1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,808
  2,040
  19 Јули 2013
  Споредби секогаш се прават со подобриот, изгледа затоа.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,519
  3,536
  1 Септември 2011
  Машко
  Незнам дали е поради оваа причина,или стварно како да не постојат други фирми и други модели,веќе тапа е со еден ист примерок споредуваат све.

  Самсунг споредба со ајфон,хиоами споредба со ајфо,аман бе аман.....

  123.jpg
   
  Последна промена: 11 Септември 2017
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  Добро да не прават споредба со ајфон. Со што да прават споредба , со Doogee, Cubot, Le Eco да прават ?
   
  На Tomekk и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,519
  3,536
  1 Септември 2011
  Машко
  Хуавеи,Лг,Сони,Алкател,било кој од овие,и овие се фирми за телефони нели?


  Mi Mix 2
  DJbPN6fUMAA7Goj-1.jpg Mi-MIX-2-08.jpg Mi-MIX-2-12.png mi-mix-header.jpg xiaomi-mi-mix-2-11.jpg
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  908
  1,373
  13 Јануари 2014
  Машко
 6. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  882
  1,041
  9 Јуни 2011
  Машко
  Има некој претпоставка кога ќе можеме да правеме нарачки на Микс 2-кава?

  Meanwhile, hands-on Xiaomi Mi 6 - 6/128 -_^

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]

  Веќе 2-цифрен број на телефони порачани онлајн, и сите стигнати во рекордно брзи времиња.
  Башка ни еден проблем со софтвер или транспорт...

  Ќе чекам сега да видам каква ќе биде ситуацијата со Mix2 & A1-от :)
   
  Wateva!, drifter, maki01 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Можеш уште сега
  Xiaomi Mi Mix 2 5.99 Inch 4G LTE Smartphone 6GB 64GB 12.0MP Cam Snapdragon 835 Octa Core Android 7.1 NFC VoLTE Four-sided Curved Ceramic Body - Black
  Пиши код PAYPAL50OFF за 40€ попуст, и местете ги цените во евра не во долари, полесно е за пресметување, сепак имаме фиксен курс со еврото ;)
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,821
  24,938
  4 Септември 2008
  37K сосе царина + немање гаранција и ризик - за исти пари има S8 Plus, тоа е тоа.

  Иначе дизјан, маестрален перфекција. @DaVoRkNe, се споредува со iPhone затоа што се најпопуларен бренд, со ужасна егрономија, па вс нив имаат голема предност, вс S8 ако стаат ќе се избрукаат.
   
  Последна промена: 11 Септември 2017
  Oktar, cipiripi, Enquito и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  882
  1,041
  9 Јуни 2011
  Машко
  Па баш и не е 37к, веќе реков дека имам начини како да ја намалам крајната цена...
  Овој конкретно ме чинеше 24.750 :)

  Ризик - 0
  Гаранција - не ми значи ништо лично мене...
  Царина - немаше и овој пат :)

  Испратено од MI 5 преку IT.mk форум апликација
   
  Mister, Wateva! и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,821
  24,938
  4 Септември 2008
  Зборам за Mi Mix 2....

  Какви начини? пиши пп ако не е за јавност, и кажи цена.
   
  На Goran27 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  882
  1,041
  9 Јуни 2011
  Машко
  Извини, мислев за ми 6-ката пишуваш што го постирав претходно..

  Испратено од MI 5 преку IT.mk форум апликација
   
 12. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Точно така, тоа е поентата, што тие немаат глобална застапеност, па така доколку не патуваш негде во југоисточна Азија и го земеш за 420€, не се исплаќа и тоа е проблемот што го имаат Азијатите, за средната и ниската класа се исплаќа секако, но за флагшипите не. Имаат среќа што тие земји се големи па не им е некој проблем да продадат многу уреди. Кога Ксиаоми би излегле и би рекле еве 420€ е глобална цена секаде и може да си порачате од сајтот директно (како оне плус), без дополнителни давачки во ЕУ и УСА тогаш е ОК.
   
  xCorbe, psyside и на DonFrozex им се допаѓа ова.
 13. МулевР

  МулевР
  Intern

  26
  30
  21 oктомври 2015
  Машко
  Некој што има нарачано mi band 2 од aliexpress, ebay да ми даде линкче ?
   
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,397
  4,939
  21 Јануари 2009
  Само што не излегол надвор од рамките дисплејот, бреј.
   
 15. Goki Poki

  Goki Poki
  Intern

  46
  32
  14 Јули 2016
  Машко
  Таман кога човек ќе му се израдува на телефон како Ноте 2,Шиаоми произведува негов наследник со огромен downgrade и едно разочарување o_O:silentsry:.Едџ екранот одземен,процесорот од 821 на 660 (а треба да е 835) ,двојна камера кој еххх,ајде,еве,нешто ќе понуди,можеби и тоа во минус.Помал екран и од Амолед на ИПС ЛЦД и едно страшно намалување на батеријата.Браво,бе,што компанија ќе беше да си ја уништи ми ноте серија која баш изгледаше добра и моето другарче ја сакаше.
  Барем Ми микс 2 изгледа одлично...
  Xiaomi Mi Note 2 - Full phone specifications
  Xiaomi Mi Note 3 - Full phone specifications
   
  На cipiripi и Krkac им се допаѓа ова.
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  1. Намерно го исфрлија еџ екранот за да се заштеди на трошоци.
  2. Камерата на овојгодишниот модел е доста подобрена од ланскиот модел
  3. 5.5 инчи се полн погодок како за тој телефон. Се над 5.5 нема да има целна група потрошувачи.
  4. Направија утка со лимитираните подржани бендови. Незнам зошто. Исто и со батеријата.
   
 17. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  А со цената? Што е исто позициониран како МИ6, 2500јуан (320€) за основниот модел. Која е тука логиката, кој глуп Кинез ќе се залета да го купи со таа цена?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  сабајле ја имаше на gearbest за 14 евра :). си ја ставив во кошница да ја платам само ми остана и викам ај после, кога завршил кодот што беше. моментално е 18 евра мислам што и не е така многу

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На МулевР му/ѝ се допаѓа ова.
 19. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  476
  510
  15 Септември 2012
  Машко
  На МулевР му/ѝ се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,943
  3,934
  18 Септември 2013
  Машко
  Мене ме разочара тоа шо очекував многу помали рамки на Микс 2. Најавуваа као близу 93% STBR, а извадија so 80%. Ко шо кажаа членови тука, за тие пари имаш С8+
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,332
  1,449
  25 Март 2013
  Машко
  Јас го меркам Mi Note 3 ако извадат варијанта со 4 рам и 32 или 64 ГБ меморија и ако падне цената околу 260 евра за некој месец, два, што е сосема возможно.

  Првично и мене ми беше чудно што направија downgrade на процесорот но сепак држи логиката. Не може компанија да има 3 флегшип телефони. Мора да се стави акцент на еден, како на најдобар телефон што таа компанија може да го произведе. Особено е збунувачки за некој што не ги следи Xiaomi и се реши да пребара Xiaomi Note, му се е*a мамето :) Вака си пише Mi Mix и завршена работа.

  Не ми е намерата да провоцирам, чисто ме интересира, а немам идеја:
  Зошто на сите ви е потребен Snapdragon 835? Чуму таа процесорска моќ за нормален корисник што не ги игра најзатевните игри?
   
  boro1, Boce! и на toshex им се допаѓа ова.
 22. xaocot

  xaocot
  Intern

  109
  45
  15 Април 2011
  Чудно е малце ако ноте 3 има снапдрагон 660 што ќе има редми ноте 5. Пак некој мтк...

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,397
  4,939
  21 Јануари 2009
  Па да де, требаше сабајле да дојди.
   
 24. Arsenal

  Arsenal
  Gaining Experience

  178
  93
  11 Март 2017
  ?

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 25. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  308
  362
  10 oктомври 2011
  Машко
  Запознаен е некој дали има официјална продавница на Xiaomi во Америка ? Мојот Note 4 Pro, го земав од Хонг Конг и ми дојде далеку поефитно од моменталната цена во МКД. Моментално барам некој basic модел за мајка ми (4x или слична буџет варијанта).

  Btw цените на телефоните на hi.com.mk дали се упдејтувани ?
   

Сподели

Вчитување...