• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
Само во Нексио или на старо некој ако продава и зависи колку е тоа евтини за секого е различно
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,191
1,510
Скопје
Backlit, освен оние на g.skill и нема да најдеш квалитетни. Сите звучат лошо. Кога би го жртвувал беклитот, одма ќе ти препорачам топ капачиња за солидна цена. Ете, зирни ги сетовите на AKKO, ги има на алиекспрес.
Еве на Ducky сетот е перфектен, ама нема од каде да се нарача без DHL / Fedex
 

Picolo

Intern
25 март 2019
77
20
Здраво децки дали можам да најдам лубрикант за свичови во мк ? Ми треба за springs-oт квичат по некат.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Некој да се изјасни дали КАЈ НАС НЕКАДЕ (не ми се чека од странство) се наоѓа 75ка? Поздрав, убав ден. I don't give a flying fuck за тоа каков свич има btw.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,050
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Picolo

Intern
25 март 2019
77
20
абе Брилијант Масло и се е како подмачкано :ROFLMAO::ROFLMAO:
Со вазелни

Не. алиекспрес, keygem или candykeys.
Има ли голема разлика какво ке земам ?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,050
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Да, разликата е во вискозност. 105 за пружини, 205g0 за се останато.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,191
1,510
Скопје
Backlit, освен оние на g.skill и нема да најдеш квалитетни. Сите звучат лошо. Кога би го жртвувал беклитот, одма ќе ти препорачам топ капачиња за солидна цена. Ете, зирни ги сетовите на AKKO, ги има на алиекспрес.
Од тоа што го гледам достапно за нарачка, веројатно ќе пробам некој од AKKO сетовиве.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,050
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Од тоа што го гледам достапно за нарачка, веројатно ќе пробам некој од AKKO сетовиве.
Супер се. Нема shinethrough ама се ептен квалитетни, ем doubleshot. И тој ASA профилот е одличен!
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,191
1,510
Скопје
За звучна изолација внатре во тастатурата купувате некоја посебна пена или користите нешто што се наоѓа кај нас по продавници?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,719
2,985
За звучна изолација внатре во тастатурата купувате некоја посебна пена или користите нешто што се наоѓа кај нас по продавници?
Не мораш посебна пена, земи од Гуматерм гума. Само пази на дебелина и гледај да немаш многу притисок на PCBто ко ќе ставиш од гумата внатре :)
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,008
1,366
За звучна изолација внатре во тастатурата купувате некоја посебна пена или користите нешто што се наоѓа кај нас по продавници?
Ѕирни го видеово на конкретниот timestamp за гето мод. Изолацијата има понежен, попријатен звук. Гумата е добра опција, ама при изолацијата ми даваше некој чуден звук. Дефинитивно пробај и со двете па одлучи си што преферираш.
View: https://youtu.be/VK7_pf-YEFE?t=99
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
За звучна изолација внатре во тастатурата купувате некоја посебна пена или користите нешто што се наоѓа кај нас по продавници?
Од Гуматерм кога ќе бараш кажи им микропореста гума ја имаат во ролна, 3 мм им е најтенката и е најарна (најлесна за сечење) за утишување на тастатурите.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Model O Wireless да не знаете кај нас дали има некаде? Ако нема, која е најдобра страна за порачување? (брзина на шипинг, износ за шипинг, итн.)

 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,719
2,985
Model O Wireless да не знаете кај нас дали има некаде? Ако нема, која е најдобра страна за порачување? (брзина на шипинг, износ за шипинг, итн.)

Малку си ја згрешил темата, ама барај во Анхоч или Нексио. Ако немаат ни едните ни другите, мислам дека може да го порачаш од официјалниот сајт.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Малку си ја згрешил темата, ама барај во Анхоч или Нексио. Ако немаат ни едните ни другите, мислам дека може да го порачаш од официјалниот сајт.
Барав соодветна тема, немаше нажалост, а голем број од корисниците во ОВАА тема го имаат маусот, па си реков најблиску до тоа што ми треба. Благодарам инаку.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Барав соодветна тема, немаше нажалост, а голем број од корисниците во ОВАА тема го имаат маусот, па си реков најблиску до тоа што ми треба. Благодарам инаку.
Нексио го имаат, за цена имаш ценовник во соодветната тема.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Барав соодветна тема, немаше нажалост, а голем број од корисниците во ОВАА тема го имаат маусот, па си реков најблиску до тоа што ми треба. Благодарам инаку.
Нексио сигурно имаат, Анхоч моментално изгледа неамаат на залиха мауси од Glorious на сајтот (што не значи ако прашаш кај нив во дирекција дека нема да ископаат од магацин нешто, само се спори на враќање на е-маил во споредба со Нексио).
Ако не ти се брза, Glorious само што најавија и Model D Wireless само тоа рачунај да излезе за едно 4-6 месеци а кога кај нас ќе стаса којзнае.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Дали некој досега порачувал ДИРЕКТНО од Keychron? Таа на CandyKeys што ја гледав од Keychron ја немаат, а ја има сток на главната Keychron страна. @MadBuldog ти си со страниве поупатен. Праќаат Keychron нивната страна до ѓупштанава?
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
152
168
Дали некој досега порачувал ДИРЕКТНО од Keychron? Таа на CandyKeys што ја гледав од Keychron ја немаат, а ја има сток на главната Keychron страна. @MadBuldog ти си со страниве поупатен. Праќаат Keychron нивната страна до ѓупштанава?
Праќаат, ама шипингот на веб страната е поскап од на нивната страна на AliExpress.
Плус на Али можеш да се договориш да ти напишат помала вредност на пакетот

Негативното е што на Али ги нема сите продукти од официјалниот сајт.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Праќаат, ама шипингот на веб страната е поскап од на нивната страна на AliExpress.
Плус на Али можеш да се договориш да ти напишат помала вредност на пакетот

Негативното е што на Али ги нема сите продукти од официјалниот сајт.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да не ја чекам со месеци ама од Али ако порачам.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
152
168
Да не ја чекам со месеци ама од Али ако порачам.
Јас порачав од Али, модел К4, и стигна за помалку од еден месец.

Плус се договорив да пишат value од $30 и пројдов без никакви дополнителни трошоци.

 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,671
Битола
Јас порачав од Али, модел К4, и стигна за помалку од еден месец.

Плус се договорив да пишат value од $30 и пројдов без никакви дополнителни трошоци.
Паметно. Валјда исто ќе постапам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно