• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mеханички тастатури

krema

Epic
24 јуни 2009
13,006
12,339
youtu.be
Уживај во тастатурата во наредните 2 години, доколку откаже некој свич отом/потом.
btw честито нека е. :)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,819
3,172
Zdravo, kupiv mehanichka tastatura HyperX Alloy Elite 2 od Setek. Mnogu sum zadovolen od tastaturata do sega, veke 1 nedela.

Imam noob prashanje za switches i keycaps bidejki ovaa mi e prva mehanichka tastatura.
Shto od ovie (switches ili keycaps) moze da se rasipe i da prestane da raboti nekoe kopche ?

Pretpostavuvam i dvete ima shansa da se rasipat so tek na vremeto. Primer pritiskam Alt milion pati dodeka igram dota 2.
Switches se crveni, no ne se Cherry Red tuku gi vikaat "HyperX Mechanical switches" ili "HyperX Pudding Keycaps". Kako shto chitav na reddit HyperX oficijalno ne prodavaat kopchinja za nivnite tastaturi.
I pokraj toa shto imam 2 godini garancija od Setek dali ima moznost da kupam rezervni switches/keycaps nekako vo Makedonija, Ali Express ili od nekade ?

Fala odnapred za sovet.

Со здравје да си ја користиш.

Капачето не е дел шо можит да се расипит, парче пластика е. Свичот, од друга страна, можит, ама твојава е со свичеви со рејтинг од 80 милиони притискања на секој свич, така да јас не би се секирал воопшто.

Иначе, HyperX Mechanical Switches се свичевите, а HyperX Pudding Keycaps се капачињата, и колку шо знам капачињата ги има во продажба.

Пак ќе ти речам, немој да се мислиш воопшто, уживај во тастатурата. Ако нешто откажит, имаш две години гаранција.
 

IamInfinitas

Intern
1 декември 2021
2
1
Поздрав дечки, во последно време забегав по глеање механички тастатури и ептен ќејф ми се прави кога ќе видам некоја посебно скоцкана.

Инаку моментално колку што дозволуваше буџетот користам Thor 300 TKL со Outemu Red, и сега за сега е океј, моментално барам некои keycaps во варијанта темно сиви/црни, пошто stock немаат чиста легенда а и некако не прават кејф.

Дали знаете каде може локално да се купат keycaps и дали некој продава овде.

Поздрав
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,573
3,749
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Поздрав дечки, во последно време забегав по глеање механички тастатури и ептен ќејф ми се прави кога ќе видам некоја посебно скоцкана.

Инаку моментално колку што дозволуваше буџетот користам Thor 300 TKL со Outemu Red, и сега за сега е океј, моментално барам некои keycaps во варијанта темно сиви/црни, пошто stock немаат чиста легенда а и некако не прават кејф.

Дали знаете каде може локално да се купат keycaps и дали некој продава овде.

Поздрав
Нексио имаат нешто, пројди види. Мислам и анхоч имаат некој сет. Ама најдобро да си видиш на али, таму имаш и најголем избор и најок цени.
 

IamInfinitas

Intern
1 декември 2021
2
1
Нексио имаат нешто, пројди види. Мислам и анхоч имаат некој сет. Ама најдобро да си видиш на али, таму имаш и најголем избор и најок цени.

Фала многу, доста опседнувачко хоби али задоволство неверојатно, а за анхоч првпат слушам кога бев последниот пат баш прашував вработениот викаше слабо дека имале.

Здравјке ќе појдам утре до Нексио и ќе видам шо имаат, а и некој форумџија ако има слободно нека пише ПП.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
137
192
Kрушево абер пристигна !
Здраво дечки , мала помош пред 2 месеци купив тастатура : https://www.anhoch.com/product/599871327/keyboard-logitech-gaming-g-pro-mechanical-black
и за прв пат се соочувам со ваква глупост не очекувано од бренд како логитек али сто е тука е , кеукапсовите при мало движење со нокт се гребат и излегува бојата .Премногу сум разочаран зошто никогаш не сум го имал овај проблем е сега за ваков модел дали е можно некаде да најдам кеукапс и да ги сменам сите ако знае некој нека сподели .
Конечно добив одговор дека ке ми испратат нова од ДД стор , денес бев кај нив и им ја однесов па сега ми рекоа дека петок ке ми ја достават , искрено не ни очекував али упорноста се исплати после 2 месеци мејлови и објаснувања . ГГ ВП :D
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,819
3,172
Најново од рубриката "How small is too small", денес конечно најдов време да го склопам Reviung41. Се работит за 40% ergo hotswappable тастатура шо користит ProMicro (во случајов, ProMicro USB-C) и QMK фирмвер.

