1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Ryuk shinigami

  Ryuk shinigami
  Intern

  22
  1
  12 Април 2012
  Машко
  да со 5 цифри, моја грешка
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  488
  27 oктомври 2016
  [/QUOTE]Дефинитивно фејк ром, затоа и не си добил апдејт досега, бидејќи актуелен е 8.5.3.0 глобал стабилен. (Секогаш се означува со 4 цифри и три точки помеѓу :) )

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 3. Ryuk shinigami

  Ryuk shinigami
  Intern

  22
  1
  12 Април 2012
  Машко
  а каква разлика има меѓу фејк ром и апдејтот
   
 4. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  448
  276
  25 Јуни 2008
  Има, на фејк ром нема апдејти

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 5. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  488
  27 oктомври 2016
  Само мал пример, повеќе има на www:
  "It means that you did not buy a phone with the original MIUI ROM, so you have to install it on your own if you want your phone to work well. Fake ROMs may cause many problems to your phone since they are not well optimized and they may have bugs. Furtherly, they do not receive OTA updates, so you will never be able to fix them. For example, in my Xiaomi Redmi 4A there is a fake ROM bugging the phone signal: sometimes I stop hearing people during calls or i cannot make calls at all"...
  Поздрав

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 6. Ryuk shinigami

  Ryuk shinigami
  Intern

  22
  1
  12 Април 2012
  Машко
  а дали е можно сам да инсталирам ром,досега немам пробано, да не го заебам нешто телефонот а најдов туторијал Xiaomi MIUI Official Forum
   
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,057
  636
  8 Август 2017
  Машко
 8. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  488
  27 oктомври 2016
  Да Можно е, а ако не си правел досега вакви работи сигурно ќе го зафркниш.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Е затоа пак ќе речам, пред да си купете Шаоми од Сет/Анхоч - речете им да ви го вклучат телефонот и да си проверете на лице место каков ром користи.

  Пиши ми ПП, ќе ти помогнам да го средиш телефонот.

  Испратено од MI 5 преку IT.mk форум апликација
   
 10. Surreal

  Surreal
  Intern

  56
  22
  30 Септември 2014
  Машко
  Едно мало инфо за тие што флешуваа гугл хдр камера. Крешнува заради сензорот на камерата, првата линија на редми ноте 4 одат со сони, втората со самсунг и третава со omnivision сензор. Апликацијата не го препознава омнивижн сензорот па затоа крешнува.
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Јас имам Самсунг сензор, можеби заради тоа пројде без проблем?
  [​IMG]
   
 12. Mister

  Mister
  Intern

  101
  32
  27 Јануари 2012
  Машко
  Има некој искуство со Redmi 4 Prime SD625 5" ?
   
 13. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  522
  357
  22 Март 2016
  Машко
  Јас го имам,повели што те интересира?

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 14. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  195
  104
  7 Март 2015
  Дечки ќе го продавам мојот redmi note 3 pro. Ако има некој заинтересиран нека пише порака.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 15. Mister

  Mister
  Intern

  101
  32
  27 Јануари 2012
  Машко
  Па како е батерија и перформанс. Од каде го зема ако смеам да прашам. ГЛедам не се форсира некако по онлајн продавнициве. Јас би го зел ради 5" екранот. Имам РН3 Про ама голем ми е екранот.
   
 16. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  522
  357
  22 Март 2016
  Машко
  Мислам дека и не го праат више,затоа и ретко го има да го купиш.Батерија топ ќе тераш од 1,5 до 2,5 дена од пуњач до пуњач зависи од користење.Јас игри не играм така да за перформанси овака секојдневна употреба е одличен,камерата преку ден добра дури и супер навечер онака просечна.Заглавен на 6ка андроид(ако ти значи нешто тоа)би требало да добие миуи9(има у моментов бета)али изгледа ќе биде на 6ка андроид...
  Го купив од тука(hi store)во Февруари.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  195
  104
  7 Март 2015
  Дечки ви ја отвора страната на миуи за отклучување боотлоадер? Кога ќе кликнам на unlock now ми ја дава страната за да го download-ирам mi unlock tool.
   
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Тоа дека веќе имаш поднесено од тој профил (што веројатно си моментално логиран на ми.ком) и „знае“ дека веќе имаш аплицирано, па затоа те префрла директ на download.
  Друга опција би можело да биде да чува колачиња (cookies) од првиот пат кога си аплицирал за отклучување, и директ те префрла...

  Пробај друг браузер, ИП, или компјутер :)
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  195
  104
  7 Март 2015
  Направив нов профил, а компјутерот ми е форматиран пред недела дена. Аплицирав преку мобилен, преку chrome го отворив линкот и аплицирав. Фала у секој случај.
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
 21. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  488
  27 oктомври 2016
  На веб страната на форумот Ми паметни телефони стои бројка од 400 страни, на тапаток 1000. Му симнувам капа и му се поклонувам до Земја, фала за сѐ @the_maker !

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На Bambuca му/ѝ се допаѓа ова.
 22. antikmkd

  antikmkd
  Intern

  16
  0
  3 Јули 2016
  Машко
  Дечки, на редми 4x, нормално е полнење на батеријата за нешто повеќе од 3h. :/
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  Не баш. Несмее да е подолго од 2 часа.
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,275
  6,370
  21 Јануари 2009
  Од 1 до 100?
  Нормално е, ич да не му ја мислиш.
  Со пуштени апликации, вифи/мобајл дата, тука некаде е.
   
 25. goki1990

  goki1990
  Gaining Experience

  448
  352
  24 Септември 2013
  Машко
  Звиси со каков полнач полниш. Ако е со оригиналниот не е ок.

  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...