• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
931
3,227
Прага
Барам предлози за добра тастатура. Тотален нуб сум на оваа тема. До сега имам само ред свичеви користено, а моментално сум на MX Keys и ужасно ме нервира. Не сум ја сменил од проста причина што не знам што е тоа што ми треба.
Барам предлози докај 200 евра, ќе се купува од странство/амазон така што не ми е битна залихата во МК. Препорачливо е да има numpad но и немора, rgb воопшто не ми е битно дали има или не. По можност алуминиумска, и да има блутут опција.
Свичеви знам дека не сакам линеарни, ама бидејќи сум тотален лаик го гледам оној семпл на глориус да пробам неколку варијанти.Игри скоро и да не играм, повеќе ми е за куцање на работа.
Кога сме кај глориус го меркам нивниот модел и ми делува доста добро, но барам предлог можеби има нешто подобро?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,394
3,660
Битола
По можност алуминиумска, и да има блутут опција.
Кога сме кај глориус го меркам нивниот модел
Метална школка и блутут ретко одат заедно, има некои изработувачи сечат назад од металот колку да има добар прием блутут чипот, а таа на Glorious (GMMK Pro ако ја гледаше претпоставувам) нема блутут, но иако одлично изгледа.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,011
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Барам предлози за добра тастатура. Тотален нуб сум на оваа тема. До сега имам само ред свичеви користено, а моментално сум на MX Keys и ужасно ме нервира. Не сум ја сменил од проста причина што не знам што е тоа што ми треба.
Барам предлози докај 200 евра, ќе се купува од странство/амазон така што не ми е битна залихата во МК. Препорачливо е да има numpad но и немора, rgb воопшто не ми е битно дали има или не. По можност алуминиумска, и да има блутут опција.
Свичеви знам дека не сакам линеарни, ама бидејќи сум тотален лаик го гледам оној семпл на глориус да пробам неколку варијанти.Игри скоро и да не играм, повеќе ми е за куцање на работа.
Кога сме кај глориус го меркам нивниот модел и ми делува доста добро, но барам предлог можеби има нешто подобро?
Јас сум прво да си најдеш свич што ти одговара. Најголем дел од филингот ќе ти е од него.
После да одлучиш дали сакаш блутут или алуминиум. Алуминиум и блутут е тешка комбинација за наоѓање. А и 200 евра е малце за алуминиум комплетче со оглед на фактот што свичеви се 50 и 50 се кикапс.

Јас би ти препорачал или кикрон или idobao id80, или накоја од 75-96 DIY

Свичеви, најтопло ти ги препорачувам kailh box whites. Да, клики се ама не како што мислиш и се едни од најдобрите свичеви за работа и филинг. До сега нема некој што не ги бендисал. Ако не ти смета кликот, нема никад да ги смениш. И ефтини се, 90 свичеви 40 долари.

За кикапс ти препорачувам било кои од AKKO. Супер дизајн, квалитет пар екселанс, дабл шотс, чинат 60тина долари а слични такви одат по 300 евра.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
931
3,227
Прага
Метална школка и блутут ретко одат заедно, има некои изработувачи сечат назад од металот колку да има добар прием блутут чипот, а таа на Glorious (GMMK Pro ако ја гледаше претпоставувам) нема блутут, но иако одлично изгледа.
Јас сум прво да си најдеш свич што ти одговара. Најголем дел од филингот ќе ти е од него.
После да одлучиш дали сакаш блутут или алуминиум. Алуминиум и блутут е тешка комбинација за наоѓање. А и 200 евра е малце за алуминиум комплетче со оглед на фактот што свичеви се 50 и 50 се кикапс.

Јас би ти препорачал или кикрон или idobao id80, или накоја од 75-96 DIY

Свичеви, најтопло ти ги препорачувам kailh box whites. Да, клики се ама не како што мислиш и се едни од најдобрите свичеви за работа и филинг. До сега нема некој што не ги бендисал. Ако не ти смета кликот, нема никад да ги смениш. И ефтини се, 90 свичеви 40 долари.

