1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi Notebook

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од the_maker, 22 Јули 2016.

Тагови:

Дали мислите дека Mi може да направи:

Анкета затворена (на) 29 Јули 2016.
 1. Ништо неможе да направи

  19.0%
 2. Одличен Notebook

  57.1%
 3. Врвен Notebook

  9.5%
 4. 8-мо светско чудо !

  19.0%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Како што кажува насловот, еве стигнавме и до моментот кога ќе пишуваме понешто и за Mi лаптопите :)

  Само кратко инфо, повеќе до и на 27-ми месецов, но генерално овие се моделите:

  Mi Notebook Pro со Intel I7 процесор + GTX970M
  Pro верзијата доаѓа со Intel Core i7-6700HQ процесор и NVIDIA GTX970M 4GB GDDR5 графичка карта, со 512GB SSD хард диск инсталиран. Покрај се, ќе има и неверојатни 16GB DDR4 RAM. Но комбинацијата на i7-6700HQ со 4GB DDR5 NVIDIA GTX970M треба да овозможи огромни перформаси за било која апликација и модерна игра. Сеуште нема точни информации со кои големини на екрани ќе се продава, но остануваат два помеѓу 11’’ / 13’’ / 15’’ /.

  Оваа Pro верзија на домашниот пазар во Кина ќе се продава промотивно околу 1000 USD. Цената тука би била ќе се знае кога ќе излезе.

  Xiaomi_Notebook_2-1.jpg
  Xiaomi_Notebook_6.jpg
  Xiaomi_Notebook_5.jpg
  Xiaomi_Notebook_7.jpg
  Xiaomi_Notebook_8-1.jpg
  Xiaomi_Notebook_price2.jpg
   
  На gokica, STEFF, obaba и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Mi Notebook Standard со Intel i5 процесор

  Стандардната верзија ќе биде малку послаба од Pro-то со Intel Core i5-6200U процесор со интегрирана Intel HD520 графичка карта. Исто така ќе има и 256GB SSD хард диск, како и стандардно 8GB DDR4 RAM. Супер штедливиот процесор би требало да трае до 8 ч со секојдневно нормално користење.

  Цена за домашниот пазар се очекува да биде 500 USD.

  Xiaomi_Notebook_1.jpg
  Xiaomi_Notebook_1-2.jpg
  Xiaomi_Notebook_1-3.jpg
  Xiaomi_Notebook_1-4.jpg
   
  На gokica, moongose, borcep и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  овај со и5 ќе искине ако е оваа цена, добар 14 екран и порачувај контењер од овај
   
  На DarkEnchanter, borcep, voah и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,432
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Знае ли се дали тестатурата ќе биде backlit ?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 5. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Па сега не, ама набрзо..

  Sent from my MI 5
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,505
  6,565
  27 Март 2014
  i7 конфигурацијата е одлична, High End процесор, 512 SSD, 16DDR4 ram... мх мх. тастатурата ке биде осветлена така ? алуминиум е целиот така ? што има оф експанзиони приклучоци ?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Ти гaрaнтирaм декa ќе биде...


  Инaку oкoлу екрaните немa пoвеќе инфo? (Кaкo резoлуцијa.....)
  Sent from my LG-D855 using Tapatalk
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,017
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, C++, Linux Kernel, Java, JavaScript
  1. Со кој оперативен систем ке доаѓаат?
  - Имам читано дека планираат Linux дистрибуција.

  2. Колкава е тежината на секој од моделите?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 9. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Mi има стратешко партнерство со Microsoft, ќе оди со 64bit Win 10 сигурно..
  Резолуција незнам точно, но може да изненадат. Они на Ми Пад 1 му ставија 2К така да може и ова без проблем, машините вртат све..
  И за тежината незнам исто, но сигурно ќе биде лесен пошто е од АЛ.

  Како што ќе добијам инфо, така ќе постирам тука..
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,432
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Со таков процеор и графичка и уште ако биде full aluminum и тестатура backlit ух ух ух и згорем на тоа цена 1000ка уфффф....
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Апла копија на ASUS N серија. Тоа е добро, убава серија е тоа.

  Екранот мора да е IPS. А мене ме чуди што они рекоа дека нема да одат со најнов хај енд, туку со една генерација постар хардвер за да задржат ептен ниски цени. Серија 6000 не е постар хардвер, а и 1000рче е сумљива цена зошто веќе ASUSot е естаблиран како класа. А овој ќе е новајлија. Овој за 500 многу ветува ако е IPS, ако не е не го есапам дека постои воопшто.

  За разлика од мобилниве кои се затворени системи и каде Ми можеа да доминираат лесно со само неколку генерации тука борбите се КАДЕ-КАДЕ поголеми кај лаптопите. Модуларноста е круцијална, додатоците се круцијални. М.2 и неприкосновени брзини веќе се стандард, дали ќе има? Нема да има? Еден слот за спор диск или оптички? 256гб + 1Тб веќе е стандард за било кој пристоен корисник. Сеето ова го нуди N552 и G552 по истата цена со врвен IPS и оптички драјв за вкупно 3 диска.

  Верувам дека можат да направат фантастичен уред. А на нив е дали ќе го направат. Ќе видиме кога ќе излезе и кога ќе го раштрафат по јутјуб, а до тогаш само од надвор може да кажеме дека изгледа сосема океј, друго ништо.
   
  На STEFF, Necromancer, bobipp и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,148
  4 Јули 2013
  Овој со и5 од 500 долари има да растури со продажба па дури и кај нас ако се донесе. 8 часа батерија го гледаш само кај некој ултрабук од 50-60к.
  Овој гејмерскиов ќе биде малце во тесен простор пошто има голема конкуренција во цена/перформанси од тој ранг со асус, дел и сл.

  И драго ми е што шаоми се издига па и создава конкуренција во светов на технологијата.
   
  psyside, the_maker и на Jovan2389 им се допаѓа ова.
 13. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  На voah и gokica им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...