Mеханички тастатури

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,335
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Keychron е x2 од цената на Redragon, и сите TKL во Нексио се white led...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,784
1,796
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,335
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
1. Грев е да ги споредиш со редшит
2. Не се сите white led, си има RGB, hot-swap, aluminum case...
Зборот ми беше, можеби цената е надвор од буџет...
А за второво, се водев од ценовникот на Нексио.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,441
3,432
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
DIY Custom макропад, по custom од ова амин.

3x3, 3D ПЛА принтан кејс и плејт, Pi Pico 2040 контролер со custom фирмвер, мешани box pale blues и box pinks (да искористам :) ), микропореста гума за звук
Копчињата се поврзани во еден ред со тенка ламинирана жица.

1631952389467.jpg 1631952389465.jpg 1631952389462.jpg 1631952389460.jpg 1631952389457.jpg
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,784
1,796
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Зборот ми беше, можеби цената е надвор од буџет...
А за второво, се водев од ценовникот на Нексио.

Во ценовникот има и RGB, подоле се малце, не баш подредени, битно си има избор и тука :)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,420
1,853
Здраво во план сум да ја земам оваа тастура за почеток во Механичкиот свет на тастури. Прашанњето мие дали е Full RGB секое копче да подесуваш боја? оти како што гледав на Youtube имало различни верзии од Kumarava линеарно лед боја, само црвена, секое копче различна боја.

Можеш на секое копче различна боја да наместиш и има 10+ различни модови вградено во неа.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
106
41
Скопје
Здраво во план сум да ја земам оваа тастура за почеток во Механичкиот свет на тастури. Прашанњето мие дали е Full RGB секое копче да подесуваш боја? оти како што гледав на Youtube имало различни верзии од Kumarava линеарно лед боја, само црвена, секое копче различна боја.
Од оваа имаш повеќе верзии со rainbow, само црвено и full RGB ако ка зимаш кажи дека таа ја сакаш и ќе ти ја дадат ако ти е за entry level e океј јас ја имам 6-7 месеци најнормално си функционира се (со плавите свичови)
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
520
656
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Здраво дечки.
Ве молам за помош, ми треба CTRL keycaps за Logitech G Prо, Romer G Switch и никако да најдам некој кој ке прати во Мк.
Па пред да порачувам во странство па да ми пракаат, дали некој знае од каде можам да порачам.
Овие од Али не ги бива бидејки ми треба вакво:
ова.png
Фала однапред.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
894
774
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Здраво дечки.
Ве молам за помош, ми треба CTRL keycaps за Logitech G Prо, Romer G Switch и никако да најдам некој кој ке прати во Мк.
Па пред да порачувам во странство па да ми пракаат, дали некој знае од каде можам да порачам.
Овие од Али не ги бива бидејки ми треба вакво:
Погледнете го атачментот 104338
Фала однапред.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
160
200
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
Да не продава некој случајно keycaps одвишок :D

Можно е да имам некој сет standard (OEM) profile од Glorious, и од обичните црни/бели, и Аура. Ако си заинтересиран, пиши ми ПП да побарам.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
wCA2TUC.jpg

Update .. додаденo LED Underglow, 3D printed case со подесливи ногички за подесување агол/висона и сменети капачки Akko ASA profile, и додаено ново кабле за половинките.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,441
3,432
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ново гомце за губење време: Кока Кола Алт Делит

1633119469915.jpg 1633119469908.jpg

 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,441
3,432
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Нова омиленат тастатура: Basketweave

- Basketweave кит
- Chinese Style Kailh Noble Yellows - Clicky
- Cherry stabs

Тастатурава е многу убава за работа и ептен ми се бендисува лејаутот. Се што ми треба има, и некои работи плус - ротациониот енкодер е добредојден!

0-02-05-b0f82fa4b6b9f023bc2a586e56f6dc154ca3bcf70a9237668ebefd3ac37c77be_20792890bf6a34.jpg
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,441
3,432
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
328
419
Нова омиленат тастатура: Basketweave

- Basketweave кит
- Chinese Style Kailh Noble Yellows - Clicky
- Cherry stabs

Тастатурава е многу убава за работа и ептен ми се бендисува лејаутот. Се што ми треба има, и некои работи плус - ротациониот енкодер е добредојден!

Погледнете го атачментот 105182
А мене кај ми е енкодерот? :(
IMG_20211015_192750-01.jpeg
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,441
3,432
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,441
3,432
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
118
97
olt96's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
DIY Custom макропад, по custom од ова амин.

3x3, 3D ПЛА принтан кејс и плејт, Pi Pico 2040 контролер со custom фирмвер, мешани box pale blues и box pinks (да искористам :) ), микропореста гума за звук
Копчињата се поврзани во еден ред со тенка ламинирана жица.

Погледнете го атачментот 104234Погледнете го атачментот 104236Погледнете го атачментот 104237Погледнете го атачментот 104238Погледнете го атачментот 104239
која ти е жицава? Јас земав од алиекспрес една magnet wire што ја пишуваше, али таа требаше да се шмиргла на местото кај што сакам да лемам. страшно досадно и не ефикасно пошто имав мнооогу за лемење. Знам дека има некоја жица што изолирот се топи таму кај што лемиш, тоа звучи многу по добро. Ако твојата е таква, пушти линк. :D
Патем добро направено, користиш qmk, или можда со vial ?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,441
3,432
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
која ти е жицава? Јас земав од алиекспрес една magnet wire што ја пишуваше, али таа требаше да се шмиргла на местото кај што сакам да лемам. страшно досадно и не ефикасно пошто имав мнооогу за лемење. Знам дека има некоја жица што изолирот се топи таму кај што лемиш, тоа звучи многу по добро. Ако твојата е таква, пушти линк. :D
Патем добро направено, користиш qmk, или можда со vial ?

Нажалост, таква е ламинираната жица, мора да ја стругнеш кај што сакаш да лемиш. Со жилет се работи брзо, нема поефикасен начин.
Јас ја земав од кај винклер, имаат тие за мотори, ама моеш од било кој трансформатор мал или голем да извадиш.

За ова напишав custom код во пајтон со адафрут hid пошто ипак се 9 копчиња, потешко ќе беше да компајлирам qmk и да креирам мапа, кодот е 30 линии се на се.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,301
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно