Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

MFP printer predlog?

RINOR2014

Intern
28 јануари 2023
8
2
Eftin, za doma. Koja firma? Dali mora da e HP? Kakvi se drugite pr. Brother? Edna nepoznata firma Pantum!?
Da nema skap toner! Sto e problemot so nekakov chip na toneri, ..., kompatiblini vs originalni??
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
827
728
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Ако сакаш половен во добра состојба, повели.


Еве и тонер за него: HQ drum for Brother DCP L2512D, DCP L2532DW, OCP L2552DN, MFC L2712DN, MFC L2712DW, MFC L2732DW (12k.) DR2401
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.733
1.469
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.554
1.686
Pantum е кинески бренд, дава солиден принт, конкретно имам користено Р2500 и на изглед многу потсетува на ентри моделите на HP и Canon.
Brother немам користено долго време, но на времето не бев задоволен од принтот и квалитетот.
Јас на пример би земал некој Canon.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.795
4.465
И јас би земал Канон, би бегал од HP тешко срање се станати.

Претходно распрашај се кој бренд и модел има лесно достапни заменски (компатибилни) тонери за купување, никако полнење.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4.670
5.410
И јас би земал Канон, би бегал од HP тешко срање се станати.

Претходно распрашај се кој бренд и модел има лесно достапни заменски (компатибилни) тонери за купување, никако полнење.
HP e уствари препакуван Canon во друга ребрендирана пластика.
Од мое лично искуство, јас би го одбрал НР заради лесно достапни и поефтини потрошни материјали. Не дека истите ги нема и за Canon.
И морам да напоменам дека повисоките класи на принтериве се далеку понеквалитетни од претходните генерации кои навистина им беа мазги.
Не го заборавај и многу битниот податок за колку принтови би ти бил потребен принтерот и во какви услови ке го користиш.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
734
669
HP се одамна го*но и не знам зошто уште се продаваат.. си имаат пукано сами во нога со софтвер и драјвери што не работат..

попаметно да се бара некој Brother или Kyocera

Испратено од HD1913 преку IT.mk форум апликација
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
142
147
Јас го имам овој Принтер инк-џет колор CANON PIXMA G 3420, само постар модел некој 3411.
Веќе 3-4 години сигурно. Принтерот е топ, има ви-фи, од телефони, таблети, компјутери дома сите го користат.
Бојте не се трошат, се се печати во фул колор, никој не го штеди. комплет бои беа некој 1800-2000ден. Еднаш дополнував лани, сега се полни. Децава печатеа цели учебници во боја (нели пошто фалат стално).
Бев малце скептичен пред да го земам дека е инкџет, ама се покажа супер. Еднаш или два пати се има збунето, па треба некоја програма во сетингс да му пуштиш да се прочисти сам, ќе изврти неколку минути и како нов :)
Бојте не се најфантастични, незнам не су принтал фотографии на фото-хартија, ама визитки, ценовници и за секојдневни работи по дома е одличен, нели можеш и да копираш директ, пошто има и скенер горе.
Најтопло ти го препорачувам
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.488
2.420
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
HP се одамна го*но и не знам зошто уште се продаваат.. си имаат пукано сами во нога со софтвер и драјвери што не работат..

попаметно да се бара некој Brother или Kyocera

Испратено од HD1913 преку IT.mk форум апликација
Тие кога не биле гомно фирма?
Освен еднаш што се заебаа па ги лансираа HP 10xx (1020 конкретно) кои навистина се магариња. Нерасипливи машини.

Барав за братот мулти принтер и ми запна за око HP Envy, заради цената.
Ама не! Принтерот се преправа дека е само преку WiFi. USB портот е блокиран со налепница ама и да успееш да го врзеш класично сепак за да штампаш мора да е врзан на WiFi со помош на нивната шугава апликација.

Додуша постојат и offline usb драјвери ама еве видете сами за какво дно од фирма се работи.

(reddit)
Ran into this for the first time this month. We grabbed the basic drivers from hp, installed them on several computers, and configured the printer on windows with tcpip ports. Whenever we attempted to print anything, even the windows print test page, the printer would print a single page stating that the printer has to first be registered using hp smart app. Literally would not print anything else until we installed the smart app on one pc and went through the registration process. We were then able to uninstall the app and use the printer normally, but we packed it up and returned it instead.

За среќа не го зедовме. Наместо тоа му најдов 1020 на старо и Canon scanner. 1020-ката ја шутнавме "некаде", скенерот му го "штелнав" директно да принта на него (нормално, ако сака) и поминавме со 50-ина евра трошок.

И Epson се далеку од цвеќиња но ова е ретардирана фирма од која нема останато ни сенка од некогашната слава и квалитет.

Да се избегнува по секоја цена овој бренд.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4.670
5.410
Не не, Канонче .... Можно е да има некој модели, ама не сум сретнал :)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.795
4.465
Да, HP те форсираат да скенираш преку HP Smart app што е тешко срање. Во последниве години за жал купув 2 HP MFP уреди серија 1 и 2 и никад више.

Имам Canon MF8330cdn и иако е мега стар сјајно работи и не те форсира за никаква апликација. Едино не знам дали HP серија 4 се ок, јас ги гледав Canon MF 650 и 750 серија како можна замена за гомново HP серија 2.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.488
2.420
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Генерално за принтање, ако принтерот подржува IPPEverywhere и/или AirPrint нема да требаат посебни драјвери.

За скенирање слично:
Driverless scanning comes in two flavors:

- Apple AirScan or AirPrint scanning (official protocol name is eSCL

- Microsoft WSD, or WS-Scan (term WSD means "Web Services for Devices)

ова помага и дека ваквите уреди ќе работат од iPad, Android и слични уреди кај кои нема можност за инсталирање „драјвери“.

искрено кажано, дека у 2023та уште за ова збориме е малку тажно. Но ете, барем има решение. Па гласајте со доларот :)
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.794
4.595
не беа препакуван Samsung?
Не. Ласерите и целата технологија на печатење ги правеше (прави?) Канон и се вградуваа во ХП принтери. После две-три години имаа право истиот механизам да го стават во свој производ и така се појавуваа модели речиси идентични со тие на ХП а доста поевтини.

И нормално муабетот беше Канон ги копира ХП, подобро купи си оригинал.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.488
2.420
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
HP completes purchase of Samsung’s printer business for $1.05 billion
Published Wed, Nov 1 2017

ааа, ја изгледа сум налетал на некои принтери од ова време. знам дека за некој таму принтер со HP ознака се инсталираше samsung драјвер
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
734
669
Тие кога не биле гомно фирма?
Освен еднаш што се заебаа па ги лансираа HP 10xx (1020 конкретно) кои навистина се магариња. Нерасипливи машини.

Барав за братот мулти принтер и ми запна за око HP Envy, заради цената.
Ама не! Принтерот се преправа дека е само преку WiFi. USB портот е блокиран со налепница ама и да успееш да го врзеш класично сепак за да штампаш мора да е врзан на WiFi со помош на нивната шугава апликација.

Додуша постојат и offline usb драјвери ама еве видете сами за какво дно од фирма се работи.

(reddit)
Ran into this for the first time this month. We grabbed the basic drivers from hp, installed them on several computers, and configured the printer on windows with tcpip ports. Whenever we attempted to print anything, even the windows print test page, the printer would print a single page stating that the printer has to first be registered using hp smart app. Literally would not print anything else until we installed the smart app on one pc and went through the registration process. We were then able to uninstall the app and use the printer normally, but we packed it up and returned it instead.

За среќа не го зедовме. Наместо тоа му најдов 1020 на старо и Canon scanner. 1020-ката ја шутнавме "некаде", скенерот му го "штелнав" директно да принта на него (нормално, ако сака) и поминавме со 50-ина евра трошок.

И Epson се далеку од цвеќиња но ова е ретардирана фирма од која нема останато ни сенка од некогашната слава и квалитет.

Да се избегнува по секоја цена овој бренд.

во компанијата кај што често одам, LaserJet Pro M1212nf mfp и ден денес м"зга (~11 години),
знае да затаи но едноставен он/офф го враќа во нормала.
газдата лани купи нов (не се сеќам што модел, но бајаги поголем заради поголем обем скенирање/принтање), но го врати по 2 месеца е*авање..

потоа најде некој Ricoh - презадоволен
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4.670
5.410
Ако се навратиме на првиот пост, прашањето гласи:

Едноставно е да дадеш одговор. Стигнавме до фирма која печати 1000+ листови во месецот и за принтер кој чини стотина евра за да го изнајмиш и е за масовно печатење.

Јас повторно ќе одговорам. Ефтин за одржување (потрошен заменски материјал т.е. тонери) и конкретно за домашна употреба и мали претпријатија препорачувам HP / Canon .
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.554
1.686
И двајцата сте во право, т.е. пивеќето ласерски модели на HP се на Canon, заедно со кертриџите, т.е. на мојот принтер Canon 4890 користам заменски кертриџ од HP C268A.Мал дел од ХП А3 ласерите се со Самсунг технологија
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Исклучиво HP за MFP на друго не помислувај.

Колку страници ќе печатиш месечно? Ласер во боја или црно-бел?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.778
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно