1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  522
  357
  22 Март 2016
  Машко
  Обичен редми4?пошо овој шо си го стаил у линк има ознака 4х и добро шо не ти прошол верификација...

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На Astro и mnikolce им се допаѓа ова.
 2. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  522
  357
  22 Март 2016
  Машко
  Еве ти листа на тел со ознаки малку е постара ама го има твојот тел и барај по ознаката...[​IMG]

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,390
  8,854
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Stable Global

  И јас го приметив истото ама претпоставувам дека е истиот и за 4X. Овој го симнав од MIUI сајтот кај што ги има на слика сите телефони. Ги има на слика и Redmi 4 и Redmi 4X еден покрај друг, така да не верувам дека погрешниот сум го симнал.
   
 4. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  488
  27 oктомври 2016
  Ako si na oficijalen rom dali stable china ilu stable global od updater aplikacijata ke dobies update... Ako dosega ne si dobil togas ne e romot oficijalen.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 5. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,816
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,390
  8,854
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Епа ако добивав апдејт од апликацијата немаше да прашувам.
  Чаре шо да му праам? Или да се нервирам да го носам у Анхоч?
   
 7. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  ^
  Bootloader имаш отклучено?

  btw @mnikolce сфаќаме дека пишуваш од телефон... ама сигурен сум дека имаш опција да сменеш во МК подршка .. :)

  и уште нешто.. почна нешто од Гугл мапс секој ден по 5-6 пати да ми стигаат нотификации за сообраќајот кај дека што каков бил.. шо мене уопште не ме интересира моментално..
  има некој со слична ситуација после последниот апдејт од 9-ката?
  (или јас му имам некаде некако дозволено на Мапс да ме замара... :) )
   
  Последна промена: 21 Септември 2017
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mister

  Mister
  Intern

  101
  32
  27 Јануари 2012
  Машко
  Да се надоврзам, одличен е сега зс сега. Батерија исто топ. Се работи како што треба

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 9. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  522
  357
  22 Март 2016
  Машко
  1.Погледај кој тел го имаш,ако е обичниот редми 4 ќе бараш за него(види ја листата на тел што ја постирав).
  2.Ако имаш отклучен бутлоадер можеш да си флешнеш и еу ром ако немаш ондак стабилен(или кина или глобал зависи која верзија на стабилен имаш).
  Пак ќе повторам ако го имаш обичниот редми 4 ќе бараш за PRADA/HM4

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 10. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Поднеси барање за отклучување на bootloader и почекај да ти одобрат па поиграј си со флешување или ако не сакаш да се малтретираш тогаш врати го додека имаш гаранција.
   
 11. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
  да

  Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  неможеп да флешуваш така. Тој ром е fastboot претпоставувам, и можеш да го флешуваш само преку фастбут. Додека не отклучиш бутлоадер и не флешуваш преку фастбут, нема да можеш да го смениш. Допонително таа верзија 8.0.3.0 стејбл мислам дека нема OEM Unlock во неа така да ке мора да игра дип флеш методот (барем на таа верзија работи како што треба). Замаранции до Франција и назад.

  * Внимавај со отклучувањето на бутлоадерот ја поништуваш гаранцијата !


  И кај мене на таа верзија не стигна ОТА, иако беше официјален стејбл. Нешо им се има побркано системот во таа верзија.
   
  Последна промена: 21 Септември 2017
 13. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  488
  27 oктомври 2016
  Треба да се провери ЕДЛ дали може да влези, па фастбоот флеш на нов глобал стабилен или девелопер...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  Кај мене на таа верзија неможеше. Само Deep Flash кабел помогна.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Го има тука кај нас некаде и ако да колку го зеде или сам си го направи?


  бтв, А1 за 230$ на Али, АЛИ златен.. -.-
  Aliexpress.com : Buy Global Version Xiaomi Mi A1 MiA1 Mobile Phone 4GB 64GB Snapdragon 625 Octa Core 12.0MP+12.0MP Dual Camera Android One FCC from Reliable phone 4gb 64gb suppliers on Xiaomi Online Store
   
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,014
  4,280
  28 oктомври 2008
  Јас за ова исто бев во дилема, па затоа се прошетав до сервисот на Анхоч, и ми рекоа дека не ја поништува гаранцијата.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. xCorbe

  xCorbe
  Gaining Experience

  178
  137
  1 Мај 2014
  Машко
  и пак кога сакаш можиш да го заклучиш бутлоадеро

  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,390
  8,854
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @DrMTR и @mnikolce ви благодарам за одговорите до сега. Секогаш сте ми се нашле да ми помогнете, ама нема да чепкам со отклучување бутлоадери, тоа не е поле на кое се разбирам. Чим е комплицирано ќе го носам во Анхоч, што знаат нека му прават.

  Ви должам частка и на двајцата.
   
  На mnikolce и DrMTR им се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  Секоја од фирмите ке ти каже различно во зависност од ситуацијата. Ако треба да се сервисира, полесно им е да кажат дечко си го флешувал, не ти важи гаранцијата и да се ослободат од тебе. Двојни аршини имаат, во зависност од тоа што треба да прават. ВНимателно со МК фирмиве.

  Го направив сам, само АЛУ фолија ти треба едно зрно.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 20. antikmkd

  antikmkd
  Intern

  16
  0
  3 Јули 2016
  Машко
  Дечки, дајте предлог за некое компактно телефонче, буџет до кај 10к.
  Што мислите за Xiaomi 3s, малку е постар моделот, 8к е во сетек и анхоч, Redmi 4x... Исто го гледав и Mi 5c, не е лош.. дајте некој совет :)
   
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  Немој 3s има проблем со мрежата. Redmi4X или 5C е ок. 5C е понов мислам со првиот Pinecore чипсет од хајоми.
   
 22. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Одбери си што понов модел и кој ти е поубав...
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  Ја би 4X.

  - Повеќе подржани бендови.
  - Подобра батерија
  - Подобра камера.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 24. antikmkd

  antikmkd
  Intern

  16
  0
  3 Јули 2016
  Машко
  Само гледам дека 4x му недостига fast charging, а има прилично голем капацитет батеријата
   
 25. CeeTour

  CeeTour
  Gaining Experience

  86
  85
  18 Септември 2014
  Машко
  Буџет од 10к денари и fast charging опција не идат во иста реченица. Моментално користам 4Х како втор телефон, така да за тие пари е одличен. Једина мана е што лесно се гребе екранот и металот. Колку пари толку музика.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...