• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Паметно. Валјда исто ќе постапам.
Праќаат и од официјалната страна и од Ali, Јас нарачував на Black Fiday (2020) од официјалната страна тогаш имаа 20% попуст, шипингот им е DHL Express (достава за 2-3 дена) и само тоа го платив 51$ со достава до дома на рака, без царинење и сите перипетии околу тоа, можно е во таа сума да беше вклучена и таа услуга ама не сум баш сигурен дека вредноста беше 99$ на пратката Тастатура + Wrist rest. Знам дека некој друг нарачуваше од нивната страна на Ali Express и некаде за 15-20 дена стигна тастатурата (Инаку и мојата од Кина беше испратена иако официјалниот сајт им е UK за Европа).

Јас мојата ја измодував до даска, веќе не ни изгледа како Keychron а богами не ни звучи како Kaychron веќе. Деновиве кога ќе имам повеќе време ќе постирам слики од целокупниот процес на модување, од аплицирањето на Винил на алуминиумските шини, на куќиштето и на plate-от до додавање на термопореста гума во куќиштето, под plate-от (KBDFans module foam) и уште триста други тракатанци (клипнување на стабилизатори, перничиња за истите).

20210524_151636.jpg

20210524_161456.jpg

И две-три недели после модувањето на Keychron-от ми стасаа деловите за Custom 60% Tofu билдот па го склопив ова:

20210612_045149.jpg

20210612_044830.jpg

Ова е тек прича за себе.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
@MadBuldog немаат k2 HS RGB на залиха, порачав k3 optical HS.
K2V2 Hot Swap RGB веќе подолго време немаат на залиха, (само со white backlight има на лагер) јас мојата ја нарачав со Gateron Blue Clicky свичеви и после и ги сменив свичевите кога стигна. Сега фокусот им е да ја пуштат во производство новата Q1 QMK тастатура (75% Со поддршка за QMK и VIA).
Q1 QMK
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дечки да ве прашам вас со искуство. Механичкиве тастатури као повеќе коштаат и се генерално квалитетни. Дали ми е точна претпоставката? Дали има механиочки тастатури со тивки копчиња и која одкај нас би ја препорачале?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,050
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дечки да ве прашам вас со искуство. Механичкиве тастатури као повеќе коштаат и се генерално квалитетни. Дали ми е точна претпоставката? Дали има механиочки тастатури со тивки копчиња и која одкај нас би ја препорачале?
Беј дур мојш Астро.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Беј дур мојш Астро.
Фала на предупредување маестро ама не е за мене прашањево туку за еден соработник мој многу ценет.
Иначе и јас сум заинтересиран да видам ама не планирам да се занесувам така да worry not. Дај предложи нешто што не е гласно а има добар фидбек, со Number pad.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,050
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Фала на предупредување маестро ама не е за мене прашањево туку за еден соработник мој многу ценет.
Иначе и јас сум заинтересиран да видам ама не планирам да се занесувам така да worry not. Дај предложи нешто што не е гласно а има добар фидбек, со Number pad.
Ондак вака.
- До кај 4000 - 5000 денари, што ќе најде со линеарен свич ќе е слично - квалитет и звук. Разликата ќе е во софтвер и ерѓебе контролер. И тие од 2000 денари што се натек матек, само да се со линеарни свичеви.
- До кај 100 евра, може да си нарача keychron од алиекспрес Keychron C2 Wired Mechanical Keyboard нека земе со gateron red.
- До кај 150 евра, нека ја купи hotswap даската од глориус од анхоч и да си нарача silent свичови - ќе помогнеме во избор. Овие ќе се најтихи.
- Преку 200 евра, ДМ
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ондак вака.
- До кај 4000 - 5000 денари, што ќе најде со линеарен свич ќе е слично - квалитет и звук. Разликата ќе е во софтвер и ерѓебе контролер. И тие од 2000 денари што се натек матек, само да се со линеарни свичеви.
- До кај 100 евра, може да си нарача keychron од алиекспрес Keychron C2 Wired Mechanical Keyboard нека земе со gateron red.
- До кај 150 евра, нека ја купи hotswap даската од глориус од анхоч и да си нарача silent свичови - ќе помогнеме во избор. Овие ќе се најтихи.
- Преку 200 евра, ДМ
Аха, значи битна информација е да се Gateron Red свичовите или да се Silent цвичови?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,050
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Аха, значи битна информација е да се Gateron Red свичовите или да се Silent цвичови?
Линеарни да се, не мора гатерон ред. И чери ред се ок, и каилуа ред. Black ќе му се тешки.
Silent се скрос silent.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
K2V2 Hot Swap RGB веќе подолго време немаат на залиха, (само со white backlight има на лагер) јас мојата ја нарачав со Gateron Blue Clicky свичеви и после и ги сменив свичевите кога стигна. Сега фокусот им е да ја пуштат во производство новата Q1 QMK тастатура (75% Со поддршка за QMK и VIA).
Q1 QMK
Оваа ја гледам некој месец и во Јули почнувале со шипинг и ги исполнува сите мои услови, но не ми се чека.


Исто така, оваа ја има на залиха и е уште подобра (RF 2.4 DONGLE за гејминг бидејќи преку блутут смрди гејмингот) но не нема нас во листа за шипинг. Гледав некако да порачам преку сервис за пренасочување на пошта но не сакав да се замарам.

