1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ми изгоре процесорот... како да проверам дали матичната е здрава?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од vladimir171, 8 Јануари 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  356
  180
  15 ноември 2007
  Машко
  mi treba pomos mi izgore procesorot kako da znam dali mi e zdrava maticnata za da znam dali treba i nea da ja menjam
   
 2. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Дали си сигурен дека ти е изгорен процесорот? Многу почесто гори плочата него ли процесорот, а може да биде и друго. Кажи подетално симптоми и пиши што плоча и процесор се...

  Инаку, за секој случај провери си. Најди некој другар што има процесор што пасува на твојата плоча. Ако работи, тогаш ќе да е до твојот процесор. Провери го твојот процесор кај него.
   
 3. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  356
  180
  15 ноември 2007
  Машко
  pa imam soltek SL-KT600-RL maticna i AMD Athlon 2600+
  a za simptomi pocna da mi curi kukisteto i da smrdi na plastika i sea koga ke go uklucam kulerot od procesorot pravi samo eden krug i se gasi drugo nisto ne se slucuva.
   
 4. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Пробај со друга плоча и друго напојување. Чим не врти кулерот не е до процесорот - до плочата, или напојувањето е. Кулерот зема струја преку плочата.
   
 5. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  356
  180
  15 ноември 2007
  Машко
  fala ke vidam so ke napravam ke treba izglea da go nosam na nekoj servis bidejki nemam druga ploca ili napojuvanje za da probam a da kupuvam novo nejkam
   
 6. Vavo

  Vavo
  Intern

  269
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  ако веќе чурело нешто би требало да е видливо..иако можеби е под некој вентилатор или во кутијата на напојување..ако немаш искуство не чепкај
   
 7. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Точно така. Што и да изгорело, процесорот или матичната мора да е видливо. Но за да провериш дали е процесорот треба да го извадиш кулерот. Во секој случај и јас би ти препорачал ако немаш искуство не чепкај.
   
 8. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Највероватно исчурело од кај напојувањето, или рикнал кондензатор кај фазните регулатори на матичната плоча. Кондензаторот е видлив, веднаш до слотот за процесорот. За напојувањето (а мислам дека е тоа) ќе треба да го отвориш истото и да ѕирнеш внатре.
  Во 99% случаеви, матичните плочи даваат звучен сигнал, т.е. "бипкаат" кога нешто не е во ред. Тоа го прават со долги и кратки бипкања, во соодветна комбинација и во еднакви временски интервали.
  За да не биде ова километарски пост, еве ти неколку линкови каде што се објаснети значењата на бипкањата и нивните комбинации.

  http://gaaton.blogspot.com/2006/04/bios-error-signals.html

  http://www.errorforum.com/hardware-tutorials/2141-bios-beep-signals.html
   
 9. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Чим ти излегувал дим и почнало да смрди и тоа прилично многу,немој да бидеш 100% сигурен дека е процесорот.Можеби е кујлерот или нешто другу.обично процесорот не чури многу.
   
 10. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  356
  180
  15 ноември 2007
  Машко
  проверив кај напојувањето ама немаше некои видни знаци се беше ок го отворив процесорот ама небеше ништо поцрнето а за кондензаторот помислив ама заборавив да видам и дефинитивно не титкаше:D ама на матицната свети сијалицата кога ке го пуштам
   
 11. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Пробај со друго напојување, па после се друго. Избегавај да го палиш со тоа напојување...
   
 12. vladomkd

  vladomkd
  Баниран/a

  114
  0
  22 Август 2007
  обично напојувањето гори со стил.... со чад, па и пламен...
   
 13. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  ХАХА, стилска компарација. :LOL::LOL::LOL:
   
 14. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Според мене мислам дека е напојувањето. За тоа дека чурело.. секое различно прегрува.. Но немој да мислиш дека е во ред доколку свети сијаличката од матичната. Со ист проблем се имав сретнато. Значи кулерот врти само еден круг кога кје стиснеш на power копчето и нема никаква реакција, а сијаличката за напон си свети. Пробај... мислам дека е тоа.

  Поздрав и пиши сто си напраил
   
 15. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  6
  20 Јануари 2008
  Би ти препорачал да не чепкаш, а и да не го носиш на сервис додека не се консултираш со некој близок што има искуство што ке може да ти каже искрено што му е.
   
 16. DaRkSlidE

  DaRkSlidE
  Intern

  152
  2
  14 Мај 2007
  До напојувањето е.. барем кај мене беше така, а истите симптоми ги имаше. Најдобро некое стручно лице нека го погледне пц-то.. немој сам да чепкаш! :rolleyes:
   
 17. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  356
  180
  15 ноември 2007
  Машко
  pa fala na site ja izglea mn utnav ispadna napojuvanjeto :D
  a nemase nikakvi simptomi na nego ni izgorenici hehe pa si fura sea nema gajle pozz na site
   
Слични теми
 1. dimitars
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,553
 2. paraglajder
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,435
 3. Koen
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  827
 4. koki
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,875
 5. Pyropwnage
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  588
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...