Во моментов целиот build изглеат вака:

Reviung41 PCB со Gateron hot swap сокети и ProMicro USB-C контролер
JWICK Red свичеви, spring swapped со 55g long опруги, bag lubed со LSD уље
Akko Neon Cherry keycaps

Со намера сум да испринтам case зато шо вака е многу отворена и звукот не ми е по ќејф. Настрана од то, интересен проект.


unnamed.jpg
 

Coach

Gaining Experience
6 декември 2020
51
61
Skopje
Поздрав дечки, во последно време забегав по глеање механички тастатури и ептен ќејф ми се прави кога ќе видам некоја посебно скоцкана.

Инаку моментално колку што дозволуваше буџетот користам Thor 300 TKL со Outemu Red, и сега за сега е океј, моментално барам некои keycaps во варијанта темно сиви/црни, пошто stock немаат чиста легенда а и некако не прават кејф.

Дали знаете каде може локално да се купат keycaps и дали некој продава овде.

Поздрав

Честитки на подновувањето. Ќе видиш дека е супер за тие пари (другар ја има веќе година дена, премина од мембранска на механичка и е бајаги задоволен).


Имаш и во Сетек (гледам веќе ти пишале Нексио па да не се повторувам) ама се троа поскапи (Hyper X FPS) а добиваш као 10тина само (WASD....).
Во Нексио имаш комплети (104pcs na G-Skill) бели илио црни
2010131956140.png


А како што веќе ти препорача @dekomote најдобро да си видиш на чичко али (имаш голем избор и пристапни цени).

пс: Ако веќе ја разубавуваш гледај да бараш double shot pbt keycaps.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,573
3,749
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
пс: Ако веќе ја разубавуваш гледај да бараш double shot pbt keycaps.
Многу ретко се наоѓаат double shot pbt. Акко тврдат дека нивните се такви и пар други, останатите се single shot pbt или double shot abs.

Инаку, сетовите на АККО од алиекспрес се врв, ГМК левел квалитет за ептен ниски цени. Нема подобри bang for buck од нив.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
103
135
Другови, дајте совет за механичка тастатура или нешто најблиску до механичка,
Услов да биде Silent.
Имав до сега cherry red и blue tactile, двете се ужасно гласни и имаме сукоб со невестата, во моментов користам noname мембранска која што радо би ја заменил
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
110
320
Скопје
Другови, дајте совет за механичка тастатура или нешто најблиску до механичка,
Услов да биде Silent.
Имав до сега cherry red и blue tactile, двете се ужасно гласни и имаме сукоб со невестата, во моментов користам noname мембранска која што радо би ја заменил
Cherry MX Red и Black ти се најтивки од сите а Blue и Green се најгласни, според тоа што имам читано. Дополнително можеш да ставиш O-Rings на сите тастери и малце потивко ќе ти биде.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,573
3,749
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Другови, дајте совет за механичка тастатура или нешто најблиску до механичка,
Услов да биде Silent.
Имав до сега cherry red и blue tactile, двете се ужасно гласни и имаме сукоб со невестата, во моментов користам noname мембранска која што радо би ја заменил
Ја мислам да ја смениш невестата.


Не верувам дека ќе најдеш некоја pre built. Ако сакаш да правиш сам, да земеш некоја хотсвап и да ставиш сајлент свичеви (има повеќе, препорака за Kailh box silent pinks пошто се ефтини и тихи) и орингс и некои добри doubleshot капачиња.
Мислењето е автоматски споено:

Cherry MX Red и Black ти се најтивки од сите

Овие не се инхерентно тивки. Има специјализирани тивки свичеви со дампери во нив, ете погоре едни спомнав.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,573
3,749
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,573
3,749
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
103
135

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,415
1,359
Скопје
Го гледав ова видео
-
View: https://www.youtube.com/watch?v=Buq6CbIMYKQ

Мислам дека ова е одлично решение на мојот проблем, добра компарација направи дечково
silent тип на switch е ден и нок разлика од се друго, тоа гумичињата внатре прават чуда за звук. Исто и капачињата материјалите играат улога (покрај кукиштето, подлога и тн).
Имам една линеарни моментално и една тихи линеарни, значи не се споредува разлика за галама барем, додатно и о-рингс ако ставиш за капачињата да не штракаат.
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
110
320
Скопје

Мислење за оваа тастатура ? Гледав некоја бела да земам , не ги разбирам кои се подобри . За гејминг ке се користи може и нешто друго да предложите слично само Razer не .
Што фали на Razer тастатурите?
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
78
172
Заглавуваа копчиња рандом , shift ,space и другиве поголеми копчиња со жичка што има лесно се вадеа ,други копчиња исто рандом излагаа ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,114
Мислења
877,970
Членови
30,721
Најнов член
SinK
На врв Дно