1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. Borsa

Borsa
    On your way to fame

941
    674
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Во Hi Store го донеле Redmi Note 8T со солидна цена!

На TATA_MATA и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  2. psyside

psyside
    Rising Star

26,017
    26,727
    4 Септември 2008
    Useless, за иста цена имаш Pro, т.е. 1000 плус

Tomekk, DrMTR и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  3. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,307
    6,429
    27 Март 2014
    Телефони што емитуваат највеќе радијација.. Дури 3 Шаоми телефони на врвот по електромагнетна радијација.

Infographic: The Phones Emitting the Most Radiation

Од другата страна пак, од телефоните што емитуваат најмалку радијација, најголемиот дел на смартфони од Нокиа и Самсунг.

Infographic: The Phones Emitting the Least Radiation

На olikomerc и farkizz им се допаѓа ова.
  4. marv

marv
    Practice makes perfect

2,257
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Па да ако споредуваш кај нас цена у ми-стор и греј маркет. Кога ќе го донесат и у греј маркет ќе си дојде разликата назад на ~50еури, колку е и на нормален пазар кај нас, што и не е лошо, т.е. ќе биде одлично.

Sent from my TELEFON using Tapatalk

5. Happy

Happy
    Gaining Experience

1,040
    416
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Самсунг ги прави олед екраните на xiaomi. Одма сфаќаш чие масло е тестов.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

6. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,600
    1,832
    25 Март 2013
    Машко
    Екраните веќе години наназад имаат многу мало зрачење. Најголемото зрачење доаѓа од радио фреквенциите/антените и тоа кога се доближени до тело. Најчест случај нели е кога телефонот е залепен на уво и се збори многу долго време.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. psyside

psyside
    Rising Star

26,017
    26,727
    4 Септември 2008
    What??
    Одлично не е ни така, а нема ни да биде. Зошто? RN7P.
    Tокму тоа е и поентата.

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  8. psyside

psyside
    Rising Star

26,017
    26,727
    4 Септември 2008
  9. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,307
    6,429
    27 Март 2014
    Dafug ?

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Happy

Happy
    Gaining Experience

1,040
    416
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Грешно сум прочитал мислев се збори за екраните.

Електромагнетните зрачења се релативно мали во денешниве телефони. Само најосетливите можат да ги осетат или при претерано користење.

Треба да ги повторат тестовите со 5G, кога ке биде во употреба.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

11. psyside

psyside
    Rising Star

26,017
    26,727
    4 Септември 2008
    Никој не може да ги осети.

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marv

marv
    Practice makes perfect

2,257
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Со кој памет споредуваш RN7P со RN8Т, и зошто воопшо го умешуваш сега во прикаскава? Споредувавме тазе телефони нели 8 Про?
    1. Пак даваш пример на телефон од греј маркет (и го има само таму кај нас).
    2. Телефонот не е наменет за Европски пазар (нема банд20 нит ЕУ сертификат).
    3. Освен во процесор, во се друго 8Т е бољи избор (незнам како ти како профи фотограф со мобилни воопшто го споредуваш камера системот на РН7П и РН8Т). Значи подобар камера систем, НФЦ, ЕУ Бендови. Ако дојде цената за некое време како треба ќе биде одлично телефонче у лоуер мид класа, нешто како замена за ноте 5/про/плус серијата од лани/прелани.
    4. Разликата е повеќе од пола година во релиз дејт и норм,ално е цената на РН7П да е веќе падната, во споредба со РН8Т.
    5. Следен кој ќе го дадеш за споредба. И дај спореди цени кај нас, од исто место и сличен маркет (значи да ги има сите нишани продавницата, гаранција пишана, фискална, сервис итн, итн...))

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Avid

Avid
    Guru

4,164
    6,203
    21 Јануари 2009
    Јас, а верувам и останатите, со нетрпение чекаме да ја почнете повторно оваа дискусија.

На gremlin, DonFrozex, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
  14. marv

marv
    Practice makes perfect

2,257
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Искрено се надевам дека нема. Пошто нема за што да се дискутира. Живееме во ЕУ, не во Азија.

15. psyside

psyside
    Rising Star

26,017
    26,727
    4 Септември 2008
    8B3597C3-1690-46EF-A4B3-9D7BF15F927D.gif

16. bandrej

bandrej
    Gaining Experience

145
    164
    9 Март 2016
    Машко
    Веројатно сум на последниот бета 9.6.27 дека ми стигаат апдејти OTA ама последниве месеци нема ништо. Го чекам miui 11 ама изгледа го има само на stable верзијата. Во самиот updater кај трите точки најдов switch to stable Rom, прашањето ми е дали ќе ме префрли на последниот стабилен и дали има шанса нешто да се зезне, да не го брикнам дека негде пишуваше не може директно од бета на стабилен? Или ќе морам да отклучувам бутлоудер па да ставам ром преку компјутер.[​IMG]

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

522
    477
    27 oктомври 2016
    Заврши приказната со Глобал бета. Да, можиш да се префрлиш на Стабилен и нема да се зезни ништо бидејќи стабилниот ром што ќе ти следи е понова верзија од старата бета што ја имаш моментално...

На DaVoRkNe и bandrej им се допаѓа ова.
  18. Alex M

Alex M
    Gaining Experience

69
    51
    1 Февруари 2016
    Машко
    Некое ваше мислење за Mi 8 Lite ?? Гледам во Mi Store е 8000 и нешто? Вреди за парите или?

19. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

784
    858
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    Дечки, малце помош, купив вчера слишалки од Ми Стор ГТЏ, Earbuds Basic, и во старт звукот не е што очекував и проблеми едната о другата да е изедначат да пејат без дилеј, со сите налепници на нив се без неодлепени е вратив денес да ги вратам бидејки би си купил поскапи подобри, пинг галакси бадс, ама пвде несакаат да ми ги примат и вратат парите бидејки Газдите не им дозволувале...
    Неможам да најдам од телефон во движење број на службава за заштита на потрошувачи

Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација

20. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

308
    274
    9 Јули 2018
    Машко
    Слободно пријави ги,имаш право во рок од 15 дена да ги вратиш

21. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

784
    858
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    Абе законот му го извадив на телефон, вика го знам ама несмеам, директорите не ми даваат, се јави исто да праша пак на некој поглавен, му рекоа не несмее. Ми вика оди кај раде кончар сервисот, да ги видат ако нечинат да ги сменат, абе другар Не сум задоволен, ќе си купам подобри поскапи, да им дадев шанса прво фалени на интернет, тоа е ми вика, невраќаме пари никако.

22. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,600
    1,832
    25 Март 2013
    Машко
    Прво види тој дилеј дали ти се јавува само на телефонот, случајно да не ти е активиран некаков аудио профил. Пробај ги на повеќе уреди. Ако е пак истото и не функционираат, нема ти никаде да одиш. Тоа што ти го кажуваат е класично мафтање. Гуглаш агенција за заштита на потрошувачи и пазарна инспекција (имаме и тема на форумов) и одма реагираш и тоа што побрзо

На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. marv

marv
    Practice makes perfect

2,257
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Никаква служба и глупости. Правац ДПИ да видиш како ќе ги вратат Државен пазарен инспекторат

П.С. што точно зема баш ме интересира.

На Tomislav96 и it_boy им се допаѓа ова.
  24. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

784
    858
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    Само без разлика од производот, таква им била политиката.. 20191128_205856.jpeg

Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација

25. marv

marv
    Practice makes perfect

2,257
    1,545
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ги имам истите само Редми АирДотс, кои се разликуваат само по типот на копчето, и немам никакви проблеми, пробани на Редми Ноте 4Х, Редми 5 плус, Самсунг А50, Леново таблет, и неколку лаптопи. Не се некое аудиофилско чудо, но за парите, за онака музиче и мене поважно муабет ми се одлични.

На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...