1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Nope.

  Не половен, у кал да седи пак ќе брише под.
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,905
  3,471
  5 Декември 2009
  Машко
  ^
  Мислев на S10e, грешка моја.

  Инаку, само што ми излезе на реклама на инстаграм... Mi 9T Pro 6/128GB 28.000 денари.
   
 3. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  20
  135
  9 Август 2015
  Машко
  Еве сс од ми 9 6/128 купен од ледиком.

  [​IMG]
   
  На Sherminator и StalkeR им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Слаба зделка, има mi8 за 21к, кој ги шие и mi9t, и mi9t pro во камера, а mi9t во перформанси.
   
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
 5. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  617
  486
  14 Декември 2013
  Машко
  Се е до вкус. Пример мене не ми се допаѓаат веѓите и затоа сакам да земам 9t. Перформанси баш и нема да осетам разлика. Камерата на 9т со Gcam ми е сосема добра.
   
  Скоти, Sherminator и на psyside им се допаѓа ова.
 6. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,356
  1,482
  25 Март 2013
  Машко
  Некој?
   
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  682
  281
  10 Април 2011
  абе гомнo да е само самсунг да е hh
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,989
  1,218
  5 oктомври 2007
  Машко
  Фонтот што си го одбрал нема комплетна македонска поддршка. Барај друго дете.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,989
  1,218
  5 oктомври 2007
  Машко
  Лесно со овие што си имаат глобална варијанта и глобален ром. Да им ги видам K20Pro или Redmi Note 7 Pro со што им се. Јас тоа чекам, некој ако има неЕУ модел земено од Леди или Мобеликс да видиме.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Sherminator и Krk198 им се допаѓа ова.
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,161
  1,551
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Имав пишано јас го има земено од членот @DonFrozex а он ги носи од кина директно, мојот модел е кинески не е за глобален пазар, имаше фејк глобал бета на него, викам фејк бидејќи шаоми не дозволува глобал ромови на моделите кои се наменети за кинески пазар. Откако го заебав со глобален ром го однесов во хи на сервис (кои со право едвај го примија требаше да ги молам) и тие ми го средија ставија кинески стабилен ром. Сега останува да го отклучам и да ставам ЕУ верзија на него (ако одлучам да не го продадам).
  Бидејќи имаат Mi9T Pro кој е наменет за глобален пазар не верувам дека K20 Pro во мобилјариве е глобална верзија т.е. такво нешто не треба да постои ако не се лажам тие се "само" за кинески пазар наменети.
  Ова што шаоми забранува глобален ром на кинески верзии е чиста глупост од нивна страна ...
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Mi9t со Note 9, или S10 може да спореди само некој кој нема појма од телефони.
   
  cipiripi, Скоти и на bajramo им се допаѓа ова.
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,161
  1,551
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  А зошто воопшто се споредуваат телефони од 400 евра версус 900+ ?
  Но вредноста која се добива со Mi9T (не про) за тие пари е неверојатна ... најблиску ќе биде сега новиот A50s на Самсунг но и тој нема да има зум камера, полош чипсет, ноч. Го користам веќе еден месец К20 Про, точно тој има SD855 и е звер но разликата со SD730 би требало да е повеќе во игри одколку во апликации, се друго е исто и јас би рекол дека про моделот е само за ентузијасти или гејмери, се остало Mi9T e ист пакет за помалце пари.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Прашај го тој што го цитирав зошто, токму и затоа беше мојот коментар. Mi9t е фантастичен уред за цената - но кога се спомнаа како алтернатива Note 9 и S10, типот се избаци со некои смешни аргументи. Иначе негова конкуренција е A70, A50 не може да се носи со Mi9T.
   
  На Tomekk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,161
  1,551
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Знам кој е, пак мислам дека A70 е со Mi9T.
   
 16. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  890
  1,040
  9 Јуни 2011
  Машко
  За тој модел имаше јасно напишано дека е CN верзија со Глобален ром...

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  483
  428
  27 oктомври 2016
  А доби фејк глобал гремлинот... Сеа извини вака ама мора да се дообјасни

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  682
  281
  10 Април 2011
  само ти можеш да предложиш половен телфон на човек кој што со договор од оператор треба да земе нов телефон.
  и никад не би зел користен телефон. нов ми9t > стар нот 9.
   
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,161
  1,551
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Нема што да се дообјасни, јас го купив телефонот многу рано, знаев дека е CN верзија пред да го купам но кинезот претпостсвувам од шаоми за да го продаде надвор ставил некоја кастом девелопер глобал бета верзија. Глобал беше сигурно бидејќи немаше ни трага од кинески апликации и функционираше супер.
  Тоа што го заебав сам сум крив, знаев а заборавив дека не смеам глобал да ставам на CN модел, јбг.
  Како и да е додатни лекции што ги научив е дека не сите усб кабли работат во фастбут мод и се препорачува директно на матичната да се врзе кабелот а никако преку усб хаб.
   
  DonFrozex, DaVoRkNe и на Sherminator им се допаѓа ова.
 20. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,589
  3,624
  1 Септември 2011
  Машко
  Xiaomi Mi A3 4/64 или Redmi Note 7 4/64 ?
   
 21. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  883
  561
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Xiaomi Mi A3 4/64 ако не ти пречи екранот од 720р!
   
  На Sherminator и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 22. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,589
  3,624
  1 Септември 2011
  Машко
  Како е можно Xiaomi Mi a3 да е послаб од Xiaomi A2?
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,963
  25,192
  4 Септември 2008
  Земи си RN7P, RN8P, или Mi9T/Mi8, друго не гледај.
   
  farkizz, gremlin, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  682
  281
  10 Април 2011
  како мислиш послаб?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,589
  3,624
  1 Септември 2011
  Машко
  Чисто разгледувам овие новиве ефтини модели што искачаат на Xioami и гледам,статиски и резултати,иначе не сум за зимање :)

  од лево е А2 од десно е А3
  Според овие статиски е послаб

  1.jpg
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...