
  Samo, jas dosega ne poznavam nekoj koj bil na OnePlus da prejde na Samsung, dodeka verojatno i samiot znaes deka obratni slucaevi ima kolku sakas.
  Pozdrav do tebe
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  Види, има еден проблем кај нас во државава. Луѓето мислат дека дискусија во која се разменуваат мислења, некако е навредлива и некоректна. Ако мислиш така, тоа си е твој проблем. Не сум јас крив што ни самиот не знаеш што го прави телефон брз, па викаш дека 90hz не се некоја функција, ако таа функција ја тргнеме како недоволно битна, тогаш S10 плус го гази OP7p, тоа е единствената значајна предност на OP.

  А јас сум користел повееќе кинески телефони него што ти можеш да замислиш, ако бараш некого да ти ги потврди твоите мислења, си цитирал погрешен човек.

  Обратни случаи има затоа што луѓето се тешат/лажат дека имаат "поефтин" телефон, а кога ќе ставиш се на кантар, испаѓа дека е поскап. За да биде конкурентен OP на Samsng, мора да има барем 100е разлика во цена, кај Xiaomi таа разлика треба да е некои 150е (зборам за хај енд моделите од иста генерација)

  Иначе не си го мерам, само не поднесувам невистини и небулози, сум тестирал десетици скорешни телефони, меѓу кои и 3 OP уреди, па така не постои некој кој ќе ме убеди дека било кој кинески уред може да се носи како комплетен уред со Samsung уреди, може да се подобри во поедини категории како рифреш рејт, и брзо полнење - ама како комплетно искуство, ни блиску.
   
 9. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  кај нас мал небитен пазар нема избор од кај да купиш и затоа цените се нерални, ама во ЕУ ОП 7 ПРО кошта 500 усд
  или 28 000 ден, самсунг с10+ 40 000, 200 евра поише и пак немаш целосно комплетен уред како што форсираш...

  само 1 мал пример самсунг на челзи им даваше по 20 милиони евра од сезона за на дресовите да пишува самсунг ( да не навлагаме уште колку многу поише трошат на спонзорсвта) што мислиш реално од каде тие пари? од џеб ги дава самсунг или ти дигаат цена на уредите?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  1. Не ме занима дали Samsung е спонзор или не, тоа е ирелеватно за крајниот продукт.

  2. Цените во ЕУ, УСА, Африка, Кина, не ма занимаат. Ме занима цената кај нас.

  3. Не постои комплетен уред, постои покомплетен, и каков таков S10/N10 + се најдобри на пазарот, кога искочи OP7P, беше цели 100е поскап од S10 кај нас.
   
  На gocetan и gremlin им се допаѓа ова.
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Секој си го сака својот уред, да ме прашаш ќе речам К20 про е супер уред флегшип килер ама нормално во неколку фокусирани спецификации пример екран, чипсет итн ама не можам да кажам дека е комплетен уред има некои работи кои би сакал да бидат на ниво на ајфон/самсунг како што е пример тач-от и ред други ситници, исто и софтверот, миуи е супер но премногу параноичен, со новиот фирмвер апдејт ми ги ресетираше сите пермисии сакав да се утепам пола апликации не работеа ...
  Така да мое мислење е дека флегшип килер е маркетинг само и секој треба да си купува според тоа што му треба најмогу и колку има буџет, пример мене камерата не ми беше примарна туку екранот и перформансите па затоа се одлучив за к20 про (сега малце жалам што не доплатив за оп 7 про) а не некој многу поскап самсунг. Во процесот заштедив пари а измасирав неколку живци :))).
   
  gocetan, Potop и на psyside им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  Да си ми жив и здрав, тоа е тоа.
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  1. за цената на крајниот продукт е релевантно.

  2. твој проблем, мене ме занима каде е цената реална од таму купувам.

  3. тоа покомплетен е субјективно, немам време да се објаснувам ако некој самсунг броусер го смета како предност... пеки
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  1. Не е релевантно, затоа што продуктот како и да гледаш е супериорен.

  2. Тоа што тебе те занима, прави разлика само за тебе, 99% од луѓето на форумов купуваат од тука, и се збореше за цените тука, ако сакаш да збориш за цени во УСА, трк на УСА форуми.

  3. Не е субјективно, него е објективно, за повеќе инфо = google.
   
  На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  бек уп на сетинс у xiaomi cloud
   
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  1. ке биде супериорен кога ке биде комплетен, до тогаш секако дека не е супериорен.

  2. тоа што тебе те занима прави разлика само за тебе, 99% луѓето во светот не купуваат од кај нас. тебе ако ти се збори за самсунг трк у темата за самсунг.

  3. реков немам време да се објаснувам со некој што самсунг броусер го смета како предност.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  1. Никој не кажа комплетен, него најкомплетен.

  2. Муабет за телефони држи на форумов, муабет за цени надвор од МК држи само ако не купуваш од МК, бидејќи ти си еден од ретките, а јас со членот зборев за цените тука, твоето мислење за цени не е релеватно, исто како смешниот коментар за спонзорство.

  3. Eве го бровсерот, ај сеа назад во светот на илузиите, тапшајте си се по рамо со друштво, и не ме замарај со фекалии.

  За повеќе инфо, и помош за твојот проблем, 4-от линк од мојот прв пост на темава.
   
  На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  1. пак субјективно.

  2. ок купувај од тука

  3. готово го продавам пцто купуем самсунг телефон.
   
  На CBB_6 и Avid им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
   
 20. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  774
  737
  5 Април 2015
  Машко
 21. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
 22. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  774
  737
  5 Април 2015
  Машко
  Во смисол колку се луди и за колку кратко време вадат нови модели кинезиве, не спотедував карактеристики.

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 23. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  347
  418
  10 oктомври 2011
  Машко
  Секогаш е истото со Xiaomi, корисникот треба да се помири со фактот дека во краток временски период од купувањето ќе излезат уште 3-4 модели со релативно слични карактеристики и минорни подобрувања, посебно во mid/low сегментот. :)
   
  На Скоти и Avid им се допаѓа ова.
 24. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Ако така размислувате никогаш не треба да купите телофон. Секако за 2-4 месеци ке излезе некој подобар.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,458
  28 Јануари 2017
  Машко
  Едино може да се кае некој шо брка мода, за нормални корисници шо имаме по 3-4 години телефони, слабо.
   
  На Ljupco94, DonFrozex, zirkach и уште 5 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...