1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi Air Purifier 2

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од StOrMK, 24 oктомври 2018.

 1. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Го користи ли некој од вас дечки Mi Air Purifier 2 прочистувачот за воздух? Искуства?
  Го има ли кај нас (со нормална цена)?
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  На Групер имаше реклама демек некој попуст, цена 10к, но попустите на Групер се "муда за бубрези".

  Инаку и мене ме интересираат искуства, сакам/в да го земам пред да почне да се "стемнува".
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Mi Air Purifier 2 Прочистувач на воздух
  Попустиве (ако можам така и да ги именувам) се да се згазиш од смеа.
   
 4. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  345
  576
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Го земав пред 3 месеци. Топ е. Нечуен е навечер а чисти мајчиниот. Сензорот не му е најточен, меѓутоа го тестирав со друг. Од тие што ги има во Македонија, за таа цена (па и до 50% повисока цена) е подобар. Набавен од hi.mk 10000ки. Филтрите тука се 2300 а ги има и на алиекспрес.
  Препорачувам.
   
  tupacan, marv и на StOrMK им се допаѓа ова.
 5. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  Се ближи сезоната на катран воздух, да се собереме тие што сеуште не сме купиле прочистувачи и да купиме групно за попуст?
  Јас го гледам Mi Air Purifier Pro (моментално 14.990 во ми-сторе.мк)
  да не го има во некоја друга продавница поевтино низ земјава? некој некакви предлози/идеи?
  П.С. можда ми е подобро да земам 2х Mi Air Purifier 2s (9990 во ми-сторе.мк), не сум сигурен... (за 2 соби ке ми треба, залепени една до друга)
   
  Последна промена: 15 Август 2019
 6. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  не разбирам ништо грчки...
  Smart Home Xiaomi Mijia Air Purifier Pro white
  овде е 140€ про верзијата? и тоа е крајна цена? наскоро ке одам на одмор кај соседов, па евентуално ке проверам
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,801
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да си земеш и тоа 2 комада и мирен си.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  ке земам секако, можно е да земам 1 про и 1 2с :) помалиот за у спална
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,801
  5 oктомври 2007
  Машко
  За оваа цена, јас би 2 ПРО. Стааш на ауто, и коа ќе исчисти не го ни слушаш. Ако имаат и фултри поефтуни од кај нас, и тоа земи си бар по еден резерва.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 10. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  310
  280
  10 Јуни 2011
  Машко
  јас колку што прочитав до сега по нет, истиот филтер го користат и 2 и про, со таа разлика што про е за поголема просторија и повеке проток на воздух праи (но и повеке струја троши и побрзо ке се запуши филтерот веројатно)
  од таа гледна точка би земал еден 2с, ем по мал по компактен :)
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  15
  20 oктомври 2007
  Машко
  2S користи филтри со NFC таг (или слично) така што мора оригинален филтер да се купи не од тие ефтините од Кина што исто изгледаат. Јас го користам прва зима, само отвори врата од тераса и одма оди на 60+, инаку потоа се средува на 10 единици (има екранче). Ако ти дојде пушач на гости 130 и више :)
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  јас имам про, најдобро потрошени пари во живот. Понова верзија со ласерски сензор и олед екран, на ауто е скоро нечуен , пм одат од 10-20 , 2 мин отворена тераса навечер одат до 200+, ги средува за 2-3 мин. Препорака до сите од СК, скратете на друго купете вакво чудо.
  ПРО 14 999
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Моја препорака на тие од СК идете на планина скратете на вакво "чудо".
   
  Aowek, shifty и на damil им се допаѓа ова.
 14. damil

  damil
  On your way to fame

  764
  811
  2 Јануари 2015
  Машко
  Подобро потрошени пари би биле да купевме стан у Солун или куќа на море... ама па тоа е друг муабет.
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,231
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако вие што не сте од СК на нас од СК ни измислите телепорт за да може да се телепортираме на работа и да телепортираме деца до школо, по курсеви и по спорт.
   
  На Gaston, GGTT1, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  345
  576
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Пошо чисто е по другиве градови, нели? Годинава СК е почист од сите :)
   
 17. damil

  damil
  On your way to fame

  764
  811
  2 Јануари 2015
  Машко
  #ИмаРазлика
   
 18. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  417
  335
  1 Февруари 2017
  Машко
  Доволно е да се телерпортираме од МК:)
   
 19. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  Ако некој купи филтер заради мојов пост не било џабе штракањето на мојава ибм од 85 најака тастатура. Мислам дека до 30+к нема подобар филтер, тестирано и со надворешен сензор пм честичките се исти во цел стан од 67м2. Кога луфтираме се гаси бидеќи ќе полуди, затвараме прозори и има од 70 до 150 пм, прочистува до под 50 за 10-20 мин и преминува во најнискиот мод, бучен е помалце од кумпјутерите во собата, чудо од уред.
   
 20. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Кај мене се слу проблем со Mi Purifier. Повеќе не можам да го најавам на мрежата домашна. Што и да направам нема да го помине моментот за праќање сигнал.
   
 21. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  523
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Пушти hotspot од мобилен (закачен на 4G) и така пробај најави го на мрежата... Ако проработи - рутерот те зеза нешто.

  Имав проблем сличен со најавување на Смарт ТВ на домашната мрежа. Со ЛАН кабел сакаше, со wifi нејќеше ни да чуе ни после сменети 100 подесувања. Се среди сам после некој месец (нит беше направен апдејт на фирмер на ТВ/рутер, нит ништо).
   
 22. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  417
  335
  1 Февруари 2017
  Машко
  Ова е за про моделот?
   
 23. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  да, мислам дека има појак мотор и поголема кутија а исти филтер со другите, исто има и поголем екран и повеќе функции преку апликација
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  стави рутерот на средните канали пр од 4-8 не оди на ниски и високи
   
  На damil и Commie им се допаѓа ова.
 25. damil

  damil
  On your way to fame

  764
  811
  2 Јануари 2015
  Машко
  Од кај нас ти е куоен, да не зеза серверот кинески на Шаоми?
   
Слични теми
 1. ImWiked
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,716
Вчитување...

Сподели

Вчитување...