За кикапс ти препорачувам било кои од AKKO. Супер дизајн, квалитет пар екселанс, дабл шотс, чинат 60тина долари а слични такви одат по 300 евра.
Знам дека е тешка комбинација затоа реков по можност. Би сакал алуминиум пред блутут, побитна ми е изработката, кабел ко кабел ќе му најдам чарето. А, Kalih и други ми ги имаат зборено, дефинитивно ќе ги ѕирнам. За AKKO сега слушам ама многу дречливи ми се, нема да ми одговараат во амбиентот. :LOL:
Keychron ми стои во букмаркс од пред некој ден ја видов на темава, к6 моделот конкретно. Од таму и идејата блутут и алуминиум...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,011
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Знам дека е тешка комбинација затоа реков по можност. Би сакал алуминиум пред блутут, побитна ми е изработката, кабел ко кабел ќе му најдам чарето. А, Kalih и други ми ги имаат зборено, дефинитивно ќе ги ѕирнам. За AKKO сега слушам ама многу дречливи ми се, нема да ми одговараат во амбиентот. :LOL:
Keychron ми стои во букмаркс од пред некој ден ја видов на темава, к6 моделот конкретно. Од таму и идејата блутут и алуминиум...
Кикроните се пластични, имаат само украсна алуминиумска лента околу. Иначе, има можност, пример, со поликарбонат плејт, има неколку плочки што поддржуваат блутут и жица, само се доста скапи. Од pre-builts што се до кај 200 евра, нема блутут+алуминиум. Од custom, ако сакаш, најефтино би прошол со 400е за блутут/алуминиум и тоа за 60ка. Верувам 60ка не ти брка работа. Проблем згора на тоа е и праќање литиумски батерии. Батали блутут, ако влегуваш во ова, ќе сакаш и кабле убаво да го личи :)

idobao id80 v2 е супер алу кит ако ти се бендисува форматот - 75%. 139.92US $ 12% OFF|ID80 RGB Backlight Mechanical Keyboard QMK Program Custom Clavier Gamer 80 Keys For Tablet Pc Gamer Personnalisable|Keyboards| - AliExpress го има и по европскиве сајтови. Доаѓа без свичеви и капачиња.

Едно ниво над ова би било ГММК и Тофу ама тие се веќе територија 400Е +

За капачиња ќе збориме ко ќе најдеме кит.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182
Знам дека е тешка комбинација затоа реков по можност. Би сакал алуминиум пред блутут, побитна ми е изработката, кабел ко кабел ќе му најдам чарето. А, Kalih и други ми ги имаат зборено, дефинитивно ќе ги ѕирнам. За AKKO сега слушам ама многу дречливи ми се, нема да ми одговараат во амбиентот. :LOL:
Keychron ми стои во букмаркс од пред некој ден ја видов на темава, к6 моделот конкретно. Од таму и идејата блутут и алуминиум...
Еј, @M.Pix
а да го контактираш детево Христијан Петровски, некни го прочитав овдеки, ентузијаст и изработувач на механички тастатури?
Христијан П.
 

itisoktodance

Intern
3 август 2021
2
0
Здраво дечки! Првпат пишувам на форумов. Гледам нема Search функција, така да извинете ако више го има одговорот негде закопан у threadов. Планирам да купам GMMK Pro. На страната нивна не ми дава да ја нарачам, а и не верувам дека ќе наговорам голема компанија да ја прати тастатурата со пониска декларирана цена (ради царина), така да и да може, ќе фати ѓавол и пол ради DHL.

Дали знаете кај можам да ја нарачам тастатурава? Дали онлајн дали у мк? У анхоч ми рекоа дека можно е да ја донесат у август ама не знам колку ми се верува тоа. Гледам нексио го зборите мн на форумов, али они викаат дека не ја носат таа (бар у моментов).

Фала!
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
67
72
Здраво дечки! Првпат пишувам на форумов. Гледам нема Search функција, така да извинете ако више го има одговорот негде закопан у threadов. Планирам да купам GMMK Pro. На страната нивна не ми дава да ја нарачам, а и не верувам дека ќе наговорам голема компанија да ја прати тастатурата со пониска декларирана цена (ради царина), така да и да може, ќе фати ѓавол и пол ради DHL.

Дали знаете кај можам да ја нарачам тастатурава? Дали онлајн дали у мк? У анхоч ми рекоа дека можно е да ја донесат у август ама не знам колку ми се верува тоа. Гледам нексио го зборите мн на форумов, али они викаат дека не ја носат таа (бар у моментов).

Фала!
Најдобро од Keygem, ако немаат кај нив ондак CandyKeys. И двете носат до кај нас ама нема да ти декларираат пониска цена (од Германија се двете). Во секој случај ќе чекаш за GMMK Pro, не е нешто што го има на лагер.
 

itisoktodance

Intern
3 август 2021
2
0
Најдобро од Keygem, ако немаат кај нив ондак CandyKeys. И двете носат до кај нас ама нема да ти декларираат пониска цена (од Германија се двете). Во секој случај ќе чекаш за GMMK Pro, не е нешто што го има на лагер.
Фала ти! Ја има на CandyKeys глеам :)
 
26 април 2021
9
3
Најдобро од Keygem, ако немаат кај нив ондак CandyKeys. И двете носат до кај нас ама нема да ти декларираат пониска цена (од Германија се двете). Во секој случај ќе чекаш за GMMK Pro, не е нешто што го има на лагер.
GMMK Pro е наменета да биде in-stock DIY кит. Ја има и ќе ја има in stock (ја има на CandyKeys ја меркам месецов :)).
Мислењето е автоматски споено:

1628104526251.png

KBDFans D60 E-White WK

Спецификации:
Switches: Gateron Ink Blacks v2, lubed со Krytox205G0 (105 на springs), filmed со Deskey Switch Films
Stabs: Durock v2 со holee mod и bandaid mod, lubed со Krytox 205G0
Sound dampening: PCB foam и case foam
Keycaps: ePBT WoB doubleshot ABS keycaps

Sound test и build video:
View: https://www.youtube.com/watch?v=Je5hvZGQMw4
(да, знам има многу ехо на sound test-от, уште средувам собата за звучна изолација). Удрете еден subscribe ако ви се свиѓа, имам бааѓи тастатури што ги чекам да дојдат и ќе ги средувам на Youtube.


Има мала галерија на инстаграм: Login • Instagram
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,011
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Со среќа купување ГММК од кендикис :D
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
67
72
GMMK Pro е наменета да биде in-stock DIY кит. Ја има и ќе ја има in stock (ја има на CandyKeys ја меркам месецов :))
Во теорија да, во пракса не. Повеќе рачунај дека е pre-order за следна пратка, а такви има на секои 2-3 месеци. Конкретно од discord на CandyKeys инфо: тие што нарачале (и платиле) и пред 2-3 месеци сеуште ги немаат добиено нивните тастатури.
 
26 април 2021
9
3
Во теорија да, во пракса не. Повеќе рачунај дека е pre-order за следна пратка, а такви има на секои 2-3 месеци. Конкретно од discord на CandyKeys инфо: тие што нарачале (и платиле) и пред 2-3 месеци сеуште ги немаат добиено нивните тастатури.
Средени им се статусите, тоа што е за preorder е обележано со preorder, само Black Slate во ANSI ко што пишав е in stock, најверојатно се extras од откажани preorders.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,011
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Средени им се статусите, тоа што е за preorder е обележано со preorder, само Black Slate во ANSI ко што пишав е in stock, најверојатно се extras од откажани preorders.
Не е до тоа дали им се средени статусите. Типот од Кенди кис е шалабајзер. Има членови тука што ја чекаат ГММК со месеци да им ја пушти. Има многу ордери згрешено, мене лично после 2 недели спиење ми прати 2 исти ордери и така... Остај што пишува таму, искуството со кендикис ни е малце поинакво.
 
