• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
358
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
3Д Принтани се со специјален резин што личи на дрво.
Повели шема Presonus Eris 3.5 Speaker Stands by RicoLycan
Ако може да прашам на кој 3D Resign принтер се печатени?
Јас моментално го меркам следниот:
www.anycubic.com/collections/anycubic-photon-3d-printers/products/photon-mono-resin-3d-printer?variant=35928372707490
Во комбинација со принтерот ако се земе со Wash & Cure Machine+1KG Resin (на лагер Германија) моментално иде со солиден попуст со цена $415.99 = 21.284,17 МКД, да се донесе кај нас преку DHL ($445.99 со shipping од Германија) со 15% царина и 18% ДДВ, и 1.500,00 МКД. такса за DHL се вкупно ќе чини околу 32,465.53 МКД. Што е поисплатливо од само принтерот што кај нас го има во www.3dprintmk.com/product-page/photon-mono по цена од 29.900,00 МКД.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Ако може да прашам на кој 3D Resign принтер се печатени?
Јас моментално го меркам следниот:
www.anycubic.com/collections/anycubic-photon-3d-printers/products/photon-mono-resin-3d-printer?variant=35928372707490
Во комбинација со принтерот ако се земе со Wash & Cure Machine+1KG Resin (на лагер Германија) моментално иде со солиден попуст со цена $415.99 = 21.284,17 МКД, да се донесе кај нас преку DHL ($445.99 со shipping од Германија) со 15% царина и 18% ДДВ, и 1.500,00 МКД. такса за DHL се вкупно ќе чини околу 32,465.53 МКД. Што е поисплатливо од само принтерот што кај нас го има во www.3dprintmk.com/product-page/photon-mono по цена од 29.900,00 МКД.
Пардон, не е резин, обичен е. Другар ми го принташе, ептен топ искочи, воопшто не го ни шмирглав/фарбав. Ќе ти кажам каков материјал е, да го прашам.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Фак-ју-2, бокс вајт СЕ тактилни свичеви (иако малку полабави). :p
Не не, мислев тактилни без клик ми се растителен кашкавал. Чисто тактилни, да се разбереме :)
Јас сум љубител на клики.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Пардон, не е резин, обичен е. Другар ми го принташе, ептен топ искочи, воопшто не го ни шмирглав/фарбав. Ќе ти кажам каков материјал е, да го прашам.
Прашај исто така ако може колку ме кошта да ми испринта исти такви. Не најдов битола фирма со 3д принтер.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Прашај исто така ако може колку ме кошта да ми испринта исти такви. Не најдов битола фирма со 3д принтер.
Не принта за пари нажалост. А има добри принтери.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
358
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Прашај исто така ако може колку ме кошта да ми испринта исти такви. Не најдов битола фирма со 3д принтер.
Прашај во www.3dprintmk.com они принтаат се што ќе им побараш, за цена незнам али гледам дека се отворени за соработка.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,930
1,431
Ми треба препорака за механичка тастатура до 100 евра/7000 ден макс.

Сакам да има РГБ ама немам одлучено дали сакам TKL или фул тастатура или нешто искомбинирано. Се мислев за ROG Claymore затоа што може да се тргне нумпадот па ако ми фали да си го вратам. Моментално користам mx black свичеви ама сакам нешто како brown на следната. Не сакам гласни свичеви.

Највеќе се мислев за нешто од Асус затоа што имам Асус матична па ефекти од игри да се префрлаат на тастатурата. Ама искрено не знам колку вреди тоа затоа што само сакам лилаково да ми светат копчињата. :D

Гледам ептен добра цена е Kingston HyperX Alloy Origins RGB Mechanical Gaming Keyboard оваа тастатура и доста добри review-а има за неа.

Исто така не разбирам баш кој тип на копчиња се добри да не се измрсат. Ги хејтаат laser etched abs plastic копчињата и моментално имам такви на тастатурата и брзо се прават лом. Ама ако може да ги сменам со некои подобри би ги сменил ако не е прескапа инвестиција.

Гледав и G613 ама немаат стандарден свич и тешко би било да се сменат копчињата.
 
Последна промена:

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Ми треба препорака за механичка тастатура до 100 евра/7000 ден макс.

Сакам да има РГБ ама немам одлучено дали сакам TKL или фул тастатура или нешто искомбинирано. Се мислев за ROG Claymore затоа што може да се тргне нумпадот па ако ми фали да си го вратам. Моментално користам mx black свичеви ама сакам нешто како brown на следната. Не сакам гласни свичеви.

Највеќе се мислев за нешто од Асус затоа што имам Асус матична па ефекти од игри да се префрлаат на тастатурата. Ама искрено не знам колку вреди тоа затоа што само сакам лилаково да ми светат копчињата. :D

Гледам ептен добра цена е Kingston HyperX Alloy Origins RGB Mechanical Gaming Keyboard оваа тастатура и доста добри review-а има за неа.

Исто така не разбирам баш кој тип на копчиња се добри да не се измрсат. Ги хејтаат laser etched abs plastic копчињата и моментално имам такви на тастатурата и брзо се прават лом. Ама ако може да ги сменам со некои подобри би ги сменил ако не е прескапа инвестиција.

Гледав и G613 ама немаат стандарден свич и тешко би било да се сменат копчињата.
Провери во нексио дали ја има или може да ти ја нарачаат GMMK

Logitech избегнувај ги, ради Ромерот.
Брендот не е важен колку што е важно што свичеви има, какви преференци имаш за свичеви и build quality/материјали користени.
Во секој случај, прво пробај. Што и да ти кажеме ќе биде субјективно.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,930
1,431
Провери во нексио дали ја има или може да ти ја нарачаат GMMK

Logitech избегнувај ги, ради Ромерот.
Брендот не е важен колку што е важно што свичеви има, какви преференци имаш за свичеви и build quality/материјали користени.
Во секој случај, прво пробај. Што и да ти кажеме ќе биде субјективно.
Еве пример не знам кој материјал на копчиња е добар, може и за тоа совет да добијам.

Што е оваа толку посебна тастатура пред други?

И дали има кај нас посебен нумпад да се купи со механички свичови затоа што мислам не видов никаде.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Еве пример не знам кој материјал на копчиња е добар, може и за тоа совет да добијам.

Што е толку посебна тастатура пред други?
За Claymore искуство: Квалитетна изработка (метал горе), Cherry Brown свичеви (има и со други), убав дизајн, RGB suite-от на ROG најдобар од сите, има многу shortcuts и hotkeys, итн., но, АСУС како АСУС високи цени држи, а Claymore им е претходната серија. Ако земаш АСУС новата серија барем од CU да ја порачаш.

Најдобро можеби некој друг бренд со поразумна цена. Копчиња секогаш можеш да порачаш од АлиЕкспресс или друго место ако не ти се допаднат, не се скапи. А, ако купиш и hot swappable тастатура и да ти се присака да ги мениш свичевите и тоа лесно ќе оди да не мора да лемиш. За свичеви да одиш да пробаш лично бидејќи секој има различни вкусови и доста субјективна работа е изборот на свич.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,930
1,431
Свич само не сакам да ми штрака и да е лесен за стискање. Црниве што ги имам искрено претешки се и ме замараат некогаш.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Свич само не сакам да ми штрака и да е лесен за стискање. Црниве што ги имам искрено претешки се и ме замараат некогаш.
ОК. Тактилни или линеарни? Високи или ниски? Сакаш да се помачиш или сакаш од продавница да купиш?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,930
1,431
Сум пробал и линеарни и тактилни, сеедно ми е никаква разлика не ми прави тоа. Сакам целата тастатура да не е превисока, а самите копчиња не знам затоа што не сум пробал механичка со ниски копчиња.

Битно ми е да е квалитетно изработена и копчињата чим има евтини на Али да се порачаат ништо друго.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Ефтини... релативно е тоа. Имаш копчиња по 3 за 50 и копчиња по 60 денари парче од Али. Зависи кои.
За да мењаш копчиња, или ќе треба да одлемуваш/лемиш (тешко и долго е) или да купиш тастатура со променливи. Такви на маркетов слабо. Од али да си нарачаш GK61, GK64 или слични.

