• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi Note 2 & Mi MIX

Дали би го купиле новиот Mi Note 2

 • Да, без размислување, лудило е човече

 • Да, доколку цената биде макс 40.000 ден (најјакиот)

 • Да, доколку цената биде макс 35.000 ден (најјакиот)

 • Да, доколку цената биде макс 30.000 ден (најјакиот)

 • Не, ќе си купам Samsung и iPhone

 • Кој ноде ?


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Веќе имаме reliable инфо за спецките на уредот па да отворам еден header и за промоцијата што ќе биде...

Само едно нешто да ви кажам, а тоа е дека пак ќе гази :) :) и тоа со драма цена за тоа што ќе биде. Останува на 25-ти да го видиме во „живо“ на промоција во Пекинг. Ќе постирам тука и линк за live следење, како и нови слајдови.

Да не ги прекуцувам сега, ги има графички претставено главните параметри.

Xiaomi-Mi-Note-2-Specs-a.png
Mi-NOte-2-Specs-Battery.jpg
Xiaomi-Mi-Note-2-Specs-fingerprint.png
Xiaomi-Mi-Note-2-Specs-camera.png
Xiaomi-Mi-Note-2-Specs-Iris.png
Mi-NOte-2-Full-Specifictions.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,405
28,096
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се додека не видам рецензија неможам да гласам.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,240
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Koga stanuva zbor za glasanje @the_maker eftin sum na izbori okolu 30Eu od glas.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Ок, ова е демократија, све се прифаќа :)
Инаку анкетата беше на "прва лопта" според гласините, не за крајниот уред, може лошо ја прикажав. Не е битно, ќе видиме за 5 дена.

Sent from my MI 5
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,405
28,096
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не сум спиен, и неможам да се сетам кој сензор беше IMX 318? у кој телефон го имаше?

Која верзија на 821?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Не сум спиен, и неможам да се сетам кој сензор беше IMX 318? у кој телефон го имаше?

Која верзија на 821?
Мислам дека тој е во Asus Zenfone 3 и во некоја Nubia.. Не е многу застапен, и нормално во на Сони телефони 2 мислам..

821 на 2.35 ГХз последна ревизија, незнам точно која..

Sent from my MI 5
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Би го купил бе, само појма немам колку треба да му биде цената. Дајте цени за други уреди со истиот хардвер, да се направи компарација. И ја не гласам док не стекнам поима што ѕвер е ова.

Иначе чуму толкава резолуција? Ќе правиме сеа Ретина? Што ќе и прави на баКтеријата од 4000mah тој екран? Ќе ја рејпуе?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,405
28,096
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кај амолед-те потребно е повисока резолција + 5.7'' е, па така потребна е високата резолуција. И од кога тоа смета да имаш по остар дисплеј? пробај додека лежиш користи го телефонот и кажи ми дека нема разлика од 1080p vs 1440p.
 

Aster MK

Gaining Experience
27 јули 2015
330
333
Би го купил бе, само појма немам колку треба да му биде цената. Дајте цени за други уреди со истиот хардвер, да се направи компарација. И ја не гласам док не стекнам поима што ѕвер е ова.

Иначе чуму толкава резолуција? Ќе правиме сеа Ретина? Што ќе и прави на баКтеријата од 4000mah тој екран? Ќе ја рејпуе?
Проблемот е што нема други уреди со баш истиот хардвер. Ако овие спецификации се точни, од хардверска страна ова е најдобриот Андроид телефон.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Топ е телефонот.. Mi 5S Plus со истиот процесор е драма, драааамааа... Подобро не работи во моментов ниту еден телефон по мене, од све што сум пробал, единствено можеби 1+3.

Sent from my MI 5
 

PandaBomber

Gaining Experience
13 јуни 2012
391
498
Да да, видов едно рандом unboxing видео од 5s plus, многу е брз и респонзивен.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Сега гледам дека Mi Note 2 ќе ја има ревизијата на SD 821 Pro која работи на 2.5 GHz.. Тоа значи за нијанса побрз, но само на бенчмаркови, вака при користење тешко би се осетила разлика реално.
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,386
2,144
Скопје
Mi note 2 е врвoт нa шaoми сегa зa сегa или мoже вo кoрелaцијa сo Mi5/s/plus, тaкa дa ценoвнo гo oчекувaм oснoвниoт мoдел дa е 30к +/-.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,405
28,096
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,288
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно