1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пошто ова истово можеш да го направиш во Т-Мобиле, ВИП, Оне и сите останати мобилари, нептуни и техномаркети, нели?
   
  dejan_str, Necromancer и на The_Man им се допаѓа ова.
 2. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  Каде имаа продавница ? односно каде може да се видат телефоните ? поточно hongmi 1s, што мислиш ти за него ?

  Ме интересираше дали го нудат ова затоа што во македонија ретко и кој да слушнал за нив, чисто информативно прашање.
   
  Изменето од модератор: 21 Септември 2014
 3. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Незнам дали нудат тест период ниту они, ниту нивните продавници. Мислам дека еднаш во Рамстор имаше уклучен Mi Pad за покажување, така барем во брзање видов. Но сигурно секаде ќе може да ти вклучат апарат за да го видиш. Инаку ова е линкот до сите продажни места:
  hi.com.mk/index.php?route=information/information&information_id=9
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Не верувам да даваат тест период, ја кога одам да купувам телефон првен го барам да го поработам а моето работење трае едно 30 мин можда и више хаха па после им ги бројам парите ако ме фати око :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Телефончето го имаш во беверли хилс на приземје.
  Има продавница за техника,името на продавницата ќе и го најдеш на сајтот на hi.com.mk во партнери.
  Телефончето е многу добро , нема да згрешиш ако го земеш .
  Батерија има страшно добра.
  Апдејти има редовни,топ си е.
   
  На despotovikj и the_maker им се допаѓа ова.
 6. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  Фала
   
 7. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Иначе доколку на xiaomi уредиве инсталирате фирмвер од miui.com
  Тие фирмвери не се рутирани.
  Фирмверите што се на форумот и сајтот за девелопмент на xiaomi доаѓат прерутирани.
  Фирмверите од miui.com многу лесно се рутираат директно преку телефон преку updater апликацијата.
   
  На the_maker и Dark HaCkeR им се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Анхоч си ја признава законската обврска без проблем. Нема врска дали е отворано, туку користено. Сум заменувал таблети што не ги бива, Андроид ТВ стикови, хаб, ЛЦД ТЕЛЕВИЗОР. Нема прашање зошто! Професионалност. Затоа и купувам све од нив, пошто со другите мора да се објаснуваш. Ама и кај други поминува пошто казните се УПМ.
  А можеби има врска со тоа дека иако отворено не е користено. Па после пак се продава како некористено. Прашајте си и во ДПИ, коректни се. Инаку ова важи 5-6 години, кога го сменија Законот за да одговара на ЕУ.

  Инаку ова според Закон важи само за физички лица и купено од салон или индиректна продажба. Значи немаат обврска за фирми и кога продаваат од дирекцијата на фирмата. Колку да се знае :)
   
  Изменето од модератор: 21 Септември 2014
  На the_maker и despotovikj им се допаѓа ова.
 9. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  331
  166
  28 Јуни 2013
  Да, ама наводно дисплејот е многу лош на било каква светлина поради некоја си екстра рефлективност дури и при максимум brightness. За батеријата и греењето незнам, тоа треба да се провери на лице место.
   
 10. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  :) нема многу вистина во тоа.. отиди види ги и на светло и без светло.. немаат никаква маана освен што малце луѓе тука ги знаат..
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  331
  166
  28 Јуни 2013
  Богами ќе размислам, интересно телефонче е дефинитивно. :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 12. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  А кои две системски партиции се отклучени?
   
 13. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Ова ти е девелопер РОМ: http://en.miui.com/download-105.html

  А ова ти е прирачник како што да се прави: http://en.miui.com/thread-9785-1-1.html

  Се надевам дека брзо ќе пишеш назад како е :)

  пз

  Стандардно кај сите Ми телефони има две системски партиции. Е сега тие фабрички се флешуваат и на двете има ист систем. Тоа е заштитен механизам за да не го брикуваш телефонот. Скратено, ако се корумпира едната од било кои причини, можеш преку рикавери да го бутираш во втората.. Па после да си флешнеш што сакаш откога ќе стартува телефонот.

  Но, можеш и во нормален режим да си ставиш понов РОМ на втората па да си менуваш од една на друга.. Има и посебен dualboot програм за некој од моделите, па можеш и CM и MIUI паралелнно да користиш.
   
  Изменето од модератор: 21 Септември 2014
  DrMTR, kirev и на Dark HaCkeR им се допаѓа ова.
 14. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
 15. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Eee steta :) cekaj mozebi ke najdam ako nekoj napravil adaptacija na toj model.. Toj e so 4G ili ?

  Eve poveli:
  en.miui.com/download-110.html
  Toa e oficijalniot, i ima Flashing Guide do nego za da bides siguren kako se pravi.

  A ima i pod varijanta, ama toa e za sekoj slucaj:
  en.miui.com/thread-11175-1-1.html
   
  Изменето од модератор: 21 Септември 2014
  На Dark HaCkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Не ми треба читање, знам што треба да се прави :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 17. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Go smeniv gorniot post, dodadov oficijaln link..
   
  На Dark HaCkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Не е проблем ке се снајдам чим имам време го флешнувам чисто да го пробам :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,631
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Излезен е во продажба Ми Падот? Се знае која му е цената?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 20. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  Го има на страната мислам,околу 17к е цената.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,631
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не го приметив, фала.
   
 22. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  МиПадот е монструуум ,
  тегра к1 ѕверка :)
  само nvidia shield е подобар таблет ама и бајаги поскап.
  Mipad-ot е мераци,да не сум "навлечен" на iPad одма ќе го земам,али iPad ми е незаменлив сеа за сеа.

  MiPad-ot хардверски "чисти" под со све што е snapdragon/exynos моментално.
  И цената му е доста привлечна.

  Еј,супер ќе биде тоа.
  Можам да си замислам дека уште подобро ќе работи
  знаејки дека киткат бара послаб хардвер
  плус miui v6 e уште повеќе оптимизиран од v5.
  Супер,чекам бета коа ќе биде готова,па да ја тестираме :)
   
  Изменето од модератор: 21 Септември 2014
  На psyside и the_maker им се допаѓа ова.
 23. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Аха значи има две партиции со име систем. Сега сфатив, и фактички можеш два рома да флешнеш, тоа значи ќе треба да има и две партиции за кернелот нели? зашто сигурно нема ист кернел да користат два рома, како миуи и цм.
   
 24. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Генерално да :)
   
  На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  spored gsm arena hongmi1s ima android 4.3 dali ima verzija 4.4 za ovie izlezeno ?
   

Сподели

Вчитување...