1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ми грее лаптопот и се исклучува.

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од dimitars, 7 Февруари 2014.

 1. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007
  Веќе половина година лаптопот грее толку што доколку не го ставам на надворешен кулер за лап топови се искључува. И тоа ри нормална работа, ако укључам некое игриче(дури и нешто едноставно како лимбо) обавезно искључува макар и на кулер да е.
  Чистен беше тазе одма кога почна да грее, ама сега малце не е чистен како што треба, но сумјам дека може да е и до друго проблемот. Како да го проверам/оправам или каде да го носам со овие проблеми.

  Конфигурација:
  Acer Aspire 5741:
  CPU: i3 330M @ 2.13 Ghz
  GPU: Intel HD
  Mb: Intel HM55
  RAM: 3gb DDR3
   
 2. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,097
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  Ваљда е Acer?

  Јас би ти рекол да ставиш / смениш паста на процесорот и графичката
   
 3. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007

  Acer во право си ... ги читкарав другите теми со предлози за лап топови и ми остана Асус во глава :D

  Иначе каде би го наравил тоа и колку би ме чинело?
   
 4. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Обрати се кај @kjosmofon, на пример.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  372
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
  Здраво Димитарс

  Колку што памтам овие лаптопови имаа проблеми со чипсетот, затоа и објавија FRAMEWORK за тој чипсет. Но сепак најдобро е да го носиш негде за чистење, подмачкување на кулер дури и падови за ладење да ти стават, ако не се реши и со тоа пробај со даунлоад на FRAMEWORK'от, ако и со тоа не се реши тогаш ти грее поради чипсетот што е знак дека веќе почнало да ти "старее" треба да го носиш на поправка иако тоа не е препорачливо се дур не ти откаже комплет.

  Поздрав.
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,097
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  Што е тоа фрејмворк за чипсет?
   
 7. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  cistenje nova pasta novi termalni padovi i ke leta podobro od nov. AKo imate visok FRAMEWORK ke vi gi kupam :)
  Ovaj model nema ni grafika ni cipset so gree samo eden Intel HM55 koj e se, a ne gree mnogu, laptopot nema jaki videoperfmansi ama e zakon bidekji i nema sto da pregori.
   
  На daci92 и olikomerc им се допаѓа ова.
 8. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  372
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
  @kjosmofon

  Немаш толку кеш за да купиш фрејмворк :)))))))))

  темата со наслов :
  Hp630 Проблем при стартување

  таму од страна на @kjosmofon потенцирано е дека проблемот е токму од овој чип HM55, а тука испаѓа дека е добар дека немаат проблем. Не е битно тоа, битно е решение да се најде.


  @Dimitars

  Објавено е од ACER , од официјалниот сајт фрејмворкот. Ако не го решиш пиши пп кога сакаш ке ти најдеме решение.
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Неможам да најдам на eBay никој не продава framework-ови, ми требаат два комада, еден за HP и еден за Acer лактоп.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  372
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјутери
 11. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  415
  343
  4 oктомври 2011
  Машко
  Како што кажаа членовите погоре, однеси го на сервис тие да ти го исчистат од прашина, да ти сменат паста на графичка и процесорот ... доколку знаеш сам тогаш сам среди си го. Исто така доколку го користиш за гејминг би ти препорачал да си купиш Cooler Master Notepal x3 околу 2700 денари е :)
  Поздрав :)
   
  На prosko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. prosko

  prosko
  Intern

  15
  4
  29 ноември 2009
  Имам проблем со еден многу стар модел на АСУС А2400.
  Проблемот се состои во тоа што, сакав да го преинсталирам системот, но на средината од инсталацијата ми се исклучува лаптопот, многу грее.
  Какви мерки да превземам?:rolleyes:
   
 13. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Носи го на чистење и менување на паста и падови. А во меѓувреме ако сакаш да го реинсталираш пробај со добар дополнителен кулер за лап топ одоздола.
   
  На prosko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. prosko

  prosko
  Intern

  15
  4
  29 ноември 2009
  Фала на советот, Само сменив пастата и се е ок,
  Ако некој продава рам меморија за лаптопот Нека кажи овде? ;)
   

Сподели

Вчитување...