 
Последна промена:

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
366
775
Aerodrom
Аха, значи битна информација е да се Gateron Red свичовите или да се Silent цвичови?
Многу многу ретко се наоѓаат тастатури спремни со silent свичови, така што ќе мора накнадно да се купат тие, затоа ти ѓи препорачаа обичниве линеарни со hotswap плоча (да не мора да прелемува свичови, вади-стави) како алтернатива дур стигнат другите. Silent свичови се движат од $3.8-$6+ за 10 комада плус шипинг. Нека си направи он математика дали му се исплати сите копчиња да ги смени или само буквите.
 

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
58
85
Skopje
да ми препорачате некој мајстор, ми се истури вода на тастатурата не ми работат 3 копчиња и тоа од лево цтрл,шифт и капслк баш тие за играње што се потребни:(
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,719
2,985
Здраво другари, полека но сигурно почнав да навлегувам во ова хоби сѐ повеќе и повеќе. За некој ден ми стига

К2V2 Hot Swap Wireless (NON-RGB). Keychron K2 (Hot-swappable) Wireless Mechanical Keyboard (Version 2)

Oна што ме интересира мене е што е следно?
Следно е муабетов од @dekomote.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
366
775
Aerodrom
Здраво другари, полека но сигурно почнав да навлегувам во ова хоби сѐ повеќе и повеќе. За некој ден ми стига

К2V2 Hot Swap Wireless (NON-RGB). Keychron K2 (Hot-swappable) Wireless Mechanical Keyboard (Version 2)

Oна што ме интересира мене е што е следно?
Прво нешто што се прави ако навлегуваш во хобиво според мене е подмачкување на свичовите, но најбитно стабилизаторите. Имаш пуно гајдови на youtube со кој тип на лубрикант и како да ѓи подмачкаш двеве работи.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Прво нешто што се прави ако навлегуваш во хобиво според мене е подмачкување на свичовите, но најбитно стабилизаторите. Имаш пуно гајдови на youtube со кој тип на лубрикант и како да ѓи подмачкаш двеве работи.
Ќе се подмачка сѐ што треба. xD Некои keycaps сакам да најдам потактилни (придавкава тука значи повеќе ти го ангажираат чувството за допир на врвовите од прстите), некои порапави keycaps dunno. Куцам по 6 саати на работа.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
366
775
Aerodrom
Ќе се подмачка сѐ што треба. xD Некои keycaps сакам да најдам потактилни (придавкава тука значи повеќе ти го ангажираат чувството за допир на врвовите од прстите), некои порапави keycaps dunno. Куцам по 6 саати на работа.
Не знам со што идат на keychronot али во принцип повеќето готови тастатури доаѓаат со копчиња од ABS пластика која што не е рапава и со тек на користење добиваат "shine"(одсјај кога се под светло). Тоа што го бараш ти ти се копчиња од PBT пластика, порапави, и немаат одсјај со тек на време. Гледај само да не зимаш преефтини ($10-$30) поради тоа што подолгите копчиња (space,shift,enter) може да се "warped" односно коа ќе ѓи ставиш на маса да не се рамни, и тоа може да го нарушат звукот кога ѓи притискаш до доле, иако све ти е подмачкано (niche работа али чим сакаш да се нафатиш...:LOL:).
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Не знам со што идат на keychronot али во принцип повеќето готови тастатури доаѓаат со копчиња од ABS пластика која што не е рапава и со тек на користење добиваат "shine"(одсјај кога се под светло). Тоа што го бараш ти ти се копчиња од PBT пластика, порапави, и немаат одсјај со тек на време. Гледај само да не зимаш преефтини ($10-$30) поради тоа што подолгите копчиња (space,shift,enter) може да се "warped" односно коа ќе ѓи ставиш на маса да не се рамни, и тоа може да го нарушат звукот кога ѓи притискаш до доле, иако све ти е подмачкано (niche работа али чим сакаш да се нафатиш...:LOL:).
Малку по малку во плиткото засега. xD
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Читаејки ја темава, многу ми се допадна
па да прашам за совет.
Имам Logitech G Pro keyboard. Каде можам да најдам капачиња за да направам црно бел layout како на keychron-c1 ?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,719
2,985
Читаејки ја темава, многу ми се допадна
па да прашам за совет.
Имам Logitech G Pro keyboard. Каде можам да најдам капачиња за да направам црно бел layout како на keychron-c1 ?
Претпоставувам дека е со GX свичеви, што би требало да се со стандарден MX стем. Ако е така, имаш избор од поефтини капачиња на AliExpress, или нешто малку поскапо на сајтови од типот на Keygem. Имај на ум дека ако не најдеш ваква комбинација, ќе треба да порачаш еден сет бели и еден сет црни, па да ги комбинираш. Локално тешко да најдеш.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Многу ми се допадна тастатурава шро ја видов на темава
а и сакам да пробам wireless сетап.
Ја има некој тастатурава низ Скопје да сподели искуство и да поминам да ја видам во живо ?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Многу ми се допадна тастатурава шро ја видов на темава
а и сакам да пробам wireless сетап.
Ја има некој тастатурава низ Скопје да сподели искуство и да поминам да ја видам во живо ?
Јас порачав две--- баш истата што ја сподели и една друга од Banggood (RK84). Ќе ги кликнам двете да видам која ќе ми се допадни и ќе ја продавам едната. Утре отворам оглас бидејќи тогаш ја подигнувам.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно