• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ми ги брише сликите на иконите кога...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Кога ќе избришам некоја апликација која била дефолтна за отворање на одреден тип фајлови ми се брише и сликата на иконата на тие фајлови и сега ги прикажува со онаа сликичка од unknown file.
Ова ми се случи со пдф, имав adobe acrobat и го избришав со него се избришаа и сликичките на иконите на сите пдф фајлови, вчера истото ми се случи и со texmate, ми беше дафолт апп за отворање на txt. Значи кога ќе кликнам на пдф и тхт фајлови ми ги отвора со правилна аппликација само сликичките на иконите се како на unknown file и многу ме нервира.

Предтпоставувам анинсталериве на акробат и тексмејт нешто избришале по регистри и сега нема патека до дефолтна икона, ама не најдов решение. пробав репеар со tweakUI ама ништо.

Фала и поздрав!
 
C

Crash_Bandicoot

Гостин
Toa ti e zatoa shto default program za otvoranje na tie fajlovi bil toj shto si go izbrishal ( Associated bile so programot ). Klikni so desen klik na tie fajlovi ( slikite na primer ) i idi open with, odberi go alternativniot program za otvaranje i shtikliraj Always use this program blabla.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ехеее, нормално тоа прво го направив. Ако добро читаше, ми ги отвора фајловите најнормално, само иконата не ја менува, останува иста со иконата ако виндовсот не го препознава фајлот. Не знам дали се разбираме?
Сега на десктоп имам исти икони и за пдф и за тхт фајлови.
Ај еве и сликичка:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Ерм, ај пробај вака.
Оди во folder options (уствари прво зачувај си копија од registers, што е сигурно сигурно е).
Оди во folder options значи, оди на file types (третиот таб горе), побарај ја во листата TXT екстензијата, селектирај ја.
Oди на Advanced копчето доле, и потоа на change icon копчето.
Во текст филдот горе пиши shell32.dll и стисни ентер, треба да ти се појават доле куп икони меѓу кои е и таа за note pad.
Селектирај ја и done deal :)
*Истото и за пдф направи, само што мислам дека за таа екстензија правеше проблеми. Ако не сака за пдф кажи, ќе напишам и за тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ја истово го пробав прво за пдф и не сакаше па баталив за тхт. :)
Иначе ова што ми го кажа StarBuck функционира за тхт ама не сака за пдф иако пробав да му ставам икона не од тие неговите туку било која од shell32.dll.
Ај те молам напиши и за пдф.
фала
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Ја истово го пробав прво за пдф и не сакаше па баталив за тхт. :)
Иначе ова што ми го кажа StarBuck функционира за тхт ама не сака за пдф иако пробав да му ставам икона не од тие неговите туку било која од shell32.dll.
Ај те молам напиши и за пдф.
фала
Повели и друг пат :)
Епа вака за пдф... Ќе треба прво да одиш во C:\windows\installer и има неколку фолдери со долги имиња како {90280409-6000-11D3-8CFE-0050048383C9}. Најди кој од тие фолдери е за Adobe (отварај ги еден по еден), не можеш да го утнеш зошто ќе видиш внатре икони за Adobe... Види иконата PDFFile.ico дали е таму. Ако ја нема или ако е нешто друго како икона наместо таа што треба, кажи ми да ти ја пратам по mail и да ти кажам што понатака. :bye1:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Како што кажа StarBuck, само колку да ти олеснам, можеш да ги пребаруваш регистрите со find, напиши PDFFile

Го најдов кај мене во HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\AcroExch.Document.7\DefaultIcon

Во тој стринг ја има локацијата на иконата

А локацијата на иконите во мојот случај е C:\WINDOWS\Installer\{AC76BA86-7AD7-1033-7B44-A81100000003}\PDFFile_8.ico

Провери ја локацијата и дали имаш икони таму, ако немаш, најди на Нет и стави, или ќе ти ги пратам моите :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Фала момци.
Фалеа тие .Ico и во C:\WINDOWS\Installer\{AC76BA86-7AD7-1033-7B44-A81100000003 и во {AC76BA86-1033-0000-7760-000000000001} ги ставив ама проблемот не ми се реши, па покопав по регистри и најдов дека постоел друг фолдер во c:\windows\instaler\{AC76BA86-7AD7-1033-7B44-A80000000002} кој сега го нема. Во регистри беше запишано дека таму води патеката на DeaulfIcon за пдф. Направив таков фолдер и ја ставив pdffile.ico или pdffile_8.ico, сеедно и еден златен рестарт и ОП! СЕ ПОЈАВИЈА!:D

Иначе имав претходно adobe acrobat 6.0 prof па се зезна дистилерот па го исбришав, е тука беше заебот. Џабе после повторно преинсталирање на Акробат и плус ридерот.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Фала момци.
Фалеа тие .Ico и во C:WINDOWSInstaller{AC76BA86-7AD7-1033-7B44-A81100000003 и во {AC76BA86-1033-0000-7760-000000000001} ги ставив ама проблемот не ми се реши, па покопав по регистри и најдов дека постоел друг фолдер во c:windowsinstaler{AC76BA86-7AD7-1033-7B44-A80000000002} кој сега го нема. Во регистри беше запишано дека таму води патеката на DeaulfIcon за пдф. Направив таков фолдер и ја ставив pdffile.ico или pdffile_8.ico, сеедно и еден златен рестарт и ОП! СЕ ПОЈАВИЈА!:D

Иначе имав претходно adobe acrobat 6.0 prof па се зезна дистилерот па го исбришав, е тука беше заебот. Џабе после повторно преинсталирање на Акробат и плус ридерот.
Done deal значи? :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,603
Мислења
821,517
Членови
28,254
Најнов член
L00F1
На врв Дно