1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,302
  1,592
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ниеден од горните проблеми што ги наброја не сум ги иман на Шаоми уреди кои сум ги употребувал или ги употребуваат членови на семејството кои ми се секој ден значи барем 12часа у моја близина (иначе нели како маалски мајстор јас ќе бев крив). Нит проксимити, нит ГПС, НИТ Блутут, дрејн знаело да има од време на време, ама се средувало со брз апдејт, и така.
  И се е е како рече од корисник до корисник, Ама да го тврдиш онака со сигурност дека го сакаат повеќе едниот од другиот, кога и сам велиш е до субјективен пристап е лошо. Еве јас имам користено МИУИ, и ОНЕУИ на А50/70, разлика небо и земја. Ако споредам со С9 на пример е онда е веќе друга приказна.

  Готово, тоа е тоа. Незнаеш што шит од осакатен софтвер препорачуваш. Нема потреба да набројуваш, јасно е пишаното низ годиниве дека ги мењаш, ама идеш генерално на топ варијанти. Е кај овие средниве и долните, неможеш со тоа искуство од најдобрите да го пресликаш и да речеш така е.
  Абе мислам дека од 50 еур телефон од оние Блеквју имаат да речеме QR WiFi пассворд шеринг. Еееее Ама А50 нема.
   
  На bandrej и ARMac им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Знам, за тие пари ако сакаш амолед тоа е најдоброто од Samsung, повторно чим бровсерот и самсунг пас не ти се свиѓаат нема што да дискутираме повеќе за добар софтвер, а иначе споредував уреди од ист ранг, не vs S10/Note 10 + кои не можат воопшто во ниедна категорија сем брзина да се споредат со хај енд Xiaomi уред.

  Е сега вака, според препораки за Xiaomi, и пренесени искуства со нив од блиски пријатели, и лична употреба:

  RN2 - Кај голем дел пожолтеа екраните (најмалце 5 од едно 20 препорачани)

  Redmi 6, кај 2 откажа батеријата после ~1 година

  RN4 - GPS модулот се сјеба, се зема заменски уред, му даваше на човекот дека е на 300 метри од вистинската локација, по што го акна од земја, сега го користи неговиот таткп.

  RN7 - Откажа тачот, се заемени со нов, ајдл дрејн до небо, 3 фирмвера се сменија не се среди - уредот отиде кај внука на корисникот.

  Mi8 - Проблеми со проксимити + проблеми со конекција - Bluetooth, проблем со копчето за звук.

  Mi6 - Проблеми со проксимити + проблеми со дрејн.

  Mi Mix 2s - Проблеми со проксимити, екран, и звучник.

  Mi 9 - Проблеми со проксимити и Bluetooth, дрејн.

  Redmi Nota 5A - Камера која дава црвена боја (јак тинт) на сликите, дрејн.


  Во листата горе фалат едно 10 + негативни искуства со разноразни кинески брендови (добри - Huawei, Xiaomi, OP, и ентри левел) додека од Samsung има само 2 со сјебан амолед т.е. брн ин, и еден на кој мораше да се смени батерија, you do the math, хинт - не беа хај енд уреди.

  Така да немој да ми кажуваш што е добро, зошто и како, повторно моите препораки секогаш ќе бидат според потребите на корисникот, и според спефицични функции и преференци. Ако ти сакаш bold claims, тоа и тоа е подобро без да анализираш што му треба тоа си е твое. Воедно и покрај сите овие проблеми лично и од препораки на други корисници, јас пак ги препорачувам, сакам, користам и ќе ги користам Xiaomi и јасно ми е дека постојат варијабили - лоша среќа итн, но кога препорачувам кинези во последни години ги предупредувам да знаат што добиваат а што губат, тој пристап е најправилен и најфер за грото од корисници, кој мисли поинаку се лаже, тоа би било тоа.
   
  farkizz, DrMTR, Скоти и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кај нас според мене има многу повеќе корисници на Xiaomi од целата палета (6000-30000 ден.) него што има на Samsung вкупно S(x),note - кои или се држат на флегшип моделите или ретко прават девијација кон специфични модели A50 на пример.

  Тие останатите што зимаат Ј3/5 А3 итн. од оператор по договор, не се членови на форумов и незнаеме точно какво искуство имале.

  Јас сум верен корисник на Xaomi од РМН2 (нема сеуште жолт екран), па се до RMN5 AI и стварно не сум имал ни еден проблем од тие што ги наведе @psyside , ниту луѓето на кои сум го препорачал се пожалиле на вакви работи.
   
  bandrej, itstheigyg и на marv им се допаѓа ова.
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,302
  1,592
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ете тебе така ти се погодило. Мене не. Генерално сите глобална верзија (освен РН4+) и со СД чип. Медиатек јок. Плус кај самсунг немаат сите можност да купат премиум телефон. А кај оние за широки народни маси, што ги има или имало кај нас по операториве, мое искуство е не баш позитивно. Ене го Мобико сервисон пун е со буџет варијантине у гарантен рок.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Шта да ти причам кад све знаш.

  Им научи patern на членовиве xD.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ве читам двата од одзгора надоле.

  За xiaomi:

  Оваа година спрема последните 5 редми серии сите се (пред и после редми 3) беа лоша препорака.

  Зошто?

  Зошто во 2016 излезе le eco le max 2/ le pro 3 / elite. Хардвер и софтвер комплетно моча се до redmi note 7. Да не ги коментирам Ј сериите и сличните C серии кај самсунг со 1/2 гигс рам во време на 3/4 гига рам од другите.

  Доста костумајзбл или 100 пати подобар софтвер во се што е од 100 до 250 евра. На XDA форумот се утепаа од кастом ромови.

  Го имам le eco le pro 3 elite уште ми е бекап телефон. Кај нас нормално го нема.

  Проблем со GPS/камера/батерија/паѓан/софтвер/брзина на полнење/ стерео звук никаков.

  Стерео звучниците вадат подобар и појак звук од мате20про.

  3 имам купено вози татко ми и бабата, 3 години.  Да се вратам на темата:

  Самсунг:

  Би ги ставил во иста категорија по квалитет и софтвер како xiaomi до кај лоу мид сегментот по квалитет во смисла на проблеми со уредот.

  Кај мид-лоу сегментот е лотарија што ке ти се погоди. Генерално имаат ок или лоша камера, до оваа година очајно лоши батерии/брн ин/отепан чипсет со отепан рам/отепан полнач од 5W.

  Што се вели blackview од 2015 so медиатек од старите имаше боље звук/батерија/брз полнач 15w QC3.

  За оваа година Самсумг амоледите што.не се покажаа добри за галакси серијата или не се до продадоа ги лупнаа во A серијата, мачка во вреќа дали ке ти се погоди или ке има брн ин.

  Знам доста луге од лоу енд самсумг стално проблеми со GPS/батерија/црвена линија на екран/софтверски срања. Не се и самсумг цвеќе за мирисање. MIUI I ONEUI се гледаат едни со други и се копираат со апдејти.

  Генерално се слични по квалитет/апдејти/проблеми/мазност/ тежина на привикнување.


  Redmi note 8 pro: има подршка за g cam и токму заради тоа го праи пепел RN7Pro

  Чипсети:

  Медиа тек, Exinos, Kirin, Snapdragon - сите користат ARM јадра

  Apple - сопствено производство.


  Ова значи дека фирмите прават минимални оптимизации, хардверот е од една мајка фирмa ARM.

  Затоа може да се очекува дека Media tek е на ниво на другиве во квалитет.

  Сега во такво време живееме 2 фирми прават делови за 10 фирми и овие само вадат телефони секои две недели да видат што ке кликне на пазарот да се продаде без тестирање со месеци како што тврдат, со исклучок на флагшипите.

  Апдејтите често имаат проблеми пошто во една серија имаш по 30 телефони годишно.

  Јас лично ако би имал буџет телефон прво би читал на интернет па после би симнал апдејт.