26 април 2021
9
3
Не е до тоа дали им се средени статусите. Типот од Кенди кис е шалабајзер. Има членови тука што ја чекаат ГММК со месеци да им ја пушти. Има многу ордери згрешено, мене лично после 2 недели спиење ми прати 2 исти ордери и така... Остај што пишува таму, искуството со кендикис ни е малце поинакво.
Ваљда ја имам различно искуство :). Имам нарачано неколку GMK сетови од groupbuys од таму, стигнале во исто време отприлика со сите други vendors. Сега имам тастатура и ePBT сет што чекам да завршат production.
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
67
72
Не е до тоа дали им се средени статусите. Типот од Кенди кис е шалабајзер. Има членови тука што ја чекаат ГММК со месеци да им ја пушти. Има многу ордери згрешено, мене лично после 2 недели спиење ми прати 2 исти ордери и така... Остај што пишува таму, искуството со кендикис ни е малце поинакво.
Не е до толку шалабајзер колку што нарачува преголеми количини, а работи сам и плус 1-2 луѓе што му помагаат. И нормално дека не може да постигне. Јас имам нарачано kbd67lite од него и уште ја чекам, а ако ја земав од keygem ќе ја имав пред месец дена. Типот (David) има нарачано преку 1000 kbd67 така да не е чудно што му треба месец дена само да ги испрати.
 
26 април 2021
9
3
Не е до толку шалабајзер колку што нарачува преголеми количини, а работи сам и плус 1-2 луѓе што му помагаат. И нормално дека не може да постигне. Јас имам нарачано kbd67lite од него и уште ја чекам, а ако ја земав од keygem ќе ја имав пред месец дена. Типот (David) има нарачано преку 1000 kbd67 така да не е чудно што му треба месец дена само да ги испрати.
Keygem имаат preorders за август шипинг за GMMK Pro, ама само во ИСО за црната за жал. Сепак ќе си ги чувам парите, GB за Werk Technica One треба да биде на есен. :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,011
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не е до толку шалабајзер колку што нарачува преголеми количини, а работи сам и плус 1-2 луѓе што му помагаат. И нормално дека не може да постигне. Јас имам нарачано kbd67lite од него и уште ја чекам, а ако ја земав од keygem ќе ја имав пред месец дена. Типот (David) има нарачано преку 1000 kbd67 така да не е чудно што му треба месец дена само да ги испрати.
Тоа што има многу работа не му дава право да лаже. Од ДХЛ системот е паднат, до пратена е (а тоа само заведена во ДХЛ). Лаже, ерго, шалабајзер :)
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
67
72
Тоа што има многу работа не му дава право да лаже. Од ДХЛ системот е паднат, до пратена е (а тоа само заведена во ДХЛ). Лаже, ерго, шалабајзер :)
Се понаша ко административец на шалтер во македонска државна институција. Златен keygem, од сега само од нив нарачки.
 
26 април 2021
9
3
Се понаша ко административец на шалтер во македонска државна институција. Златен keygem, од сега само од нив нарачки.
mykeyboard.eu исто добри дечки. Али повеќе држат groupbuys за keycaps, не сум видел премногу тастатури да чуваат.

едит: Сеа видов имаат GMMK Pro, црната во АНСИ им е available.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,011
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се понаша ко административец на шалтер во македонска државна институција. Златен keygem, од сега само од нив нарачки.
Баш. Не дека нема да завршиш работа, само, ќе те гњави, две недели нема да шипне. Иначе има најдобар сток од сите.

Кигем е друго искуство. И фактурите му се добри да не мора да се објаснуваш со царина, и пакувањата му се подобри, и побрзо праќа, плус personal touch :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно