1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  849
  413
  10 Април 2011
  затоа што у нормални земји (еу) кошта 160 евра...
  а зашто самсунг со obsolete hardware, послабо стакло, послаби камери и повисока цена се зима у предвид?
   
 2. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  Screenshot_2019-09-11-10-37-22-950_com.android.chrome.jpg
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,664
  3,396
  24 Септември 2012
  Точно така. Потполно ист е дисплејот.
   
 4. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  849
  413
  10 Април 2011
  да се стават еден до друг, и рандом човек ако ти каже ааа овој е супер амолед, ок...
   
 5. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  Super AMOLED outdoes its predecessor and other technologies in the same generation by integrating the touch-sensor component to the screen rather than being installed separately above it. Comparing it to AMOLED, its screen is essentially brighter and its power consumption is lower both by 20%. It also addresses the formers’ sunlight reflection downside by lowering it to 80%. In effect, it produces brighter and more vivid display regardless of external light intensity. Moreover, it promises wider viewing angle, superb outdoor readability and zero motion blurs with video or dynamic displays.
   
 6. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  599
  499
  14 Декември 2013
  Машко
  Не е прв пат на GSMArena да има вакви информации. Уредите имаат ИСТ дисплеј и стојам позади тоа.

  На други страни пишува Super AMOLED и за 9Т. Го референцираат ко Super поради тоа што дисплејот е направен од Samsung.
   
  На olikomerc и mdeni им се допаѓа ова.
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  849
  413
  10 Април 2011
  ок знам... да тргнеме на страна спецификации маркетинг трикови, рандом човек му покажуеш 2 та дисплеја, ке може да ти каже кој е супер амолед?
   
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,468
  1,953
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  gsmarena не се репер за точни информации и они како нас шпекулираат со тоа што ќе најдат по спецификации и не ретко и грешат.

  Инаку Mi9T / Mi9T Pro се физички исти со дисплеј со све, имате на нет ривјуа тон, е сега дали стаклото има иста протекција никој не кажува ама дека и двата се истиот амолед да.

  Мислам дека MKBHD ги има на ривју двата модела заедно.
   
  На DonFrozex и blackelf им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,634
  4 Септември 2008


  Обрати се кај чичо од аватарот. Одма поминува.
   
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,664
  3,396
  24 Септември 2012
  ИСТ е дисплејот. Тоа што ГСМ арена пишале имиња различни не го прави различен,
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  599
  499
  14 Декември 2013
  Машко
  смешно
   
  На dzzzp му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,634
  4 Септември 2008


  2:50 :cool::cool:
   
  На DaVoRkNe и Borsa им се допаѓа ова.
 13. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008
  некој да ми помогне како да го решам проблемот со редми ноте2,кога ќе го прикључам на пц го дава како непознат уред.

  да убрзам:пробано со повеќе кабелчиња,усб дебаг пуштено...
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,649
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Излезен сум од шема, има нешто вредно мид-рејнџ да го апгрејднам Redmi Note 5 pro 4/64? Несакам веѓи, точки и слични глупости. Правоаголен екран само да биде. Секако SD чип и секако Xiaomi.

  Не дека не сум задоволен од него, прекрасно си тера и камерата е ОК ама некако ми здосади.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,664
  3,396
  24 Септември 2012
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,634
  4 Септември 2008
  RN8P
   
 17. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,757
  2,105
  25 Март 2013
  Машко
  Изгуглај и инсталирај adb драјвери
   
 18. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  599
  499
  14 Декември 2013
  Машко
  The Geek Boy, DaVoRkNe, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,664
  3,396
  24 Септември 2012
  Како е телефпнов? Ме интересира да го земам од ледиком деновиве. Ама се мислев зошто е 18500 денари, најефтин е од секаде. Да не е кинеската верзија па со друг софтвер и слично ми беше страв.

  Има ли банд 20 твојот? Апдејти ти стигнуваат ОТА?

  Би препорачал од Ледиком да се земе?

  Се надевам ќе ја видиш поракава.
   
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,550
  1,892
  5 oктомври 2007
  Машко
  Според похоре сликата, на последен глобал регуларен си е. И мислам дека е Ми 9Т, а не К20 конвертиран. А за цената ај погоди од трипати зашто е најниска

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,664
  3,396
  24 Септември 2012
  Погодувам, ама и мобеликс тогаш треба да е исто толку, а не е. Зошто истиот бизнис модел го имаат.
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,550
  1,892
  5 oктомври 2007
  Машко
  На кој како му е набавната рута. И желбата за профит.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 23. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  599
  499
  14 Декември 2013
  Машко
  По тоа колку што успеав да видам најверојатно сум на последен Глобал. Телефонот е земен вчера и беше update-иран.

  Го немаа на лагер и го добија вчера во 22. Кога пристигнав таму ми рекоа дека е 330 евра на место претходните 300. Јас го платив 300 но цената отпосле ја покачија.

  Прв пат купувам од Ледиком, услугата им беше многу добра и брза, и се знае дека фискална нема. Screenshot_2019-09-17-09-59-02-306_net.simplyadvanced.ltediscovery.jpeg

  Испратено од Mi 9T преку IT.mk форум апликација
   
  На goran_oh и Banjifiko им се допаѓа ова.
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  Тоа веќе не е примамлива понуда. 20.480 е и во Анхоч и HI.mk. За иста цена секако би ги одбрал нив пред Ледиком.
  Mi 9T pro им е се уште 4К поевтин, само до кога...
   
  На Speedster и mdeni им се допаѓа ова.
 25. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  599
  499
  14 Декември 2013
  Машко

Сподели

Вчитување...