  Flagshipi:

  Луге што давате по 1000 евра за телефон:

  Не очекувајте чуда. Генерално се подобри од поефтините телефони во камерата и по константни во корисни слики.

  Меѓутоа не очекувајте во мрак соба да се гледа се чисто ко дење на сонце.

  Не очекувај разлика во перформанси да биде небо и земја mi9 со iphone11.

  Не очекувај дека ајфон од пред две години да му се држи на mi9.

  Сликата е секогаш најчиста при изложување на сонце или под блиц. Во вакво сценарио Flagship Killer го коле флагшипот.

  Не очекувајте дека сликата е идеална кај телефон од 1000 евра и дека нема маани.

  Не очекувај дека со апдејт софтвер една генерација на телефон ке има ист перформанс со наредна генерација на флагшип.

  Не очекувај дека ако го имаш флагшипот ке имаш најдобри слики. Подготовката е многу поважна.


  И да го имаш најскапиот телефон стално ке излезе некој телефон што е во 20% од времето подобар од твојот во камерата, а кошта пола цена.

  Твојот нормално е 80% од времето е подобар ама да си свесен дека и тоа постои, да не се разочаруваш нити па негираш факти.(случај со iphone11pro и mi note 10)

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 6 Декември 2019
  На Tomekk и moongose им се допаѓа ова.
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Незнам колку пати ќе треба да напоменам, но Burn - In проблем нема никаква врска со производителот. Безразлика дали е Samsung, Xiaomi, Apple, Huawei или било кој друг. OLED панел си е OLED панел, и како кај старите CRT монитори на времето (кои што исто така патеа од Burn - In проблеми. Една од причините зошто се создаде screensaver како опција), си патат од проблеми за кои нема решение. Единствено решение за тоа е Micro LED, ама далеку сме од имплементација на такви панели за на мобилни телефони.
  Burn - In проблемот е една од причините зошто јас никогаш нема да земам OLED телевизор. Дури и човек да ми даде 200,000 денари поарно ќе ги потрошам на нешто друго него ли на OLED телевизор.
  Burn - In се јавува при долгорочно користење, кога пикселите се форсирани да светат на едно исто место подолг период па тие се "изморуваат" и се "запалуваат" што останува отпечаток на екранот.
  Па така да ако ти стои тоа кругчето на Messenger нон стоп, рачунај дека за година ипол - две, ќе се отпечати и тоа убаво.
  Нешто од што највеќе се фаќа Burn - In на секој телефон се копчињата за навигација, и лентата за нотификации, бидејки тие стојат нонстоп таму и не се мрдаат.
  Но и за тоа има решение. За лентата со навигации = Navigation Gestures, ама скриени. А за навигациската лента, има една апликација на Play Store која што ја мењава лентата, иконите и се живо и диво по избор на корисникот и притоа има опција за заштита против Burn - In, мрдајки ги пикселите на секои 30 секунди (или така нешто).
  Еве ја апликацијата:
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.status
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Еве го добриот Note 8

   
  На Happy и farkizz им се допаѓа ова.
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Што е поентата различни процесори, рам, класи, цени?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Поената е дека телефонот се промовираше како добра опција, за цената по која се продава, има драстично побрзи и подобри уреди.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Note серијата секогаш била околу 200-210 евра, покофон никогаш не бил под 300. За 12-14000 има ли подобар?
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Има еден тон подобри.

  1. RN7
  2. RN7P
  3. RN8P
  4. M40
  5. A50
  6. P30 Lite
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ама човек каква врска има покофон од видеото кој кога беше достапен беше 20.000. Тоа е 100 евра разлика. Подобар да, иста цена никогаш не бил и не е алтернатива. Знам затоа што јас го гледав како потенцијален следен телефон ама останав на 5 про.

  И од листата генерациски 8 про е поскап 3000. Значи не е иста цена.

  poco.jpg
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Не знам дали се забеваш или озбилен си.

  Поко иде по огласиве за 10к, поентата беше да се види дека уредот нема место во 2019 година за цената за која моментално се продава.

  Види ги цените во ледиком/мобеликс.

  Апгрејд на 665 од 636 е лудост.
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,423
  8,901
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Толку од читањето на постот, тука застанав и имаш уште една шанса пред да одиш на игнор :D
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Незнам ти дали се заебаваш. Сега огласи спомнуваш. Во мобилари го нема веќе. Прочитај поубаво реков апгрејд од 636 на 845.

  Никогаш не бил 13.000 денари поко и незнам што џабе се убедуваме сега. Аргументи не зимај нов за тие пари кога имаш на старо/од оглас/од тезга подобар за истите не држи вода.

  Терај пријателе глупи муабети се ова.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Бидејќи контекстот на дискусијата не го знаеш, нема да разбереш зошто е постирано видеото, како и секогаш влагате како падобранци без да читате.

  За другите уреди и нивните цени, повели провери ги цените во Ледиком и Мобеликс, РН8 е тиња зделка за сегашните пари. Знам што си рекол, ја коментирам твојата мисла да земеш RN8 како апгрејд на твојот досегашен телефон, од аспект на процесор апгрејдот е минимален, па така подобро разгледај ги другите опции, за еднаква цена или 1/2000 + имаш драстично побрзи/подобри телефони. Иначе еве ти уред од 220е кој за само 15 секунди изгуби од S10E, наместо 2 минути кај RN8, и тоа вс уред кој е 2x поскап, наместо ~ 35% поскап, и е далеку повисока класа во споредба, сега што праиме?

   
  Последна промена: 8 Декември 2019
  На farkizz и GGTT1 им се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  Да, ваквите тестови отсекогаш биле значаен и пресуден фактор за купување телефон. Исто така отсликуваат критична функционалност на телефоните и супер се за споредба. Врз база на вакви тестови секогаш треба да се купува телефон. Они кажуваат што е најдобро за парите.
   
  На mkgunner, Propeller, Viziano и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  Само ти го разбираш контекстот и само ти читаш што се пишува. Твоето објективно видување на работите луѓето го занемаруваат и само одат контра, од инат.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Да, поготово тие што не ги интересираат телефони, нити читаат рецензии, нити знаат кој чипсет е кој, а нити имале лично искуство со разноразни уреди.

  Повеќе среќа следен пат.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  У мобилекс и ледиком го нема како што видов.... на али е 160усд или 9000 ден, сите други што ги спомавте се доста поскапи
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Xiaomi Redmi Note 8T | Ledikom
   
 24. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
 25. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Одма, уште сега, ти мене, ја тебе. Мирна глава.

  Инаку темава живнала а јас па ни две ни три оп нов телефон. Морав да земам нешто макар и медијатекот.

  Поминав (петокот) во Ledikom... Имате црн RN8p? - Има -6/128? -Има

  Во меѓувреме друг муштерија го меркаше и чекав ред и јас да го погалам експонатот. Дечково разотвори фиоките извади две кутии и ги однесе на "каса". Муштери извади евриќи и си зема еден. Уште пред две недели бев кај нив спремен да го пазарам ама немаа црн и си заминав. Нареден ден си мислев поарно што немаше, кој ќе тупи глава со медијатекот.

  Овој пат го земав, ама медијатек ко медијатек, Gcam иако демек има за телефонов исто ко да нема, повеќе не работи од што работи. Ниту ќе го апдејтнам во скоро време, од искуство знам дека повеќе багови креираат него што ги поправаат па и на нет има доста поплаки околу новиот апдејт за MIUI 11. Gcam на MIUI 11 воопшто не работи.

  Друго што ич не ми се допаѓа е fast charging, батеријата за 10% полнење дига температура над 35°. На лето можам да замислам како ќе гори телефонов ако го оставам повеќе од 5 мин. на fast charging. Вадење кабелот од новиот полнач на стариот, не дигна температура повеќе од 31°.
   
  На DrMTR и psyside им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...