1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  110
  84
  4 Декември 2009
  А2 заменет за MI 9T.
  IMG_20191204_195143.jpg

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На boro1, Happy, Borsa и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. misko195

  misko195
  Intern

  5
  3
  30 Јули 2018
  Машко
  Ne rekov deka nema razlika, tuku deka e tolku mala sto navistina nema potreba od tolku diganje galama (barem od moja gledna tocka). Najubavo da pojdes vo nekoja mobilara da gi zamolis da ti dadat telefon so 90 ili dokolku imaat 120hz i da napravis sam sporedba. Nema nekoja golema razlika. Ako mene me prasuvas, zanemarija ovaa funkicja, pa pogotovo ako ne igras igrici togas pa voopsto ne ti e potrebna. A rivjuata zosto gi falat? Vidi rivjuata se tuka za da gi prodavaat telefonite i normalni e deka ke ja falat novata funkcija na uredot do toj stepen da te nateraat duri i da razmislis. Jas licno ne im veruvam na 90% od stranicite za review.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Брзината на уредот која ја фалеше пред некоја недела, е многу значајно поврзана со фреквенцијата на освежување на дисплејот. Ако ти како поединец не го приметуваш тоа, проблемот е во твојата перцепција/способност, не сите луѓе се подеднакво осетливи, но разликата е прилично голема ако не спаѓаш во оние кои се помалце осетливи.

  Брзината (мазноста) на OP7p во 60hz мод, е скоро идентична со Note 10/S10 во 60hz мод, така да една од реките предности кои ја има тој телефон наспроти хај енд уредите, паѓа во вода. Па така, доаѓаме на моето дека кинези не можат да се носат со хај енд уреди, сем во ретки поедини категории, како комплетни уреди или пак за камери се далеку сеуште, поготово сега кога цената на OP7p и S10 е идентична, а S10 плус е некои 4k...

  Изинување за офтопик.
   
 4. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Причини з'ш да не си го купам Redmi Note 7 Pro од Ledikom?
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Затоа што за 1000-ка плус имаш многу подобар и понов Redmi 8 Pro :).
   
  На angelkoski и Banjifiko им се допаѓа ова.
 6. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Redmi Note 8 Pro? Не ми се допаѓа Mediatek па и во перформанс тест баш и не го надмашува значително, не играм игри, G-Cam кај RN7P наместо RN8P каде сеуште нема некој стабилен развој и е знак ? за во иднина...

  No Band 20 - RN7P ме одвраќа
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ако прочиташ 2-3 страни наназад ќе разбереш дека овој медиатек е доста импресивен чипсет и одлична комбинација дури и XDA го прогласија телефонов како бест мидрејнџ а тоа не е шала.
  Со G-Cam или без него 8-цата има многу подобра камера со подобар пиксел бининг но разгледај си имаат и тука пишувано и види ривјуа.
  Ако си ептен по ромови па ќе менуваш често бета верзии тогаш ок ама како целосен уред 8-цата е многу подобар за тие пари.
  За Банд 20 е веќе премногу зборено, но ете ако ти е некаква утеха користам веќе 5 месеци К20 про без тој бенд и ниту еднаш немам изгубено конекција дури и кога патував низ бугарија и турција, тој бенд е за долг рејнџ и се користи во ептен рурални места но и тогаш ќе имаш 3г што освен ако ептен не треба нешто преголемо да стримаш е сосема ок.
  Твој избор и двата се ок но кога веќе се зима ново размисли и види си убаво и други опции во зависност со буџетот.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  Види како се си знаеш и пак прашуваш тука за совет.
  „Во право си, сега ќе ги поништам сите мои предрасуди и искуства со Медиатек, и ќе го земам телефонот“
  -рече никој, никогаш на ИТ форум.​
   
  На Ethan, Happy, Маша и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Ма колку сака нека е "импресивен", Медиатек е. Па на јутуб еден до друг телефониве во груба визуелна проценка, пак RN8P не е значително побрз од RN7P. На GSM Arena па ги избришале бенчмаркојте од RN7P, да не може човек една споредба да направи. Друго... RN8P-то ме загрижува дека уште на почетокот покажа поголеми температури иако као го средиле "проблемот" со наредните апдејти, ама сепак, очекувам на лето на 30+ степени телефонов да загрева многу повеќе. Камерата без G-Cam и не е баш импресивна, многу зрнеста и нереални бои и контраст.

  Ромови тешко да се нафатам да менувам на било кој модел, се нема време. Тој онаден Band 20 ми боде очи, пошто ќе се користи телефонов претежно во Скопје и периферија, евентуално надвор од границите.
   
 10. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  184
  90
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Некој да потврди дали работи DualShock 4 v2 на Mi Box S?
  По нет се сѐ mixed искуства

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,643
  1,428
  27 Јануари 2011
  Машко
  Купи си ја 7цата и готова дискусија. Да не се повтруваме 100 пати со исти коментари тука.
   
  На Avid и psyside им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Зошто прашуваш ако си одлучен???
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  Ич не сум одлучен, ни ваму ни таму, или змија да ме апне или магаре...
  RN7P не е за глобален пазар, значи доаѓа со кинески ром и без band 20? Така? Ќе треба да се флешне со глобален ром, а до сега ниту еднаш не сум се расправал со тие работи. За RN8P ме одвраќа самата помисла на медиатекот и кога ќе ми текне како порано се трткаа во место со апдејтите и баговите на медиатек телефоните. Има поплаки по нет за камерата, за долните ќошеви дека не функционираат на допир, за високите температури... Не сум баш убеден дека телефонов е најдобар избор.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Разгледај го Honor 9X, или M40.
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  А да го ставиш во опција RN8T. Маргинално помалце поуер ефикасен процесор, +банд 20, +официјален ЕУ ром, +НФЦ.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На MartinK_2 и Banjifiko им се допаѓа ова.
 16. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  311
  255
  9 oктомври 2010
  до 4GB RAM
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  И РН7П го има во 4ГБ верзија. Некажа што бараш точно.
  Рече неигра игри, сака снапдрагон, сака Б20, итн... М40 што го понуди не исполнува барем еден од условите, што ги имаше наведено човекот.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  А каква врска има дали игра игри? Свесен со колку голема разлика праат чиповите во бровсање и социјални апликации? Јадра од 2012 нема што да бараат кај телефони од 2020....сепак е tech форум, антика не
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Знам, на пример глупите јадра кај А50. А играње игри со сошл апс е неспоредливо. У момент имам најмалце 5 отворени у позадина + броусер со мин. 10таба. И остали глупости. Ама малиот ако пушти ПУБГ одма се се мења. Е толку немаат везе игрите.
  Пак ќе кажам, човекот имаше побарувања, полу прецизни полу не, па таков и предлог доби.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На GGTT1 и mkgunner им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Јадрата играат улога во буквално се што правиш со уредот, игрите не се единствена причина. Кога сме кај нив графичката ако е ок, A73/A53 би биле ок...A50 има тапа графичка

  A50 јас го предлагам со пола уста, доста ретко, додека 675/710/G90 базирани уреди може, сепак мора да се мисли и на долговечност на уредот, затоа што не секој мења уреди на 6м -1 година
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе јас сè те разбирам, ама ти изгледа не ме разбираш. Неможеш да споредуваш играње игри и сошл апс на кој сакаш SOC. Неспоредливо е. Еве малата е со Редми 5 Плус. Тоа ти е 625-ка. Знаеш колку тинејџер има отворено сошлапс у единица време :) Нејќе да чуе 625кана. Ете тоа беше муабетот.

  И пак ќе повторам, човекот имаше специфични барања. Предлогот мој не беше за општ случај да ги мериме телефоните. Најблиску до РН7П а да биде со банд20 и Европски ром, од Шаоми е ова.

  Хммм.Да, да. До пред месед дена у ист избор ги ставаше А50, М40 и РН7П. Ама добро секој имиа право на измена на мислење. Поготово што надвор од хардвер, осакатениот софтвер на А-серијата, М-немам користено незнам дали и таму е искасапен, е неспоредливо полош од МИУИ кој од најслаба серија до најјака ги добиваш истите работи, без Самсунг да си игра курајберски финти, демек ова и ова само на С-серија.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008

  Да како комлетен пакет? Луѓето далеку повеќе го сакаат one ui, од miui, корисникот сега е веќе е заппзнаен со уредите, ги знае предностите и се што доаѓа до нив, па според тоа и препораките се базирани на контекст. Сега кога искочија и други буџет уреди, играта се смени, сум кажал и претходно, работите кај андроид уредите се менуваат супер брзо, со последните апдејти RN8P, е сериозно добар уред, со тоа се менува и мојата препорака, од друга страна ако сега некој кој цел живот користел буџет уреди, од Samsung/LG/HTC итн, на него без разлика на брзината и чипот, би препорачал A50, софтверот на Samsung е супериорен за грото од популацијата, попрактичен, посигурен, поиспеглан од тој на Xiaomi во грото од ситуациите.
   
  Последна промена: 6 Декември 2019
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Од кај ова со сакањево? Има мерено негде? Некое гласање? Или лично твое искуство од пријатели?

  Да во Грото, освен ако Не. Незнам стварно дали имаш користено А50 онака подолго од 15мин. Да речам едно 10дена. Еве мое искуство да не се повторувам.
  Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија
  Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија (овде ми се споредувани А50, А70 и РН8П, имав можност, секој по околу недела дена).
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Мерено од многу рецензии, мислења на корисници по форуми, лично искуство, искуство од корисници на двата OS. Ги прочитав 2-та поста уште претходно, за да дојдеш до некаков заклучок мора да ги споредуваш уредите според спефицични функции и предности на 2 уреда, па исто така колку ќе се користи, и што се користело претходно.

  Секогаш кога се купува уред се прави некаков компромис, компромисот кај A50 е чипсет, компромисот кај Xiaomi се најчесто багови - проксимити сензор, GPS/Bluetooth, ајдл дрејн и потребно долго време за уредот да работи оптимално, (вклучувајќи тука и камера) има варијабили од уред до уред, корисник до корисник ама генерално е тоа.

  Така што она што си го цитирал во горните 2 поста, т.е. сум го пишал се факти во грото од ситуациите, затоа кога давам препорака ги кажувам предностите на 2-та уреда, со што корисникот ќе може да си одлучи сам што му е побитно, и приоритет. Ако за тебе MIUI е подобар тоа си е ок, но за грото од луѓе не е.

  Немам користено A50, но ако почнам да набројувам се што сум користел ќе треба да дискутираме до утре, па така нека остане на ова.
   

Сподели

Вчитување...