Ама, према муабетов, најдобро и најбезболно ти е да прошеташ по продавнициве тука и да пробаш тастатури со red или brown копчиња, таа што ќе те бендиса нај на око, земај ја.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Сум пробал и линеарни и тактилни, сеедно ми е никаква разлика не ми прави тоа. Сакам целата тастатура да не е превисока, а самите копчиња не знам затоа што не сум пробал механичка со ниски копчиња.

Битно ми е да е квалитетно изработена и копчињата чим има евтини на Али да се порачаат ништо друго.
Копчињата (keycaps) веднаш се менуваат не ти треба никаква опрема за тоа. Имаш убави дизајни како на пример pudding keycaps кои многу убаво изгледаат. Повеќето се компатибилни на поголемиот број свичеви ама сепак пред да купуваш ќе провериш пак. Еве пример како изгледаат Pudding транслусентни копчиња:


На алиекспрес ваквите коштаат 16 долари пример:

1604075238566.png

Ако планираш да менуваш свичеви, од друга страна, тогаш ќе мора да одлемуваш/залемуваш во случај да не купиш hot swappable.
 
Последна промена:

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
58
61
Сум пробал и линеарни и тактилни, сеедно ми е никаква разлика не ми прави тоа. Сакам целата тастатура да не е превисока, а самите копчиња не знам затоа што не сум пробал механичка со ниски копчиња.

Битно ми е да е квалитетно изработена и копчињата чим има евтини на Али да се порачаат ништо друго.
Мој совет, избегнувај *ефтини* тактилни. Обичните генерички тактилни (повеќето кафеави) не се баш тактилни. Ова ти го кажувам како човек што има тастатура со Cherry MX Brown од времето кога Cherry беше единствената опција. Ако сакаш вистински добри и силни тактилни копчиња треба сам да си правиш тастатура со нив и се релативно скапи (Zealios се $1/свич). Оди си директно на линеарни.
Со капачињата (keycaps) имаш проблем од друга природа ако сакаш да ги менуваш оригиналните на тастатура од гејмерски бренд - димензиите на долниот ред aka bottom row (Ctrl, Alt, Space...). Голем дел од генеричките тастатури (Cooler Master, Razer, Corsair, Asus, HyperX, Logitech, Steelseries...) имаат нестандардни димензии на долниот ред и некогаш е тешко да се најде ефтина замена за нив. Чисто како пример стандарден space bar е долг 6.25U додека кај некои гејмерски тастатури можеш да најдеш на пр. 7U или 7.25U долг, а ова ги менува димензиите на сите капачиња во тој ред, и тој сет капачиња што ќе ти се допаѓаат едноставно да не пасуваат. И со ова сум се зезнал со мојата Cooler Master. Доколку сакаш да модифицираш готова тастатура, однапред барај некоја со стандарден долен ред.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,930
1,431
Ефтини... релативно е тоа. Имаш копчиња по 3 за 50 и копчиња по 60 денари парче од Али. Зависи кои.
За да мењаш копчиња, или ќе треба да одлемуваш/лемиш (тешко и долго е) или да купиш тастатура со променливи. Такви на маркетов слабо. Од али да си нарачаш GK61, GK64 или слични.

Ама, према муабетов, најдобро и најбезболно ти е да прошеташ по продавнициве тука и да пробаш тастатури со red или brown копчиња, таа што ќе те бендиса нај на око, земај ја.
На key caps мислев за менување. Ќе прошетам деновиве да видам што ми се свиѓа и ќе се одлучам.

