• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ми го снемува звукот

  • Ја почнал/а темата
  • #1

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Имам проблем, со звукот одеднаш го снемува. Проверувам да не е до драјверот тука си е инсталиран, нема жолти прашалници во Device Manager стартувам Winamp пуштам песна тајмерот не врти пуштам преку Windows Media Player тајмерот врти звук нема???
И најинтересно е што кога правам Shutdown се слуша оној звук за Shutdown.
Ова ми се деси пред некој ден и го преинсталирав драјверот од звучната и беше ок ама сега пак. После рестарт има звук и одеднаш ќе го снема.
HElp :zbunet3::zbunet3::zbunet3::zbunet3:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Имам проблем, со звукот одеднаш го снемува. Проверувам да не е до драјверот тука си е инсталиран, нема жолти прашалници во Device Manager стартувам Winamp пуштам песна тајмерот не врти пуштам преку Windows Media Player тајмерот врти звук нема???
И најинтересно е што кога правам Shutdown се слуша оној звук за Shutdown.
Ова ми се деси пред некој ден и го преинсталирав драјверот од звучната и беше ок ама сега пак. После рестарт има звук и одеднаш ќе го снема.
HElp :zbunet3::zbunet3::zbunet3::zbunet3:
Ова и кај братучед ми се случуваше. Кога ќе го уклучиш компјутерот, има звук. Остави го на idle некоја секунда, снемува звук. Нема звук на игрите, нема звук на пребарувачот и кога пали Windows Media Player му дава ерор. Некако го средивме тоа со скенирање на регистрите... би сакал да имам по конкретен одговор како да се среди проблемот...
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Го имам истиот проблем веќе 5 години решение не успеав да најдам али најдов како да го вклучам звукот без рестарт. Е сега зависи од драјверите дали се истите, ке одиш во control panel>sound effect manager>speaker configuration и таму од излез за 2 звучника стави на 4 па после врати па на 2 и би требало да се пушти.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
jas go gubev zvukot i se cudev od kade ... posle reinstal na windowsot go gasev windows firewall-ot od servisi vo msconfig ... pojavuvase error generic host ... i snemuvase zvuk ... mozno e da e do toa ... ako ti e isklucen ukluci go ili stavi si nekoj drug firewall ako neas
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Firewall ми е OFF бидејќи имам Kaspersky Internet Security 2009, сега е на пример ОК има звук се ама знаес одеднаш да снема.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
onaka bukvalno naednas ti snemuva bez nikakov error da pojavi ... Polesno ke bide da pojavuva pa da ni kazes error-ot ... Vaka tesko da se znae sto e
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Е баш така ко гром од ведро небо, вчера си седев на мсн и го знаеш оној звук кога примаш порака (шо корне живци) и после одеднаш го снема.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Prvo proveri dali ti se kablite na zvucnicite dobro povrzani.......(ili nekoj kabel moze da e skinat pa da se gubi i da se pojavuva zvuk)
Obicno na winamp ne vrti tajmerot samo ako trakata sto e pustena e izbrisana ili premestena na drugo mesto.........
Posle toa proveri dali site setinzi na zvucnata ti se pravilno podeseni.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Prvo proveri dali ti se kablite na zvucnicite dobro povrzani.......(ili nekoj kabel moze da e skinat pa da se gubi i da se pojavuva zvuk)
Obicno na winamp ne vrti tajmerot samo ako trakata sto e pustena e izbrisana ili premestena na drugo mesto.........
Posle toa proveri dali site setinzi na zvucnata ti se pravilno podeseni.
Реинсталирал драјвери, не е до звучниците. Му снемало звук на MSN, што причината може да биде несоодветни драјвери инсталирани. Џејмс, пробај инсталирај ги оригиналните драјвери што ти дојдоа заедно со компјутерот кога си го купил.

Ако повторно не работи, за да се осигураш дека проблемот не е во звучната картица, стави друг хард диск (не мора некој голем 3 гига доволно е), стави ХР и удри ги драјверите. Ако на тој хард диск работат, тогаш проблемот ти е во оперативниот систем. Си фатил некоја гадинка или си инсталирал несоодветни драјвери. Инсталирај ги ОРИГИНАЛНИТЕ.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
probaj so driverite reinstal ako ne samo virus ke da e ... Stom zvukot za shutdown go ima mora da e do toa ... neam nekoja druga ideja ...

ne moze da e do zvucnata ... nekoi zvukovi ima nekoi ne
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Направив реинстал уште првиот пат кога се појави овој проблем (инаку ги имам оригиналните драјвери) е сега интересно беше што кога ги преинсталирав при инсталација се појави не знам дали беше Error ама бараше некој фајл ksuser.dll и бараше да го ставам Windows XP SP3 цд го ставив и ништо не најде стиснав Cancel инсталацијата продолжи и се беше ок и си работеше и вечерта пак истото.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
eve neso interesno od eden forum
prasanjeto e

Realtek AC'97 Audio is shown as an update to install. When I try to install,
it tells me that I'm missing ksuser.dll and to load it from my Windows XP
Home edition disk which I cannot locate. What is ksuser.dll and how can I
get it without my Windows disk?
--
Pam
odgovor:

Hi Pam, you can download the .dll here:

http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?ksuser

When you unzip it unhide your files and folders and place this .dll in your
C:windowssystem32 folder.

probaj najdo go ovoj dll file kopiraj tamu kaj sto ti vika deka go nema ovoj file ... Ako si zabelezaj na pr ... error C:\Windows\system32\.....

bi trebalo da e u system32


skeniraj zipot pred da kopiras za svaki slucaj
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,168
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно