• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mеханички тастатури

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.000
3.628
Изумив вчера да пишам на постот, една од поголемите работи шо ги дискутираме на Discord последно е group buy за keycap set со македонски sub-легенди.

Изработката е од XMI, се работит за dyesub PBT сет. XMI се меѓу најквалитетните принтови шо ги имам видено, легендите се супер.

Цената би требало да е околу $45 плус испорака за сет, шо за ваков квалитет dyesub е смешно ефтина. Кој е заинтересиран, бујрум на Discord.

367520-napraveni-prvite-makedonski-kapachinja-za-mehanichki-tastaturi.jpg
 
Последна промена:

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Здраво, после 6 години на Quickfire CM Storm TKL (Cherry Brown), решив да сменам тастатурче.

Ме интересира ваше мислење за тастатуриве или препорака за некоја трета.
Keychron Q2, Ducky One 2 SF или Nuphy Halo 65.

Не играм игри, воопшто ... би се користила за куцање код.

Screenshot 2022-10-21 133714.png

Screenshot 2022-10-21 134343.png
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Здраво, после 6 години на Quickfire CM Storm TKL (Cherry Brown), решив да сменам тастатурче.

Ме интересира ваше мислење за тастатуриве или препорака за некоја трета.
Keychron Q2, Ducky One 2 SF или Nuphy Halo 65.

Не играм игри, воопшто ... би се користила за куцање код.

Погледнете го атачментот 118042

Погледнете го атачментот 118043
Немој дакито чим не играш.. Кикронот кркај го.


Испратено од фрижидер Samsung 810 L Frost Free Side-by-Side
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Немој дакито чим не играш.. Кикронот кркај го.


Испратено од фрижидер Samsung 810 L Frost Free Side-by-Side
Фала за советот.
Некако и мене највеќе ме влече Q2, највеќе визуелно :)
Доста ја фалат и на онлајн рецензииве,
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Фала за советот.
Некако и мене највеќе ме влече Q2, највеќе визуелно :)
Доста ја фалат и на онлајн рецензииве,
Ако не ти е проблем тоа што е поскапа од останатите две јас не би се мислел, по тоа што имам видено/прочитано за неа. (+ има и volume knob иако на сликата нема)


Испратено од фрижидер Samsung 810 L Frost Free Side-by-Side
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Бидејќи си се подновив иде старата (Quickfire TK) на продажба, отприлика која цена би идела?
DSCF0568 (4K).jpg DSCF0572 (4K).jpg IMG_2221.jpg 20160919_213126.jpg
 

Атачменти

  • IMG_2221.jpg
    IMG_2221.jpg
    2,2 MB · Прегледи: 37
Последна промена:

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
Дечки препорачајте некоја тастатура до 4000 ден и со какви свичеви да земам? Би се користела главно за гејминг.

Се мислев оваа од сетек:


Не се разбирам од механички свичеви, ама ова ако вреди 6К во нормални услови, купи си членство и купи ја оваа таман за 4К. Секако од некој си кинески модел со лепенка КулерМастер не може да е полоша.

1669667450395.png
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.263
6.336
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Дечки препорачајте некоја тастатура до 4000 ден и со какви свичеви да земам? Би се користела главно за гејминг.

Се мислев оваа од сетек:

Toп е таа ја имам истата само без нумпад, одличен квалитет на изработка и изглед, 4 профили, какво сакаш осветлување со програми и триста чуда итн.. Али за свичовите ќе треба да си ги пробаш на лице место, мене ми се супер за гејминг ама сепак лично треба да ги поштракаш.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.356
3.359
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.000
3.628
Изумив вчера да пишам на постот, една од поголемите работи шо ги дискутираме на Discord последно е group buy за keycap set со македонски sub-легенди.

Изработката е од XMI, се работит за dyesub PBT сет. XMI се меѓу најквалитетните принтови шо ги имам видено, легендите се супер.

Цената би требало да е околу $45 плус испорака за сет, шо за ваков квалитет dyesub е смешно ефтина. Кој е заинтересиран, бујрум на Discord.

367520-napraveni-prvite-makedonski-kapachinja-za-mehanichki-tastaturi.jpg

Group buy-от е live, до петок, кој сакат бујрумте на Discord.
 

xhktw

x
2 август 2009
1.411
1.805
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Storage
512GB - M.2 NVMe SSD
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz
Video card
RTX 3050
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
Windows 11
Сакам да нарачам AKKO Lavender Purple, има некоја друга опција кај што не се чека месец дена како од Али?
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
547
927
Битола
www.instagram.com

Zeddomazed

Intern
21 ноември 2016
2
8
Здраво дечки, сакам "custom" тастатура да склопам со boba u4 (од Али планирам да ги нарачам). Ми треба помош околу тоа каков профил на keycaps ќе ми треба, од каде да нарачам.. и кој е најдобар за куцкање према вас?
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
547
927
Битола
www.instagram.com
Здраво дечки, сакам "custom" тастатура да склопам со boba u4 (од Али планирам да ги нарачам). Ми треба помош околу тоа каков профил на keycaps ќе ми треба, од каде да нарачам.. и кој е најдобар за куцкање према вас?
То е по твој вкус
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.000
3.628

hawk

Intern
19 март 2022
20
25
Здраво, сакам да земам механичка тастатура, буџетот околу 3-3.5к која што ќе биде со блутут. Дали оваа тастатура - link, е единствениот избор или имате некоја друга препорака од нашите продавници? Исто ако има некој искуство со Draconicot, да сподели. Фала!
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.295
3.275
Скопје
Здраво, сакам да земам механичка тастатура, буџетот околу 3-3.5к која што ќе биде со блутут. Дали оваа тастатура - link, е единствениот избор или имате некоја друга препорака од нашите продавници? Исто ако има некој искуство со Draconicot, да сподели. Фала!
Јас со оваа имам искуство

Лајт свичови - само нема блутут.
Воглавно квалитетот на Редрагон е супер - повеќето од нив се со свичови што се менуваат - така да која ти одговара - земи си ја слободно - нема да се покаеш,
И јас од Нептун ја земав - може да си побараш да ти ја вклучат да си ја испробаш на лице место...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: hawk

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
667
707
Здраво, сакам да земам механичка тастатура, буџетот околу 3-3.5к која што ќе биде со блутут. Дали оваа тастатура - link, е единствениот избор или имате некоја друга препорака од нашите продавници? Исто ако има некој искуство со Draconicot, да сподели. Фала!
Од истражување по интернет, прочитав дека RedDragon биле супер за парите, или шо се вика бест банг фор д бак.
А и ко шо вика @Nikola100, свичојте на сите му се менваат, па ќе си одбериш тебе какви ти се бендисваат (потактилни, потивки, погласни, сини, кафени, мафени).
А и да згрешиш од прва, здравје, понатака можиш да си порачаш други свичој, други дугмина и на истата да ги менваш.


Испратено од телефоно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.018
Членови
32.918
Огласи
1.068
Најнов член
darkokocev
На врв Дно