1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Да, застапник и диструбитер е различно

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Така е, а уште поважна разлика за случајов е Authorized Service.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Не ја разбра иронијата во мојот пост ...
   
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  Зборува за непостоечка гаранција во Мк,така да нема гаранција.Позз до Жаре,твојот колега одличен дечко шала на страна,ферчина е :)

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Разбрав, разбрав. Како и обично сакаше да кажеш нема кај нас овластен било што за Шаоми.
  Но во случајов имало немало исто се фаќа.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Altair и Zippo им се допаѓа ова.
 6. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  160
  170
  14 Септември 2016
  Машко
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Брат ми сабајле доби...апдејт на 9ка. Купен од неовластените Анхоч.
   
  На Altair и StOrMK им се допаѓа ова.
 8. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  741
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  И јас добив парче од питата. :)
   
 9. Tobey

  Tobey
  Intern

  176
  40
  23 Април 2017
  Колку батерија се вади сот на а2?
   
 10. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Дали некој знае дали ќе има пита и за note 5?

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 11. Ficho

  Ficho
  Gaining Experience

  238
  190
  9 Јули 2015
  Машко
  Би требало некаде прва четвртина од 2019та. Сеа со ноте 5ката имаше повеќе варијации со тоа AI и обична и слично али би требало.
   
  На bandrej му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,047
  1,067
  2 Март 2011
  Машко
  Последна промена: 18 Декември 2018
  На CBB_6 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 13. Tozo8

  Tozo8
  Gaining Experience

  41
  92
  3 Декември 2016
  Машко
  Дечки помош каде би можел да најдам батерија за Xiaomi MI 5 ?
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  На Али само. Ич не се мачи кај нас

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,192
  21 Јануари 2009
  upload_2018-12-18_17-35-31.png

  #triggered
   
  На The Geek Boy, Zippo, DonFrozex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  уште поавторизирана.
   
  На The Geek Boy, Zippo, ski и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,174
  829
  1 Јуни 2016
  Meне ми стигна некни од ebay, еве пред малку ја сменив и на полнач е телефонот, па ќе видиме како ќе се погоди.
  Старата несакајќи мала дупка направив и испадна пламен, среќа не се запали цела отиде станот у пм :D
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Дали некој со Note 4x, премина на стабилна MIUI 10-ка, 10.1.1.0. Поточно пошто сум на ЕУ ром, нивната стабилна 10-ка. Искуства периодов, проблеми, батерија.... Последнава ЕУ што ја имам 9.5.2 е стабилна ептен и супер оптимизирана. Ама вчера незнам што му текна :) ме извести дека има апдејт на 10-ка (знаев дека има веќе 2 месеца, овај сега тек ОТА доби и му текна) и почна нешто да ме чеша да стегнам UPDATE :D. Ама пошто касно беше, ми се спиеше и го преспав моментот на „наплив“ и сега ај да прашам искуства.
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Уште на деветка. Ме зезна еден апдејт пролетоска, правев ролбек, и сега не му давам ни на 9.5.2 да оди. Го спукав стаклото, така што може и да не дочека десетка...
   
 20. Ivanhoe

  Ivanhoe
  Intern

  55
  30
  24 Јуни 2015
  Машко
  Пред 5 месеци другар купува Redmi note 5 All dual camera од Hi store во Македонија. После два месеци телефонот почнува да му се исклучува и рестартира сам на 70% батерија. Пред недела дена престанува да му се полни батеријата воопшто. Го однел во Hi store и му се јавиле демек фатила корозија некоја плочка, истото не подлежи на гаранција, во моментот немале оргинал делови и ако сака да му го поправат телефонот мора да плати, со што му се прекинува гаранцијата и не му важи после поправката. Дали некој има слично искуство и како постапил?? Се мисли да поднесе пријава до ДПИ и/или ОПМ.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ако е навистина корозија, т.е. маркерите за корозија внатре светнале што се вика, онда телефонот бил во контакт со влага од некој степен, и согласно условите гаранцијата не важи. Ако е така како рекле, а може да оди и да се увери да му покажат, џабе и ДПИ, и ОПМ. Само У П.М.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Justice for All и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 22. Ivanhoe

  Ivanhoe
  Intern

  55
  30
  24 Јуни 2015
  Машко
  Значи можат да докажат доколку телефонот бил во контакт со влага според тие маркери?? ако светнале...
   
 23. Ivanhoe

  Ivanhoe
  Intern

  55
  30
  24 Јуни 2015
  Машко
  А што е со муабетот ако го поправат дека повеќе нема да му важи гаранцијата? Овластен сервисер ти го поправа телефонот и не ти важи гаранцијата, кај го има тоа ај да беше некој друг па да ти ја укинат гаранцијата..
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да. И нормално е да Ви докажат знаци на корозија. Зашто би им верувале само на лепе речи. Ке си добиете званичен извештај па со него после ....

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Епа гаранцијата и така не му важи веќе, така да и да го поправат тој тел. веќе нема гаранција, пошти може со тек на време друго да покаже. А може и не се разбрале.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...