Мој совет, избегнувај *ефтини* тактилни. Обичните генерички тактилни (повеќето кафеави) не се баш тактилни. Ова ти го кажувам како човек што има тастатура со Cherry MX Brown од времето кога Cherry беше единствената опција. Ако сакаш вистински добри и силни тактилни копчиња треба сам да си правиш тастатура со нив и се релативно скапи (Zealios се $1/свич). Оди си директно на линеарни.
Со капачињата (keycaps) имаш проблем од друга природа ако сакаш да ги менуваш оригиналните на тастатура од гејмерски бренд - димензиите на долниот ред aka bottom row (Ctrl, Alt, Space...). Голем дел од генеричките тастатури (Cooler Master, Razer, Corsair, Asus, HyperX, Logitech, Steelseries...) имаат нестандардни димензии на долниот ред и некогаш е тешко да се најде ефтина замена за нив. Чисто како пример стандарден space bar е долг 6.25U додека кај некои гејмерски тастатури можеш да најдеш на пр. 7U или 7.25U долг, а ова ги менува димензиите на сите капачиња во тој ред, и тој сет капачиња што ќе ти се допаѓаат едноставно да не пасуваат. И со ова сум се зезнал со мојата Cooler Master. Доколку сакаш да модифицираш готова тастатура, однапред барај некоја со стандарден долен ред.
Има некој начин да проверам дали имаат стандарден долен ред?
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
На key caps мислев за менување. Ќе прошетам деновиве да видам што ми се свиѓа и ќе се одлучам.Има некој начин да проверам дали имаат стандарден долен ред?
Ех keycaps ти се најневажна работа на светот...
Околу стандардите, нема еден. Ќе мора да бараш или некој што ги има големините што ти се на тастатурата или специфичен за тастатурата. Има и сетови што вклучуваат секакви големини. Стандарди има неколку и се флуидни.
Прво купи тастатура, па сетне ќе бараш keycaps...
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
358
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
На key caps мислев за менување. Ќе прошетам деновиве да видам што ми се свиѓа и ќе се одлучам.Има некој начин да проверам дали имаат стандарден долен ред?
Најлесно ти е да ги изброиш капачињата над space копчето, ако се цели пет во средина, крајното лево ако е отприлика 1/3 од левиот раб на space копчето, а крајното десно е скоро 2/3 од десниот раб на space копчето. Тогаш би требало барем space копчето да е стандарно 6,25 U. Инаку најновите од Steelseries Apex серијата имаат стандарден bottom row.

Можеш истотака да го контактираш hpetrovski, ако си заинтересиран за custom тастатура.

Ја имаш и следната опција, Redragon KumaraRGB K552, мислам дека со неа доаѓаат и по еден пар од различните Outemu свичеви, можеш да промениш неколку свичеви за да го испробаш филингот кои би ти одговарале. Има hotswap можност но мислам дека ги прима само Outemu свичовите, нема можност за монтирање на Chery MX или клонови на Chery MX од Gateron или Khail.

www.galerija.com.mk/kupi/redragon-kumarargb-k552-mechanical-gaming-keyboard/

Секогаш солидна опција се GMMK преку Нексио, околу 5800 ден. е само тастатурата без свичови и капачиња.

Исто добра опција се Keychron ги има и на Ali (официјална продавница) поевтин е транспортот, од централата од UK транспортот е 51€.
www.aliexpress.com/store/group/Keychron-k8/910369067_517989467.html?spm=a2g0o.detail.0.0.50a5613f9KIYbq
www.keychron.com/products/keychron-k8-tenkeyless-wireless-mechanical-keyboard
 
Последна промена:

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Најлесно ти е да ги изброиш капачињата над space копчето, ако се цели пет во средина, крајното лево ако е отприлика 1/3 од левиот раб на space копчето, а крајното десно е скоро 2/3 од десниот раб на space копчето. Тогаш би требало барем space копчето да е стандарно 6,25 U. Инаку најновите од Steelseries Apex серијата имаат стандарден bottom row.
Од кога ги изругаа CM, сите прават стандарден bottom row, бар ТКЛ/101 верзиите. Ама можда ќе купи 64/60% :)
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
58
61
На key caps мислев за менување. Ќе прошетам деновиве да видам што ми се свиѓа и ќе се одлучам.Има некој начин да проверам дали имаат стандарден долен ред?

Само да ја видиш конкретната тастатура ќе ти биде јасно.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
358
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Еве едно видео како кратко overview за механички тастатури во рангот на Redragon KumaraRGB K552 и GK61.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,642
Мислења
829,501
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно