1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  941
  674
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Во Hi Store го донеле Redmi Note 8T со солидна цена!
   
  На TATA_MATA и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
  Useless, за иста цена имаш Pro, т.е. 1000 плус
   
  Tomekk, DrMTR и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,307
  6,429
  27 Март 2014
  Телефони што емитуваат највеќе радијација.. Дури 3 Шаоми телефони на врвот по електромагнетна радијација.

  Infographic: The Phones Emitting the Most Radiation

  Од другата страна пак, од телефоните што емитуваат најмалку радијација, најголемиот дел на смартфони од Нокиа и Самсунг.

  Infographic: The Phones Emitting the Least Radiation
   
  На olikomerc и farkizz им се допаѓа ова.
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па да ако споредуваш кај нас цена у ми-стор и греј маркет. Кога ќе го донесат и у греј маркет ќе си дојде разликата назад на ~50еури, колку е и на нормален пазар кај нас, што и не е лошо, т.е. ќе биде одлично.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Самсунг ги прави олед екраните на xiaomi. Одма сфаќаш чие масло е тестов.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,600
  1,832
  25 Март 2013
  Машко
  Екраните веќе години наназад имаат многу мало зрачење. Најголемото зрачење доаѓа од радио фреквенциите/антените и тоа кога се доближени до тело. Најчест случај нели е кога телефонот е залепен на уво и се збори многу долго време.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
  What??
  Одлично не е ни така, а нема ни да биде. Зошто? RN7P.
  Tокму тоа е и поентата.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,307
  6,429
  27 Март 2014
  Dafug ?
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Грешно сум прочитал мислев се збори за екраните.

  Електромагнетните зрачења се релативно мали во денешниве телефони. Само најосетливите можат да ги осетат или при претерано користење.

  Треба да ги повторат тестовите со 5G, кога ке биде во употреба.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
  Никој не може да ги осети.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Со кој памет споредуваш RN7P со RN8Т, и зошто воопшо го умешуваш сега во прикаскава? Споредувавме тазе телефони нели 8 Про?
  1. Пак даваш пример на телефон од греј маркет (и го има само таму кај нас).
  2. Телефонот не е наменет за Европски пазар (нема банд20 нит ЕУ сертификат).
  3. Освен во процесор, во се друго 8Т е бољи избор (незнам како ти како профи фотограф со мобилни воопшто го споредуваш камера системот на РН7П и РН8Т). Значи подобар камера систем, НФЦ, ЕУ Бендови. Ако дојде цената за некое време како треба ќе биде одлично телефонче у лоуер мид класа, нешто како замена за ноте 5/про/плус серијата од лани/прелани.
  4. Разликата е повеќе од пола година во релиз дејт и норм,ално е цената на РН7П да е веќе падната, во споредба со РН8Т.
  5. Следен кој ќе го дадеш за споредба. И дај спореди цени кај нас, од исто место и сличен маркет (значи да ги има сите нишани продавницата, гаранција пишана, фискална, сервис итн, итн...))
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,164
  6,203
  21 Јануари 2009
  Јас, а верувам и останатите, со нетрпение чекаме да ја почнете повторно оваа дискусија.
   
  На gremlin, DonFrozex, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Искрено се надевам дека нема. Пошто нема за што да се дискутира. Живееме во ЕУ, не во Азија.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
  8B3597C3-1690-46EF-A4B3-9D7BF15F927D.gif
   
 16. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Веројатно сум на последниот бета 9.6.27 дека ми стигаат апдејти OTA ама последниве месеци нема ништо. Го чекам miui 11 ама изгледа го има само на stable верзијата. Во самиот updater кај трите точки најдов switch to stable Rom, прашањето ми е дали ќе ме префрли на последниот стабилен и дали има шанса нешто да се зезне, да не го брикнам дека негде пишуваше не може директно од бета на стабилен? Или ќе морам да отклучувам бутлоудер па да ставам ром преку компјутер.[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  Заврши приказната со Глобал бета. Да, можиш да се префрлиш на Стабилен и нема да се зезни ништо бидејќи стабилниот ром што ќе ти следи е понова верзија од старата бета што ја имаш моментално...
   
  На DaVoRkNe и bandrej им се допаѓа ова.
 18. Alex M

  Alex M
  Gaining Experience

  69
  51
  1 Февруари 2016
  Машко
  Некое ваше мислење за Mi 8 Lite ?? Гледам во Mi Store е 8000 и нешто? Вреди за парите или?
   
 19. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Дечки, малце помош, купив вчера слишалки од Ми Стор ГТЏ, Earbuds Basic, и во старт звукот не е што очекував и проблеми едната о другата да е изедначат да пејат без дилеј, со сите налепници на нив се без неодлепени е вратив денес да ги вратам бидејки би си купил поскапи подобри, пинг галакси бадс, ама пвде несакаат да ми ги примат и вратат парите бидејки Газдите не им дозволувале...
  Неможам да најдам од телефон во движење број на службава за заштита на потрошувачи

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
 20. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  308
  274
  9 Јули 2018
  Машко
  Слободно пријави ги,имаш право во рок од 15 дена да ги вратиш
   
 21. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Абе законот му го извадив на телефон, вика го знам ама несмеам, директорите не ми даваат, се јави исто да праша пак на некој поглавен, му рекоа не несмее. Ми вика оди кај раде кончар сервисот, да ги видат ако нечинат да ги сменат, абе другар Не сум задоволен, ќе си купам подобри поскапи, да им дадев шанса прво фалени на интернет, тоа е ми вика, невраќаме пари никако.
   
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,600
  1,832
  25 Март 2013
  Машко
  Прво види тој дилеј дали ти се јавува само на телефонот, случајно да не ти е активиран некаков аудио профил. Пробај ги на повеќе уреди. Ако е пак истото и не функционираат, нема ти никаде да одиш. Тоа што ти го кажуваат е класично мафтање. Гуглаш агенција за заштита на потрошувачи и пазарна инспекција (имаме и тема на форумов) и одма реагираш и тоа што побрзо
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Никаква служба и глупости. Правац ДПИ да видиш како ќе ги вратат Државен пазарен инспекторат

  П.С. што точно зема баш ме интересира.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Tomislav96 и it_boy им се допаѓа ова.
 24. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Само без разлика од производот, таква им била политиката.. 20191128_205856.jpeg

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ги имам истите само Редми АирДотс, кои се разликуваат само по типот на копчето, и немам никакви проблеми, пробани на Редми Ноте 4Х, Редми 5 плус, Самсунг А50, Леново таблет, и неколку лаптопи. Не се некое аудиофилско чудо, но за парите, за онака музиче и мене поважно муабет ми се одлични.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...